چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم
چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم

چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم؟

برای ترک ریتالین بهترین راه چیست؟ این سوال عمده افرادی است که از این قرص استفاده کرده و متاسفانه به آن معتاد شده اند. از آنجایی که گاهی ترک ریتالین مشکل تر از دیگر مواد مخدر باشد، آشنا شدن با ماهیت این ماده ضروری به نظر می رسد و ما برای داشتن یک درمان موثر و مطمئن، باید بدانیم چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم؟

در این مقاله علاوه بر پاسخ به این سوالات، قصد داریم به تمامی سوالات احتمالی شما عزیزان در این زمینه پاسخ داده و ضمن معرفی 3 روش معجزه برای ترک ریتالین ، اطلاعات مفیدی را در مورد اینکه ترک ریتالین چند روز طول میکشد نیز به دست آوریم. همچنین، اگر در این رابطه نیازمند مشاوره و راهنمایی تخصصی هستید، می توانید در تمامی روزهای هفته با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

برای ترک ریتالین چه کارهایی باید انجام شود؟

برای ترک ریتالین چه کارهایی باید انجام شود؟

ریتالین، با نام عمومی متیل فنیدیت شناخته می شود و یک داروی تجویزی است که برای درمان اختلال بیش فعالی یا بهبود عدم تمرکز مورد استفاده قرار می گیرد. متاسفانه برخی افراد از ریتالین سوء استفاده می کنند و به نحوی معتاد آن می شوند که ترک کردن برایشان بسیار سخت می شود.

از این رو، بهتر دیدیم که مطلبی را به این موضوع اختصاص داده و به یک سوال مهم دوستان گرامی درگیر در چنین مواردی مبنی بر اینکه چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم؟ پاسخ دهیم. اما قبل از آن مسلما باید دلایل و علل گرایش به اعتیاد به این ماده را بررسی کنیم تا بتوانیم راه حل های مناسب تری را ارائه دهیم.

حقیقت این است که تمامی مصرف کنندگان این دارو، مدت ها قبل از استفاده، در خود علائم بیماری یا محرک مصرف را احساس می کنند. اما به علت عدم رسیدگی و درمان بموقع، مشکل حادتر شده و شخص برای فرار از علائم آزاردهنده به سمت استفاده و اعتیاد به ریتالین کشیده می شود. از آنجا که این ماده بر انتقال دهنده های عصبی دوپامین در مغز تاثیر گذاشته، احساس شادی و ایجاد آرامش می کند. بدین ترتیب، شخص هر روز اشتیاق بیشتری نسبت به استفاده از آن در خود احساس می کند.

در این میان، درمان ها و ابزارهایی برای کمک به کنترل ولع مصرف ریتالین مورد استفاده قرار می گیرد، که مهم ترین آن ها عبارتند از: رفتار درمانی شناختی، ذهن آگاهی و مراقبه می شود. در ادامه مطلب توضیحات بیشتری درباره این موارد خواهیم داد.

دیده می شود که گاهی اوقات، پزشک مصرف ریتالین را تجویز کرده اما به علت استفاده بیش از حد و دوزهای بالاتر، نشانه های اعتیاد در فرد پدیدار می شود. در چنین شرایطی، این افراد با پیشرفت اعتیاد حتی برای تهیه دارو دست به گریبان خرید غیرقانونی از فروشندگان خیابانی نیز می شوند.

علل ولع مصرف در هنگام ترک ریتالین

همانطور که می دانید، ریتالین آوره. بنابراین، طبیعی است که پس از ترک دوباره برای مصرف آن دچار ولع شویم.

این اشتیاق ممکن است در نتیجه تأثیر شیمیایی ریتالین بر روی برخی از سیستم های انتقال دهنده عصبی در مغز ایجاد شود. آمفتامین ها هم مانند ریتالین باعث افزایش ماده شیمیایی دوپامین می شود که در احساس لذت و پاداش ما و هوشیاری و حفظ تمرکز ما نقش دارد.

از جمله علل ولع مصرف در هنگام ترک ریتالین این است که وقتی این دارو مورد سوء استفاده قرار می گیرد، شخص با افزایش دوپامین روبرو شده و احساس سرخوشی خواهد کرد. با گذشت زمان، مصرف کنندگان ریتالین به افزایش دوپامین اعتیاد پیدا می کنند و خواهان مصرف بیشتر مواد مخدر می شوند.

استفاده طولانی مدت از آمفتامین، همچنین بر نحوه تولید دوپامین در مغز تأثیر می گذارد. ممکن است مدتی طول بکشد تا مغز به حالت طبیعی خود برگردد. در این مدت، افراد معتاد به این دارو هوس شدید دارند؛ زیرا مغز از نظر شیمیایی با عدم وجود دارو در حال سازگاری است و اشخاص مدام از خود می پرسند چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم که کمتر آزار ببینیم.

علائم ترک ریتالین

علل ولع مصرف در هنگام ترک ریتالین

یک نکته مهم در کنار اینکه چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم این است که بدانیم پس از ترک اعتیاد این دارو به چه علائمی دست و پنجه نرم خواهیم کرد تا بهتر بتوانیم برای مقابله با آن ها آماده شویم. برای این منظور توصیه می کنیم که نکات زیر را مطالعه فرمائید.

اعتیاد به ریتالین زمانی مشخص می شود که فرد قصد دارد مصرف روتین خود را کنار گذاشته و دیگر از آن استفاده نکند. در چنین مواقعی، اگر متوجه شد که انجام این کار برایش دشوار است و خود را در حصار وسوسه مصرف دید، باید مطمئن شود که دچار اعتیاد شده است. این ولع و اشتیاق به مصرف می تواند منبع جسمی و روانی داشته باشد.

برخی از کاربران ممکن است در عرض چند ساعت از آخرین دوز، دوباره نیاز به مصرف پیدا کنند، در حالی که شاید سایرین تا چند روز بعد هم تمایلی برای مصرف نداشته باشند. در مجموع، احتمال بازگشت به اعتیاد بستگی به میزان و تعداد دفعات مصرف دارد.

افراد در حال ترک باید آگاه باشند که این موضوع کاملاً طبیعی است و نباید انتظار داشت که سریع و بدون هیچ مشکلی اعتیاد را کنار گذاشت. از مهم ترین علائم ترک ریتالین می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • احساس عدم کنترل در مصرف مواد مخدر
  • از دست دادن لذت در چیزهایی که زمانی لذت بخش بودند
  • کم یا زیاد خوابیدن
  • کم انرژی بودن
  • افسردگی
  • اضطراب
  • تحریک پذیری
  • مشکلات تمرکز

لازم به ذکر است که برخی از تغییرات روانی مرتبط با ترک ریتالین و ولع مصرف آن مانند افسردگی را باید جدی گرفت. چرا که اگر افسردگی ماژور و شدید باشد، ممکن است منجر به افکار خودکشی گردد. اگر در هنگام ترک افکار خودکشی داشتید، توصیه می کنیم سریعاً با یک متخصص تماس بگیرید.

روش های موثر برای ترک ریتالین

روش های موثر برای ترک ریتالین

در ادامه با بررسی 3 روش معجزه برای ترک ریتالین در خدمت شما خواهیم بود.

1)رفتار درمانی شناختی

یکی از بهترین پاسخ ها برای سوال چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم، استفاده از روش رفتار درمانی شناختی است.

درمان شناختی رفتاری یا همان CBT، برای بسیاری از افراد در کنترل ولع مصرف دارویی یک مداخله موثر محسوب می شود. برخی از کاربران ترجیح می دهند یک درمانگر واجد شرایط را پیدا کنند که بتواند CBT را ارائه دهد، در حالی که سایرین تصمیم می گیرند برای مدیریت اشتیاق، خودشان دست به استفاده از تکنیک های CBT بزنند. برخی از تکنیک های موثر CBT برای کنار آمدن با اشتیاق مصرف عبارتند از:

نظارت بر خود

 این روش شامل تهیه لیستی از عوامل محرک مصرف اعم از افراد، مکان ها یا چیزهای خاص است. این کار باعث افزایش آگاهی شما در مقابل موارد وسوسه کننده می شود و کمک خواهد کرد تا آن ها را هر چه زودتر از خود درو نمائید.

طوفان فکری

 این شیوه شامل یافتن راه هایی برای جلوگیری از عوامل محرک یا کنار آمدن با آنها است که نمی توان از آنها جلوگیری کرد. مهارت های مقابله ایی می تواند همراه داشتن یک شریک هوشیار باشد که شما را در موقعیت های وسوسه آمیز کنترل می کند. یا اینکه مشغولیات حواس پرت کننده سالمی همچون کتاب خواندن، تماشای تلویزیون یا پیاده روی باشد.

2) ذهن آگاهی

ذهن آگاهی یا مراقبه یکی دیگر از ابزارهای موثر برای کنترل ولع مصرف در هنگام ترک ریتالین است.

 روش ذهن آگاهی شامل موارد زیر می شود:

مراقبه سنتی عبارت است از پیدا کردن یک مکان آرام و راحت، و تمرکز روی تنفس تان. هدف از مراقبه این است که افکار خود را رها کرده و در لحظه باشید. با تمرین مدیتیشن برای چند دقیقه در روز، آرامش تان بیشتر خواهد شد. بهتر است به تدریج مدت زمانی را که برای مراقبه صرف می کنید افزایش دهید.

“موج سواری سریع” یک تمرین ذهن آگاهی است که در آن تصور می کنید از ریتالین مانند موج استفاده می نمائید. نکته جالب این است که هرچه بیشتر موج سواری را تمرین کنید، با گذشت زمان تمایل شما کمتر شده و اثرات مخرب ماده نیز کاهش می یابد.

3)EADS

اگر هنوز هم می پرسید که چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم ، EADS را به شما توصیه خواهیم کرد. این شیوه نیازمند رعایت یک سری اصول است که در ادامه به آن ها اشاره کرده ایم.

تأخیر

 این شامل حواس پرتی فعالانه خود از اشتیاق به مدت 10 تا 15 دقیقه است. به طور مثال می توانید به فعالیت دیگری مانند تماشای تلویزیون، تماس با دوست یا ورزش بپردازید. اگر بعد از 15 دقیقه ولع مصرف هنوز وجود داشته باشد ، پس همچنان در معرض خطر استفاده باشید.

فرار

 در صورت امکان، شرایطی که باعث ولع مصرف می شود را ترک کنید و به جای دیگری بروید. برای کمک با اسپانسر یا یکی از اعضای گروه پشتیبانی ما تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

قبول

 به یاد داشته باشید که ولع مصرف طبیعی است. برخی از افراد در واقع اشتیاق خود را با مقاومت در برابر آن شدت می بخشند. برای رهایی از عوارض مصرف ریتالین بهتر است قبول کنید که این ها بخشی از روند بازیابی هستند و برنامه ایی برای مدیریت آنها ایجاد کنید.

اختلاف

این شامل به چالش کشیدن افکاری است که موجب ایجاد ولع مصرف می شوند. از خود بپرسید چه چیزهایی ممکن است در اشتیاق شما نقش داشته باشد یا آن را افزایش دهد. سپس یک قدم به عقب برگردید و به این فکر کنید که آیا عقایدتان منطقی است یا خیر. یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده می تواند به شما کمک کند تا افکار خود را به چالش بکشید و دیدگاه دیگری ارائه دهید.

جانشین

 اشتیاق برای یک فعالیت یا سرگرمی دیگر را تجربه کنید. لیستی از فعالیت های مختلفی را که می توانید قبل از شروع مصرف انجام دهید تهیه کرده و در صورت لزوم به انجام دادن آن ها بپردازید.

4)مقابله با حالت های جسمی

علائم ترک ریتالین

برای برخی از افراد، تحمل فشارهای جسمی از جمله اضطراب، بی خوابی بعد از ترک و استرس، دشوار باشد. تکنیک های مقابله برای کنترل این علائم جسمی در هنگام ترک ریتالین عبارتند از:

تنفس عمیق

 هنگامی که دچار استرس می شوید، یکی از اولین واکنش های بدن تنگی نفس است. این می تواند وحشت را بیشتر کرده و اضطراب را بسیار بدتر کند. یک استنشاق طولانی به مدت سه ثانیه انجام دهید و بعد از آن مدت کوتاهی نفس را بگیرید و به مدت سه ثانیه نفس خود را بیرون دهید. چند دقیقه ادامه دهید تا تنفس شما آرام شود. این ورزش مخصوصاً قبل از خواب برای تقویت خواب بهتر مفید است.

گفتگوی مثبت و تأییدیه های مثبت

هنگام احساس استرس، معمولاً افکار منفی شما بیشتر خواهد شد. این افکار غالباً غیرواقعی و تحریف شده هستند؛ زیرا به جای منطق، توسط احساسات شما تقویت می شوند. لیستی از گفتگوهای مثبت را بنویسید. تمرین شکرگذاری در زمان های دشوار نیز می تواند ذهن تان را از افکار منفی دور کند.

ورزش

 ورزش کردن می تواند به کاهش اضطراب مرتبط با ترک ریتالین کمک کند. برای شروع حداقل 30 دقیقه در روز کافی است. ورزش می تواند شامل پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، تمرین با وزنه، یوگا و پیلاتس باشد.

رژیم غذایی سالم

 یک پاسخ دیگر به اینکه چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم ، رژیم غذایی سالم است. تغذیه نامناسب با خلق و خو و مشکلات خواب ارتباط دارد. مصرف یک رژیم غذایی غنی از میوه ها، سبزیجات، پروتئین و کربوهیدرات ها می تواند ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز را تأمین کند. برای بهبود خواب حتما از مصرف کافئین و شکر در ساعات بعد از ظهر و عصر خودداری کنید.

ترک ریتالین چند روز طول میکشد؟

ترک ریتالین چند روز طول میکشد؟

در پاسخ به این سوال که ترک ریتالین چند روز طول می کشد باید بگوییم بستگی به شدت اعتیاد فرد، سن، شرایط و بسیاری از متغیرهای دیگر خواهد داشت. خوب طبیعی است که مصرف کنندگان با دوز کمتر، مدت زمان کمتری را نیز برای ترک نیاز دارند.

اما هرچه دوز مصرف بالاتر باشد، به طبع فرد به زمان بیشتری برای ترک احتیاج خواهد داشت. برخی متغیرهای دیگر نیز وجود دارد که می تواند بر ترک ریتالین تاثیر گذار باشد. این موارد شامل، سن فرد، شرایط زندگی، وضعیت جسمی و غیره می شود.

خلاصه مطلب

عمده موضوع مورد بحث ما در این مطلب، پاسخ به این سوال بود که چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم؟ ما سعی کردیم پاسخ به سوال چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم؟ در لیست 3 روش معجزه برای ترک ریتالین، بررسی کنیم. برای ترک ریتالین روش های متفاوتی وجود دارد، ما سعی کردیم مجموعه ای از بهترین روش ها را بررسی کنیم. همچنین علاوه بر این مورد، ما به علائم مهم در طول درمان نیز اشاره ای داشتیم و اینکه ترک ریتالین چند روز طول می کشد را نیز توضیح دادیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم؟ را داشتید، می توانید از کارشناسان دکتر فکر کمک بگیرید.

آیا ریتالین توسط پزشک تجویز می شود؟

بله استفاده خودسرانه از آن عوارض سلامتی داشته و با دستور پزشک تجویز می شود.

آیا افراد پس از استفاده ریتالین، می توانند پیشرفت تحصیلی داشته باشند؟

خیر زیرا این ماده تنها ممکن است تمرکز فرد را تا حدودی افزایش دهد.

آیا ترک ریتالین به راحتی امکان پذیر است؟

تجربیات اکثر استفاده کنندگان ثابت کرده، به راحتی امکان پذیر نیست.

5/5 - (2 امتیاز)

همچنین ببینید

نظر مراجع در مورد مصرف ناس

نظر مراجع در مورد مصرف ناس

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور