زردی نوزاد
زردی نوزاد

علت زردی نوزاد چیست و چقدر طول میکشد؟

علت زردی نوزاد چیست و چه چیزهایی زردی نوزاد را تشدید میکند؟ از آنجایی که بسیاری از نوزادان در بدو تولد دچار زردی می شوند، ما در ادامه قصد داریم به سوالات شما دراین باره که شامل، چه چیزهایی زردی نوزاد را تشدید میکند، زردی نوزاد چقدر طول میکشد و یا درمان زردی نوزاد در منزل، پاسخ دهیم. در ادامه همراه ما باشید.

زردی نوزاد

زردی نوزاد زمانی رخ می دهد که سطح بیلی روبین در خون نوزاد بالا باشد. بیلی روبین ماده زرد رنگی است که بدن با جایگزینی گلبول های قرمز قدیمی آن را ایجاد می کند. کبد به تجزیه این ماده کمک می کند تا بتوان آن را در مدفوع از بدن خارج نماید.

سطح بالای بیلی روبین باعث زرد شدن پوست و سفیدی چشم نوزاد می شود. به این یرقان می گویند.

علت زردی نوزاد

علت زردی نوزاد

طبیعی است که سطح بیلی روبین نوزاد پس از تولد کمی بالا باشد.

هنگامی که کودک در رحم مادر رشد می کند، جفت بیلی روبین را از بدن نوزاد خارج می کند. جفت عضوی است که در دوران بارداری برای تغذیه کودک رشد می کند. پس از تولد، کبد نوزاد این کار را آغاز می کند. ممکن است مدتی طول بکشد تا کبد نوزاد بتواند این کار را به طور موثر انجام دهد.

بیشتر نوزادان تازه متولد شده اندکی زردی پوست یا زردی دارند. به این بیماری زردی فیزیولوژیکی می گویند. معمولا زمانی که نوزاد 2 تا 4 روزه است قابل توجه است. بیشتر اوقات مشکلی ایجاد نمی کند و در عرض 2 هفته از بین می رود.

دو نوع زردی ممکن است در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند رخ دهد. هر دو نوع معمولا بی ضرر هستند.

زردی شیردهی در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند در هفته اول تولد دیده می شود. زمانی که نوزادان خوب شیر نمی‌خورد یا شیر مادر دیر می‌آید و منجر به کم‌آبی بدن می‌شود، احتمال بروز این بیماری بیشتر است.

 • شکل غیر طبیعی سلول های خونی (مانند کم خونی داسی شکل)
 • عدم تطابق گروه خونی بین مادر و نوزاد
 • خونریزی زیر پوست سر (سفالوهماتوما) ناشی از زایمان سخت
 • سطوح بالاتر گلبول های قرمز خون
 • عفونت
 • کمبود برخی پروتئین های مهم که آنزیم نامیده می شوند
 • مواردی که حذف بیلی روبین را برای بدن کودک دشوارتر می کند ممکن است منجر به زردی شدیدتر شود، از جمله:
 • داروهای خاص
 • عفونت هایی که در بدو تولد وجود دارند، مانند سرخجه، سیفلیس و غیره
 • بیماری هایی که بر کبد یا مجاری صفراوی تأثیر می گذارند، مانند فیبروز کیستیک یا هپاتیت
 • سطح پایین اکسیژن (هیپوکسی)
 • عفونت ها (سپسیس)
 • بسیاری از اختلالات ژنتیکی یا ارثی مختلف

نوزادانی که خیلی زود (نارس) به دنیا می آیند بیشتر از نوزادان معمولی در معرض زردی هستند.

برای اطلاع از علل سقط جنین کلیک کنید.

علائم و نشانه های زردی چیست؟

نوزاد مبتلا به زردی پوستی زرد رنگ دارد. این از صورت شروع می شود، سپس از سینه و شکم و سپس پاها می رسد. سفیدی چشم نوزاد نیز زرد به نظر می رسد. نوزادانی که سطح بیلی روبین بسیار بالایی دارند ممکن است خواب‌آلود، بی‌حوصله بوده، یا مشکل در تغذیه باشند.

زردی ممکن است به سختی دیده شود، به خصوص در نوزادانی که پوست تیره دارند. اگر مطمئن نیستید، به آرامی پوست بینی یا پیشانی کودک را فشار دهید. اگر یرقان باشد، وقتی انگشت خود را بلند می کنید، پوست زرد به نظر می رسد.

برای اطلاع از روش های جلوگیری از تهوع بارداری کلیک کنید.

زردی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشکان بر اساس زرد شدن پوست و سفیدی چشم می توانند تشخیص دهند که آیا نوزاد زردی دارد یا خیر. همه نوزادان قبل از خروج از بیمارستان یا مرکز زایمان از نظر زردی بررسی می شوند.

پزشکان از نوزادان مبتلا به زردی برای بررسی سطح بیلی روبین آزمایش خون می گیرند. گاهی از دستگاه سبکی که بیلی روبین پوست را اندازه گیری می کند استفاده می شود. اما اگر سطح آن بالا باشد، آزمایش خون باید نتیجه را تایید کند.

سطوح بالای بیلی روبین می تواند منجر به مشکلات جدی شود. بنابراین پزشکان به دقت نوزادان مبتلا به زردی را تحت نظر دارند.

زردی نوزاد چقدر طول میکشد

درمان زردی در نوزادان

درمان زردی در نوزادان به علت آن بستگی دارد، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

زردی خفیف – اگر نوزاد سالم و خوب باشد، نیازی به درمان نیست. کبد نوزاد تنها چند روز طول می کشد تا بیلی روبین را به درستی پردازش کند

زردی متوسط ​​– فتوتراپی رایج ترین درمان است. فتوتراپی بیلی روبین موجود در پوست نوزاد را به یک ماده شیمیایی کمتر مضر تبدیل می کند. ممکن است کودک شما لباس‌هایش را درآورده و در یک انکوباتور گرم زیر نورهای آبی قرار دهید. برای به حداکثر رساندن قرار گرفتن در معرض نور، کودک شما فقط از پوشک و محافظ چشم استفاده می کند. به طور متناوب، می‌توان از «بیلیبانکت» استفاده کرد. بیلی‌پانکت پدی است که مستقیماً روی کودک قرار می‌گیرد و نوزاد را در نور حمام می‌کند. دوباره، کودک فقط یک پوشک می‌پوشد و در یک تشک آبی انعطاف‌پذیر پیچیده شده است. درمان معمولاً یک یا دو روز طول می کشد و ممکن است در خانه یا در بخش بیمارستان با مادر انجام شود. برای جلوگیری از کم آبی و افزایش دفع بیلی روبین، کودک شما به تغذیه منظم هر سه تا چهار ساعت یکبار نیاز دارد.

برای اطلاع از روش های درمان ناباوری کلیک کنید.

زردی شدید – گاهی اوقات نوزادان نیاز به درمان با بیش از یک نور آبی در یک زمان دارند (فوتوتراپی چندگانه). هنگامی که این اتفاق می افتد، نوزادان معمولا در مهد کودک بستری می شوند. به ندرت و فقط در موارد بسیار شدید که یک بیماری زمینه ای باعث زردی می شود، ممکن است نیاز به تزریق خون باشد.

درمان بیماری های شایعی که باعث زردی می شوند ممکن است شامل موارد زیر باشد:

زردی فیزیولوژیکی – اغلب نیازی به درمان نیست، گاهی اوقات نیاز به فتوتراپی است.

یرقان شیر مادر – شیردهی باید ادامه یابد. فتوتراپی گاهی در چند روز اول مورد نیاز است و معمولاً بعد از آن نیازی به درمان نیست.

تفاوت گروه خونی – آنتی بادی های ساخته شده توسط مادر می توانند برای چند هفته در سیستم کودک فعال باقی بمانند. گاهی اوقات یک دوره طولانی تر فتوتراپی مورد نیاز است.

درمان بیماری‌های نادری که باعث زردی می‌شوند ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کم خونی همولیتیک – درمان به علت آن بستگی دارد. به عنوان مثال، درمان کم خونی همولیتیک ناشی از عفونت مالاریا شامل داروهای ضد مالاریا است

هپاتیت نوزادی – درمان پزشکی خاصی وجود ندارد. گزینه ها ممکن است شامل مکمل های ویتامین و مواد معدنی یا دارویی برای بهبود جریان بیلی روبین از طریق مجاری صفراوی باشد.

گالاکتوزمی – درمان اصلی این است که مطمئن شوید رژیم غذایی کودک حاوی گالاکتوز یا لاکتوز (یک قند شیر دیگر) نیست. به طور معمول، این به معنای توقف شیردهی و استفاده از شیر خشک است.

برای اطلاع از روش های جلوگیری از یبوست بارداری کلیک کنید.

آترزی صفراوی – درمان شامل جراحی برای اتصال بخشی از کبد به روده (روده باریک) است تا به بیلی روبین و سایر محصولات اجازه تخلیه موثر داده شود.

درمان بستگی به علت زردی، سطح بیلی روبین و سن نوزاد دارد.

زردی خفیف پس از 1 یا 2 هفته از بین می رود زیرا بدن نوزاد خود به خود از شر بیلی روبین اضافی خلاص می شود. برای نوزادان مبتلا به زردی شیردهی، مادران باید بیشتر به نوزاد شیر بدهند. اگر نوزاد به اندازه کافی شیر مادر دریافت نمی کند، پزشک ممکن است مکمل شیر خشک را توصیه کند.

برای موارد جدی‌تر زردی، درمان باید در اسرع وقت شروع شود.

مایعات از دست دادن مایعات (کم آبی) باعث افزایش سطح بیلی روبین می شود.

فتوتراپی نوزادان با لباس های کم زیر نور دراز می کشند تا پوست آنها در معرض دید قرار گیرد. نور بیلی روبین را به شکلی تغییر می دهد که به راحتی می تواند از بدن خارج شود. ممکن است از پتوهای نور درمانی نیز استفاده شود.

تبادل خون این روش اورژانسی در صورتی انجام می شود که سطوح بسیار بالای بیلی روبین با فتوتراپی کاهش نیابد. خون نوزاد با خون اهداکننده جایگزین می شود تا سطح بیلی روبین به سرعت کاهش یابد.

ایمونوگلوبولین داخل وریدی برای نوزادانی که دارای ناسازگاری گروه خونی هستند، IVIg آنتی بادی هایی را که به گلبول های قرمز حمله می کنند مسدود می کند و نیاز به انتقال خون را کاهش می دهد.

چه چیزهایی زردی نوزاد را تشدید میکند

تشخیص علت زردی در نوزادان

علت اصلی زردی در نوزادان باید پیدا شود. برخی از تست های تشخیصی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

معاینه فیزیکی (همیشه)

خواندن پوست سطوح زردی (اغلب)

آزمایش خون (گاهی اوقات)

اسکن اولتراسوند، بیوپسی کبد یا جراحی اکتشافی (به ندرت).

برای اطلاع از روش های جلوگیری از بواسیر در بارداری کلیک کنید.

چه چیزهایی زردی نوزاد را تشدید میکند؟

برای پاسخ به این سوال که چه چیزهایی زردی نوزاد را تشدید میکند در ادامه همراه ما باشید.

نوزادانی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به زردی نوزاد هستند عبارتند از:

نوزادان نارس (کودکان متولد شده قبل از هفته 37 بارداری)

نوزادانی که به اندازه کافی شیر مادر یا شیر خشک دریافت نمی‌کنند، یا به دلیل مشکلی در تغذیه یا به دلیل اینکه شیر مادرشان هنوز وارد نشده است.

نوزادانی که گروه خونی آنها با گروه خونی مادرشان سازگاری ندارد

نوزادی که گروه خونی‌اش با گروه خونی مادرش سازگار نیست، می‌تواند آنتی‌بادی‌هایی ایجاد کند که می‌تواند گلبول‌های قرمز خون او را از بین ببرد و باعث افزایش ناگهانی سطح بیلی روبین شود.

آیا می توان از زردی نوزاد پیشگیری کرد؟

هیچ راه واقعی برای جلوگیری از زردی نوزاد وجود ندارد. در دوران بارداری، می توانید گروه خونی خود را آزمایش کنید.

پس از تولد، در صورت لزوم، گروه خونی کودک شما آزمایش می شود تا احتمال ناسازگاری گروه خونی که می تواند منجر به زردی نوزاد شود، رد شود. اگر نوزاد شما زردی دارد، راه‌هایی وجود دارد که بتوانید آن را انجام دهید.

جلوگیری از شدیدتر شدن آن:

اطمینان حاصل کنید که کودک شما به اندازه کافی از طریق شیر مادر تغذیه می کند. تغذیه 8 تا 12 بار در روز به کودک در چند روز اول تضمین می کند که کودک شما دچار کم آبی نمی شود، که به عبور سریعتر بیلی روبین از بدن او کمک می کند.

اگر به کودک خود شیر خشک نمی دهید، در هفته اول هر 2 تا 3 ساعت یک تا 2 اونس شیر خشک به کودک خود بدهید. نوزادان نارس یا کوچکتر ممکن است مقادیر کمتری از شیر خشک مصرف کنند، مانند نوزادانی که شیر مادر نیز دریافت می کنند. اگر نگران این هستید که کودکتان شیرخشک کم یا زیاد مصرف می کند، یا اگر از خواب بیدار نمی شود تا حداقل 8 بار در 24 ساعت شیر بخورد، با پزشک خود صحبت کنید.

در پنج روز اول تولد نوزاد خود را به دقت از نظر علائم زردی مانند زردی پوست و چشم ها تحت نظر بگیرید.

اگر متوجه شدید که نوزادتان علائم زردی دارد، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی این موضوع بپردازیم که چه چیزهایی زردی نوزاد را تشدید میکند و یا زردی نوزاد چقدر طول میکشد پاسخ دهیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص درمان زردی نوزاد در منزل و یا علت زردی نوزاد داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

آیا زردی نوزادان خطرناک است؟

خیر تقریبا موضوعی طبیعی است.

برای درمان زردی نوزاد چه راهی وجود دارد؟

استفاده از لامپ ها و دستگاه های مخصوص درمان رایج است.

آیا همه نوزادان به زردی مبتلا می شوند؟

یک سری از نوزادان بیشتر زردی می گیرند که در متن به آن ها اشاره شده است.

علت زردی نوزاد چیست؟

ناسازگاری خون مادر و جنین و یا عدم شکل گیری کامل کبد نوزاد از جمله این موارد است.

5/5 - (2 امتیاز)

همچنین ببینید

اصول رشد عاطفی کودکان

رشد عاطفی کودکان و عوامل موثر بر آن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور