آمنوره اولیه
آمنوره اولیه

درمان گیاهی آمنوره اولیه + علل بروز آن

آمنوره اولیه به معنای عدم عادت ماهیانه در سنین بلوغ است. به عبارتی اگر دختری در سنین نرمال، از حدود 12 تا 16 سالگی شروع به پریود شدن نکند، احتمالا دچار آمنوره اولیه شده است. گرچه این اختلال، معمولا از یک بیماری یا مشکل چندان جدی ناشی نمی شود اما لازم است که بموقع برای درمان اقدام شود. خوشبختانه در اغلب مواقع با تشخیص علل، درمان گیاهی آمنوره اولیه براحتی قابل درمان است.

در ادامه خواهیم دید که علائم و علل بروز چنین مسئله ایی چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد. همچنین، اگر در این زمینه با سوال یا ابهامی مواجه شده یا نیازمند دریافت راهنمایی در مورد انواع آمنوره هستید، می توانید با کارشناسان دکتر فکر در ارتباط باشید. 

آمنوره اولیه چیست؟

آمنوره اولیه چیست؟

آمنوره در اصل به معنای فقدان قاعدگی برای یک دوره یا بیشتر می باشد. در دنیای پزشکی آمنوره را به دو نوع آمنوره اولیه و آمنوره ثانویه تقسیم بندی می کنند. آمنوره اولیه عبارت است از عدم پریودی تا سن 16 سالگی و آمنوره ثانویه قطع شدن دوره عادت ماهانه برای خانمی که قبلا پریود می شده است.

گرچه نوع دوم در میان خانم ها شیوع بسیار بیشتری دارد اما ما نمی خواهیم در این مقاله به آن بپردازیم، بلکه هدف ما بررسی علل بروز، تشخیص و درمان آمنوره اولیه می باشد.

با وجود آنکه نمی توان یک سن قطعی و مشخص برای شروع عادت ماهانه در دوران بلوغ معرفی کرد اما اگر تا سن 16 سالگی چنین اتفاقی رخ ندهد، به آن آمنوره اولیه گفته می شود. برخی از محققان نیز معتقدند که چنانچه حداکثر 5 سال پس از بروز نشانه های بلوغ همچون درآوردن پستان، دختر عادت ماهانه نشود، در دسته مبتلایان به این نوع آمنوره قرار می گیرد.

علل بروز آمنوره اولیه

علل بروز آمنوره اولیه

دلایل زیر از شایع ترین علت های آن می باشند:

 • علت های ژنتیکی یا کرووزومی در ناحیه تخمدان. شایع ترین اختلالات ژنتیکی از این حیث عبارتند از سندرم ترنر که باعث می شود برخی از دختران در سال های اولیه بلوغ، قاعدگی را تجربه نکنند.
 • مشکلات هورمونی در غدد هیپوتولاموس و یا هیپوفیز
 • مشکلات مربوط به ناحیه تناسلی
 • بلوغ دیررس که در برخی از دختران آمنوره اولیه را باعث می شود و ممکن است حتی تا بعد از 16 سالگی پریود نشوند.
 • نقص مولرین که موجب تغییر ساختار اندام و بیماری دستگاه تناسلی زنان و دختران می شود.
 • علت های مادرزادی همچون سندرم کالمن
 • تغییرات ناگهانی در بدن همچون اضافه وزن، اختلال تغذیه و یا مبتلا شدن به سندرم قطع ارتباط ساقه هیپوفیز
 • بعضی عفونت ها همچون سل
 • اختلالات تخمدان همچون آژنزی و یا دیس آژنزی
 • نبود سوراخ در پرده بکارت

علائم آمنوره اولیه چیست؟

پر واضح است که با توجه به آنچه گفته شد، بارزترین علامت این نوع آمنوره، همان پریود نشدن است اما در حین این مدت ممکن است علائم دیگری نیز خبر از این مشکل دهند.

 • گرگرفتگی
 • تغییر قدرت بینایی
 • سردرد
 • حالت تهوع
 • ریزش مو
 • ترشح مایع شیری رنگ از سینه

نحوه تشخیص آمنوره اولیه

تشخیص این نوع آمنوره، قاعدتا از طریق خود فرد یا مشورت با متخصص صورت می گیرد اما زمانی که علائم ذکر شده بالا را در خود یافتید، بایستی حتما به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمود. پزشک ضمن پرسیدن چند سوال و یافت سوابق گذشته، فرد را مورد معاینه فیزیکی و لگنی قرار می دهد.

همچنین اگر پزشک صلاح ببیند، آزمایشات خونی و هورمونی را نیز تجویز می کند. از جمله تست های دیگری که در رابطه به سطح هورمون ها انجام می شوند عبارتند از تست هورمون محرکه فولیکول، هورمون لوتئینیی و هورمون محرکه تیروئید.

درمان گیاهی آمنوره اولیه

درمان گیاهی آمنوره اولیه

بسته به اینکه علل بروز آمنوره اولیه چیست، روش های درمانی نیز متفاوت است و حتی ممکن است که پزشک متخصص از دارودرمانی برای این منظور استفاده کند. برخی از گیاهان دارویی و داشتن رژیم غذایی مناسب می توانند چرخه قاعدگی را منظم کرده و از مشکلات آن بکاهند. از این رو، توصیه می شود که درمان گیاهی آمنوره اولیه را فراموش نکرده و موارد ذکر شده در زیر را در نظر داشته باشید.

گیاه پنج انگشت

این گیاه که از تیره نعنایان است نه تنها برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش مناسب است، بلکه یک درمان گیاهی آمنوره اولیه و همچنین بی نظمی در قاعدگی است. بعلاوه، این گیاه ورم های رحمی را نیز بهبود می بخشد. 

دارچین

علاوه بر اینکه یک گزینه عالی برای درمان گیاهی آمنوره اولیه است، خاصیت ضدالتهابی، ضد دیابتی، آنتی اکسیدانی و کاهش دهنده چربی نیز دارد. حتی برای افرادی که دچار کاهش میل جنسی هستند نیز می تواند به افزایش این میل کمک کند. 

رازیانه

یکی از مشهورترین گیاهان در درمان مشکلات زنانه، رازیانه است. این گیاه نیز به علت تعدیل فشار خون، ضدالتهاب بودن، آنتی اکسیدانی و ادرار آور بودن و همچنین منظم کردن سیکل قاعدگی همواره یکی از پیشنهادات اصلی برای درمان گیاهی آمنوره اولیه به شمار می رود. 

شنبلیله 

نحوه تشخیص آمنوره اولیه

شنبلیله از دیرباز یکی از گزینه های بسیار مناسب برای مشکلات گوارشی و ریوی زنان محسوب می شده است. تحقیقات نیز نشان داده است که این گیاه می تواند سیکل های قاعدگی را منظم کرده و سندرم های تخمدان پلی‌کیستیک را نیز بهبود بخشد.

پونه

پونه نیز اغلب خاصیت های دارویی گیاهان ذکر شده در بالا را داراست و می توان آن را به صورت دم نوش مصرف نمود. البته این گیاه به صورت صنعتی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و با مرتفع کردن مشکلاتی همچون نارسایی زودرس تخمدان، می تواند در درمان آمنوره اولیه موثر باشد.

گزنه 

گزنه در تحقیقات زیادی برای بهبود علائم بالینی و پاراکلینیکی هیپرآندروژنیسم موثر شناخته شده است و گرچه میزان تاثیر آن در درمان آمنوره اولیه کمتر شناخته شده است اما به علت داشتن خاصیت های زیاد، می تواند یک گیاه دارویی خوب باشد. 

سخن پایانی

امیدواریم توانسته باشیم به شما در مورد علل بروز، تشخیص و درمان گیاهی آمنوره اولیه اطلاعات سودمندی اراده داده و از این مقاله بهره برده باشید.

همکاران ما در تمامی روزهای هفته از ساعت 8 صبح الی 12 به صورت تلفنی و آنلاین این آمادگی را دارند تا پاسخگوی تمامی سوالات هموطنان گرامی، بویژه بانوان عزیز در مورد تمامی سوالات مربوط به بهداشت زنان باشند.

آمنوره اولیه چیست؟

با وجود آنکه نمی توان یک سن قطعی و مشخص برای شروع عادت ماهانه در دوران بلوغ معرفی کرد، اما اگر تا سن 16 سالگی چنین اتفاقی رخ ندهد، به آن آمنوره اولیه گفته می شود.

علل بروز آمنوره اولیه چیست؟

در این مقاله می توانید شایع ترین دلایل بروز این اختلال را مطالعه فرمائید.

آیا می توان برای درمان آمنوره اولیه از درمان گیاهی بهره برد؟

بله. همانطور که د رمقاله آمده است، گیاهانی همچون پنج انگشت، رازیانه، پونه، شنبلیه، گزنه و … برای این منظور موثر می باشند.

در چه صورت آمنوره اولیه نیازمند درمان پزشکی است؟

تشخیص این مسئله بر عهده پزشک است و این متخصصان بر اساس علل و علائم تصمیم می گیرند که چه نوع درمانی را اتخاذ نمایند.

5/5 - (2 امتیاز)

همچنین ببینید

قرص دیوالدین

قرص دیوالدین برای چیست؟ + عوارض مصرف آن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور