ازدواج بعد از فوت همسر
ازدواج بعد از فوت همسر

مشکلات ازدواج بعد از فوت همسر + نکات ازدواج با مرد و زن بیوه

مشکلات ازدواج بعد از فوت همسر کم نیست. بسیاری از زنان و مردان داغ دیده از ازدواج مجدد می ترسند و به صورت کلی قید ازدواج بعد از فوت همسر را می زنند. ما در این مطلب قصد داریم به بررسی مشکلات ازدواج بعد از فوت همسر بپردازیم و نکاتی را که لازم است در رابطه با ازدواج با مردی که همسرش فوت کرده و یا ازدواج با زنی که همسرش فوت کرده، بررسی کنیم.

فهرست محتوا

10 علامت برای آمادگی جهت ازدواج بعد از فوت همسر

پس از مرگ همسرتان، ممکن است احساس کنید که دیگر هرگز دوست نخواهید داشت یا دیگر دوستتان نخواهند داشت. اما این تفکر اشتباهی است و اگر حس کردید با ازدواج مجدد نیاز دارید، در انجام آن شک نکنید.اگرچه در فرهنگ کشور ما این موضوع کمی ناپسند تلقی می شود؛ اما نباید به خاطر حرف دیگران زندگی خودتان و آرامشی که می توانید تجربه کنید، خراب کنید.

در ابتدا باید به شما بگوییم که ازدواج بعد از فوت همسر یک انتخاب شخصی برای شما است. این بدان معنا نیست که همسر خود را فراموش کرده اید یا دیگر او را دوست ندارید.

آیا ازدواج بعد از فوت همسر نیاز به مدت زمان مشخصی دارد؟

وقتی همسر شما می میرد، به نظر می رسد که همه منتظر حرکت بعدی شما هستند. ممکن است شما فشار دوستان و خانواده خود را احساس کنید که به نظر می رسد منتظرند ببینند شما چقدر عزادار هستید یا چقدر سریع طول می کشد تا از مرگ همسر خودعبور کنید.

آنچه بسیاری از مردم ممکن است آن را درک نکنند این است که هیچ گونه “کنار آمدن” با مرگ همسر شما وجود ندارد. زمان نه گذشته را محو می کند و نه عشقی را که هنوز به او دارید از بین می برد.

هنگام تصمیم گیری برای پیشبرد زندگی خود، چند نکته مهم وجود دارد که باید بدانید:

در مورد ازدواج بعد از فوت همسر هیچ قانون یا جدول زمانی وجود ندارد.

مانند اندوه، “زمان مناسب” برای همه متفاوت است. برای برخی، ممکن است چند هفته و برای برخی دیگر، چند سال باشد.

برای یافتن دوباره عشق، نیازی نیست از عشق به همسر متوفی دست بردارید.

شما کنترل می کنید که چگونه زندگی خود را پس از مرگ همسرتان هدایت کنید.

هنگام تلاش برای تشخیص آنچه برای شما بهتر است، عوامل زیادی باید در نظر گرفته شود. راهنمای زیر ممکن است به شما در تعیین اینکه آیا ازدواج مجدد برای شما مناسب است یا خیر کمک کند، اما همچنین مواردی را که باید در نظر بگیرید و مراحل بعدی خود را در نظر بگیرید.

نشانه هایی که می گوید برای ازدواج بعد از فوت همسرآماده هستید، شامل موارد زیر می شود که بررسی خواهیم کرد. وقتی در غم از دست دادن همسر خود هستید، ممکن است تصور ازدواج مجدد دشوار باشد. فکر دوستیابی و یافتن فرد جدید احتمالاً دورترین چیزی است که در ذهن شما وجود دارد، به ویژه اگر همسر خود را ناگهانی ویا غیر منتظره از دست داده باشید.

شرایط ازدواج بعد از فوت همسر

  1. مرگ را پذیرفته اید

شرایط منتهی به مرگ همسر شما بر مدت زمان پذیرش از دست دادن همسر شما تأثیر خواهد گذاشت. آن زمان تا حدی تحت تأثیر نحوه وقوع مرگ است خواه ناگهانی و غیر منتظره باشد، یا در نتیجه یک بیماری طولانی.

قبول مرگ همسرتان به این معنا نیست که شما فهمیده اید با حلقه ازدواج خود چه کار کنید و اکنون آماده اید تا شخص جدیدی وارد زندگی شما شود. این بدان معناست که شما به خود زمان کافی برای رسیدگی به غم خود اختصاص داده اید و شروع به درمان آن کرده اید.

  1.  آماده ارتباط با دنیای بیرون هستید

پس از مرگ همسرتان، شما به احتمال زیاد به محافظ کوچک خود از دنیای خارج فاصله گرفته اید و خانه نشین شده اید. طبیعی است که پس از مرگ همسر، از قلب و احساسات خود مراقبت کنید. این نوع از دست دادن می تواند یکی از دردناک ترین تجربیات باشد و ممکن است درد هرگز به طور کامل برطرف نشود.

زمانی فرا می رسد که غم و اندوه شما برطرف می شود و شما نیاز و ارزش به اشتراک گذاشتن زندگی خود را با دیگران تشخیص می دهید. به یاد داشته باشید که درد شما بازتابی از عشقی است که به همسر فوت شده خود دارید و دوست داشتن دوباره عیبی ندارد.

  1.  آماده ملاقات با شخص جدیدی هستید

ملاقات با شخص جدیدی به این معنی نیست که همسر مرده خود را جایگزین کنید. وقتی زمان کافی برای رسیدگی به عزای خود داشتید، متوجه می شوید که به هیچ وجه نمی توانید آنها را جایگزین کنید.

مدت کوتاهی پس از مرگ آنها، ممکن است دچار وحشت شده باشید و فکر کنید “بدون او من چه می کنم؟”

وقتی در راه یافتن دوباره عشق باشید، خواهید فهمید. وقتی از نگرانی و وحشت در مورد جایگزینی همسرتان دست بردارید و ارزش ملاقات با فردی جدید را تشخیص دهید، در مسیر درستی قرار گرفته اید.

  1. خانه شما دیگر حرم نیست

وقتی همسرتان را از دست می دهید، تمایل دارید که آخرین قسمت زندگی خود را با او حفظ کنید. ممکن است عکس های او با خودتان را در هر گوشه از هر اتاق بزنید و تمام فضاهای خالی دیوار را نیز پر کنید. طول نمی کشد که، کل خانه شما تبدیل به یک زیارتگاه بزرگ به یاد آنها شد.

با گذشت زمان و شروع دوباره قرار ملاقات، ممکن است متوجه شوید که یادآوری مداوم همسر متوفی دیگر به همان شیوه کمکی نمی کند. شما به آرامی شروع به رها کردن گذشته خود خواهید کرد. پاکسازی خانه از این یادآوری های مداوم همچنین به شما اجازه می دهد تا فردی جدید به قلب و خانه شما بیاید.

5- حرفها و اعمال شما با هم مطابقت دارند

اینکه بگویید آماده ازدواج بعد از فوت همسر هستید و واقعاً برای این کار آماده باشید، دو موضوع کاملاً متفاوت هستند.

بله گفتن به یک پیشنهاد ازدواج به ویژه هنگامی که هنوز قلب شما در آن نیست، می تواند برای شما و شریک زندگی شما آسیب زا باشد. قبل از این که به این سمت بروید، در مورد احساسی که نسبت به ازدواج مجدد دارید با خودتان صادق باشید.

6- دائماً در مورد همسرتان صحبت نمی کنید

هنگامی که به طور مداوم همه چیز را در مورد زندگی گذشته خود با همسر متوفی متوقف می کنید، ممکن است نشانه این باشد که شما آماده هستید تا با شخص جدیدی پیش بروید. یک واکنش طبیعی در برابر از دست دادن این است که بخواهید دائماً در مورد شخص فوت شده صحبت کنید.

7- از خانواده خود نمی ترسید

بدون تردید خانواده شما نظرات خود را در مورد زمان مناسب ازدواج بعد از فوت همسرشما خواهند داشت. برخی از بیوه ها اهمیت بسیاری به نظرات دیگران در مورد اینکه چه چیزی برای آنها مناسب است در تصمیم گیری در مورد زمان مناسب برای ادامه حرکت، می دهند. اما اگر این موضوع برای شما مهم نیست، یعنی برای ازدواج مجدد آماده هستید.

8- مقایسه نمی کنید

مقایسه شریک جدید خود با همسرتان نشانه ای است که نشان می دهد شما آماده ازدواج مجدد نیستید. تنها زمانی که دیگر آنچه را که در آن زمان داشتید مقایسه نکنید، زمانی است که واقعاً آماده تعهد به شخص جدید در زندگی خود می باشید.

اکثر بیوه ها مرحله ای را برای مقایسه هر شریک یا شخص جدیدی که با همسرشان فوت کرده است، طی می کنند. وقتی با شخصی ملاقات می کنید که نمی خواهید با همسر فوت شده خود مقایسه کنید، این نشانه آن است که شما آماده یک تجربه کاملا جدید در زندگی خود هستید.

9- می خواهید دوباره از زندگی لذت ببرید

به دست آوردن روحیه و پیدا کردن هیجان با شریک جدید خود و تمایل به لذت بردن دوباره از زندگی، علامت قطعی است که آماده حرکت به جلو هستید. طبیعی است که هنگام پیدا کردن شادی و برنامه ریزی زندگی با شریک زندگی خود مقداری احساس گناه کنید. اینکه شما دوباره شادی را پیدا کرده اید به این معنا نیست که شما به زندگی قبلی خود بی احترامی می کنید.

همه شایسته یافتن شادی و رضایت در زندگی هستند. لذت بردن از زندگی و شاد بودن به هیچ وجه به همسر مرده شما بی احترامی نمی کند.

10- خوشحال هستید و می خواهید زندگی خود را به اشتراک بگذارید

خوشبختی زمانی بهتر است که با کسی به اشتراک گذاشته شود.

هنگامی که زمان رسیدگی به غم خود را پیدا کردید و خود را در مکان بهتری دیدید، به خود اجازه شاد بودن بدهید. مرگ همسرتان برای شادی شما حکم اعدام ندارد. موارد بسیاری را می توان برای آمادگی زنان برای ازدواج و مردان برای ازدواج بیان کرد که در این مطلب نمی گنجد.

آمادگی ازدواج بعد از فوت همسر

8 مرحله برای ادامه زندگی پس از مرگ همسر

در ابتدا می خواهیم به شما توضیح دهیم که مرگ چگونه بر روابط تأثیر می گذارد؟

وقتی غصه می خورید، خودتان نیستید. این بر نحوه تأثیر مرگ بر روابط با دوستان و خانواده تأثیر می گذارد.

ادامه زندگی پس از مرگ همسر مانند آینده ای ناشناخته و دور خواهد بود. روابط بعد از از دست دادن همسر یا همسر ممکن است تیره شده یا تقویت شود.

برای شما سخت است که بخندید یا از کارهایی که دوست دارید انجام دهید لذت ببرید.

شما نسبت به زوج های خوشبخت احساس کینه توزی می کنید.

احساس می کنید نمی توانید با دوستان قبلی ارتباط برقرار کنید.

شما پس از مرگ یکی از عزیزان خود دچار اضطراب خواهید شد.

همچنین ممکن است دوستان و خانواده ای خوش فکر وجود داشته باشند که از شما می خواهند “به حالت عادی برگردید”. این امر به ویژه اگر سالها در عزاداری بوده اید صادق است.

اما آیا واقعاً می توانید از مرگ یکی از عزیزان خود عبور کنید؟ پاسخ پیچیده است، زیرا هیچ کتاب راهنمایی برای نحوه عزاداری در مرگ همسر وجود ندارد.

ناراحتی از دست دادن همسر شما را تغییر می دهد و شاید نقطه ای در قلب شما وجود داشته باشد که همیشه شکسته می شود.

پیدا کردن هدف پس از مرگ همسر ممکن است کاری غیر ممکن به نظر برسد، اما این به معنای مرگ ابدی شادی شما نیست.

به خود اجازه دهید تا کمی در غصه غرق شوید!

بدون شک دوستان شما مشتاق هستند که شما را دوباره شاد ببینند، اما این چیزی نیست که انتظار داشته باشید یک شبه اتفاق بیفتد.

از دست دادن همسر برای بهبودی زمان می برد. شما به زمان نیاز دارید تا احساسات خود را پردازش کنید و تا زمانی که این کار طول می کشد به خودتان اجازه دهید تا زمان مناسب برسید.

در روند عزاداری خود عجله نکنید.

خود را با عزیزان تان احاطه کنید!

شوهرم فوت کرد؛ چکار کنم؟

اگر تا به حال این افکار را داشته اید، تنها نیستید. ادامه زندگی پس از مرگ همسر امکان پذیر است!

کسانی که داغدار هستند غالباً هنگام فکر کردن به ادامه زندگی پس از مرگ همسر خود احساس گم شدن می کنند. یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که خود را با یک سیستم پشتیبانی مانند دوستان و عزیزان تان احاطه کنید.

تحقیقات نشان می دهد افرادی که تحت تروما قرار گرفته اند هنگام دریافت حمایت عاطفی از دوستان و خانواده، ناراحتی روانی کمتری را تجربه خواهند کرد.

یادگیری پذیرش مرگ همسر زمان می برد. با دوست داشتن اطرافیان مورد اعتماد خود این کار را آسان کنید.

از اتخاذ تصمیمات بزرگ خودداری کنید!

از دست دادن زن یا شوهر می تواند مهارت تصمیم گیری شما را مختل کند. از ایجاد هرگونه تغییر بزرگ در زندگی خود مانند تغییر شغل، مذهب، پایان دادن به دوستی ها، قرار ملاقات زودهنگام یا مهاجرت خودداری کنید.

به مشاوره توجه کنید!

از دست دادن زن یا شوهر می تواند برای شما سخت باشد، به خصوص اگر غم و اندوه خود را به تنهایی پشت سر بگذارید.

یک مشاور غم و اندوه می تواند به شما در توسعه مکانیسم های مقابله، شناسایی استراتژی هایی که به شما در زندگی روزمره کمک می کند، یادگیری کنار آمدن با فقدان و پذیرش مرگ، کمک کند.

مراقب خود باشید!

ممکن است سالها طول بکشد تا مرگ همسر را بپذیرید، اما این بدان معنا نیست که شما نیازهای شخصی خود را نادیده بگیرید.

هنگام ناراحتی، افسردگی ممکن است باعث شود که نیازهای خود را به حاشیه برسانید.

به پزشک خود مراجعه کنید و در مورد هرگونه مشکلی که با آن سر و کار دارید صحبت کنید.

یک گروه پشتیبانی پیدا کنید!

یافتن یک گروه حمایتی بصورت آنلاین یا حضوری می تواند برای کسانی که با از دست دادن همسر خود دست و پنجه نرم می کنند، فوق العاده مفید باشد.

به دیگران آموزش دهید که چگونه به شما کمک کنند!

کنار آمدن با مرگ همسر زمانی آسان تر می شود که افرادی را داشته باشید که بتوانید با آنها صحبت کنید، اما دوستان و خانواده همیشه چیزهای درستی را برای گفتن نمی دانند.

برای اطرافیان خود توضیح دهید که چگونه به کسی که در غم از دست دادن همسر خود ناراحت است کمک کنند.

از آینده نترسید!

از دست دادن زن یا شوهر بسیار سخت است. پذیرش مرگ همسر به این معناست که بپذیرید زندگی شما مسیری متفاوت از آنچه انتظارش را داشتید خواهد داشت.

بعد از اینکه به خود زمان دادید تا شفا یابد، به آینده نگاه کنید.

به جای تمرکز روی درد، تمرکز خود را به چیزی که می توانید منتظرش باشید، تغییر دهید، مانند سفر، برنامه ریزی با دوستان و قرار ملاقات و بسیاری موارد دیگر.

از دست دادن زن یا شوهر به این معنا نیست که از ادامه زندگی عاشقانه خود منع شده اید.

نکات مربوط به ازدواج با مردان و زنان بیوه

ما در موارد فوق سعی کردیم به بررسی مشکلات مربوط به ازدواج بعد از فوت همسر بپردازیم. حال در این قسمت می خواهیم نکات مربوط به ازدواج با مردان و زنان بیوه را بررسی کنیم. این نکات می تواند برای ازدواج با مردی که همسرش فوت کرده و یا ازدواج با زنی که همسرش فوت کرده کاربرد داشته باشد. این موارد می تواند به عنوان نکات همسرداری نیز استفاده شود.

رابطه عاشقانه با فردی که همسر خود را از دست داده است ممکن است با سرعت متفاوتی پیشرفت کند.

واکنش بیوه زن یا بیوه به فرایند آشنایی همیشه از الگوهای مشابه افرادی که طلاق گرفته یا هرگز ازدواج نکرده اند، پیروی نمی کند. همسران نجات یافته ممکن است بین گرامیداشت یاد عزیز درگذشته و دنبال کردن خوشبختی خود دچار اختلاف شوند. آنها ممکن است با احساس گناه دست و پنجه نرم کنند، نه تنها در مورد زنده بودن، بلکه به دلیل “خیانت” به همسر درگذشته خود.

ملاقات با بیوه ممکن است به صبر، تمایل به در آغوش کشیدن همسر درگذشته و تعهد به قدم گذاشتن در هنگام معرفی دوستان و خانواده نیاز داشته باشد. اگرچه برای همه مناسب نیست با این حال، نتیجه می تواند یک پیوند مثبت و موفق باشد.

مشکلات ازدواج بعد از فوت همسر

شرایط را ارزیابی کنید

بوبو می گوید، انجام امور به آرامی، تأکید بر مکالمات عمیق و ارتباط، کلیدهایی هستند که اجازه می دهند رابطه با سرعت خودش پیشرفت کند.

اما از آنجایی که همه غمها شبیه هم نیستند، پی بردن به نحوه مرگ همسر قبلی ممکن است آنچه را که شما درگیر آن هستید روشن کند. پیتر لیچتنبرگ، روانشناس بالینی: “ضررهای ناگهانی و غیرمنتظره واکنش های شدیدتری ایجاد می کند و علائم غم و اندوه را بیشتر نشان می دهد

مراقب علائم هشدار دهنده قرمز باشید

برای یک زن بیوه یا بیوه مرد سخت است که با معرفی یک شریک جدید به خانواده و دوستان در اجتماع دیده شود. غالباً این نگرانی وجود دارد که مردم فکر می کنند اگر با یک شریک جدید ملاقات کنند یعنی همسر قبلی خود را دوست نداشته و یا از مرگ او خوشحال هستند!

کیوگ می گوید در حالی که کمی طول می کشد تا با ایده شریک جدید عادت کنید، اما چند نشانه گویا نشان می دهد که بیوه زن یا بیوه مرد هنوز آمادگی ملاقات را ندارد. برخی از نمونه ها ممکن است عبارتند از:

شما در یک رابطه جدی هستید اما به عنوان “دوست” به کسی معرفی می شوید که شریک زندگی شما در ملاء عام با او برخورد می کند.

همواره شما را از دیگران پنهان می کنند.

نیازها و اهداف رابطه خود را بیان کنید

اگر سوالاتی در مورد وضعیت روابط خود دارید به سادگی بپرسید.

اگر متوجه شدید که بیوه انتخابی شما برای ازدواج در پاسخ ها تردید دارد، یعنی هنوز برای ازدواج آماده نیست.

قربانی نشوید

گاهی برای زنان و مردانی که همسران سابق خود را از دست داده اند، تنها به منظور تسلی خاطر تن به ازدواج دیگر می دهند. شما نباید اجازه دهید این اتفاق بیوفتد.همچنین توجه داشته باشید که آیا مکالمات به طور معمول به خاطراتی باز می گردند که با عبارت “ما عادت داشتیم” شروع می شود.

خلاصه مطلب

مشکلات ازدواج بعد از فوت همسر در این مطلب بررسی گردید. ما سعی کردیم تمامی مسائلی که برای مردان و زنان بعد از فوت همسرشان وجود دارد، بررسی کنیم. در صورتی که قصد ازدواج با مردی که همسرش فوت کرده و یا ازدواج با زنی که همسرش فوت کرده را دارید، توصیه می کنیم از راهنمایی همکاران ما استفاده نمایید.

 

آیا ازدواج فرد مجرد با زن یا مردی که قبلاً همسرش را از دست داده، مشکلی دارد؟

در این مورد نمی توان نظر قطعی داد باید شرایط افراد بررسی شود.

برای دریافت مشاوره ازدواج با زن یا مردی که قبلاً ازدواج کرده می توان از دکترفکر کمک گرفت؟

بله ایران تحصیل در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.

برای برطرف کردن مشکلات ازدواج بعد از فوت همسر بهترین راه حل چیست؟

برای برطرف کردن این مشکلات می توانید از مشاوری خبره کمک بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)

همچنین ببینید

مشاوره خانواده تلفنی

مشاوره خانواده تلفنی

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور