عوارض مصرف شیشه
عوارض مصرف شیشه

عوارض مصرف شیشه

آیا از عوارض مصرف شیشه بر مغز چیزی می دانید؟ مصرف شیشه نه تنها قوه جسمی و بدنی فرد را تحلیل می برد، حتی می تواند بر مغز نیز تاثیرات جبران ناپذیری را بر جای بگذارد. به دلیل اهمیت آشنایی با تاثیر شیشه بر مغز ما قصد داریم در ادامه این مطلب لیستی از 10 اثر مخرب شیشه بر مغز را ارائه دهیم. همچنین در رابطه با اثر مصرف شیشه بر پوست و عوارض مصرف شیشه در شیردهی نیز صحبت خواهیم کرد. در ادامه با ما همراه باشید.

بررسی عوارض مصرف شیشه

عوارض مصرف شیشه بسیار زیاد است و ممکن است گاهی کاملاً بدون بازگشت باشد. یعنی فرد صدمه جبران ناپذیری را با مصرف این ماده می تواند به خود وارد کند. به دلیل اهمیت آشنایی با عوارض مصرف شیشه، ما در ادامه قصد داریم عوارض مصرف شیشه را با بررسی 10 اثر مخرب شیشه بر مغز نشان دهیم.

اعتیاد

یکی از اصلی ترین ومخرب ترین عوارض مصرف شیشه، اعتیاد است. همین اعتیاد می تواند سرچشمه بسیاری از آسیب ها و صدمات جبران ناپذیر باشد؛ زیرا فرد به دلیل تمایل برای مصرف بیشتر، روز به روز مقدار و دفعات مصرف را افزایش داده و در نتیجه دامنه آسیب ها را روی بدن خود افزایش خواهد داد. زمانی که هم فرد تصمیم به ترک می گیرد، دوباره با عوارضی اجتناب ناپذیر مانند افسردگی، اضطراب، خستگی و اشتیاق شدید به دارو مواجه خواهد بود.

عوارض مصرف شیشه محدود به اعتیاد نخواهد شد. علاوه بر اعتیاد به مت آمفتامین، افرادی که به مدت طولانی از مت آمفتامین استفاده می کنند ممکن است علائمی از خود نشان دهند که می تواند شامل اضطراب قابل توجه، گیجی، بی خوابی، اختلالات خلقی و رفتار خشونت آمیز باشد. همچنین ممکن است تعدادی از ویژگی های روان پریشی، از جمله پارانویا دیداری و توهم شنوایی را نیز تجربه کنند. علائم روان پریشی گاهی اوقات ممکن است ماهها یا سالها پس از ترک فرد با استفاده از مت آمفتامین ادامه داشته باشد، همچنین استرس باعث تسریع عود خود روانی و روان پریشی است. دلایل این مشکلات، تاثیر شیشه بر مغز است. حتی این افراد با پیشرفت آسیب به مغز؛ ممکن است دچار اختلالات یادگیری و کلامی نیز شوند.

تغییر ساختارهای مهم مغزی

عوارض مصرف شیشه می تواند شامل تغییر ساختارهای مهم مغزی نیز باشد.

تحقیقات در مدل های اولیه نشان داده است که مت آمفتامین ساختارهای مغزی را که در تصمیم گیری نقش دارند تغییر می دهد و توانایی سرکوب رفتارهای عادی و تصمیم گیری های روزمره را دارد. این دو اثر با هم همبستگی داشته و حاکی از آن است که تغییر ساختاری زمینه ساز کاهش انعطاف پذیری ذهنی است.  این تغییرات در ساختار و عملکرد مغز می تواند توضیح دهد که چرا درمان اعتیاد به مت آمفتامین بسیار دشوار است و در اوایل درمان احتمال عود قابل توجهی دارد.

برای اینکه از تاثیر تریاک بر مغز بیشتر بدانید، کلیک کنید.

آسیب به سلول های مغزی

مطالعات نشان داده شده است که سو استفاده از مت آمفتامین بر سلولهای غیر عصبی مغز به نام میکروگلیا اثرات منفی دارد. این سلول ها با دفاع از مغز در برابر عوامل عفونی و از بین بردن سلول های عصبی آسیب دیده، از سلامت مغز پشتیبانی می کنند. با این وجود، فعالیت بیش از حد سلول های میکروگلیایی می تواند به سلول های عصبی سالم حمله کند. این موضوع نیز می تواند یکی از مهم ترین عوارض مصرف شیشه بر مغز باشد که لازم است جدی گرفته شود.

البته این موضوع تا حدی می تواند قابل برگشت باشد، مطالعات نشان داده اند که افراد معتاد پس از ترک تا حدی سلول های سالم خود را بازیابی کرده اند.

سکته و کما

از جمله عوارض مصرف شیشه سکته های مغزی است. همانطور که می دانید سکته می تواند آسیب غیرقابل برگشتی به مغز وارد کند. حتی برخی مطالعات شیوع بیشتر بیماری پارکینسون را بین استفاده کنندگان نشان داده است.

تغییرات و آسیب های ظاهری

عوارض مصرف شیشه تنها به مغز و سلول ها محدود نمی شود. این ماده می تواند تاثیر بسیاری روی پوست و دندان های فرد نیز داشته باشد.  اثر مصرف شیشه بر پوست به گونه ای است که منجر به چروک شدن، کدر شدن، آکنه و بسیاری از مشکلات پوستی دیگر خواهد شد. همچنین این ماده می تواند دندان ها را از ریشه بپوساند.

عوارض شیشه بر زنان باردار

عوارض جانبی این ماده بر زنان باردار، می تواند سریع تر و حتی شدیدتر باشد. شیشه می تواند باعث تولد نوزاد نارس و نارسایی های مادرزادی از جمله شکاف کام یا ناهنجاری های قلبی شود. به دلیل کمبود تغذیه و مراقبت های دوران بارداری در دوران بارداری، اندازه نوزادان متولد شده از حالت عادی بسیار کوچک تر است. همچنین این بیماری در شیر مادران وجود دارد و نوزادان شیرده را در معرض خطر قرار می دهد.حتی گاهی ممکن است نوزاد معتاد متولد شود.

برای اینکه از تاثیر متادون بر شیردهی بیشتر بدانید، کلیک کنید.

تاثیر بر دهان و دندان

کریستال مت به مغز سیگنال می دهد تا مقدار بیشتری دوپامین ترشح کند. دوپامین، ماده شیمیایی است که باعث احساس شادی خواهد شد و حاوی مواد اسیدی است که برای دندانها مضر است. محصولات غیرقانونی شیشه ممکن است شامل اسید باتری و اسید کلریدریک نیز باشد.

استفاده از این ماده باعث خشک شدن دهان می شود و باعث کاهش سطح بزاق خواهد شد.

مصرف کنندگان دوز بالای این ماده، به صورت مرتب هوس نوشیدنی های شیرین می کنند. به همین دلیل دندان های آن ها زودتر خراب می شود.

بیماری های عفونی

از جمله عوارض مصرف شیشه می توان به بروز بیمارهای عفونی اشاره کرد. این افراد در معرض شدید خطر ابتلا به اچ آی وی و هپاتیت B و C قرار دارند. این بیماری ها از طریق تماس با خون یا سایر مایعات بدن منتقل می شوند که می توانند روی تجهیزات دارویی باقی بمانند.

مطالعات نشان می دهد که اچ آی وی باعث آسیب بیشتر به سلولهای عصبی و مشکلات شناختی بیشتر در افرادی که مت آمفتامین می کنند نسبت به افرادی که اچ آی وی دارند و از این دارو استفاده نمی کنند، خواهد شد.

عدم توانایی تصمیم گیری و بی اعتمادی

از جمله عوارض مصرف شیشه می توان به عدم توانایی این افراد در تصمیم گیری ها اشاره کرد. همچنین افراد معتاد به شیشه شدیداً به دیگران بی اعتماد هستند و همین موضوع منجر به انزوا و گوشه گیری آن ها از اجتماع می شود.

عوارض مصرف شیشه و احساساتی که فرد تجربه می کند، شامل چه مواردی می شود؟

تمامی احساساتی که پس از مصرف این ماده تجربه خواهید، ناشی از تاثیر شیشه بر مغز است.

هنگام استفاده، ماده شیمیایی به نام دوپامین که به وجود آورنده حس لذت در مغز است، ترشح می شود. به همین دلیل شاید در مرحله اول احساس لذت و آرامش داشته باشید.

اما مصرف کنندگان از این دارو به سرعت معتاد آن خواهند شد و این موضوع به خاطر تاثیر شیشه بر مغز است.

چطور می توان فهمید شخصی به شیشه اعتیاد پیدا کرده است؟

در این قسمت قصد داریم علائمی را بررسی کنیم که نشان می دهد فرد به شیشه معتاد شده است. این علائم شامل موارد زیر می شود.

 • افزایش فعالیت بدنی
 • افزایش دمای بدن
 • گشادی مردمک چشم
 • تعریق شدید
 • بی خوابی
 • پارانویا یا تحریک پذیری

عوارض جانبی استفاده از شیشه نیز شامل موارد زیر می شود :

 • حالت تهوع ، استفراغ و اسهال
 • خشکی دهان و بوی بد دهان
 • اضطراب و افسردگی
 • رفتار خشونت آمیز
 • تشنج
 • مصرف بیش از حد و مرگ

Crystal met نام متداول کریستال مت آمفتامین است، دارویی قوی و بسیار اعتیاد آور که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می‌گذارد. هیچ پزشک و هیچ قانونی استفاده از این ماده را مجاز نمی‌داند.

این قطعه به صورت تکه‌ های کریستال یا سنگ های سفید و براق است که یخ یا شیشه نیز نامیده می شود.معمولاً کاربران با یک لوله شیشه ای کوچک داروی کریستال را می کشند، اما ممکن است آن را حتی ببلعند، یا به داخل رگ تزریق کنند. مردم می گویند که اندکی پس از استفاده از آن دچار سرخوشی سریع می شوند. اما  این ماده تاثیرات بسیار خطرناک دیگری را نیز دارد. می تواند به بدن شما آسیب برساند و مشکلات روانی شدیدی ایجاد کند.

شیشه از کجا آمده است؟

مت آمفتامین یک محرک ساخت بشر است که از مدت ها قبل وجود داشته است. در طول جنگ جهانی دوم، به سربازان برای بیدار نگه داشتن آنها داده می شد. مردم همچنین این دارو را برای کاهش وزن و کاهش افسردگی مصرف می کردند. امروزه تنها محصول قانونی مت ، قرصی برای درمان چاقی و اختلال بیش فعالی با کمبود توجه است.  این ماده به ندرت استفاده می شود و فقط با نسخه پزشک در دسترس است.

کریستال مت با ماده سودو افدرین ساخته می شود که در بسیاری از داروهای سرماخوردگی وجود دارد. این ماده می توان به کاهش احتقان کمک کند.

تأثیرات کوتاه مدت شیشه به چه صورت است؟

تاثیر شیشه بر مغز حتی اگر برای مدت زمانی کوتاه مصرف شده باشد، قابل توجه است. در ادامه قصد داریم این موضوع را بیشتر بررسی کنیم.

استفاده مداوم از روش کریستال می تواند منجر به اضطراب شدید، پارانویا و بی خوابی شود. علاوه بر این، افکار خودکشی – یا حتی قتل – در برخی از سوء استفاده کنندگان مشاهده شده است.

هنگامی که این ماده دود می شود، بخار به سرعت از ریه ها به جریان خون منتقل شده و پس از آن به سرعت به مغز می رود. از آنجا که این دارو به عنوان یک محرک در سراسر مغز و بدن عمل می کند، یک سرخوشی تقریباً فوری رخ می دهد و به دنبال آن انرژی و هوشیاری افزایش می یابد. این تاثیرات می تواند تا 12 ساعت ادامه داشته باشد.

سایر اثرات مطلوب مت بلورین عبارتند از:

یک “عجله” شدید و اولیه که ممکن است به مدت 30 دقیقه ادامه یابد.

انگیزه بالاتر برای رسیدن به اهداف.

اعتماد به نفس / احساس بهبود عقل و توانایی حل مشکلات.

جای تعجب نیست که اثرات مطلوب به سرعت جای خود را به اثرات نامطلوب ماده می دهند. به عنوان مثال، حتی استفاده کوتاه مدت می تواند رفتار نامنظم و حتی خشونت آمیز را در صورت مصرف در مقادیر زیاد ایجاد کند.

سایر عوارض جانبی کریستال مت عبارتند از:

 • از دست دادن اشتها.
 • کاهش وزن قابل توجه
 • تغییر در الگوی خواب.
 • نوسانات شدید خلقی.
 • رفتاری غیرقابل پیش بینی.
 • لرزش یا تشنج
 • پرفشاری خون
 • فشار خون بالا
 • ضربان قلب سریع.
 • ریتم نامنظم قلب

آثار مصرف شیشه در هر دوره مصرف به چه صورت است؟

برخی افراد از این ماده به صورت تفریحی و برخی دیگر به صورت دائمی استفاده می کنند. فراموش نکنید در هر دو صورت شیشه تاثیرات قابل توجهی بر بدن فرد خواهد داشت. به صورت کلی تمامی استفاده کنندگان از این ماده پس از یک دوره مصرف، وارد مرحله توهمات غیر واقعی می شوند. به صورتی که دیگر توانایی تشخیص اتفاقات واقعی از غیرواقعی را نخواهند داشت. در این مرحله، بسیاری از آن ها به فکر درمان می افتند که در بیشتر مواقع با بستری شدن در مراکز بهزیستی برای سم زدایی آغاز می شود.

پس از بی خوابی طولانی مدت و از دست دادن اشتها فرد تمایل بیشتری به خوابیدن پیدا می کند. پس از، دوره ای فرا می رسد که فرد وابسته به ماده کریستالی به دلیل اثرات آن خواهد شد. این دوره می تواند تا 2 هفته طول بکشد  و گاهی اوقات با شروع یک افسردگی قابل توجه از نظر بالینی همراه است.

برخی افراد به دلیل داشتن شرایط بدنی متفاوت، ممکن است برخی از عوارض را تجربه کنند که شامل کاهش اشتها، افزایش سطح انرژی و افزایش متابولیسم است.

چگونه می توان فهمید فردی به شیشه اعتیاد دارد یا خیر؟

شاید شما جزء افرادی باشید که به صورت موقتی از این ماده استفاده کرده‌اند، اما از این که به این ماده معتاد شده‌اید یا خیر، اطلاعاتی ندارید. به دلیل اهمیت این موضوع، ما در ادامه قصد داریم شایع‌ترین علائم افراد معتاد به این ماده را بررسی کنیم.

در طولانی مدت، مت کریستال می تواند باعث مشکلات جسمی و روانی شدیدی شود زیرا اثرات کوتاه مدت در آن شدت و پیچیدگی رشد می کند. علائم استفاده طولانی مدت شامل:

 • علائم روانپریشی از جمله توهم، پارانویا
 • افزایش مسائل بهداشت روانی مانند افسردگی، اضطراب و انزوای اجتماعی
 • گیجی و رفتار عجیب و غریب
 • احساس خزیدن روی پوست
 • مشکلات تنفسی مرتبط با استنشاق دود
 • صدمات جبران ناپذیری به رگهای خونی در سراسر بدن، از جمله قلب و مغز
 • سکته
 • کما

مصرف شدید کریستال مت می تواند علائم پیری را نیز در کاربران ایجاد کند. از آنجا که این دارو بافت ها و رگ های خونی را از بین می برد و توانایی گردش خون و بازسازی را با مشکل روبرو خواهد کرد، در اغلب موارد آکنه ایجاد شده و پوست حالت کدر به خود می گیرد و خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. دندان ها نیز پوسیده خواهند شد.

با این حال، یکی از جدی ترین نتایج جانبی طولانی مدت کریستال مت، مرگ ناگهانی ناشی از ایست قلبی یا سکته مغزی است.

اعتیاد و ترک اعتیاد

افرادی که تصمیم به ترک دارند، لازم است بدانند که با چه علائمی رو به رو خواهند شد. از جمله این عوامل می توان به افسردگی شدید، بی خوابی، اضطراب و روان پریشی اشاره کرد.

 • تحریک و اضطراب
 • افسردگی شدید
 • خستگی و بی خوابی
 • روان پریشی
 • آشفتگی عاطفی

از جمله دیگر وضعیت هایی هستند که فرد در هنگام ترک با آن ها رو به رو خواهد شد.

این علائم بسته به مدت دوام اعتیاد، می تواند روزها یا هفته ها ادامه داشته باشد.

برنامه های توانبخشی مواد مخدر می تواند به افراد در روند ترک اعتیاد کمک کرده و آنها را پس از رفع علائم ترک به سمت زندگی بدون مخدر هدایت کند.

در حال حاضر هیچ داروی مورد تأیید دولت وجود ندارد که بتواند به فرد در بهبودی از اعتیاد کمک کند.

درمان ممکن است شامل درمان شناختی رفتار ، ورزش و راهنمایی و مشوق تغذیه ای، باشد.

خلاصه مطلب

موضوع مورد بحث ما در این مطلب، عوارض مصرف شیشه بود. ما سعی کردیم عوارض مصرف شیشه را به صورت لیستی از 10 اثر مخرب شیشه بر مغز بررسی نماییم. علاوه بر این از اثرات شیشه بر سایر قسمت های بدن نیز مواردی را بررسی کردی. این ماده تاثیرات جبران ناپذیری بر کلیه قسمت های بدن انسان خواهد داشت. به طور مثال اثر مصرف شیشه بر پوست و عوارض مصرف شیشه در شیردهی تنها برخی موارد هستند، که بررسی شدند. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به راهنمایی بیشتری در خصوص، تاثیر شیشه بر مغز داشتید، می توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید.

آیا عوارض مصرف شیشه ممکن است منجر به مرگ شود؟

بله به دلیل سکته مغزی ممکن است منجر به مرگ هم شود.

آیا آسیب های مغزی در اثر مصرف شیشه قابل بازگشت هست؟

اگر فرد به مدت حداقل یک سال از مصرف خودداری کند، برخی از آسیب ها قابل برگشت است.

آیا از شیشه در تولید داروها استفاده می شود؟

شیشه های صنعتی خیر، اما برخی از انواع این ماده به صورت بدون ضرر در داروها یافت می شود.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

آیا اعتیاد پدر بر جنین تاثیر دارد؟

آیا اعتیاد پدر بر جنین تاثیر دارد؟

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

2 نظر

 1. سلام من یه برادر معتاد به هرویین دارم که جدیدا گاهی شیشه هم مصرف میکنه میخواستم ببینم این عوارضی که بهش اشاره شد بصورت تقریبی برای چه دوز مصرفیه؟ مثلا یک گرم در روز ؟ یا مثلا مصرف یک گرم در طول یک ماه چه تفاوتی ایجاد میکنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور