مصرف ناس
مصرف ناس

مصرف ناس + عوارض و حکم مصرف

ناس نام ماده مخدری است که با برگ تنباکو ساخته می شود. این ماده طعم و بوی تندی داشته و عوارض خفیف تا شدیدی می تواند داشته باشد که به نوع مصرف بستگی دارد. در ادامه قصد داریم عوارض و مضرات مصرف ناس و نظر مراجع در مورد مصرف ناس، را بیشتر بررسی کنیم.

نظر مراجع در مورد مصرف ناس

اگر فردی در هنگامی که روزه است، ناس مصرف کند، چه حکمی دارد؟

در ادامه همراه ما باشید تا نظر مراجع در مورد مصرف ناس را بدانید.

پاسخ: خامنه ای: بنا بر احتياط واجب روزه باطل است.

مکارم: مشکلی ندارد.

زنجاني: اگر ذرات آن پایین نرود، مشکلی ندارد.

سيستاني: تا زمانی که به حلق نرسد، روزه باطل نیست.

مصرف ناس

مضرات مصرف ناس

افرادی که ناش مصرف می کنند، می دانند این ماده به دلیل داشتن نیکوتین بالا، سرخوشی بالایی ایجاد خواهد کرد. اما از آنجایی که در ساخت این ماده از آهک استفاده می شود، به همین دلیل می تواند منجر به سوزاندن، آسیب و عفونت لثه گردد. گاهی علاوه بر آهک در ساخت آن از مواد مخدر دیگری نیز استفاده می گردد که می تواند عوارض آن را شدیدتر نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با اینکه آیا ناس باعث لاغری می شود، کلیک کنید.

عوارض کوتاه مدت مصرف ناس

عوارض کوتاه مدت مصرف ناس، شامل سرگیجه، سردرد، تهوع، از دست دادن تعادل حرکتی و رفتاری خواهد شد. حرکاتی همچون دندان قروچه، اختلال در خواب، وابستگی روحی روانی، فشار خون و ضربان قلب نیز با مصرف این مشاهده می شود.

سیاه شدن و از بین رفتن دندان ها، عفونت لثه و بسیاری از موارد دیگر نیز از جمله عوارض کوتاه مدت ناس است.

عوارض بلندمدت مصرف ناس

عوارض بلندمدت ناس نیز شامل بی خوابی، عدم تعادل در رفتار، زودرنج شدن، عدم توانایی تمرکز، اختلال در رفتار، بیماری در دهان، سرطان حنجره و سرطان های دیگر خواهد شد.

از بین رفتن کلیه‌ های افراد مصرف کننده نیز از جمله مضرات استفاده از این ماده مضر می باشد.

زیرا دستگاه گوارش و کلیه ما برای دفع آهک، توانایی لازم را نداشته و این ماده منجربه نارسایی در کلیه ها خواهد شد.

نحوه ساخت ناس چگونه است؟

همانطور که در موارد فوق گفته شد، ناس از برگ‌های خشک شده تنباکو بدست می‌آید. پس از خشک شدن برگ‌ها، با کمی آهک مخلوط شده و سپس در جلوی دهان برای ایجاد سرخوشی گذاشته می‌شود. گفته می‌شود، ممکن است این ماده منجر به لاغری نیز شود.

چگونه ناس را ترک کنیم؟

برای ترک ناس، لازم است این موضوع را بدانید که ترک وابستگی به این ماده در درجه اهمیت بسیار بالاتری نسبت به ترک جسمی قرار دارد. در این مرحله کمک از روانشناسان می تواند بسیار کمک کننده باشد و به افراد کمک نماید که این ماده را ترک کنند.

در این مرحله علاوه بر این که افراد برای ترک اعتماد به نفس لازم را بدست می آورند، همچنین از این موضوع آگاه می شوند که برای ترک ناس، گاهی دردهای بسیاری را نیز متحمل خواهند شد.

در نهایت پس از شروع ترک و طی کردن دو مرحله اول با موفقیت، در مرحله سوم فرد باید بداندکه هرگونه رفت و آمد با افرادی که قبلاً به این ماده معتاد بوده اند و یا قرارگرفتن در محیط های محرک، می تواند تمامی زحمات آن ها را به هدر دهد. برای این که در تمامی این مراحل موفق باشید، لازم است حتماً یک سرگرمی خوب نیز برای خودتان ایجاد کرده و در مواقعی که احتمال عود وجود دارد، خودتان را به آن فعالیت مشغول نمایید.

برای اینکه بدانید آیا ناس تست اعتیاد را مثبت می کند یا خیر، کلیک کنید.

آزمایش تشخیص اعتیاد به ناس

معمولاً برای تشخیص اعتیاد به ناس، مانند تمامی اعتیادهای دیگر از آزمایش خون و ادرار استفاده خواهد شد. اگر فردی در نزدیکی شماست که به استفاده او از ناس شک دارید، پیشنهاد می کنیم برای آزمایش وی را به مراکز درمانی معتبر بفرستید.

چرا در مورد ناس صحبت می‌کنیم؟

شاید برای شما جالب باشد بدانید که افراد استفاده کننده از ناس، به مرور زمان کاهش قابل توجهی در اعتماد به نفس شان را تجربه خواهند کرد.  به همین دلیل هم هست که بسیاری از استفاده کنندگان از اقرار به اعتیاد در این ماده، خجالت زده می شوند.

نکاتی در رابطه با ناس که باید بدانید

در این قسمت همراه ما باشید تا نکاتی را که کمتر شنیده اید، در رابطه با این ماده و عوارض مصرف ناس بررسی کنیم.

 برخی تصور می کنند این ماده مخصوص افراد آسیایی و شرقی به خصوص مناطقی مانند هند و افغانستان است. در حالی که به تازگی مشاهده شده است که از ناس در امریکا و اروپا نیز بسیار زیاد استفاده می شود. طبق آمارهای منتشر شده از این کشورها حدوداً بین 10 تا 12 درصد مردم به استفاده از این ماده مشغول بوده و به آن معتاد هستند.

برای تشویق خرید به ناس، آن را به عنوان تنباکو بدون دود معرفی می کنند. با این روش بسیاری تصور می کنند که ناس ضررهای تنباکو را نداشته و برای خرید آن تشویق می شوند.

افرادی که به ناس معتاد هستند، گرفتار بیماری های سخت بسیاری همچون انواع سرطان مخصوصاً سرطان دهان، لثه و گلو می شوند. پوسیدگی دندان نیز از جمله عوارض عادی آن محسوب می شود.

نیکوتین ناس به اندازه 3 الی 4 برابر بیشتر از سیگار جذب بدن می شود. به همین دلیل هم اعتیاد آن سنگین تر و ترک سخت تر خواهد بود.

در افراد معتاد به ناس، بیماری های قلبی و عروقی بسیار نیز دیده می شود.

سرطان دستگاه گوارش به ویژه مری و معده و سرطان لوزالمعده و سرطان مثانه، سرطان های سر و گردن، سرطان روده بزرگ،سرطان لثه از جمله بیماری هایی است که افراد معتاد به ناس تجربه می کنند.

 در خانم های باردار مصرف کننده ناس می تواند منجر به تولد زیر وزن و نوزادان زودرس شود.

مصرف ناس

انواع محصولات تنباکو بدون دود

محصولات دخانیات بدون دود از توتونهایی تشکیل می شود که به جای دود، جویده، مکیده یا بو می شود. نیکوتین از طریق بافت های دهان جذب شده و در بعضی موارد بلعیده می شود.

انواع مختلفی از محصولات دخانیات بدون دود در سراسر جهان استفاده می شود. در ایالات متحده، محبوب ترین ها شامل تنباکوهای جویدنی، تنفس، اسناس و محصولات توتون قابل حل است.

تنباکو جویدنی

تنباکوهای جویدنی به صورت برگهای شل، برگهای بافته شده (به نام پیچ و تاب) و برگهای فشرده (که به آن شاخه می گویند) فروخته می شود. ممکن است طعم دار باشد. توتون جویدنی بین گونه و آدامس قرار می گیرد. بزاق جمع شده در دهان یا تف می شود یا بلعیده می شود. به جویدن تنباکو جویدن، تنباکو تف یا تف هم گفته می شود.

ناس

ناس تنباکو ریز آسیاب شده ای است که ممکن است خشک یا مرطوب باشد. این بسته بندی در قالب یا کیسه است. ممکن است طعم دار باشد. یک مشت پوزه در امتداد خط لثه ، یا پشت لب یا بین لثه و گونه قرار می گیرد.

اسنوس

اسنوس نوعی تنفس مرطوب است که از سوئد منشا گرفته است. به صورت شل و یا کیسه ای فروخته می شود. برخی شواهد نشان می دهد که مصرف کنندگان اسنوس در معرض خطر سرطان دهان، بیماری های قلبی، سکته مغزی، سرطان ریه و سایر مشکلات ریه خواهند بود.

تنباکو قابل حل شدن

محصولات قابل حل توتون و تنباکو، توتون های پودری هستند که به شکل هایی مانند قرص، چوب یا نوار فشرده می شوند. برخی حاوی مواد شیرین کننده یا طعم دهنده هستند و ممکن است شبیه آب نبات باشند. توتون فشرده شده را جویده یا در دهان نگه می دارید تا حل شود. این محصولات همان قرص های لوزی نیکوتین است که برای کمک به افراد در ترک سیگار استفاده می شود.

خطرات بهداشتی دخانیات بدون دود

محصولات دخانیات بدون دود ممکن است افراد را در معرض مقادیر کمتری از مواد شیمیایی مضر نسبت به دود تنباکو قرار دهد، اما این بدان معنا نیست که این محصولات جایگزینی ایمن برای سیگار کشیدن هستند.

تنباکو بدون دود حاوی نیکوتین است که منجر به اعتیاد می شود و دهها ماده شیمیایی که می توانند باعث سرطان شوند.

مشکلات بهداشتی مربوط به تنباکو بدون دود شامل موارد زیر است:

اعتیاد. نیکوتین ماده شیمیایی است که باعث ایجاد اعتیاد به دخانیات می شود. تحقیقات نشان می دهد افرادی که از تنباکو بدون دود استفاده می کنند به اندازه افرادی که سیگار می کشند یا بیشتر نیکوتین وارد بدن می کنند. دقیقاً مانند سیگار کشیدن، ترک از توتون و تنباکو بدون دود می تواند باعث هوس شدید، تحریک پذیری و خلق و خوی افسرده شود.

سرطان. استفاده از تنباکوهای جویدنی و سایر محصولات تنباکو بدون دود، خطر سرطان دهان، گلو و لوزالمعده را افزایش می دهد. تنباکو بدون دود همچنین خطر ایجاد لکه های سفید کوچکی را در دهان شما ایجاد می کند که لکوپلاکیا نامیده می شود. این وصله ها پیش سرطانی هستند. به این معنی که امکان تبدیل شدن به سرطان را دارند.

بیماری قلبی. برخی از اشکال تنباکو بدون دود ضربان قلب و فشار خون شما را افزایش می دهد. استفاده طولانی مدت از دخانیات بدون دود خطر مرگ در بیماری های قلبی و سکته را افزایش می دهد.

بیماری دندان قند و تحریک کننده های موجود در محصولات تنباکو بدون دود می تواند باعث ایجاد حفره، سایش دندان، لک شدن دندان، بوی بد دهان، بیماری لثه، عقب رفتن لثه ها، از بین رفتن استخوان در اطراف ریشه و از بین رفتن دندان شود.

خطر بارداری استفاده از تنباکو بدون دود در دوران بارداری خطر تولد نوزاد مرده، وزن کم هنگام تولد و تغییر ضربان قلب در نوزادان را افزایش می دهد.

خطر مسمومیت. شکلات و طعم های شیرینی مانند برخی از محصولات تنباکو بدون دود آنها را برای کودکان جذاب می کند. خوردن این محصولات می تواند مسمومیت با نیکوتین ایجاد کند. مسمومیت با نیکوتین در کودکان ممکن است باعث حالت تهوع، استفراغ، ضعف، تشنج، عدم پاسخگویی، مشکل تنفس و حتی مرگ شود.

مصرف ناس

ترک توتون

تولید کنندگان ممکن است اینگونه القا کنند که تنباکو بدون دود به شما در ترک سیگار کمک خواهد کرد، اما این ثابت نشده است. به دلیل خطرات سلامتی، محصولات دخانیات بدون دود گزینه خوبی برای ترک سیگار نیستند.

اگر از تنباکو جویدنی یا سایر اشکال تنباکو بدون دود استفاده می کنید ، گزینه هایی را برای کمک به ترک آن در نظر بگیرید. پزشک شما می تواند یک منبع عالی باشد و می تواند به شما در ایجاد یک برنامه ترک کمک کند.

منابع تولید شده برای ترک سیگار ممکن است به شما کمک کند تا از تنباکو بدون دود استفاده نکنید. مداخلات زیر در تحقیقات در مورد ترک جویدن تنباکو و سایر محصولات بدون دود موثرترین است:

مداخلات رفتاری – مانند خدمات تلفنی، مطالب خودیاری و مشاوره  می تواند شما را پشتیبانی کند و به شما کمک کند مهارتهای کنار آمدن را توسعه دهید.

درمان جایگزینی نیکوتین با استفاده از پچ، آدامس یا پاستیل می تواند به کاهش ولع مصرف محصولات تنباکو کمک کند.

دارو. دو داروی بدون نسخه نیکوتین برای کمک به کاهش علائم ترک نیکوتین تأیید شده اند.

برای کسب اطلاع از داروهای منفی کننده تست اعتیاد، کلیک کنید.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی عوارض مصرف ناس به صورت کوتاه مدت و بلند مدت بپردازیم و همچنین نظرات مراجع در رابطه با مصرف ناس را بررسی کنیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در رابطه با مصرف ناس داشتید، می توانید با ما تماس بگیرید.

ناس چیست و چطور به دست می آید؟

ناس ماده مخدری است که از برگ تنباکو ساخته می شود.

آیا ضررهای ناس از سیگار کمتر است؟

خیر زیرا نیکوتین بیشتری را وارد بدن می کند و به علاوه مواد شیمیایی بسیار مضری دارد.

آیا با استفاده از ناس می توان لاغر شد؟

ممکن است برخی با استفاده از این ماده لاغر هم شوند.

5/5 - (3 امتیاز)

همچنین ببینید

آیا گل اعتیاد آور است؟

آیا گل اعتیاد آور است؟

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور