هفت علت درد سینه در خانم ها
هفت علت درد سینه در خانم ها

هفت علت درد سینه در خانم ها

در رابطه با هفت علت درد سینه در خانم ها می توان به عوامل فیزیولوژی و همچنین عوامل روانی اشاره نمود. در برخی از موارد درد سینه یا همان درد پستان مقطعی بوده و کاملا این درد طبیعی است و نیازی به انجام روش های درمان آن نمی باشد. اما در موارد دیگر نیز این درد به صورت شدید می باشد و موجب بر هم خوردن شرایط زندگی عادی فرد می شود.

گرچه در برخی از عوامل مربوط به هفت علت درد سینه در خانم ها ما شاهد مشکل حادی در فرد نمی باشیم و ممکن است نیازی به دارو و درمان نداشته باشد، اما بدیهی است برای پیشگیری از وجود بیماری ها و همچنین اطلاع از روش های درمان آن ، حتما در این زمینه با پزشک متخصص مشورت های لازم صورت بگیرد و یا با متخصصان دکتر فکر تماس حاصل نمایید.

هفت علت درد سینه در خانم ها گاهی منشا فیزولوژی و گاهی منشا روانی دارد. اگر در این موارد احساس درد می کنید… نیازی به استفاده از روش های درمان آن نخواهید داشت.

مقدمه ای بر هفت علت درد سینه در خانم ها

مقدمه ای بر هفت علت درد سینه در خانم ها
مقدمه ای بر هفت علت درد سینه در خانم ها

درد همیشه زنگ خطری برای شناخت بسیاری از بیماری ها بوده است. در واقع واکنش های بدن نسبت به یک پدیده جدید به صورت درد ناشی می شود. و این درد همیشه نشانه یک بیماری نخواهد بود. گاهی به خاطر تغییرات و اتفاقاتی است که در بدن در حال وقوع است این درد احساس می شود. به عنوان مثال : برخی از خانم ها در دوره پریودی خود درد پستان را ممکن است تجربه کنند.

یکی از شکایت های رایج خانم ها درد سینه یا درد پستان می باشد. تقریبا همه خانم ها در دوره زندگی خود را برای یک بار هم که شده، این درد را تجربه کرده اند و به دنبال هفت علت درد سینه در خانم ها آن می باشند. این درد می‌تواند خود به عاملی برای ایجاد احساس اضطراب و ترس تبدیل شود.همچنین وجود آن موجب اختلالات زیادی در مسائل جنسی محسوب شود.

 یکی از علت‌هایی که موجب ایجاد این درد می‌شود را می‌توان به عوامل روانشناختی مربوط دانست. اضطراب و افسردگی می تواند از جمله علل مستقیم و یا غیر مستقیم برای تحت تاثیر قرار دادن فرد و ایجاد درد محسوب شود. در تحقیق روانشناسی به عنوان درد پستان دوره ای در زنان که در سال ۹۴ به چاپ رسید، نتایج نشان داد که اضطراب و افسردگی از عوامل موثر و شدت و طول مادر دردپستان دوره‌ای محسوب می‌شود.

برای دریافت مشاوره خانواده بر روی لینک کلیک کنید.

لیست کامل هفت علت درد سینه در خانم ها

عوامل و دلایل متفاوت و مختلفی را می توان برای ایجاد این نوع درد برشمرد که در ادامه به هر یک از این عوامل اشاره خواهیم نمود.

 1. تغییرات هورمونی

 یکی از شایع ترین علل درد پستان، در سنین قبل از یائسگی واکنش نسبت به تغییرات هورمونی است. در واقع در این حالت دردهای دوره ای در رابطه با عادات ماهانه باعث بروز درد سینه در فرد می شود. همچنین گاهی اختلالات و بی نظمی هایی در رابطه با سیکل این دوره خانم آن را تجربه می کند.

برای اطلاع از روش های مقابله با خیانت همسر در روابط زناشویی و عاطفی بر روی لینک کلیک کنید.

 2.عادت ماهانه

عادت ماهانه
عادت ماهانه

 از دیگر علل مربوط به هفت علت درد سینه در خانم ها که توسط کلینیک ها و بیماری های پستان وجود دارد، می توان به دردهای ناشی از دوره های قبل از قاعدگی اشاره نمود. در واقع با شروع خونریزی و یا در اوایل عادات ماهانه این دردها آغاز می شوند. این نوع درد خفیف است و حساسیت همراه با سنگینی پستان تجربه می شود. اقلام نیمه خارجی، پستان ها را درگیر می کند و به مرور زمان از بین می رود.

 بهتر است بدانید شدت این دردها برای  هر فرد ثابت نمی باشد و گاهی پس از گذشت زمان ممکن است در دوره‌های مختلف و گاها تا سال ها ادامه پیدا کند.

 3.فعالیت فیزیکی از علل هفت علت درد سینه در خانم ها

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند در بروز درد پستان موثر واقع شود، فعالیت های فیزیکی است که موجب تشدید درد می شود. این میزان از درد به صورتی است که فرد در فعالیت های روزانه خود دچار مشکل می شود و اختلالات برای او به وجود می آید. پس از این موارد لازم است درمان توسط پزشکان و متخصص آن انجام شود.

برای اطلاع از ده عامل خیانت زنان و مردان در زمان ازدواج بر روی لینک کلیک کنید.

 4.سرطان پستان

گاهی برخی از خانم ها به محض اولین احساس درد تصور می کنند که دچار سرطان شده اند. بهتر است از پیش داوری و یا وارد کردن اضطراب و استرس به خودتان ابتدا از حدس خود اطمینان حاصل نمایید و بر اساس آن تصمیم گیری کنید. این دردها در این موارد می تواند بسیار شدید باشد. 

بنابراین آن دسته از خانم هایی که به طور مداوم این احساس اضطراب و ترس را در رابطه با ابتلا به سرطان دارند، بهتر است بدانند که این امر موجب در دام افتادن آنها خواهد شد. در واقع سرطان پستان در بیش از ۷۵ درصد موارد بدون دارو و تنها با اطمینان بخشی به بیمار می توان تسکین را ایجاد نماید.

برای دریافت مشاوره کودک و نوجوان بر روی لینک کلیک کنید.

5. اضطراب و استرس

 همانطور که ذکر شد، از جمله هفت علت درد سینه در خانم ها که موجب به وجود آمدن دردهای پستان یا ناحیه سینه می شود این است که ترس زیادی از بروز این حادثه داشته باشندو یا اینکه در زندگی روزمره خود دچار اضطراب و استرس و تحت تاثیر آنها قرار داشته باشد. در این شرایط، زمینه های بروز و همچنین ابتلا به انواع بیماری‌ها را به وجود خواهد آورد.

برای اطلاع از تاثیر اضطراب در زمان بارداری بر روی جنین بر روی لینک کلیک کنید.

6. وجود توده های سینه از هفت علت درد سینه در خانم ها

 توده های پستانی می تواند به عنوان بیماری های پستانی شناخته شود. در واقع در برخی از موارد خوش خیم و یا بد خیم می باشند. تمامی آنها موجب به وجود آمدن درد پستان در فرد خواهند شد. بهتر است بدانید که توده های بدخیم پستان تنها در ۷ تا ۱۰ درصد موارد علامتی از وخیمی محسوب می شود، موارد هم درد های دوره ای پستان را شامل نخواهد بود.

 در واقع مطابق با آمار انجام شده و مطالعات گذشته ۷ نفر از هر ۱۰۰ بیماری که تنها درد پستان را بدون هیچ علامت دیگری دارند ممکن است بیماری بدخیم پستان داشته باشند. به همین دلیل پزشکان برای برخی بیماران که معاینات عادی در آن ها کافی نمی باشد. اقدامات تشخیصی تکمیلی را برای تشخیص قطعی علت درد پستان انجام می دهند.

برای دریافت مشاوره آنلاین ازدواج بر روی لینک کلیک کنید.

7. مصرف داروی فنوتیازین

 داروهایی که برای درمان بیماری های روحی و روانی و همچنین تهوع و استفراغ تجویز می شود. از جمله آنها می توان به فنرگان، پروفنازین اشاره نمود. مصرف این نوع داروها نیز موجب ایجاد دردهای پستانی می شود. از دیگر علل دردهای پستان می توان سردردهای با منشاء قلبی و دردهای عضلانی استخوانی به دردپستان که حس می شود، اشاره نمود.

 در صورتی که فردی مبتلا به هفت علت درد سینه در خانم ها باشد، می ‌توان گفت که این درد دوره‌ای و پس از گذشت مدتی، بهبود حاصل خواهد شد در واقع این نوع دردها، دوره‌ای نمی‌باشند و بهبود بیماری اولیه باعث بهبود آنها خواهد شد. گاهی نیز ضربه های وارد شده به سینه کیست های پستان و توده های بدخیم یا خوش خیم می تواند موجب ایجاد درد در خانم ها شود.

برای دریافت آموزش رابطه زناشویی بر روی لینک کلیک کنید.

روش های درمان آن

روش های درمان آن
روش های درمان آن

همانطور که ذکر شد، دردپستان را می‌توان به دو دسته دردهای دوره ای و غیر دوره ای تقسیم نمود. مطابق با هر یک از این تقسیم بندی ها ، درمان آنها نیز تا حدودی متفاوت می‌باشد. آنچه در رابطه با دردهای دوره ای پستان و هفت علت درد سینه در خانم ها اهمیت زیادی دارد، تنظیم دوره قاعدگی و وضعیت هورمونی بیمار می باشد.

 چنانچه فرد مبتلا به درد پستان باشد و دوره های عادت ماهانه او طبیعی و منظم باشد و همچنین احساس درد شدیدی نداشته باشد پزشکان دارویی برای او تجویز نخواهند کرد اما در صورتی که این درد بسیار شدید باشد و درمان های دارویی از قبیل مسکن های معمولی، آرامبخش ها ویتامین e و داروهای هورمونی بنابه نظر و صلاحدید پزشک توصیه می شود.

در استفاده از هر یک از داروها تشخیص پزشک مبنی بر نوع مشکل از جمله اقدامات بسیار ضروری و مهم محسوب می شود. مصرف غذاهای کم چرب، پرهیز از مصرف داروهای حاوی استروژن و کاهش مصرف قهوه و کاکائو همچنین چای پررنگ عدم مصرف سیگار استفاده از لباس زیر مناسب از جمله موارد بسیار مهمی است که به بیماران توصیه می شود.

نکته : گرچه درد پستان در اغلب موارد نگران کننده نمی باشد اما لازم است بیمار مبتلا به درد حتماً توسط پزشک مورد معاینه قرار گیرد.

برای اطلاع از بیست فایده رابطه جنسی بر روی سلامت زنان و مردان بر روی لینک کلیک کنید.

 توصیه های غذایی و دستورات لازم برای هفت علت درد سینه در خانم ها

 1. استفاده از سینه بند، درد پستان منعی ندارد. اما تا حد امکان باید از پوشیدن لباس هایی که موجب فشار آمدن زیاد و نسنج پستان می‌شود خودداری نمایید.
 2.  پوشیدن لباس زیر کاملا گشاد نیز توصیه نمی شود تنگی لباس باید به حدی باشد که مانع از تکان های اضافی عضو شود.
 3.  برای آن دسته از افرادی که مبتلا به این نوع بیماری می باشند، توصیه می‌شود که  نسبت به مصرف این نوع غذاها دقت بیشتری داشته باشند. چای پررنگ، قهوه، کاکائو، شکلات، آجیل، سوسیس، کالباس، خیارشور، ادویه جات، نوشابه گازدار، پنیر و غذای پرچرب.
 4.  در تحقیقات انجام شده در سال‌های اخیر یافته ها نشان داده است که کاهش مصرف چربی در ابتلا به این نوع بیماری ها به طور موثر شناخته شده است.
 5.  خوردن ماهی حداقل هفته ای یک بار توصیه می‌شود و بهتر است در سبد غذایی قرار گیرد. 

جهت اطلاع از احتمال بارداری بدون دخول بر روی لینک کلیک کنید.

عفونت پستان از هفت علت درد سینه در خانم ها

عفونت پستان از هفت علت درد سینه در خانم ها
عفونت پستان از هفت علت درد سینه در خانم ها

 عفونت پستان از دیگر مشکلات شایع در بین زنان شناخته شده است در طب سنتی ایران و سایر متون قدیم پزشکی در رابطه با عفونت و آبسه های پستان موارد زیادی منتشر شده است. یکی از نشانه های برای تشخیص عفونت علائمی همانند درد قرمزی تب تورم گاهی لمس توده در آن دیده می‌شود این موارد توسط خود فرد نیز قابل تشخیص خواهد بود.

 اهمیت عفونت های ناشایع پستان در تشخیص افتراقی آن ها با سرطان ها به دلیل بروز علائم شبیه به سرطان است به همین دلیل شناخت عفونت ها از ابعاد مختلفی چون علائم تشخیص و درمان اهمیت پیدا می کند. به طور کلی اگر بخواهیم انواع عفونت پستان را تقسیم بندی نماییم باید به موارد زیر اشاره کنیم.

 1. عفونت های پستان در دوران شیردهی
 2.  عفونت های پستان در دوران غیر شیردهی

 گاهی این عفونت ها ممکن است محدود به سینه فرد باشد و یا به دنبال یک بیماری عمومی در بدن او ظاهر شود. در هر صورت بروز و ادامه یک عفونت می تواند بسیار خطرناک باشد که حتماً لازم است برای درمان آن به پزشک متخصص مراجعه نمایید .

برای اطلاع از اینکه آیا اعتیاد پدر بر جنین تاثیر دارد؟ بر روی لینک کلیک کنید.

موارد مهم برای مادران شیرده جهت جلوگیری از عفونت پستان

به مادران جوان که به دنبال اطلاع از هفت علت درد سینه در خانم ها می باشند، توصیه می‌شود برای جلوگیری از از ابتلا به عفونت ها و انتقال آن به فرزند خود موارد زیر را در نظر داشته باشند.

 • هنگام شیر دادن به نوزاد قسمت هاله و نوک پستان را وارد دهان او نمایید. زیرا در صورتی که تنها نوک پستان را وارد دهان نوزاد کنید به احتمال زیاد موجب ایجاد خراش ها بیشتر می شود.
 •  قبل و پس از شیردهی به نوزاد نوک پستان ها را با آب گرم بشورید.
 •  دقت داشته باشید که همواره نور و هاله اطراف آن را تمیز و خشک نگه دارید.
 •  زمان شیردهی را به گونه ای تنظیم کنید که در زمان گرسنگی به نوزاد شیر داده شود، با این کار نه تنها حجم شیر زیاد می شود بلکه به علت تخلیه مکرر شیر احتمال عفونت ها کاهش پیدا می‌کند.
 •  در زمان گرفتن کودک از شیر با توجه به تجمع بیشتر شیر در پستان مادر و به دلیل وجود دندان ها در دهان کودک و صدمه به نوک پستان احتمال بروز عفونت ها افزایش پیدا می‌کند.

 چنانچه هر یک از علائمی که در رابطه با عفونت ذکر شد مشاهده نمودید حتما لازم است به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

برای دریافت مشاوره افسردگی بر روی لینک کلیک کنید.

عوامل خطر در سرطان پستان

عوامل خطر در سرطان پستان
عوامل خطر در سرطان پستان

 سرطان پستان یکی از شایعترین سرطان ها برای زنان در سراسر جهان شناخته شده است. مسابقه با آمار سازمان بهداشت جهانی هر ساله میزان ابتلا به این نوع بیماری بسیار افزایش می یابد. در واقع هنوز علت مشخص برای این نوع بیماری شناخته نشده است  اما می‌توان گفت احتمال ابتلا به این نوع بیماری در برخی از زنان بیشتر می‌باشد.

 عواملی که احتمال ابتلا به سرطان را در آینده می‌تواند تحت تأثیر قرار دهد شامل : سابقه فامیلی ابتلا به سرطان پستان در اقوام درجه اول، عوامل دوره بارداری مانند بلوغ زودرس، یائسگی دیررس، سن اولین زایمان بیشتر از ۳۰ سال، زایمان کردن، عدم شیردهی، عوامل اجتماعی اقتصادی، چاقی پس از یائسگی، مصرف چربی زیاد، تابش اشعه به قفسه سینه، وجود برخی بیماری های خوش خیم پستان.

 دارا بودن هر یک از عوامل مربوط به هفت علت درد سینه در خانم ها ذکر شده به معنی ابتلای حتمی فرد نخواهد بلکه مفهوم آن این است که اندکی بیش از سایر جمعیت عادی در واقع که فاقد عوامل خطر می باشند و در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند به همین دلیل برای تشخیص زودهنگام جلوگیری از ابتلا به سرطان توصیه می‌شود به پزشک مراجعه نمایید و تحت نظر باشند.

برای اطلاع از تاثیر اعتیاد مادر شیرده در نوزادان بر روی لینک کلیک کنید.

انجام خودآزمایی پستان برای هفت علت درد سینه در خانم ها

 توصیه می شود که خانم ها مجرد و متاهل هر ماه یک بار برای پیشگیری و جلوگیری از ابتلا به سرطان پستان خود آزمایی های پستان را انجام دهند که در واقع شامل دو مرحله ای نگاه کردن و لمس کردن می باشد.

نگاه کردن

 برخی از بیماری ها در واقع به صورت ظاهری تغییراتی ایجاد می‌کند که با نگاه کردن قابل تشخیص می باشد. بنابراین لازم است فرد با ظاهر انسان های خود آشنا باشد تا بتواند هرگونه تغییرات احتمالی را در آنها تشخیص دهد. در واقع نگاه کردن شامل چند مرحله است. قرار دادن دست ها در دو طرف بدن به حالت آویزان و نگاه کردن به آن.

 •  بالا کشیدن دست ها از کنار سر کاملاً صاف به طرف بالا
 • هم کردن دستها از آرنج و فشار دادن دست ها به کمر فرد دست به کمر زده و فشار می دهد.
 • جلو کشیدن دست ها به صورت صاف و کمی خم شدن به سمت جلو

 در هر یک از وضعیت های ذکر شده لازم است با دقت به پستان نگاه شود تا هرگونه تغییر شامل فرورفتگی پوست یا نوک پستان قرمزی یا زخم آن پوسته پوسته شدن نوک پستان برآمدگی در قسمتی از پستان برجستگی عروق در قسمتی از پستان به سر مهم است. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با متخصصان ما تماس حاصل نمایید.

برای دریافت مشاوره فردی بر روی لینک کلیک کنید.

 لمس کردن

 برای داشتن یک معاینه صحیح حتما لازم است آنها را به هنگام معاینه لمس کنید. برای این کار توصیه می شود از قسمت انتهایی بند آخر انگشت میانی دست ها استفاده شود. این قسمت را اصطلاحاً درمانی انگشت می‌گویند که حتی لمس آن بیش از سایر نقاط می باشد. هرگز نباید به وسیله انگشتان فشار داد زیرا موجب ایجاد توده کاذب می شود.

 محدوده بین استخوان ترقوه از بالا استخوان جناغ سینه و زیربغل از طرفین و دو انگشت نحوه پایین پستان در محل کفش لباس زیر از پایین باید مورد معاینه قرار گیرد.

 دقت داشته باشید هر گونه تغییری که در رابطه با ظاهر بدن خود مشاهده نمودید. نباید موجب بر هم ریختگی و ایجاد احساس استان بر شما شود بهتر است در این موارد حتماً با پزشک معالج صحبت کنید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه به شما ارائه نماید. اقدام به موقع و زود هنگام شما نیز می تواند از بروز مشکلات بعدی در آینده جلوگیری و عمل آورد.

خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش نمودیم تا اطلاعاتی را در رابطه با هفت علت درد سینه در خانم ها به شما عزیزان ارائه نماییم. در صورتی که مشکل شما جدی است و به دنبال اطلاع از روش های درمان آن می باشید، می توانید با مشاوران ما که شماره های آنان در جدول زیر موجود است، تماس حاصل نمایید. مشاوران ما نحوه معاینه شخصی در منزل را نیز به شما آموزش خواهند داد.

من در زمان نزدیک به پریود دچار درد سینه می شوم آیا دچار بیماری شده ام؟

یکی از هفت علت درد سینه در خانم ها در واقع همین است و این دردها مقطعی بوده و به مرور زمان از بین می رود.

تومور سینه چیست و روش های درمان آن کدام است؟

قبل از اینکه به دنبال اطلاع از روش های درمانی باشید، ابتدا باید از وجود این تومور اطلاع دقیق یابید که برای این مورد لازم است به پزشک متخصص مراجعه نموده و راهکارهای درمان را دریافت نمایید.

برای درمان هفت علت درد سینه در خانم ها چه روش هایی وجود دارد؟

به طور کلی درمان درد سینه را می توان به دو روش طب سنتی و همچنین داورهای شیمایی تقسیم نمود.

آیا وجود درد پستان مزمن همیشگی طبیعی است؟

درد های مقطعی و همچنین برخی دیگر از درد های دوره ای را می توان طبیعی دانست اما اگر این درد دائمی باشد، احتمال وجود بیماری هست.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

مشاوره خانواده تلفنی

مشاوره خانواده تلفنی

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور