علائم بارداری خارج از رحم
علائم بارداری خارج از رحم

علائم بارداری خارج از رحم

متاسفانه برخی از خانم ها، بی اطلاع از علائم بارداری خارج از رحم ممکن است آن را با درد پریود اشتباه بگیرند. در واقع روش های تشخیص حاملگی خارج از رحم می تواند در منزل و ماموگرافی صورت گیرد. با توجه به دلایل ایجاد حاملگی در خارج رحم و فشاری که بر بدن ممکن است وارد شود، درمان بارداری خارج از رحم هرچه سریع تر باید صورت گیرد. در ادامه در رابطه با اینکه چه افرادی در معرض حاملگی خارج از رحم قرار دارند مطالب مفیدی را ارائه نموده ایم.

دقت داشته باشید که اگر علائم بارداری خارج از رحم در شما وجود داشته باشد و این موضوع به تائید متخصص زنان و یا مامو گرافی برسد، چنانچه در اوایل دوران بارداری باشید، درمان شما با کمترین خطر صورت خواهد پذیرفت. همچنین چنانچه در دوره رشد جنین و بزرگ شدن آن باشید، خطرات بیشتری شما را تهدید خواهد کرد. به همین دلیل برای اطلاع هر چه سریه تر با مشاوران دکتر فکر تماس حاصل نمایید.

پس از تشخیص علائم بارداری خارج از رحم توسط متخصص، بیرون آوردن جنین به روش های مختلف با توجه به رشد او صورت خواهد پذیرفت.

خطرات عدم شناخت علائم بارداری خارج از رحم

خطرات عدم شناخت علائم بارداری خارج از رحم
خطرات عدم شناخت علائم بارداری خارج از رحم

بارداری خارج از رحم می تواند خطرناک باشد. عوامل متعددی در بارداری خارج از رحم موثر است. قبل از از اینکه هر نوع اقدامی مبنی بر درمان طب سنتی و یا مصرف داروهای شیمیایی داشته باشید، توصیه می‌کنیم که حتماً با پزشک متخصص زنان مشورت نمایید و اطلاعات لازم را به دست آورید و بر اساس، راهکارهای ارائه شده نسبت به درمان آن اقدام کنید.

علائم بارداری خارج از رحم در سال های گذشته، با مرگ مادر، شکم درد و گاهی خونریزی همراه بوده است. چه بسا مادر از بارداری خود اطلاع درستی نداشته است و به تدریج در کالبد شکافی های انجام شده، به وجود این نوع پاتولوژی در حاملگی برده اند پی برده اند. اما خوشبختانه تا به امروز امکان تشخیص این نوع در سونوگرافی وجود دارد.

حاملگی خارج از رحم در ماه لانه گزینی تخم در خارج از آندومتر جدار رحم از داخل گفته می شود. در این نوع لانه گزینی یک تا دو درصد در سال، تمام حاملگی ها را تحت تاثیر خود قرار داده است. در صورتی که تشخیص و درمان به موقع صورت نگیرد، مرگ ناگهانی مادر را می تواند در پی داشته باشد. علت ۹۹ درصد مرگ و میر مادران در واقع همین می باشد.

برای دریافت آموزش رابطه زناشویی بر روی لینک کلیک کنید.

علائم بارداری خارج از رحم چیست؟

تخمک به‌دنبال لقاح و عبور از شیپور داخلی رحم  لانه گزینی می کند. لانه گزینی در نقطه دیگر حاملگی جابه جا در نظر گرفته می‌شود. پس از حاملگی خارج از رحم احتمال حاملگی موفق بعدی کاهش پیدا می کند. 

 • درد در ناحيه زير شكم
 • احتمال خونريزي از ناحيه واژن
 • خونريزي شديد در ناحيه شكم كه در اثر پارگي لوله رخ دهد 
 • درد و در نهايت غش

توجه داشته باشید که این حالت ها برای هر زنی که از نظر جنسی فعال باشد و همچنین در سن باروری قرار داشته باشد، احتمال وقوع آن وجود دارد. بنابراین برای اطمینان از این موضوع می توانید پس از مشاهده علائم بارداری خارج از رحم همانند درد شکمی و خونریزی واژینال چنانچه تست بارداری مثبت باشد به اورژانس مراجعه کنید.

برای اطمینان از این موضوع، ابتدا آزمایش ادرار را برای تشخیص بارداری از فرد گرفته می شود. در صورتی که جواب تست مثبت باشد، آزمایش خون برای تعیین سطح هورمون HCG  اقدام بعدی خواهد بود. اگر میزان این هورمون کمتر از میزان انتظار در حاملگی طبیعی باشد، احتمال اینکه حاملگی از نوع خارج از رحم باشد بسیار زیاد خواهد بود.

برای دریافت مشاوره جنسی بر روی لینک کلیک کنید.

اقدامات بعدی پس از شناخت علائم بارداری خارج از رحم

پس از اینکه علائم بارداری خارج از رحم شناخته شد و تشخیص درستی در این رابطه ارائه شد، در این مرحله پزشک سونوگرافی اقدامات بعدی را انجام می دهد. اگر در سونوگرافی داخل رحم حاملگی ساک حاملگی وجود نداشته باشد و به عبارتی جنین در رحم مشاهده نشود، احتمال بارداری خارج از رحم بسیار بالا می رود.

 سونوگرافی واژینال در این موارد خیلی بهتر از موارد دیگر می تواند جواب دهد. اما در هر صورت، ممکن است سونوگرافی نتواند حاملگی خارج از رحمی را تشخیص دهد. و یا تشخیص درستی در این رابطه وجود نداشته باشد. بیمار درد و خونریزی شدید نداشته باشد به همین دلیل می توان او را تحت نظر قرار داد و بر اساس آزمایش هورمون ها دو تا سه روز پس از حاملگی خارج از رحم را به درستی تشخیص داد.

جهت اطلاع از سقط جنین در دختر باکره بر روی لینک کلیک کنید.

دلایل ایجاد حاملگی در خارج رحم

دلایل ایجاد حاملگی در خارج رحم
دلایل ایجاد حاملگی در خارج رحم

حاملگی های نابجا ، منجر به زایمان طبیعی نوزاد زنده منجر نخواهد شد و به محض تشخیص؛ حتما لازم است جنین از رحم فرد خارج شود. در صورتی که این کار به تاخیر افتد، تشخیص و درمان آن سخت تر شده و همچنین احتمال شوک و مرگ مادر وجود خواهد داشت. برای شناخت این نوع بارداری حتما مراجعه نمایید.

 1. معمول ترين علت حاملگي، اكتوپيك آسيب به لوله هاي شيپوري می باشد كه موجب مسدود يا باريك شدن آن مي شود.
 2. ممكن است مشكلي در ديواره ي اين لوله وجود داشته باشد. به طور معمول اين لوله بايد منقبض شده و تخمك رابه طرف رحم هل دهد.
 3. شرايطي مانند آپانديس يا عفونت لگن ممكن است با ايجاد پيچ وتاب لوله ي فالوپ به آن صدمه بزند و بدين طريق عبور تخمك از آن را به تاخير انداخته و باعث كاشتن آن در خود لوله ي شيپوريشوند.

برای اطلاع از بیست فایده رابطه جنسی بر روی سلامت زنان و مردان بر روی لینک کلیک کنید.

روش های تشخیص حاملگی خارج از رحم

روش های تشخیص حاملگی خارج از رحم
روش های تشخیص حاملگی خارج از رحم

امکان تشخیص و آنچه که در ادامه در رابطه با روش های تشخیص حاملگی خارج از رحم  ارائه خواهد شد، تنها توسط یک متخصص زنان قابل انجام می باشد. بنابراین اقدامات خودسرانه می تواند عوارض جبران ناپذیری برای مادر و جنین به همراه داشته باشد. برای تشخیص بارداری خارج از رحم مراحل زیر را از طرف خواهد بود.

 • تست حاملگی برای فردی که علائم بارداری خارج از رحم دارد.
 • معاینه لگن
 • سونوگرافی برای مشاهده وضعیت رحم و لوله فالوپ انجام می گردد.
 • نمونه برداری از مایع لگنی با استفاده از یک سوزن که به سقف مجرای تناسلی در عقب وارد می شود.
 • لاپارسکوپی (لاپاراسکوپ یک ابزار باریک و انعطاف پذیر) است که از طریق برش کوچک در شکم وارد می شود. در طی این عمل جراحی یک برش کوچک در لوله فالوپ داده شده و جنین برداشته می شود و در حدامکان از آسیب به لوله های رحمی جلوگیری می گردد.

جهت اطلاع از احتمال بارداری بدون دخول بر روی لینک کلیک کنید.

درمان بارداری خارج از رحم

از جمله از درمان های لازم برای افراد دارای علائم بارداری خارج از رحم می توان به درمان طبی و جراحی اشاره نمود. در صورتی که به طور کامل در رابطه با بارداری خارج از رحم انجام می شود اندازه جنین هنوز کوچک می باشد، از داروهای موثر می توان به داروی ضد سرطان به نام متوتركسات اشاره نمود. این نوع دارو به صورت تزریق داخل وریدهای تجویز می شود.

درمان بارداری خارج از رحم با قرص متوتركسات در واقع ترکیبی است که باعث می شود سلول ها مسموم شوند و همین مسئله خاتمه بارداری می شود. در صورتی که  سطح هورمون پس از روش درمان کاهش پیدا کند، بدین معناست که نشانه های بارداری به پایان رسیده است.

در صورتی که وضعیت مادر خوب باشد و هنوز جنین خیلی بزرگ نشده باشد، که بتواند به لوله های رحمی آسیب وارد کند. می توان از جراحی لاپاراسکوپی برای خارج کردن جنین از رحم استفاده نمود. در واقع یک دوربین به داخل لگن وارد می شود و با لوازم بسیار ریز و دقیق انجام می شود. اما اگر جنین بزرگ شده باشد لازم است روش جراحی باز روی شکم انجام شود.

 احتمال اینکه بتوان لوله را ترمیم نمود وجود خواهد داشت اما در حد شرایط مادر. اما گاهی لازم است یک لوله خارج شود زیرا در روی توانایی بارداری در آینده بسیار اثر گذار خواهد بود.

جهت اطلاع از اینکه چرا مردان در زمان یائسگی زنان خیانت می کنند بر روی لینک کلیک کنید.

مراقبت های بعد از استفاده از داروی متوتركسات

 • تهوع، استفراغ و اسهال از عوارض آن می باشد كه براي كاهش اين عوارض بهتر است دارو با غذا و در شب مصرف شود. (در مواردی که دارو به شکل خوراکی تجویز شود).
 • زخم هاي دهان كه با مصرف ويتاميني به نام اسيد فوليك يا اسيد فولينيك احتمال بروز آن كم مي شود.
 • خشكي پوست و ضايعات پوستي مختلف و افزايش حساسيت به نور آفتاب : استفاده از كرم هاي ضد آفتاب و كلاه توصيه مي شود.
 • احساس خستگي ، سردرد و منگي در بعضي از بيمارانی كه با دوره هايي از استراحت كاهش مي يابد.

مراقبت های بعد جراحی و درمان بارداری خارج از رحم

 • جهت ادامه ي درمان، بـا در دسـت داشـتن جــواب پــاتولوژي بــه مركز درماني مراجعــه نماييد.
 • پس از سه روز می توانید حمام کنید.
 • پس از اینکه حمام کردید، حتما محل عمل را خشک کنید و تلاش کنید تا آن را تمیز نگه دارید ضمنا نیازی به پانسمان مجدد نخواهد بود.
 • برای باز کردن بخیه های عمل می توانید پس از گذشت 7 تا 10 روز از عمل مراجعه نمایید. 
 • برای رژیم غذایی توصیه خاصی نمی توان داشت اما بهتر است هر سه گروه عذایی را در وعده های غذایی قرار بگیرد.
 • بهتر است تا 40 روز از مقاربت جنسی خودداری نمایید. 
 • فعاليت هاي عادي خود را بعد از عمل از سر بگيريد.
 • در صورت خونريزي /ترشح چركي و بد بو /تب و لرز به اورژانس بيمارستان مراجعه نماييد.
 • ممكـن اسـت تــا چنـدهفته بعــد از عمــل حالت ضـعف و خسـتگي داشـته باشـيد كـه بتدريج اين حالت بهبود مي يابد.

جهت دریافت مشاوره خانواده بر روی لینک کلیک کنید.

عوامل خطر ساز و علائم بارداری خارج از رحم

عوامل خطر ساز و علائم بارداری خارج از رحم
عوامل خطر ساز و علائم بارداری خارج از رحم
 • استفاده از آی بو دی (دستگاه داخل رحمی)، در زمان لقاح تخم
 • سابقه بیماری های التهابی لگن
 • بیماری های جنسی مانند سوزاک
 • سابقه عمل جراجی لگن
 • سابقه حاملگی خارج از رحمی
 • درست نبستن لوله های رحم
 • داروهای باروری
 • درمان ناباروری
 • درمان ناباروری مانند لقاح آزمایشگاهی
 • استفاده از قرص های ضدبارداری فقط حاوی پروژستررون زیرا حالت ارتجاعی لوله فالوپ را تعییر می دهند.

خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش نمودیم تا اطلاعاتی را در رابطه با علائم بارداری خارج از رحم به شما ارائه نماییم. همچنین به دلایل ایجاد حاملگی در خارج رحم نیز اشاره نمودیم. حال که با روش های تشخیص حاملگی خارج از رحم آشنا شدید، در صورتی که دچار این نوع بارداری می باشید، حتما برای درمان بارداری خارج از رحم اقدام نمایید. جهت پیشگیری از وقع این اتفاق و اطلاع از این مورد که چه افرادی در معرض حاملگی خارج از رحم قرار دارند، می توانید با کارشناسان ما که شماره های آنان در جدول زیر موجود است، تماس حاصل نمایید.

علائم بارداری خارج از رحم چیست؟

علائم بارداری خارج از رحم در واقع شبیه به درد پریود می باشد و همانند آن خونریزی از علامت های شایع محسوب می شود.

دلایل ایجاد حاملگی در خارج رحم چیست؟

زمانی که جنین در محل مورد نظر خود در کیسه شروع به رشد نکند، عفونت، مشکلات زنانه از جمله دلایل بروز این نوع حاملگی در زنان شناخته شده است.

روش های تشخیص حاملگی خارج از رحم چیست؟

برای تشحیص این نوع بارداری با توجه به مدت زمان بارداری از روش های مختلفی همانند، تست بارداری، لاپاراسکوپی، مامو گرافی، سونوگرافی استفاده می شود.

درمان بارداری خارج از رحم چگونه است؟

جنین را از رحم مادر بیرون می آورند و گاهی لازم است لوله رحم تعویض و یا تعمیر شود. بنابراین بهتر است افرادی که در معرض حاملگی خارج از رحم قرار دارند اطلاع دقیق یابید.

5/5 - (2 امتیاز)

همچنین ببینید

بارداری پوچ چگونه است

علائم بارداری پوچ چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور