روابط مثلثی
روابط مثلثی

چگونه می توان از روابط مثلثی در زندگی زناشویی جلوگیری کرد؟

برای زوجینی که دوام و قوام زندگی زناشویی، یکی از مهم ترین دغدغه های آنان به شمار می رود، بسیار مهم است که بدانند روابط مثلثی چیست؟ گاهی به دلیل عدم آگاهی، برخی از همسران نفر سومی را وارد زندگی خود کرده و به طور خواسته و ناخواسته با واژه خیانت به معنای واقعی آشنا می گردند. از سوی دیگر، امکان دارد شخصی بر اساس نیت مثبت و با قصد کمک کرده به رابطه یک زوجی، تبدیل به نفر ثالث در زندگی آن ها می گردد. به همین در این مقاله قصد داریم تا به این موضوع مهم پرداخته و از روش های جلوگیری از روابط مثلثی مطلع گردیم. 

اما اگر شما نیز احساس می کنید که زندگی مشترکتان در خطر در چنین رویدادی است یا می خواهید با کسب مهارت های زندگی زناشویی سالم، از وقوع چنین مسئله ایی پیشگیری نمایید، می توانید به شکل آنلاین یا تلفنی با مشاوران دکتر فکر در تماس باشید. 

منظور از روابط مثلثی چیست؟

در دنیای امروز که روابط انسانی با گذشته دچار تحولات گوناگون شده، رابطه زناشویی نیز از یک سری تغییرات بی نصیب نمانده است. البته متاسفانه برخی از این تغییرات بواسطه الگوهای غلط و اشتباهاتی بوجود می آیند که اساسا باعث متلاشی شدن بنیان خانواده ها می شود.

از جمله واژه های ناپسندی که در جامعه امروزی گاه به گاه شنیده می شود، روابط مثلثی می باشد. اما منظور از روابط مثلثی چیست؟ بر هیچ کسی پوشیده نیست که رابطه یک زوج، همانطور که از نام آن پیداست، بایستی یک رابطه دو نفره و دوسویه باشد. این در حالی است که برخی از اوقات نفر سومی وارد آن شده و رابطه را به اصطلاح سه سویه یا مثلثی می کند.

این سه جانبه بودن می توان توسط شخصی از نزدیکان تکمیل شود، یا پای یک خیانت را در زندگی باز نماید. گرچه روابط مثلثی درصد بسیار پایینی را در جامعه ما به خود اختصاص می دهند و نباید آن را عادی شمرد، اما مسلما می بایست با آگاه سازی افراد جامعه و دادن اطلاعات درست، از فراگیری چنین مورد جلوگیری نمود. به همین دلیل توصیه می کنیم در ادامه با ما همراه باشید.

اگر می خواهید بدانید که آیا امکان بخشش خیانت همسر در زندگی زناشویی وجود دارد؟ وارد لینک شوید.

روابط مثلثی چگونه بوجود می آید؟

روابط مثلثی چگونه بوجود می آید؟

راس سوم روابط مثلثی می تواند توسط افراد مختلفی پر شود. اما به طور عمده ماجرا از آنجا آغاز می گردد که یکی از زوجین با یک اشتباه در زندگی زناشویی، برای رفع مشکلات ما بین خود احساس ناتوانی کرده و دست به دامان فرد دیگری می شود.

این فرد می تواند هر کسی باشد. شاید به اقوام درجه یک همچون خواهر، مادر، برادر یا پدر ختم شود یا گسترده تر از آن باشد. گرچه شاید هر کدام از این افراد نقش خود را به نادرستی ایفا نکرده یا باعث تزلزل زندگی شوند، اما اوضاع وقتی خراب می شود که شخص سوم نقش مخربی را به خود گرفته و موجب انواع خیانت گردد.

بخصوص با ترویج رسانه های جمعی و فضای مجازی که به بخش لاینفک زندگی امروزی تبدیل شده اند. چرا که گاهی یکی از همسران برای بهبود رابطه خود یا به اصطلاح سبک شدن، دست به دامان فرد دیگری ( جنس مخالف) می شود. اما این صحبت ها از درد و دل فراتر رفته و یک وابستگی و دلبستگی منجر می شود، که البته متاسفانه باید نام خیانت را بر آن بگذاریم.

به منظور اطلاع از 7 راهکار عملی برای جلب اعتماد همسر بعد از خیانت وارد لینک شوید.

علت پیدایش روابط مثلثی

حال که دیدیم روابط مثلثی چیست؟ باید دید که چه عللی در بوجود آمدن موثرند. بروز این امر می تواند منشاءهای مختلفی دارد. چرا که تعریف و حد و مرزی که هر کدام از ما برای زندگی زناشویی در نظر داریم، با دیگری متفاوت می باشد. همین فاکتورها، احتمال یا عدم احتمال به وجود آمدن روابط مثلثی را مشخص نماید.

به عنوان مثال، تفاوت های شخصیتی، فرهنگی، اجتماعی، و اقتصادی بیش از حد، خود از جمله منابع مهم ناسازگاری و اختلاف نظر در بین زوجین به شمار می رود. از آنجا که زندگی یک پدیده پویا و فعال است، حتی اگر رابطه مستحکمی در بین زوج وجود داشته باشد، چنانچه مراقبت و مدیریت ضعیف گردد، احتمال داخل شدن شخص ثالث وجود داد.

اهمیت قائل نشدن برای حریم شخصی به اشتراک گذاشتن آن با دیگران را می توان عامل مهم دیگری در پیدایش روابط مثلثی دانست. بخصوص با وجود اپلیکیشن هایی همچون اینستاگرام، تلگرام، واتس اپ و … متاسفانه بسیاری از زوجین براحتی اتفاقات و روزمرگی های خود را با دیگران به اشتراک گذاشته و به آن ها اجازه اظهار نظر نیز می دهند.

گذشته از این، معیارهای تعهد و حد و حدود رابطه با جنس مخالف برای برخی از افراد به شکل نادرستی تعیین شده و تصور می کنند که هر چقدر روابط آزادتری داشته باشند، به اصطلاح روشنفکرتر خواهند بود. این مسئله یکی از پرتکرارترین عواملی است که در مشاوره خیانت نتیجه گیری می شود. 

همچنین، عدم اعتماد بنفس و داشتن شخصیت متکی، می تواند موجب شود تا ما به جای رفع کردن مشکلات توسط خود یا افراد متخصص در این حوزه، دست به دامان افراد دیگری شویم که نباید.

یادمان باشد، شاید ما بدون آنکه بخواهیم و حتی با قصد دلسوزی اما به صورت کاملا ناآگاهانه به راس سوم روابط مثلثی تبدیل شویم. پس حدر این مورد نیز باید بسیار مراقب بود.

جهت آگاهی از 15 علت طلاق در زندگی زناشویی و راه های پیشگیری از آن بر روی لینک کلیک نمایید

روش های جلوگیری از روابط مثلثی

روش های جلوگیری از روابط مثلثی

زمانی که دلایل بوجود آمدن روابط مثلثی ریشه یابی شد، مقابله یا پیشگیری از آن نیز آسان تر می باشد. با این وجود، برای کمتر شدن این رابطه سمی و منفور در زندگی زوج های گرامی کشورمان، در ادامه برخی از مهم ترین روش های جلوگیری از روابط مثلثی را ذکر می کنیم.

اجازه ندهید زندگی تان دچار یکنواختی می شود

یکی از علل مهم کشش به سوی نفر سوم، آن است یکی از طرفین از روال زندگی خود راضی نبوده و آن را یکنواخت می داند به همین دلیل به دنبال یک ماجرای و هیجان انگیز جهت رفع این روزمرگی است.

منظور از یکنواختی این نیست که لزوما در خانه بیکار باشید. بلکه حتی امکان دارد که در صورت شاغل بودن نیز در منزل و زمانی که کنار همسرتان هستید، اوقات بدون داشتن توجه یا تنوع سپری می شوند. همین امر می‌تواند سبب شود که یکی از طرفین در صورت فراهم بودن شرایط و آشنا شدن با فرد دیگری به سمت آن‌ها کشیده شود و عمل روابط مثلثی باشد.

البته، نمی توان انتظار داشت که زندگی به دلیل پیچیدگی ها و مسائل مختلفی که با خود دارد همواره پر از هیجان باشد. اما سعی کنید با استفاده از نکات همسرداری و اتفاقات هر چند کوچک رابطه خود را جذاب و زیبا نمایید. در انجام این کار خلاقیت داشته باشیم و از فرصت های گوناگون جهت شادی بخشیدن به زندگی خود استفاده کنید.

از خیانت در همان زمان پیدایش در ذهن پیشگیری

خیانت تنها من به معنای این نیست که ما با فرد سومی به صورت حضوری رابطه داریم و یا به او ابراز علاقه می کنیم. نخستین مراحل خیانت در ذهن اتفاق می افتد. زمانی که همسر خود را با سایر افراد هم جنسش مقایسه می کنیم یا به نوعی آنها را مورد تحسین قرار می دهیم، به تدریج شرایط به وجود آمدن علاقه به شخص سوم را فراهم می شود.

به این ترتیب، این تفکر مرز ذهن خارج شده و به عمل ما بسط داده می شود. حتی گاهی زوجین برای آنکه توجه همسر خود را جلب نمایند یا به نوعی حسادت او را برانگیزند، به فرد دیگری نزدیک شده یا حتی رابطه برقرار می کنند. این در حالی است که آژیر خطر بزرگ برای ورود نفر سوم به رابطه زناشویی و حتی از بین رفتن آن به صدا درآمده است.

چنین رفتاری به طور معمول از افرادی سر می زند که فاقد بلوغ روانی و عاطفی هستند و به جای آنکه از روش‌های معقولانه و درست برای جلب توجه همسر خود استفاده نمایند، دست اقدامات خطرآفرینی میزنند که نهایتاً به روابط مثلثی ختم خواهد شد. بنابراین، از همان آغاز، جرقه های فکر نفر سوم، آن را خاموش کنیم.

نیازهای جنسی و روانی خود و همسرتان را جدید ویدیو

نیازهای زناشویی جنبه های گوناگونی دارد. اما مهمترین آنها را می‌توانید از جنسی و روانی دانست. کی از مواردی که شاید بتوان از هفت نشانه و دلایل سرد شدن رابطه زناشویی و زمینه‌ساز رابطه مثلثی دانست، بی توجهی به این نیازها می‌باشد. به ویژه برای خانم ها توجه عاطفی و احساسی بسیار اهمیت دارد. روش های متفاوتی برای انتقال محبت و گرم نگه داشتن رابطه زندگی مشترک وجود دارد. برای این منظور می توانید از ده ایده جذاب برای روابط زناشویی استفاده نمایید. 

مورد دوم، همانطور که اشاره کردیم رابطه جنسی می باشد. شاید در کشور ما صحبت های چندانی در مورد چنین نیازی نشود، اما فواید آن بر سلامت روحی و جسمی در تحقیقات بی شماری می رود. اگر بیست فایده رابطه جنسی بر روی سلامت زنان و مردان را مطالعه کرده باشید، به خوبی می توانید به این موضوع پی ببرید. 

از این رو، اکیدا توصیه می شود حتما این موارد را در زندگی مشترک جدی بگیرید و اجازه ندهید که برای برآورده شدن آن ها نفر سومی وارد رابطه تان شود.

مراقب باشیم که به نفر سوم تبدیل نشویم

شاید مهم‌ترین این مخاطب ما در ارائه روشهای جلوگیری از روابط مثلثی زوجین باشند، اما نباید فراموش کرد که یک نفر سوم نیز مرتکب عمل بسیار زشت شده است و او نیز باید از اقدامات لازم جهت پیشگیری از به وجود آمدن چنین رابطه‌ایی آگاه باشد.

البته نفر سوم می‌تواند به صورت عمدی یا سهوی وارد این ماجرا شود. در نوع عمدی، هدف انتقام جویی است که مسلما وارد شدن از این راه برای گرفتن انتقام بسیار ناپسند و غیر انسانی می باشد. اما کار این ماه به قصد حل مشکل فردی که از ما درخواست کمک کرده به عنوان ناجی عمل می نماییم. حتی ممکن است که از سوی این شخص به ما ابراز علاقه نیز شود.

گرچه ممکن است ما تصور کنیم که می توانیم راه حل های مناسبی به فرد مورد نظر دهیم یا او را یاری کنیم، اما به یاد داشته باشیم که حتی اگر یک درصد احتمال ایجاد روابط مثلثی بوجود بیاید، باید از آن حذر کرد. بهترین کار در چنین مواقعی آن است که به شخص با صراحت ” نه ” بگوییم و او را به مشاور ارجاع دهیم.

خلاصه مطالب

هدف اصلی این مقاله آن بود تا شما را با مفهوم و چگونگی روابط مثلثی آشنا کنیم. همچنین، مطالبی را در باب جلوگیری از وقوع این اتفاق ناخوشایند ذکر نمودیم. 

با این حال، به دلیل گستردگی روابط و شرایط حاکم در آن ها، شاید نتوان به تمامی علل ها و راهکارها اشاره کرد. چرا که بسیاری از اینگونه ناهنجاری ها ریشه در بر خی از اختلالات شخصیتی یا روابط زناشویی نادرست دارد. به همین دلیل، همه دوستان گرامی می توانند در تمامی روزهای هفته از ساعت 8 صبح الی 12 با همکاران ما در ارتباط باشند. 

منظور از روابط مثلثی چیست؟

اگر فرد سومی وارد رابطه یک زوج که طبیعتا دو سویه می باشد، شود باعث بوجود آمدن روابط مثلثی خواهد شد.

چگونه می توان از روابط مثلثی در زندگی زناشویی جلوگیری کرد؟

در این مقاله می توانید با مهمترین روش های جلوگیری از روابط مثلثی آشنا شوید.

چه چیزی باعث می شود تا به نفر سوم در یک رابطه تبدیل شویم؟

از آنجا که بروز چنین مسئله گاهی بتدریج و بر اثر ناآگاهی رخ می دهد، توصیه می کنیم که برای آگاهی و پیشگیری از آن با مشاوران دکتر فکر تماس بگیرید.

دلایل بوجود آمدن رابطه مثلثی چیست؟

این امر می تواند علت های متفاوتی داشته باشد که برای آگاهی از آن ها توصیه می شود به مقاله حاضر مراجعه فرمایید.

5/5 - (3 امتیاز)

همچنین ببینید

ترس از دخول

ترس از دخول یا جینوفوبیا چیست؟

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور