اردواج اجباری
اردواج اجباری

ازدواج اجباری در ایران چه حکمی دارد + معایب ازدواج اجباری

ازدواج اجباری موضوع مورد بحث ما در این مطلب است. ما قصد داریم در ادامه به بررسی حکم قانونی ازدواج اجباری و معایب ازدواج اجباری بپردازیم. در ادامه همراه ما باشید تا از دلایل ازدواج اجباری پیامدهای آن اطلاعات کافی را بدست آورید.

ازدواج اجباری چیست؟

شما این حق را دارید که بدانید با چه کسی ازدواج خواهید کرد. ازدواج اجباری یکی از معضلات جامعه امروزی است؛ اگرچه کمتر این روزها از روش های اجباری برای ازدواج استفاده می شود؛ اما باز هم شاهد این موضوع هستیم که فشار در برخی ازدواج ها وجود دارد.

اگر در خطر ازدواج اجباری هستید یا آن را تجربه کرده اید، تنها نیستید. تا به امروز صدها مورد از ازدواج اجباری به ثبت رسیده و زنانی که از این موضوع رنج می برند بسته به قوانین محل زندگی خود، مورد حمایت قرار می گیرند.

تعریف ازدواج اجباری بدین شکل بیان شده است:

ازدواج اجباری چیزی است که یک نفر یا هر دو نفر که راضی به ازدواج نیستند، با فشار و زور مجبور به ازدواج می شوند.

این یک عمل وحشتناک و غیرقابل دفاع است و در انگلستان به عنوان نوعی خشونت علیه زنان و مردان، آزار خانواده/کودکان و سوء استفاده جدی از حقوق بشر شناخته شده است. فشار بر افراد برای ازدواج برخلاف میل خود می تواند جسمی (از جمله تهدید، خشونت فیزیکی واقعی و خشونت جنسی) یا احساسی و روانی باشد.

فشارهایی که بر خلاف میل شما برای ازدواج ایجاد می شود می تواند از جهات مختلف صورت گیرد. این می تواند شامل سوء استفاده فیزیکی که شامل تهدید به خشونت، خشونت فیزیکی واقعی و خشونت جنسی است، باشد. همچنین می تواند احساسی و روانی باشد، به عنوان مثال، این احساس در شما ایجاد می شود که انگار خانواده را ناامید می کنید، به شما گفته می شود که دختر بدی هستید، به شما گفته می شود که برخلاف انتظارات فرهنگی یا مذهبی خود عمل کرده اید، یا مجبور شده اید احساس کنید که باعث شرمساری خانواده هستید.

سوء استفاده عاطفی و روانی همچنین می تواند شامل اعضای نزدیک خانواده باشد که تهدید به خودزنی یا خودکشی می کنند، یا می گویند که در نتیجه امتناع شما از موافقت با خواسته های آنها بیمار شده اند. سوء استفاده همچنین می تواند مالی باشد و این می تواند شامل گرفتن دستمزد شما یا عدم دادن پول یا مقدار کافی به شما باشد. در برخی موارد، ممکن است شما برخلاف میل خود بازداشت شوید، از جایی به مکان دیگر نقل مکان کنید، یا اجازه خروج از خانه را نداشته باشید و بنابراین نتوانید انتخاب کنید که آیا می خواهید ازدواج کنید یا خیر.

ازدواج اجباری در ایران

ازدواج اجباری چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟ قربانی ازدواج اجباری کیست؟

شاید تصور کنید که ازدواج اجباری فقط زنان و دختران آسیایی را تحت تاثیر قرار می دهد؛ اما اینطور نیست و این معضل طیف وسیعی از جوامع را تحت تاثیر قرار می دهد.

هیچ مذهبی وجود ندارد که از ازدواج اجباری حمایت کند. ازدواج اجباری می تواند برای هر فردی از هر زمینه ای، صرف نظر از طبقه اجتماعی، وضعیت مالی و جنسیت اتفاق بیفتد. این مهم است که بدانیم ازدواج اجباری به طور نامتناسب زنان و دختران را تحت تأثیر قرار می دهد و بنابراین به عنوان نوعی خشونت علیه زنان و دختران شناخته می شود.

ازدواج اجباری و عقد ازدواج

ازدواج اجباری با ازدواج توافقی که در آن خانواده ها در انتخاب شریک دخیل هستند متفاوت است، اما تصمیم گیری در مورد ورود یا عدم ازدواج به عهده افراد است.

 برخی از ساختارهایی که در ازدواج تنظیم شده ممکن است در ازدواج اجباری نیز استفاده شود. تفاوت اصلی این است که ازدواج اجباری شامل عدم رضایت یک یا هر دو طرف است و در مواردی که اجبار یا فشار ممکن است یک عامل باشد. اما ازدواج تنظیم شده شامل بزرگسالانی است که آزادانه رضایت می دهند قانونی است و قانون را نقض نکرده و حقوق قانونی را نیزن قض نخواهد کرد. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که رضایت به دلیل ترس یا فشار رضایت واقعی نیست.

معایب ازدواج اجباری

ازدواج اجباری و خشونت خانگی

تجاوز زنان اغلب با فشار برای ازدواج پایان نمی یابد. بسیاری از زنان نیز در زمینه ازدواج خود مورد انواع مختلف سوء استفاده قرار می گیرند. این می تواند از سوء استفاده عاطفی، روانی و مالی تا خشونت جنسی و جسمی متغیر باشد.

دولت خشونت خانگی را چنین تعریف می کند:

هرگونه حادثه یا الگوی حوادث کنترل کننده، اجباری یا تهدید آمیز، خشونت یا سوء استفاده بین افراد 16 ساله یا بیشتر که بدون توجه به جنسیت توسط شریک صمیمی یا اعضای خانواده انجام می شود. این می تواند شامل انواع سوء استفاده باشد: فیزیکی؛ جنسی؛ مالی و احساسی.

 کنترل رفتار عبارت است از: طیف وسیعی از اقدامات که به منظور تابع و یا وابسته ساختن افراد با منزوی کردن آنها از منابع حمایتی، بهره برداری از منابع و ظرفیت های آنها برای منافع شخصی، محروم کردن آنها از وسایل مورد نیاز برای استقلال، مقاومت و فرار و تنظیم آنها طراحی شده است.

معایب ازدواج اجباری شامل چه مواردی می شود؟

ازدواج های اجباری باعث ایجاد روابطی می شود که اغلب فاقد اعتماد هستند.

برخی از ازدواج های این سبکی زمانی اتفاق می افتد که بچه ها هنوز در دبستان هستند. اگرچه برخی از این روابط از نظر قانونی خیلی زود شکل گرفته اند، اما بسیاری از فرهنگ ها سنت های خود را تغییر داده اند تا پس از بزرگسالی فرزندانشان بتوانند ازدواج کنند. یکی از معایب دیگر ازدواج اجباری، افزایش کنترل مرد روی زنان جامعه است.

 جوامع و فرهنگ هایی که هنوز از ازدواج های اجباری حمایت می کنند، معمولاً از دیدگاه ما محافظه کار یا سنتی در مورد ساختارهای خانواده هستند. مردان معمولاً مسئول درآمدزایی به خانه هستند، در حالی که از زنان انتظار می رود خانه را حفظ کرده و فرزندان را مطابق سنتها و ارزشهایی که پدرشان می خواهد بزرگ کنند. این ساختار باعث می شود که زن در صورت بدرفتاری همسرش به دلیل نداشتن سیستم حمایتی، آن را ترک کند. مگر اینکه خانواده او حاضر شوند برای کمک قدم بگذارند، معمولاً مردان بیشتر از زنان در این ساختار مشارکت کنترل می کنند.

افزایش خطر مسائل بهداشت روانی از جمله معایب دیگر ازدواج اجباری است.

اگرچه میزان طلاق کمتر و ثبات بیشتری در میانگین ازدواج منظم در مقایسه با زوج هایی که یکدیگر را “پیدا” کرده اند وجود دارد، اما این مزایا دارای معایب گسترده ای است.

ازدواج های اجباری می تواند فردی را مجبور به زندگی با فردی کند که او را نمی شناسد.

برخی از ازدواج های تنظیم شده، زوجین را تشویق می کند که در روزها و هفته هایی که منجر به ازدواج می شود، یکدیگر را بشناسند. حتی فرهنگهایی وجود دارند که اجازه تعامل تا آن روز خاص را نمی دهند.

در ازدواج های اجباری، عشق دلیل ثانویه برای ازدواج است.

ازدواجهای بیشماری در طول تاریخ وجود دارد که موفقیت آمیز بوده است زیرا این زوج توانستند عشق یکدیگر را کشف کنند. نادیده انگاشتن این نکته است که هیچ احساسی در این شرایط وجود ندارد.

اگر در چنین موقعیتی قرار گرفتید، والدین و پدربزرگ و مادربزرگ شما کمتر به ایده عاشق شدن اهمیت می دهند تا اینکه بدانند با یک ازدواج موفق چه نتیجه ای خواهد داشت.

 در ازدواج اجباری سطوح پایین تری از مسئولیت پذیری شخصی وجود دارد.

وقتی یک زوج از منظر فردگرایی ازدواج می کنند، هر یک از طرفین شخصاً مسئول موفقیت یا شکست توافق هستند.

هیچ یک از طرفین در ازدواج تنظیم شده در قبال طرف دیگر مسئول نیستند. اگر ازدواج به دلایلی به نتیجه نرسید، زن و شوهر می توانند هرکسی را که در ابتدا این ازدواج را ایجاد کرده است، سرزنش کنند.

ازدواج اجباری کودکان
 

حکم قانونی ازدواج اجباری در ایران

قبل از اینکه حکم قانونی ازدواج اجباری در ایران را بررسی کنیم. قصد داریم در ادامه مفهوم ازدواج اجباری در ایران را بیشتر بشناسیم.

شرایط لازم برای تحقق عقد ازدواج چیست؟

شرایط لازم برای تحقق عقد ازدواج در ایران شامل موارد زیر می شود:

قصد طرفین و رضای آنها؛

اهلیت طرفین‌؛

موضوع معین که مورد معامله باشد؛

مشروعیت جهت معامله‌؛

این موارد در ماده 190 قانون مدنی به عنوان شرایط عمومی برای هر عقد بررسی شده است. البته یک سری از عقدها دارای شرایط اختصاصی نیز هستند که در مواد۱۰۳۴ إلی ۱۰۷۰ قانون مدنی به آنها اشاره شده است.

اگر حتی یک شرط از ماده 190 قانون مدنی رعایت نشده باشد، می توان گفت اصلاً عقدی تنظیم نشده است. اما شرایط اختصاصی گاهی منجر به بطلان عقد خواهند شد و گاهی نیز روی آن بی تاثیر خواهند بود.

منظور از عقد باطل، یعنی عقدی که اصلاً از ابتدا منعقد نشده بود است.

منظور از عدم نفوذ، این است که نه می توان گفت عقد باطل است و نه می توان گفت که اصلاً عقد صحیح واقع نشده است.

منظور از ازدواج اجباری این است که عقد از پایه و اساس باطل است.

اگر زنی در ایران به صورت اجباری ازدواج کرده باشد، می تواند به دادگاه مراجعه کرده و طرح شکایت نماید.

برای طرح شکایت ازدواج اجباری نیاز است به دفاتر خدمات الکترونیک مراجعه کنید و دادخواستی را برای باطل کردن عقد ارائه دهید. دادگاه نیز باید با توجه به محل آدرس زن، دادخواستی را برای وی ارسال خواهد کرد.

پس از برقرار شدن جلسه دادگاه، زن باید دلایل و شهود لازم را برای اثبات ادعای خود داشته باشد. دادگاه نیز با بررسی دلایل آورده شده اگر تشخیص درستی بدهد، عقد را باطل خواهد کرد. در مورد مهریه نیز لازم است بدانید که چون عقد از ابتدا باطل بوده، به همین دلیل مهریه ای نیز به زن تعلق نخواهد گرفت. در این ازدواج، طلاق عاطفی نیز بسیار رایج است.

آیا در ازدواج اجباری حق طلاق بوجود می آید؟

در این خصوص باید به شما بگوییم که حتی اگر ازدواج اجباری بوده باشد، حق طلاق با مرد است. زیرا این عقد است که دو طرف دخیل هستند، برای طلاق حتی اگر یک طرف نیز راضی نباشد، طلاق جاری خواهد شد.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی ازدواج اجباری، معایب ازدواج اجباری و حکم قانونی ازدواج اجباری بپردازیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری درخصوص، بررسی پیامدهای ازدواج اجباری و دلایل آن داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید. برای دریافت مشاوره ازدواج موفق می توانید با دکتر فکر و کارشناسان ما در تماس باشید.

 

آیا ازدواج اجباری فقط در ایران رایج است؟

خیر حتی در کشورهای اروپایی نیز دیده می شود.

آیا زن حق طلاق در ازدواج اجباری دارد؟

خیر ازدواج اجباری دلیل بر داشتن حق طلاق نیست.

آیا ازدواج اجباری شامل مهریه می شود؟

خیر شامل مهریه نمی شود.

برای دریافت مشاوره ازدواج اجباری می توان از دکتر فکر کمک گرفت؟

بله کارشناسان دکتر فکر در این زمینه می توانند به شما کمک کنند.

5/5 - (2 امتیاز)

همچنین ببینید

علت گشادی واژن

انواع روش های درمان گشادی واژن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور