اصول همسرداری
اصول همسرداری

آشنایی با 11 مورد از مهمترین اصول همسرداری

اصول همسرداری نه تنها برای موفقیت در زندگی زناشویی مهم است، حتی از جمله معیارهای یک ازدواج موفقیت آمیز محسوب می شود. به دلیل اهمیت این موضوع ما در ادامه قصد داریم اطلاعات کافی را در اختیار شما نسبت به روشهای همسرداری موفق قرار دهیم و همچنین به تمامی سوالات شما در رابطه با اینکه همسرداری چیست پاسخ دهیم.

اصول همسرداری : نماز خواندن را با هم یاد بگیرید

کتاب مقدس ما را تشویق می کند که با هم دعا کنیم. این تمرین به همسرتان اجازه می‌دهد آنچه را که در دل شماست را ببیند و بفهمد و به شما کمک می‌کند آنچه را که برایش دعا کرده‌اید به خاطر بسپارید، که ممکن است به شما کمک کند پاسخ‌های او را واضح‌تر ببینید.

کتاب مقدس مردان را تشویق می کند که همسران خود را ستایش کنند و زنان را برای خشنود ساختن شوهران خود. ناگفته نماند که انجام این کار مستلزم تعمد و گذراندن زمان با کیفیت با هم است.

اصول همسرداری :مراقب افکار خود باشید و آن را مدیریت کنید

کتاب مقدس به ما هشدار می دهد که افکار ما می توانند به حقیقت تبدیل شوند.اغلب، این شرایط زندگی نیست که بر سلامت عاطفی ما تأثیر می گذارد، بلکه نحوه فکر ما در مورد آن شرایط است. شیطان دوست دارد ما را با افکار منفی وسوسه کند یا ما را در روابط خود ناراضی کند، بنابراین شناسایی و ایجاد چارچوب مجدد سازنده آن افکار مهم است.

11 مورد از مهمترین اصول همسرداری

اصول همسرداری :سعی کنید تعادل و نظم پیدا کنید

کار بیش از حد می تواند بر ازدواج شما تأثیر بگذارد، همانطور که تنبلی می تواند تأثیر منفی بگذارد. کار بیش از حد می تواند منجر به بد غذا خوردن و کم خوابی شود و باعث بدخلقی و دشواری زندگی شما گردد. اما تنبلی همچنین می تواند منجر به رنجش همسرتان شود. یافتن تعادل بین کار سخت و آرامش در روز مهم است.

اصول همسرداری :کلمات محبت آمیز و نشاط آور به یکدیگر بگویید

حتی زمانی که مشاجره پیش می‌آید، می‌توان با احترام متقابل و سخنان ملایم، تعارض را حل کرد. این مستلزم گوش دادن فعال است، نه نتیجه گیری عجولانه و نه اینکه همسرتان را با کلمات تند ببندید و حتی ممکن است قبل از صحبت با یکدیگر مدتی از هم فاصله بگیرید.

اصول همسرداری : از یکدیگر انتقاد نکنید

پادشاه سلیمان یک همسر آزاردهنده، انتقاد کننده یا عصبانی را به شکنجه شدن تشبیه می کند و می گوید بهتر است در بیابان زندگی کنید تا با او باشید.

اصول همسرداری : با پول منطقی باشید

پول یک ضرورت برای زندگی است و اگر به درستی مدیریت نشود، می تواند استرس زیادی ایجاد کند. اشتراک‌گذاری حساب بانکی به زوج‌ها اجازه می‌دهد تا اعتماد را عمیق‌تر کنند، اما در صورت عدم ارتباط ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی شوند. هر دو زن و شوهر باید در مورد نقش های خود در بودجه بندی و مدیریت امور مالی به توافق برسند و مهم است که زمان عمدی را برای برقراری ارتباط در مورد پول اختصاص دهیم.

روشهای همسرداری موفق

7 اصل پژوهش محور برای موفقیت در ازدواج

در هفت اصل برای موفقیت در ازدواج، که با سیلور، روانشناس بالینی و محقق ازدواج مشهور، دکتر جان گاتمن، نوشته شده است، نشان می دهد که روابط موفق چگونه به نظر می رسند و دارای فعالیت های ارزشمندی است که به زوج ها کمک می کند تا روابط خود را تقویت کنند.

اصول گاتمن مبتنی بر تحقیق است. او و همکارانش صدها زوج (از جمله زوج های تازه ازدواج کرده و زوج های طولانی مدت) را مطالعه کرده اند. با زوج ها مصاحبه کرد و از تعاملات آنها فیلم گرفت. حتی سطح استرس آنها را با بررسی ضربان قلب، جریان عرق، فشار خون و عملکرد سیستم ایمنی آنها اندازه گیری کرد. و سالانه زوج ها را دنبال می کرد تا ببیند روابط آنها چگونه پیش رفته است.

او همچنین دریافته است که 9 ماه پس از شرکت در کارگاه‌هایش، 640 زوج میزان عود 20 درصدی داشتند، در حالی که درمان زناشویی استاندارد نرخ عود 30 تا 50 درصدی دارد. در آغاز این کارگاه ها 27 درصد از زوج ها در معرض خطر بالای طلاق بودند. سه ماه بعد، 6.7 درصد در معرض خطر بودند. شش ماه بعد 0 درصد بود. (در اینجا بیشتر در مورد تحقیقات او آمده است.)

در زیر هفت اصل او به همراه چند فعالیت تقویت‌کننده رابطه وجود دارد.

نقشه های عشق خود را تقویت کنید

 عشق در جزئیات است. یعنی زوج های خوشبخت با دنیای شریک زندگی خود بسیار آشنا هستند. به گفته گاتمن، این زوج‌ها «نقشه عشقی با جزئیات فراوان دارند – اصطلاح من برای بخشی از مغز شماست که در آن همه موارد مرتبط را ذخیره می‌کنید.

عشق و تحسین خود را پرورش دهید

 زوج های خوشبخت به یکدیگر احترام می گذارند و دیدگاه کلی مثبتی نسبت به یکدیگر دارند. گاتمن می گوید که علاقه و تحسین دو مورد از مهمترین عناصر در یک رابطه رضایت بخش و طولانی مدت هستند. اگر این عناصر به طور کامل ناپدید شوند، ازدواج را نمی توان نجات داد و طلاق عاطفی رخ می دهد.

گاتمن شامل یک فعالیت مفید برای یادآوری زوج‌ها به شریکی است که عاشق او شده‌اند به نام «قدردانی می‌کنم». او به خوانندگان پیشنهاد می‌کند سه یا بیشتر از ویژگی‌های مثبت شریک زندگی خود را همراه با حادثه‌ای که هر ویژگی را نشان می‌دهد، فهرست کنند. سپس لیست های خود را برای یکدیگر بخوانید.

به جای دور شدن به سمت یکدیگر بچرخید

عشق در ازدواج یک سفر دریایی کارائیب، یک وعده غذایی گران قیمت یا یک هدیه مجلل نیست. در عوض، عاشقانه در چیزهای کوچک و روزمره زندگی می کند و رشد می کند. به گفته گاتمن، «عشق واقعی هر بار که به همسرتان بفهمانید که در طول زندگی روزمره برای او ارزش قائل است، زنده نگه داشته می‌شود.»

به‌عنوان مثال، گاتمن می‌گوید، عاشقانه‌ها وقتی می‌دانید که او روز بدی را سپری می‌کند، یک پیام صوتی دلگرم‌کننده برای همسرتان بگذارید. یا عاشقانه دیر شده است اما چند دقیقه وقت بگذارید تا به رویای بد همسرتان گوش دهید و بگویید که بعداً درباره آن صحبت خواهید کرد (به جای گفتن “وقت ندارم”).

گاتمن تصدیق می‌کند که این ممکن است به نظر بی‌معنا به نظر برسد، اما چرخش به سمت یکدیگر از این راه‌ها پایه‌ای برای ارتباط و اشتیاق و شادی در رابطه است. زوج‌هایی که به سمت یکدیگر روی می‌آورند، تعداد بیشتری امتیاز در «حساب بانکی عاطفی» خود دارند. گاتمن می گوید که این روایت ازدواج های شاد را از ازدواج های بدبخت متمایز می کند. زوج های خوشبخت حسن نیت و مثبت اندیشی بیشتری در حساب های بانکی خود ذخیره می کنند، بنابراین زمانی که شرایط سخت پیش می آید، پس انداز عاطفی آنها از تعارضات و عوامل استرس زا جلوگیری می کند.

اجازه دهید شریک زندگیتان بر شما تأثیر بگذارد

زوج های خوشبخت تیمی هستند که دیدگاه و احساسات یکدیگر را در نظر می گیرند. آنها با هم تصمیم می گیرند و نقاط مشترک را جستجو می کنند. اجازه دادن به شریک زندگی‌تان روی شما به این معنا نیست که یک نفر کنترل را در دست بگیرد. این در مورد احترام و احترام به هر دو نفر در رابطه است.

مشکلات قابل حل خود را حل کنید

 گاتمن می گوید که دو نوع مشکل زناشویی وجود دارد: تعارض هایی که قابل حل هستند و مشکلات دائمی که نمی توانند حل شوند. برای زوج ها مهم است که تعیین کنند کدام وضعیت را دارند.

 غلبه بر بن بست

 گاتمن می‌گوید که هدف از مشکلات همیشگی این است که زوج‌ها «از بن بست به سمت گفتگو حرکت کنند». آنچه معمولا زمینه ساز بن بست است، رویاهای محقق نشده است. گاتمن می نویسد: «گریدلاک نشانه این است که شما رویاهایی برای زندگی خود دارید که توسط یکدیگر مورد توجه یا احترام قرار نمی گیرند.

همسرداری چیست

آشنایی با روشهای همسرداری موفق

روشهای همسرداری موفق می تواند برای هر خانواده متفاوت باشد. اما همیشه یک سری اصول کلی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند این کار را به نحوه احسنت انجام دهید. در ادامه مهم ترین موارد را بررسی خواهیم کرد.

واضح و مرتب ارتباط برقرار کنید

صحبت کردن با همسرتان یکی از بهترین راه‌ها برای حفظ سلامت و موفقیت زندگی مشترک است. در مورد آنچه احساس می کنید صادق باشید، اما در هنگام برقراری ارتباط مهربان و محترم باشید. بخشی از ارتباط خوب این است که شنونده خوبی باشید و وقت بگذارید تا بفهمید همسرتان چه چیزی از شما می خواهد و چه نیازی دارد. راه های ارتباطی را با صحبت های مکرر باز نگه دارید، نه فقط در مورد مواردی مانند صورت حساب ها و بچه ها. افکار و احساسات خود را به اشتراک بگذارید.

برای اطلاع از کاربرد خانواده درمانی در زندگی مشترک کلیک کنید.

به همسرتان بگویید که از حضور او در زندگی خود سپاسگزار هستید

قدر یکدیگر، رابطه خود، خانواده و زندگی مشترک خود را بدانید. وقتی همسرتان شام می‌پزد، به بچه‌ها در انجام تکالیفشان کمک می‌کند یا خریدهای مواد غذایی انجام می‌دهد، قدردانی کنید. می توانید هر شب چند دقیقه وقت بگذارید و حداقل چیزی را که آن روز از آن قدردانی کرده اید به یکدیگر بگویید.

به عنوان یک زوج وقت بگذارید

با مسئولیت های کاری و خانوادگی، می توان به راحتی عامل عاشقانه را از دست داد. برای قرارهای خاص برنامه ریزی کنید، یا برای بیرون رفتن یا فقط در خانه بمانید. اگر بچه دارید، در حالی که استراحت می کنید، صحبت می کنید و از همراهی یکدیگر لذت می برید، آنها را به یک قرار بازی بفرستید.

برای کارهای شخصی برنامه ریزی کنید

زمان تنهایی به اندازه زمانی که زوجین با هم هستند، اهمیت دارد. همه برای شارژ، تفکر و لذت بردن از علایق شخصی به زمان نیاز دارند. این زمان اغلب هنگام ازدواج از دست می رود، به خصوص اگر بچه داشته باشید. با دوستان بیرون بروید، در کلاس شرکت کنید یا کارهای داوطلبانه انجام دهید. وقتی با همسرتان دوباره کنار هم باشید، قدر همدیگر را بیشتر خواهید کرد.

درک کنید که مخالفت کردن اشکالی ندارد

شما در مورد همه چیز به توافق نخواهید رسید، اما مهم است که در هنگام اختلاف نظر منصفانه و محترمانه رفتار کنید. به دیدگاه همسرتان گوش دهید. سعی کنید عصبانی نشوید و اجازه ندهید بیش از حد ناامید شوید. دور شوید و در صورت نیاز آرام باشید، سپس زمانی که هر دو در شرایط بهتری قرار گرفتید دوباره مشکل را مطرح کنید. بر سر مشکلات سازش کنید تا هر دو کمی از خود بگذرید.

ایجاد اعتماد

دکتر جان گاتمن، درمانگر و محقق ازدواج دریافته است که انتقاد، تحقیر، حالت تدافعی و سنگ اندازی تهدیدی جدی برای ازدواج هستند. هر چه زن و شوهر بیشتر درگیر این فعالیت های مخرب باشند، احتمال طلاق بیشتر می شود. دهه‌ها تحقیق و کار او با زوج‌ها نشان داده است که همسرانی که در کنار هم می‌مانند می‌دانند چگونه بدون دشمنی بجنگند و مسئولیت اعمال خود را بپذیرند. آنها همچنین به احتمال بیشتری به خواسته های یکدیگر برای جبران پس از دعوا و ترمیم رابطه سریع پاسخ می دهند.

برای دریافت مشاوره خانواده آنلاین کلیک کنید.

بخشش را یاد بگیرید

هرکسی اشتباه می کند. همسرتان ممکن است احساسات شما را جریحه دار کند یا کاری انجام دهد که شما را ناراحت کند و ممکن است شما را عصبانی کند. اما مهم است که با احساسات خود کنار بیایید، آنها را رها کنید و ادامه دهید.

به یاد داشته باشید که به همسر، خانواده و زندگی مشترک خود متعهد بمانید. از نظر عاطفی و روزمره از یکدیگر حمایت کنید. شما، همسرتان و رابطه تان ممکن است با گذشت زمان رشد کنید و تغییر کنید، اما این ایده ها می توانند به موفقیت ازدواج شما در طول سال ها کمک کنند.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم تمامی اطلاعات لازم در رابطه با اصول همسرداری را در اختیار شما قرار دهیم و همچنین روشهای همسرداری موفق را بررسی نماییم. درصورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در رابطه با اینکه همسرداری چیست داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مهم ترین اصل از اصول همسرداری چیست؟

مهم ترین موردی وجود ندارد در همسرداری یک سری اصول باید با هم رعایت شوند.

آیا داشتن ازدواج موفق در گرو اطلاع از اصول همسرداری است؟

بله قطعاً اطلاع از اصول همسرداری می تواند در داشتن ازدواج موفق کمک کننده باشد.

آیا می توان یک ازدواج در معرض نابودی را با اصول همسرداری نجات داد؟

بله قطعاً با اطلاع از این اصول می توانید ازدواج تان را نجات دهید.

آیا از دکتر فکر می توان مشاوره اصول همسرداری دریافت کرد؟

بله کارشناسان ما در این زمینه آماده راهنمایی هستند

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

با عروس لجباز و گستاخ چطور رفتار کنیم؟

با عروس لجباز و گستاخ چطور رفتار کنیم؟

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور