ترک ریتالین
ترک ریتالین

چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم؟

برای ترک ریتالین بهترین راه چیست. این سوال عمده افرادی است که از این قرص استفاده کرده و متاسفانه به آن معتاد شده اند. از آنجایی که گاهی ترک ریتالین می تواند مشکل تر از دیگر مواد مخدر باشد، به همین دلیل ما در این مطلب سعی داریم به سوال شما در رابطه با چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم؟ پاسخ دهیم. علاوه بر این موضوع ما به تمامی سوالات شما در رابطه با 3 روش معجزه برای ترک ریتالین و ترک ریتالین چند روز طول میکشد نیز پاسخ خواهیم داد. در ادامه همراه ما باشید تا نسبت به این موارد اطلاعات لازم را بدست آورید و اگر در پروسه ترک هستید، بتوانید این مرحله را موفقیت پشت سر بگذارید.

برای ترک ریتالین چه کارهایی باید انجام شود؟

ریتالین، با نام عمومی آن متیل فنیدیت شناخته می شود. یک داروی تجویزی است که برای درمان اختلال بیش فعالی یا کمبود تمرکز مورد استفاده قرار می گیرد. برخی افراد از ریتالین سواستفاده می کنند و خود را معتاد به آن می کنند، که می تواند ترک آن را دشوار کند.

به دلیل اهمیت این موضوع ما در اولین قسمت از این مطلب قصد داریم به شما در رابطه با چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم؟ پاسخ دهیم. قبل از پاسخ به سوال چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم؟ ابتدا باید بدانید که دلیل اشتیاق شما به مصرف این ماده چیست.

اشتیاق به سمت ریتالین به دلیل تأثیر دارو بر انتقال دهنده عصبی دوپامین در مغز، است.

درمان ها و ابزارهایی برای کمک به کنترل ولع مصرف ریتالین مورد استفاده قرار می گیرد، شامل، رفتار درمانی شناختی، آگاهی ذهن و مراقبه می شود. این موارد در ادامه بیشتر بررسی خواهد شد.

علائم عود بیماری اغلب، مدت ها قبل از مصرف دارو توسط فرد شروع می شود. به همین دلیل لازم است از عوامل محرک خود آگاه باشید و اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید.

برخی از موارد اعتیاد به ریتالین پس از شروع مصرف بیش از دوز تجویز شده توسط یک فرد قانونی که تحت درمان قانونی قرار گرفته است، آغاز می شود. با پیشرفت اعتیاد به ماده محرک، این افراد برای حفظ عادت های خود ممکن است نیاز به تهیه غیرقانونی دارو از فروشندگان خیابانی داشته باشند.

علائم اخطار دهنده در هنگام ترک ریتالین

همانطور که گفته شد برای پاسخ سوال چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم، راه های متفاوتی وجود دارد؛ اما آنچه مهم است آگاهی از علائم هشدار دهنده در هنگام ترک و مدیریت آن ها است. در ادامه قصد داریم این موارد را بیشتر بررسی نماییم.

اگر از عوارض مصرف ریتالین اطلاعاتی ندارید، کلیک کنید.

تمایل به ریتالین ممکن است هنگامی آغاز شود که فرد مصرف دارو را متوقف کرده و روند ترک آن را آغاز کند. ولع و اشتیاق به مصرف می تواند منبع نظر جسمی و روانی داشته باشد. برخی از کاربران ممکن است در عرض چند ساعت از آخرین دوز، دوباره نیاز به مصرف پیدا کنند، در حالی که ممکن است برخی دیگر تا چند روز تمایلی برای مصرف نداشته باشند. این اشتیاق برای مصرف، می تواند بستگی به دفعات مصرف و دوز دارو داشته باشد. پس یکی از علائم اخطار دهنده در هنگام ترک، ولع شدید نسب به مصرف دوباره است. افراد در حال ترک باید آگاه باشند که این موضوع کاملاً طبیعی است و فرد نباید تصور کند که این موضوع به معنای عدم توانایی وی در به پایان رساندن پروسه ترک می باشد. از جمله دیگر علائم هشدار دهنده می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • احساس عدم کنترل در مصرف مواد مخدر
  • از دست دادن لذت در چیزهایی که زمانی لذت بخش بودند
  • کم یا زیاد خوابیدن
  • کم انرژی بودن
  • افسردگی
  • اضطراب
  • تحریک پذیری
  • مشکلات تمرکز

برخی از تغییرات روانی مرتبط با ترک ریتالین و ولع مصرف آن  مانند افسردگی، باید جدی گرفته شود. در برخی موارد، افسردگی ممکن است منجر به افکار خودکشی گردد. اگر در هنگام ترک افکار خودکشی داشتید، توصیه می کنیم سریعاً با یک متخصص تماس بگیرید.

علل ولع مصرف در هنگام ترک

همانطور که می دانید، ریتالین از جمله مواد اعتیادآور است و در هنگام ترک فرد ممکن است چندین بار برای مصرف دوباره و شروع اعتیاد، وسوسه شود. در این قسمت قصد داریم دلیل این موضوع را بررسی نماییم.

این اشتیاق ممکن است در نتیجه تأثیر شیمیایی ریتالین بر روی برخی از سیستم های انتقال دهنده عصبی در مغز ایجاد شود.  آمفتامین ها مانند ریتالین باعث افزایش ماده شیمیایی دوپامین می شود که در احساس لذت و پاداش ما و هوشیاری و حفظ تمرکز نقش دارد. هنگامی که ریتالین مورد سواستفاده قرار می گیرد و مقدار زیادی مصرف می شود، کاربر با افزایش دوپامین روبرو شده که باعث ایجاد احساس سرخوشی خواهد شد. با گذشت زمان، مصرف کنندگان ریتالین به افزایش دوپامین اعتیاد پیدا می کنند و آنها خواهان مصرف بیشتر مواد مخدر می شوند.

استفاده طولانی مدت از آمفتامین می تواند بر نحوه تولید دوپامین در مغز تأثیر بگذارد. ممکن است مدتی طول بکشد تا مغز به حالت طبیعی خود برگردد. در این مدت، بسیاری از کاربران هوس شدید دارند؛ زیرا مغز از نظر شیمیایی با عدم وجود دارو سازگار می شود.

روش های درمان برای ترک ریتالین

همانطور که گفته بودیم ما قصد داریم در این مطلب به سوال شما در رابطه با چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم، پاسخ دهیم. در ادامه با بررسی 3 روش معجزه برای ترک ریتالین در خدمت شما خواهیم بود.

1)رفتار درمانی شناختی

یکی از بهترین پاسخ ها برای سوال چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم، استفاده از روش رفتار درمانی شناختی است.

درمان شناختی رفتاری، برای بسیاری از افراد در کنترل ولع مصرف دارویی یک مداخله موثر است. برخی از کاربران ترجیح می دهند یک درمانگر واجد شرایط را پیدا کنند که بتواند CBT را ارائه دهد، در حالی که دیگران تصمیم می گیرند برای مدیریت اشتیاق، خود از تکنیک های CBT استفاده کنند. برخی از تکنیک های موثر CBT برای کنار آمدن با ولع مصرف عبارتند از:

نظارت بر خود

 این روش شامل تهیه لیستی از عوامل محرک برای استفاده، مانند افراد خاص، مکان ها یا چیزها است. این باعث افزایش آگاهی شما از آنچه باعث ولع مصرف می شود خواهد شد و به شما اجازه می دهد تا یک برنامه پیشگیری از عود را تدوین کنید.

طوفان فکری

 این شامل یافتن راه هایی برای جلوگیری از عوامل محرک یا کنار آمدن با آنها است که نمی توان از آنها جلوگیری کرد. مهارت های مقابله ای می تواند همراه داشتن یک شریک هوشیار باشد تا شما را در موقعیتی که احتمالاً استفاده را فراموش می کنید شود، یا مشغول حواس پرتی های سالم مانند خواندن کتاب ، تماشای تلویزیون یا پیاده روی شوید.

2)آگاهی ذهنی

ذهن آگاهی یا مراقبه یکی دیگر از ابزارهای موثر برای کنترل ولع مصرف در هنگام ترک ریتالین است.

 روش ذهن آگاهی شامل موارد زیر می شود:

مراقبه سنتی شامل پیدا کردن یک مکان آرام و راحت شدن و تمرکز روی تنفس تان است. هدف از مراقبه این است که افکار خود را کنار بگذارید و از لحظه فعلی آگاه شوید. با تمرین مدیتیشن برای چند دقیقه در روز، آرامش تان بیشتر خواهد شد. بهتر است سپس به تدریج مدت زمانی را که برای مراقبه صرف می کنید افزایش دهید.

“موج سواری سریع” یک تمرین ذهن آگاهی است که در آن تصور می کنید که از ریتالین مانند موج استفاده کنید. اوج موج یا اصطکاک شدیدترین است. اما اگر با اصرار بنشینید، از بین می رود. هرچه بیشتر موج سواری را تمرین کنید، با گذشت زمان تمایل شما کمتر می شود.

3)EADS

روش EADS نیز، متدی دیگر است که می توانید از آن برای ترک ریتالین استفاده کنید. برای یافتن پاسخ سوال با استفاده از روش EADS چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم، در ادامه همراه ما باشید.

تأخیر

 این شامل حواس پرتی فعالانه خود از اشتیاق به مدت 10 تا 15 دقیقه است. به طور مثال می توانید به فعالیت دیگری مانند تماشای تلویزیون، تماس با دوست یا ورزش بپردازید. اگر بعد از 15 دقیقه ولع مصرف هنوز وجود داشته باش ، پس ممکن است هنوز در معرض خطر استفاده باشید.

فرار

 در صورت امکان، شرایطی را که باعث ولع مصرف می شود ترک کنید و به جای دیگری بروید. برای کمک با اسپانسر یا یکی از اعضای گروه پشتیبانی خود تماس بگیرید.

قبول

 به یاد داشته باشید که ولع مصرف طبیعی است. برخی از افراد در واقع ولع خود را با مقاومت در برابر آن شدت می بخشند. در هنگام ترک ریتالین به جای این کار بهتر است قبول کنید که آنها بخشی از روند بازیابی هستند و برنامه ای برای مدیریت آنها ایجاد کنید.

اختلاف

این شامل به چالش کشیدن اعتقادی است که ولع مصرف را ایجاد می کند. از خود بپرسید چه افکاری ممکن است در اشتیاق شما نقش داشته باشد یا آن را افزایش دهد. سپس یک قدم به عقب برگردید و به این فکر کنید که عقاید شما منطقی است یا خیر. یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده می تواند به شما کمک کند تا افکار خود را به چالش بکشید و دیدگاه دیگری ارائه دهید.

جانشین

 اشتیاق برای یک فعالیت یا سرگرمی دیگر را تجربه کنید. لیستی از فعالیت های مختلفی را که می توانید قبل از شروع ولع مصرف انجام دهید تهیه کنید و در صورت لزوم به انجام دادن آن ها بپردازید.

4)مقابله با حالت های جسمی

برای برخی از افراد، فشارهای جسمی از جمله اضطراب، مشکلات خواب و استرس، ممکن است دشوار باشد. تکنیک های مقابله برای کنترل این علائم جسمی در هنگام ترک ریتالین عبارتند از:

تنفس عمیق

 هنگامی که دچار استرس می شوید، یکی از اولین واکنش های بدن تنگی نفس است. این می تواند وحشت را بیشتر کرده و اضطراب را بسیار بدتر کند. یک استنشاق طولانی به مدت سه ثانیه انجام دهید و بعد از آن مدت کوتاهی نفس را بگیرید و به مدت سه ثانیه نفس خود را بیرون دهید. چند دقیقه ادامه دهید تا تنفس شما آرام شود. این ورزش مخصوصاً قبل از خواب برای تقویت خواب بهتر مفید است.

گفتگوی مثبت و تأییدیه های مثبت

هنگام احساس استرس، معمولاً افکار منفی شما بیشتر خواهد شد. این افکار غالباً غیرواقعی و تحریف شده هستند؛ زیرا به جای منطق، توسط احساسات شما تقویت می شوند. لیستی از گفتگوهای مثبت را بنویسید. تمرین شکرگذاری در زمان های دشوار نیز می تواند ذهن تان را از افکار منفی دور کند.

ورزش

 ورزش کردن می تواند به کاهش اضطراب مرتبط با ترک ریتالین کمک کند. برای شروع حداقل 30 دقیقه در روز کافی است. ورزش می تواند شامل پیاده روی، دویدن ، دوچرخه سواری، تمرین با وزنه، یوگا و پیلاتس باشد.

رژیم غذایی سالم

 تغذیه نامناسب با خلق و خو و مشکلات خواب ارتباط دارد. مصرف یک رژیم غذایی غنی از میوه ها، سبزیجات، پروتئین و کربوهیدرات ها می تواند ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز را تأمین کند. برای بهبود خواب حتما از مصرف کافئین و شکر در ساعات بعد از ظهر و عصر خودداری کنید.

ترک ریتالین چند روز طول میکشد؟

در پاسخ به این سوال که تر،ک ریتالین چند روز طول می کشد باید بگوییم بستگی به شدت اعتیاد فرد، سن، شرایط و بسیاری از متغیرهای دیگر خواهد داشت. خوب طبیعی است که مصرف کنندگان با دوز کمتر، مدت زمان کمتری را نیز برای ترک نیاز دارند. اما هرچه دوز مصرف بالاتر باشد، به طبع فرد به زمان بیشتری برای ترک احتیاج خواهد داشت. برخی متغیرهای دیگر نیز وجود دارد که می تواند بر ترک ریتالین تاثیر گذار باشد. این موارد شامل، سن فرد، شرایط زندگی، وضعیت جسمی و غیره می شود.

برای اطلاع از فواید و عوارض استفاده از ریتالین برای کنکوری ها کلیک کنید.

خلاصه مطلب

عمده موضوع مورد بحث ما در این مطلب، پاسخ به این سوال بود که چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم؟ ما سعی کردیم پاسخ به سوال چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم؟ در لیست 3 روش معجزه برای ترک ریتالین، بررسی کنیم. برای ترک ریتالین روش های متفاوتی وجود دارد، ما سعی کردیم مجموعه ای از بهترین روش ها را بررسی کنیم. همچنین علاوه بر این مورد، ما به علائم مهم در طول درمان نیز اشاره ای داشتیم و اینکه ترک ریتالین چند روز طول می کشد را نیز توضیح دادیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص چگونه قرص ریتالین را ترک کنیم؟ را داشتید، می توانید از کارشناسان دکتر فکر کمک بگیرید.

آیا افراد پس از استفاده ریتالین، می توانند پیشرفت تحصیلی داشته باشند؟

خیر زیرا این ماده تنها ممکن است تمرکز فرد را تا حدودی افزایش دهد.

آیا ترک ریتالین به راحتی امکان پذیر است؟

تجربیات اکثر استفاده کنندگان ثابت کرده، به راحتی امکان پذیر نیست.

5/5 - (2 امتیاز)

همچنین ببینید

خواص شیره تریاک در طب سنتی

خواص شیره تریاک در طب سنتی بر روی بدن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور