انتقاد از همسر
انتقاد از همسر

انتقاد از همسر

به کار بردن راه های اصولی برای انتقاد از همسر موجب می شود تا شما بدون هیچ گونه نگرانی و ترس از ناراحت شدن فرد مقابل، در رابطه با مسائل و مشکلات خود صحبت کنید. مطابق با تحقیقات انجام شده، هشت روش صحیح پاسخ به انتقاد از همسر وجود دارد که به هنگام انتقاد کردن، بهتر است آن را به کار ببرید. در صورتی که مایل به کسب راهنمایی های بیشتری در این زمینه می باشید، می توانید با مشاوران دکتر فکر تماس حاصل نمایید.

گاهی ممکن است رفتار فرد مقابل ما کاملا درست باشد و دیدگاه ما نیاز به تغییر داشته باشد. در این موارد به جای آموزش نحوه انتقاد از همسر ، بهتر است تلاش کنیم تا دیدگاه خودمان را به عنوان یک فرد مستقل تغییر دهیم. در این مقاله علاوه بر ارائه نکات آموزشی در رابطه با نحوه انتقاد، به باورهای غلطی که در رابطه با زندگی مشترک وجود دارد نیز اشاره خواهیم نمود.

اگر تمامی روش های درست انتقاد از همسر را به کارببرید، اما صمیمیتی بین شما و همسرتان وجود نباشد به هیچ وجه صحبت های شما موثر واقع نخواهد شد.

پیش زمینه های لازم برای انتقاد از همسر

پیش زمینه های لازم برای انتقاد از همسر
پیش زمینه های لازم برای انتقاد از همسر

قبل از اینکه به ارائه نکات مهم در رابطه با انتقاد از همسر بپردازیم، بهتر است بدانید که کدام یک از انتقادات لازم و ضروری است؟ چه توقعاتی منطقی است؟ چه توقعات و انتظاراتی هرگز برآورده نمی‌شود؟ دقت داشته باشید که چنانچه شما دائما انتقاد کنید در مقابل از شما نیز متقابلا انتقاد خواهد شد.

متاسفانه یکی از مشکلاتی که در رابطه با انتقاد کردن و انتقاد پذیری وجود دارد این است که شناخت و درک درستی از فرد مقابل نداریم .گاهی نیز امید به تغییر و یا ایده آل های ذهنی ما موجب بروز این مشکلات می شود. بدین معنا که تصور می کنیم اگر انتقادات ما زیاد شود و یا توقعات و انتظارات خودمان را مطرح کنیم به همان چیزی که مد نظر دارین دست پیدا می کنیم.

 دیدگاه ما دیدگاه درستی نیست و شاید به صراحت می توان گفت : عیب از خود ماست! اما نمی خواهیم آن را بپذیریم و تلاش می‌کنیم تا دیگری را همانگونه که می خواهیم و مطابق با میل ماست شکل دهیم. تا زمانی که نگاهی به  خود و زندگیمان نکنیم، این تغییرات و انتقادات هرگز موثر واقع نخواهد شد و تنها محلی برای بحث و مجادله را به وجود خواهد آورد.

برای دریافت مشاور ازدواج خوب بر روی لینک کلیک کنید.

انتقاد از همسر و  توقعاتی که هرگز برآورده نخواهد شد

 اگر انتقاد شما از همسرتان در موارد زیر می باشد، بهتر است بدانید که این توقعات غیر واقعی و غیر منطقی بوده و به همین دلیل هرگز برآورده نخواهد شد. بنابراین بهترین راه؛ پرهیز از این نوع انتظارات می باشد.

برای اطلاع از اینکه زوج درمانی چیست؟ بر روی لینک کلیک کنید.

حفظ روابط جنسی همانند روزهای اول 

از جمله شایع ترین انتظارات و دلایل انتقاد از همسر ، شاید به همین مورد بر می گردد. فراموش نکنید که همیشه اولین اتفاقات خوشایند هنگام بروز و ظهور، جذابیت خاصی برای ما خواهد داشت و احساس خوشایندی را با آن تجربه خواهیم کرد. اما داشتن این نوع توقع که همیشه مانند روز اول باشد، کاملاً غیر منطقی می باشد و هرگز اتفاق رخ نخواهد داد.

برای دریافت مشاوره آنلاین ازدواج بر روی لینک کلیک کنید.

ماه عسل هنوز تمام نشده است

 از دیگر توقعات نادرست و غیر منطقی این است که همیشه انتظار داشتن رفتاری همانند دوره ماه عسل است. بهتر است زوجین بدانند که مسئولیت های زندگی آنها را ملزم می کند تا با شرایط واقعی و پس از دوره ماه عسل روبه رو شوند. دوره ی آشنایی در شرایطی برای آن ها وجود دارد که ابتدای رابطه جذابیت‌های زیادی خواهد داشت و رفته رفته از میزان این جذابیت کاسته خواهد شد.

برای دریافت مشاوره خانواده بر روی لینک کلیک کنید.

 انتظار ذهن خوانی

 انتظار ذهن خوانی
انتظار ذهن خوانی

 این نوع انتظار ، عمدتا مربوط به آن دسته از افرادی است که شخصیت خود خواهی دارند. در واقع دلیل آنها برای این نوع طبقه این است که اگر همسرم به من علاقه مند باش،د ذهنم را خواهد خواند و به نیازهایی که دارم توجه می کند. بهترین راه برای برخورد با این نوع انتظار، صحبت کردن در مورد خواسته ها و تمایلات می باشد.

برای دریافت مشاوره جنسی بر روی لینک کلیک کنید.

 انتقاد از همسر برای اجرایی شدن تمام خواسته ها

شاید شما از همسر خود بخواهید دقیقا همانطوری که من می‌خواهم و یا می‌گویم رفتار و عمل کند. منطقی است که در برخی موارد گفته شما صحیح باشد حتی شاید در اغلب موارد نیز این مورد صادق باشد. اما حتی اگر این اتفاق نیز صورت گیرد باز هم همسر شما به یک فرد بدون اقتدار و فاقد قدرت تصمیم گیری تبدیل خواهد شد تا زمانی که این چنین توقعاتی از همسر خود داشته باشید، به رشد او هیچ کمکی نکرده اید.

برای اطلاع از نحوه دریافت مشاوره خیانت بر روی لینک کلیک کنید.

 وجود تفاوت مساوی بروز مشکل

 برخی از زوجین هنگامی که با توقعات و انتظارات مخالف خود در زندگی مشترک روبرو می شوند، به این تفاوت ها به عنوان یک شکست نگاه می کنند و تصور می‌کنند که این تفاوت ها به معنی بروز مشکلات زناشویی در زندگی آینده می باشد و باید مورد انتقاد از همسر قرار بگیرد. این در حالی است که در تمامی زندگی های مشترک در سطوح مختلف زندگی بین همسران همیشه این نوع اختلافات وجود دارد.

برای اطلاع از بیست فایده رابطه جنسی بر روی سلامت زنان و مردان بر روی لینک کلیک کنید.

هشت روش صحیح پاسخ به انتقاد از همسر

هشت روش صحیح پاسخ به انتقاد از همسر
هشت روش صحیح پاسخ به انتقاد از همسر

انتقاد کردن حق هر یک از ما انسان ها می باشد. دیگران هم می توانند از ما انتقاد کنند اما این روش انتقاد کردن را باید بلد باشند. اولین قدم در هشت روش صحیح پاسخ به انتقاد از همسر ، انتقاد پذیری است. اگر همسرتان از شما انتقاد دارد آیا این انتقاد به جا می باشد یا خیر؟ در مورد طرف مقابل نیز می توانید از او سوال کنید که آیا به شما در رابطه با انتقادات مطرح شده حق می‌دهد یا خیر؟

برای اطلاع از مشاوره طلاق بر روی لینک کلیک کنید.

1.از او نیز بخواهید تا از شما انتقاد کند

 همه ما انسانها از اینکه مورد انتقاد و یا قضاوت قرار بگیریم احساس خوبی نخواهیم داشت. اگر همسر شما در برابر انتقاد از همسر موضع گیری زیادی دارد، بهترین روش این است که از او بخواهید که انتقادات خود را نسبت به شما مطرح کند و به او توضیح دهید که این انتقادات موجب می شود تا هر دوی شما در کنار یکدیگر رشد کنید.

 همچنین می توانید از او بخواهید تا به عنوان مثال سه ویژگی در شما که باعث ناراحتی و رنجش او می‌شود ذکر نماید. ممکن است این ویژگی ها تنها زائده ذهن فرد مقابل‌تان باشد هیچ اشکالی وجود ندارد. اگر این انتقادات به جا نیست می توانید برای او توضیح دهید و ابهامات موردنظر را برطرف نمایید.

برای اطلاع از روش های مقابله با خیانت همسر در روابط زناشویی و عاطفی بر روی لینک کلیک کنید.

2. انتقاد از همسر در جمع ممنوع

 بسیار طبیعی است که همه ما تمایل داریم دیگران نظر مثبتی نسبت به ما داشته باشد همچنین در یک جمع دیگران ما را به عنوان فردی مورد قبول بشناسند. در صورتی که انتقادات خود را در میان جمع و حضور دیگران مطرح کنید؛ این موضوع موجب رنجش و همچنین موضع گیری در برابر انتقادات شما خواهد شد به همین دلیل نه تنها تأثیر مثبت نخواهد گذاشت بلکه تاثیر منفی نیز بر جای می‌گذارد.

نکته دیگری که ذکر آن خالی از لطف نمی باشد؛ بهتر است بدانید که در این جمع که شما همسر خود را مورد انتقاد قرار می دهید، ممکن است افرادی باشند که از همین انتقادات سوء استفاده کنند و بعد ها موجب برهم خوردن رابطه شما و همسرتان شوند. همچنین شاید به صورت خود به خود موجب برهم خوردن رابطه شما با فرد مقابل شود.

برای اطلاع از ده عامل خیانت زنان و مردان در زمان ازدواج بر روی لینک کلیک کنید.

 3. انتقاد بله ولی توهیم هرگز!

طبیعی است که هر فردی در برابر توهین موضع‌گیری می‌کند و احساس خوشایندی ندارد. هیچ دلیل قانع کننده ای برای توهین کردن به فرد مقابل وجود ندارد. این حق طبیعی شماست که برای انتقاد از همسر اقدام کنید اما هیچ کسی به شما این حق را نمی‌دهد که به او توهین کنید. می توانید خیلی محترمانه آنچه را که شما را آزار می‌دهد مطرح کنید.

 4. زمان شناس باشید

 گاهی مراجعین از عدم انتقاد پذیری همسرش خود شکایت و گلایه دارند اما پس از بررسی دقیق تر در این مورد،  حاصل به عمل می آید که ما زمان مناسبی را برای انتقاد کردن انتخاب نکرده‌اند. و به همین دلیل برچسب عدم انتقاد پذیری را به فرد مقابل می زنند. در زمان مشاجره، زمانی که فرد مقابل ما عصبی است و یا هنگامی که از نظر روحی به هم ریخته می باشد انتقاد شما تنها یک توهین و تحقیر قلم داد می شود.

برای دریافت مشاوره ازدواج بر روی لینک کلیک کنید.

5. از ضمیر من برای انتقاد از همسر استفاده کنید

از ضمیر من برای انتقاد از همسر استفاده کنید
از ضمیر من برای انتقاد از همسر استفاده کنید

 هرگز در مورد ابراز نارضایتی از همسر، از ضمیر تو استفاده نکنید. به عنوان مثال :  برخی از زوجین گلایه های خود را این گونه مطرح می‌کنند که تو همیشه بی توجه هستی، تو همیشه رفتار درستی نداری. می توانید بگویید من از این که اینگونه رفتار می کنی ناراحت هستم. من احساس بدی نسبت به به این رفتار خواهم داشت.

6. انتقال ساندویچی را انتخاب کنید

 یکی از بهترین انواع انتقاد مطابق با تحقیقات انجام شده، انتقاد ساندویچی است. بدین معنا که برای مطرح کردن مواردی که مورد پسند شما نمی باشد، بهتر است ابتدا سخن خود را با  ذکر یک ویژگی مثبت شروع کنید و پس از آن ویژگی منفی را عنوان کنید و مجددا ویژگی مثبت را مطرح کنید. این نوع انتقاد بهترین این شیوه برای درگ طرف مقابل خواهد بود.

برای اطلاع از راه های کنترل خشم در زنان + 19 تکنیک عملی بر روی لینک کلیک کنید.

7. انتظارات خود را پایین بیاورید

 حتی اگر شما تمامی اصول مربوط به انتقاد از همسر را رعایت کنید باز هم نمی توان انتظار داشت که همسر شما پس از شنیدن تمامی این صحبت ها همان گونه که شما مایل هستید رفتار کند. برخی از موارد از جمله ویژگی های شخصیتی و طرف مقابل شما همینطور می باشد و به همین دلیل انتقاد و یا عدم انتقاد شما نمی‌تواند هیچ مسئله‌ای را تغییر دهد.

8. به او کمک کنید تا این مسیر را به خوبی طی کند

 پس از انتقاد کردن به همسر خود، به عنوان یک فرد کاملاً مقصر نگاه نکنید بهتر است رسیدن به نتیجه درست نیازمند همراهی و همپایی شما دارد. بدین معنا که به او بگویید حتی با وجود این ویژگی ها باز هم به او علاقه مند می باشید. علاقه خود را نیز به بهترین شکل به او نشان دهید تا همین مسئله موجب حرکت و اقدام بعدی برای تغییر رفتار او باشد.

خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش نمودیم تا اطلاعاتی را در رابطه با نحوه انتقاد از همسر به شما عزیزان ارائه نماییم. در صورتی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تری در رابطه با هشت روش صحیح پاسخ به انتقاد از همسر می باشید، می توانید با مشاوران ما که شماره های آنان در جدول زیر موجود است تماس حاصل نمایید. مشاوران ما همه روزه، حتی ایام تعطیل، آماده ارائه خدمات به شما عزیزان خواهند بود.

راه های درست انتقاد از همسر چیست؟

انتخاب زمان مناسب، لحن بیان، در نظر گرفتن شرایط فرد، انتقاد پذیری خود و همچنین رفع خطاهای شناختی در شما از اقدامات مهم می باشد.

چگونه می توان از هشت روش صحیح پاسخ به انتقاد از همسر اطلاع یافت؟

در این مقاله تمامی اطلاعاتی علمی در رابطه با هشت روش انتقاد ارائه شده است.

در صورت مقابله به مثل به هنگام انتقاد از همسر چه باید کرد؟

اگر می خواهید از دیگری انتقاد کنید، خودتان هم باید فردی انتقاد پذیر باشید. در غیر این صورت مقابله به مثل رخ خواهد داد و بی نتیجه می شود.

آیا می توان انتقاد از همسر خود را به فرد دیگری سپرد؟

در صورتی که احساس می کنید صحبت ها و انتقادات شما با موضع گیری همراه می شود و همچنین بی تاثیر می ماند، می توانید این کار را انجام دهید.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

گرم نگه داشتن رابطه عاشقانه

7 روش جهت گرم نگه داشتن رابطه عاشقانه

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور