مشاوره تلفنی کودک
مشاوره تلفنی کودک

مشاوره تلفنی کودک

اریکسون روانشناس بزرگ رشد کودکان و نوجوانان معتقد است که در فاصله های بین یک تا دو سال کودک و نوجوان مراحلی را می گذرانند که در صورت عدم طی کردن موفقیت آمیز آنها دچار مشکلاتی در آینده خواهند شد. همچنین فروید معتقد است که ۵ سال اول زندگی کودک نقش مهمی در رشد آینده او خواهد داشت. با توجه به وجود ویروس کرونا، شاید بهترین گزینه استفاده از مشاوره تلفنی کودک باشد. راهنمایی و مشاوره تلفنی 24 ساعته با مشاوران کودک و نوجوان در مرکز ما به صورت 24 ساعته خواهد بود.

متخصص مشاوره تلفنی کودک کیست؟

متخصص مشاوره تلفنی کودک کیست؟

متاسفانه بسیاری از مردم تصور می‌کنند که روانشناس، فردی است که در تمام امور تخصص دارد و می تواند در حل هر مشکلی کمک کند. در صورتی که آن چه موجب حل مشکل  می شود رشته تخصصی مشاور یا روانشناس است. مشاور کودک و نوجوان فردی است که در رشته بالینی کودک و نوجوان تحصیل کرده است و کاملاً با مراحل رشد و خصوصیات اخلاقی و همچنین نحوه سنجیدن این ویژگی‌ها در کودک و نوجوان مهارت دارد.

قطعاً صرف فارغ‌التحصیلی یک فرد در رشته روانشناسی بالینی کودک و نوجوان نمی تواند مهارت او را تایید نماید آنچه بسیار مهمتر از آن به نظر می رسد این است که وی از تجربه و مهارت کافی در حل مشکلات کودکان و نوجوانان برخوردار باشد. همچنین با انواع تست های روانشناسی متناسب با آنان آشنا باشد. تا بتواند ریشه یابی و همچنین تامل دقیقی در رابطه با حل مسائل داشته باشد.

شما به عنوان پدر و مادر حتماً خاطراتی در دوران کودکی خود به یاد دارید و گاهاً مشکلاتی که این رو دارید را به دوران نسبت می دهید. در صورتی که  مراحل رشد با موفقیت طی نشود، مطابق با نظریه اریکسون دچار بحران در شخصیت وی می شود و مطابق با نظریه فروید، زمینه روان نژندی و روان پریشی را ایجاد می نماید. به همین دلیل مشاوره تلفنی کودک را برای جلوگیری از بروز این مسائل ضروری می‌دانیم.

برای دریافت مشاوره کودک و نوجوان بر روی لینک کلیک کنید.

یک مشاوره تلفنی کودک چگونه به مشکلات او پی می برد؟

شاید برای شما نیز این سوال مطرح شده باشد که یک پزشک متخصص کودک چگونه به درد کودک پی می برد؟ ما افراد بزرگسال هنگام مراجعه به پزشک با او صحبت می‌کنیم و در رابطه با آن عضوی که دچار مشکل شده است توضیح می دهیم اما این امکان در کودکان وجود ندارد و تنها می توانند با گریه ما را از درد خود باخبر کنند.

یک مشاوره کودک برای پی بردن به آنچه که در ذهن کودک می گذرد از نقاشی استفاده می کند کودکان با ترسیم نقاشی در زمینه‌های مختلف تمام آنچه در ذهن خود دارند را یاد می کند و تحلیل روانشناسی نقاشی به عهده یک مشاور یا روانشناس بالینی کودک است که با توجه به مشکلات به وجود آمده موضوع نقاشی را تعیین می‌کند. در مشاوره تلفنی کودک با توجه به اینکه او به صورت رو در رو در نزد ما حضور ندارد این اطلاعات را با ما از طریق ارائه دستورالعمل نقاشی به والدین و دریافت اطلاعات از آنها انجام می‌دهیم.

برخی از تست های روانشناسی کودکان مربوط به شرایط جسمانی آنان در دوران طفولیت و یا بزرگتر از آن می باشد. همچنین در رابطه با خصوصیات اخلاقی با توجه به عدم توانایی کودکان در پاسخگویی به سوالات طراحی شده ، با استفاده از مشاوره ، پرسش و پاسخ از والدین صورت می پذیرد و در برخی از موارد این تست ها مربوط به خود والدین می باشد که ترسیم نیمرخ روانی آن بر عهده مشاور خواهد بود

برای دریافت پاسخ به این سوال که نوزاد معتاد چه علائمی دارد؟ بر روی لینک کلیک کنید

خدمات مشاوره تلفنی کودک و نوجوان

خدمات مشاوره تلفنی کودک و نوجوان

حوزه خدمات تخصصی یک مشاور کودک بسیار گسترده می‌شود می باشد. معمولاً والدین به دلایل مختلفی به مشاور کودک مراجعه می‌نمایند و هر یک به دنبال برطرف کردن مشکل فرزند خود هستند یکی از مزیت‌های مرکز مشاوره دکتر فکر صورت می پذیرد، انجام راهنمایی و مشاوره تلفنی 24 ساعته با مشاوران کودک و نوجوان می باشد.

بچم بیش فعاله چیکار کنم؟

برخی از والدین به هنگام مراجعه به روانشناس و مشاور کودک در اولین جلسات زمانی که از آنها در رابطه با علت مراجعه به آن می‌شود به این موضوع اشاره می‌کنند که فرزندمان بیش فعال است و حتی در برخی موارد این اصطلاح را به درستی تلفظ نمی کنند و به جای آن از واژه پیش فعالی استفاده می کنند در صورتی که از نظر تخصصی واژه بیش‌فعال معنایی به عنوان اختلال نخواهد داشت همچنین والدین ملاک و معیاری برای این برچسب به کودک خود ندارد.

آنچه یک مشاوره تلفنی کودک در ابتدای کار انجام می دهد این است که کودک را به صورت تخصصی بررسی می نمایند. روانشناسی متناسب با این موضوع، ابتدا از تست روانشناسی هوش وکسلر و آزمون کانرز به عنوان مراحل تشخیصی استفاده می نماید تا مشخص شود آیا برچسب زده شده از سوی والدین درست بوده است یا خیر؟

یکی از درمان هایی که برای اختلال ADHD یا همان اختلال بیش فعالی صورت می گیرد، دارو درمانی در کنار روان درمانی است. البته دارو درمانی برای کودکانی که این اختلال را به صورت بسیار شدید دارند در مراحل اولیه بسیار ضروری می دانند. در گام‌های بعدی، رویکردهای موثر برای درمان این اختلال به والدین و کودکان ارائه می‌شود.

با لجبازی این بچه چیکار کنم؟

با لجبازی این بچه چیکار کنم؟

یکی از مشکلاتی که والدین با کودکان با سنین پایین‌تر دارند، عدم حرف شنوی آنان و همچنین به اصطلاح، لجبازی کودک می باشد. گاهی برخی از والدین این مشکل را به عنوان طغیان این کودک بر علیه آنان نگاه می کنند و تصور می کنند که این کودک در حال طغیان بر علیه او می باشد. در صورتی که از جمله مراحل رشد کودک این است که در سن ۳ سالگی برای اثبات استقلال خود با والدین مقابله می کند و این موضوع رفتار طبیعی برای کودک محسوب می‌شود . اما آنچه مهم است نحوه رفتار والدین با این کودک خواهد بود.

یکی از توصیه های مهم مشاوره تلفنی کودک این است که بهتر است در برابر لجبازی او شما مقابله به مثل نکنید. اگر فرزند شما در سن سه سالگی قرار دارد، در برخی از موارد برای حفظ استقلال او اجازه دهید آزادانه تصمیم بگیرد و در مواردی که با لجبازی میخواهند حرف خود را به کرسی بنشاند، کاملاً به این رفتار بی توجه باشید تا کم کم از این بحران خارج شود.

یکی از علت‌هایی که فرزند شما لجبازی می‌کند این است که خود شما پاداش های خواسته و ناخواسته در برابر این رفتار می دهید و با رفتارتان به او ثابت کرده اید که می‌تواند با وضعیتی از خود را به اثبات برساند. بنابراین یکی از اقدامات مهم شما در این موارد باید تقویت نکردن این رفتار باشد. حتی در صورت داد و بیداد و گریه شدید او، آنچه باید انجام دهید این باشد که برای مدت کوتاه نسبت به این رفتار کودک بی توجه باشید تا متوجه این مسئله بشود که با لجبازی نمی‌تواند به خواسته خود جامه عمل بپوشاند.

بچه من خیلی خجالتیه است از مشاوره تلفنی کودک و نوجوان کمک می خوام

همان طور که ذکر کردیم نحوه تشخیص مشکلات کودکان با بزرگسالان و یا نوجوانان متفاوت است. برای پی بردن به علت خجالت کودکان یکی از کارهایی که ما انجام می‌دهیم، تحلیل روانشناسی نقاشی کودکان است. البته ریشه خجالت را تا حدی می‌توان به ژنتیک فرد نسبت داد اما به طور کلی عوامل محیطی و تربیتی در منزوی و خجالتی بودن بچه ها بسیار موثر است و شاید اینگونه والدین بهتر است نگاهی به نحوه رفتار و عملکرد خود داشته باشند.

در رابطه با نوجوانان، برخی از والدین در مشاوره تلفنی کودک و نوجوان این موضوع را مطرح می‌کنند که پسر و یا دختر من بسیار منزوی شده است.  تغییرات فیزیولوژیک که در بدن یک به وجود می آید موجب می شود تا  گوشه نشینی را در مقابل حضور در جمع ترجیح دهد. بنابراین تا حدی این موضوع می‌تواند طبیعی باشد اما روش هایی نیز برای کاهش آن وجود دارد چرا که در صورت تقویت این رفتار با این ویژگی به یکی از ویژگی های شخصیتی وی تبدیل خواهد شد.

یکی از اقداماتی که ما در راهنمایی و مشاوره تلفنی 24 ساعته با مشاوران کودک و نوجوان انجام می دهیم برای والدین دارای کودکان منزوی و خجالتی است ، آموزش سبک های فرزندپروری و همچنین راه های تغییر عادات رفتاری در والدین و کودک می باشد که این تغییر رفتار کاملاً بر اساس اصول روانشناسی تقویت مثبت و منفی قرار دارد.

با نوجوان پرخاشگر چیکار کنیم؟

با نوجوان پرخاشگر چیکار کنیم؟

ما در مشاوره تلفنی کودک و نوجوان در برابر این سوالِ والدین نوجوان که نوجوان پرخاشگر دارند، از آن ها می پرسیم گه شما چقدر از ویژگی های یک نوجوان اطلاع دارید؟  گاهی والدین آنها عنوان می کنند که فرزند من تا به حال همیشه حرف شنوی خوبی داشته است اما به یکباره از زمانی که به مدرسه متوسطه اول رفته است، رفتار او تغییر کرده است. غافل از اینکه در فرزندانی که دوران بلوغ را شروع کرده اند، از ویژگی‌های این دوران سرکشی و مخالفت است.

نوجوان در سنی قرار دارند که از نظر اریکسون در مرحله هویت در مقابل بی هویتی هستند. در این مرحله نوجوان برای اینکه شخصیت خود را به عنوان یک فرد مجزا از گذشته، نشان دهند به مخالفت با والدین و جامعه می‌پردازد و تمام مواردی را که تا به حال قبول داشته است را زیر پا می‌گذارند. اگر این آگاهی نسبت به این وجود داشته باشد، شاید پذیرش آن رفتار راحت‌تر باشد و مقابله به مثلی درکار نباشد.

ما در راهنمایی و مشاوره تلفنی 24 ساعته با مشاوران کودک و نوجوان به تمام والدین این توصیه را داریم که به گونه‌ای رفتار کنید تا فرزندتان شما احساس کند که همیشه پشتیبان او هستید و به او کمک می کنید تا بهترین تصمیم ها را بگیرد. مشاوره دادن به نوجوان به صورت علمی و درست یکی از راه‌های است که موجب می‌شود این سرکشی به حداقل ممکن برسد و نحوه برخورد پدر و مادر با اینگونه فرزندان را نیز ما در مشاوره خود خواهیم داشت.

ریشه یابی افت تحصیلی دانش آموز

یکی از  انواع مشاوره تلفنی کودک و نوجوان ، که در مرکز ما مشاوره تحصیلی دانش‌آموزان است. افت تحصیلی می‌توانند ریشه های متفاوتی داشته باشد. در سن کودکی رفتار نادرست والدین در برابر اشتباهات دانش‌آموز و در محیط مدرسه رفتار نادرست معلم و یا مدیر در برابر اشتباهات دانش آموز می تواند به عنوان عوامل زمینه‌ساز مطرح شود.

در سن نوجوانی، معمولاً دانش‌آموزان دچار مشکلاتی می‌شوند که از نظر عاطفی و جسمی آنها را بسیار درگیر می‌کند و همین دغدغه‌های ذهنی در کنار برخی از مشکلات خانوادگی موجب می‌شود با نوجوان نتوانند تمرکز کافی و درستی در درس خود و تحصیل داشته باشد به همین دلیل دچار افت تحصیلی می شوند. این شرایط مرکز ما در وهله اول به دانش آموزان نوجوان و در وهله دوم به والدین آنها جهت مرتفع نمودن این مشکل کمک های لازم را می‌کند.

نحوه دریافت راهنمایی و مشاوره تلفنی 24 ساعته با مشاوران کودک و نوجوان ؟

مرکز مشاوره ما همان طور که ذکر شد خدمات مختلفی را در رابطه با مشاوره تلفنی کودک انجام می دهد. همچنین امکان خانواده درمانی را نیز برای والدینی که در مرکز ما مراجعه می‌کنند فراهم آورده ایم. راه های ارتباطی ما و شما از طریق تلفن های زیر به صورت ۲۴ ساعته می باشد و در هر زمانی که دچار مسئله و یا مشکل می شوید می توانید با ما در ارتباط باشید.

آیا غیر از مشاوره تلفنی کودک و نوجوان امکان مشاوره حضوری وجود دارد؟

مرکز مشاوره ما خدمات متفاوت و مختلفی را برای تمامی افرادی که مایل به استفاده از انواع آن می‌باشند در نظر گرفته است. به عنوان مثال برای برخی از افراد که ترجیح می‌دهند مشاوره آنها به صورت رو در رو و حضوری باشد امکان مشاوره حضوری را فراهم آورده ایم.  او همچنین آن دسته از افرادی که امکان حضور در مرکز ما را ندارند و یا به دلیل شیوع این ویروس بیرون از منزل رفت و آمدی ندارند مشاوره تلفنی را امکان پذیر نموده ایم.

برای آن دسته از والدین عزیز و کودکان و نوجوانانی که دچار مسئله و یا مشکلی می باشند، اما به تلفن دسترسی ندارند و امکان مراجعه حضوری را ندارند را به صورت مشاوره آنلاین فراهم نموده ایم. تا بتوانند با استفاده از اینترنت، سوالات خود را به صورت آنلاین از مرکز ما بپرسند و به پاسخ سوالات خود دست یابند.

خلاصه مطلب

در این مقاله  تلاش نمودیم تا برخی از خدمات مشاوره تلفنی کودک خود را برای شما عنوان نماییم. همچنین در رابطه با نحوه برقراری ارتباط برای راهنمایی و مشاوره تلفنی 24 ساعته با مشاوران کودک و نوجوان توضیحات لازم را ارائه نمودیم. چنانچه مایل به دریافت مشاوره توسط مرکز ما می باشید،  می توانید با شماره های مندرج در جدول تماس حاصل نمایید تا از خدمات لازم بهره مند شوید.

چگونه می توانم به شماره تماس مرکز مشاوره تلفنی کودک دست یابم؟

شماره تماس مرکز ما:  9099072952 تماس از سراسر کشور و  90922305587 (تماس از استان تهران) از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل امکان پذیر است.

آیا  امکان دریافت کد خدمت مشاوره‌ای در در طول و روز و یا نصف شب وجود دارد؟

در مرکز ما امکان دریافت راهنمایی و مشاوره تلفنی 24 ساعته با مشاوران کودک و نوجوان به صورت تلفنی وجود.

آیا مشاوره تلفنی کودک فقط به صورت حضوری می باشد؟

خیر مشاوره کودک به صورت تلفنی، حضوری و آنلاین می باشد.

با کودک لجباز خود چکار کنیم؟

برای نحوه صحیح برخورد با این مشکل به مطالعه مقاله بپردازید.

همچنین ببینید

خوارضایی کودکان

خودارضایی کودکان

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

تماس با مشاور