خودارضایی زنان و دختران
خودارضایی زنان و دختران

دلایل خودارضایی زنان و دختران + روش های ترک آن

آیا می دانید دلایل خودارضایی زنان و دختران چیست و چرا انجام این کار اعتیاد آور است؟ علت گرایش به خودارضایی را می توان در دو حوزه مهم فیزیولوژیک و روانی جستجو کرد. نتایج و پیامدهای آن نیز بسته به دفعات تکرار و مدت زمان انجام متغیر می باشد. اما به طور کلی اگر معایب و مزایای خودارضایی برای زنان و دختران و روش ترک آن مشخص شود، می توان از نتایج منفی احتمالی آن پشگیری نمود.

در این مقاله سعی داریم تا با دید علمی تری به موضوع خودارضایی زنان بپردازیم و آن را از جوانب مختلفی مورد بررسی قرار دهیم. همچنین، اگر شما نیز به انجام این کار گرایش دارید، می توانید با کارشناسان و رواشناسان دکتر فکر تماس گرفته و برای ترک درست و با ثبات آن مشاوره تخصصی دریافت نمایید.

دلایل خودارضایی زنان و دختران چیست؟

دلایل خودارضایی زنان و دختران چیست؟

نیاز جنسی بخش انکارناپذیر و مفید برای سلامت و حیات زندگی بشر و تقریبا تمام موجودات جهان است. هر فردی بایستی در زمان مناسب به این نیاز پاسخ بدهد تا با فشارهای روانی و مشکلات جسمی و روحی روانی ناشی عدم برآورده کردن آن مواجه نشود.

طبیعی ترین و صحیح ترین راه رفع نیاز جنسی از طریق ارتباط با جنس مخالف می باشد. اما گاهی خانم ها یا آقایان به دلایل مختلفی شرایط برقراری رابطه جنسی را نداشته و متوسل به خود ارضایی می شوند. گرچه خودارضایی معمولا در بین آقایان رواج بیشتری دارد، اما درصد زیادی از خانم ها نیز  این کار را انجام می دهند. اما به دلیل آنکه آن را با کسی در میان نمی گذراند، آمار دقیقی در این مورد در دست نیست.

حال این سوال پیش می آید که دلایل خودارضایی زنان و دختران چیست؟ چرا با آنکه گفته می شود غریزه جنسی آقایان قوی تر است، خانم ها هم به این سمت کشیده می شوند؟ مسلما دریافت پاسخ این سوال نیاز به بررسی های علمی و روانشناختی دارد که در ادامه آن ها را ذکر خواهیم کرد. 

رهایی از استرس یک دلیل مهم خودارضایی در زنان

بر اساس تحقیقات، بیشترین علت گرایش مردان به سمت خودارضایی رفع نیازهای جنسی می باشد. در حالی که رهایی از استرس به عنوان یکی از دلایل مهم خودارضایی زنان شناخته شده است. استرس و اضطراب زنان می تواند منابع گوناگونی داشته باشد.

استرس های کاری، مشکلات خانوادگی، شکست عشقی و عاطفی، مشکلات مالی و … همگی فشارهای روانی زیادی را به همراه دارند. از این رو، یکی از راهکارهایی که احتمالا دختران یا زنان برای دوری موقتی از این موارد به کار می برند، لذت خودارضایی خواهد بود. 

اما زمانی ک خودارضایی به یک عادت تبدیل شد، حتی با کوچکترین موقعیت های استرس زا نیز، مغز فرمان خودارضایی می دهند. 

تحریکات جنسی

 یکی از از اصلی ترین دلایل این خود ارضایی زنان و دختران  قرار گرفتن در معرض تحریکات جنسی می باشد. تماشای فیلم های پورن، مطالب شهوانی، دیدن عکس های مستهجن و رابطه ناسالم با جنس مخالف همگی می توانند من به خود ارضایی در زنان را افزایش دهند.

در این میان سهم فیلم های پورن بیش از سایر موارد بوده و متاسفانه به دلیل ایجاد فشارهای روانی، شخص و مجبور به تخلیه تنشهای درونی از طریق خود ارضایی می کنند. 

تنهایی، بیکاری و احساسات کسالت

تحقیقات نشان می دهد که خانم ها بیشتر از آقایان احساس تنهایی می کنند. این احساس تنهایی مختص به دختران مجرد نیست، بلکه امکان دارد خانم های متاهل در هر سنی را نیز شامل شود.

چنین ویژگی نیز می تواند از نیاز به روابط اجتماعی، روابط عاشقانه، و همچنین نیاز به حمایت همسر یا خانواده، و نیاز به همدم و هم صحبت ناشی شود. به همین دلیل، مشاهده می شود که یکی از دلایل خودارضایی زنان و دختران، احساس تنهایی می باشد. از سوی دیگر، اگر خانم مشغله چندانی نداشته و زمان بیکاری اش زیاد باشد، احتمال اینکه شروع به خیالبافی و کارهایی مثل خودارضایی کنند، زیاد خواهد بود. 

نارضایتی از رابطه جنسی یا نبود این رابطه

مزایای خودارضایی زنان و دختران

خودارضایی در زنان متاهل نیز دیده می شود. دلیل این امر در اغلب موارد، عدم برآورده شدن انتظارات زنان از رابطه جنسی یا عدم حصول ارگاسم می باشد.

این مسائل عمدتا از مشارکت نامناسب شریک جنسی و گاهی نیز بخاطر اختلالات جنسی رخ می دهد که البته هر دو در مشاوره رابطه جنسی قابل حل می باشند. از طرفی، نبود شناخت کافی از شیوه های تحریک جنسی در یک رابطه  دو طرفه، می تواند زن را به سمت خود تحریکی و خود ارضایی سوق دهد.

همچنین، دخترانی که نیاز جنسی در آن ها وجود دارد و به هر دلیلی نمی توانند از طریق نزدیکی با جنس مخالف آن را ارضا کنند، احتمالا خودارضایی را برای رفع این نیاز انتخاب خواهند کرد

معایب خودارضایی زنان و دختران

 در دنیای امروز که هر نوع اطلاعاتی به راحتی از طریق اینترنت و رسانه های اجتماعی در دسترس است، یافتن پاسخ علمی سوالات بسیار راحت تر از قبل است. با یک سرچ ساده در اینترنت درباره معایب و مزایای خودارضایی زنان و دختران در مقالات خارجی خواهیم دید که آن ها این عمل را از نظر جسمانی بسیار سالم و حتی ضروری دانسته اند و آن را مضر نمی دانند.

در حالی که شاید برخی از سایت ها یا محتوانویسان ما تنها برای مجاب کردن خواننده جهت عدم انجام خودارضایی زنان ، به دلایلی غیر واقعی همچون کم شدن بینایی، تغییر چهره، ناباروری و … متوسل می شوند. در حالی که این موارد پشتوانه علمی ندارد. 

حال اگر بخواهیم واقع بینانه به معایب خودارضایی زنان و مردان بنگریم، بایستی به جنبه روحی و روانی آن توجه کرد. شاید از نظر فیزیکی این عمل عوارض چندانی نداشته باشد، اما از نظر روحی مسلما دختران و زنان را با مشکلاتی مواجه می کند. به همین دلیل هم در آموزه های دینی من انسان از این کار نهی شده است. در ادامه بیشتر این موضوع را بسط می دهیم. 

خیال بافی زیاد و دوری از واقعیت

از آنجا که هنگام خودارضایی زنان و دختران شریک جنسی دیگری برای به ارضا رساندن وجود ندارد، معمولا از تخیل و خیالبافی استفاده می شود.

این امر باعث می شود که آن ها از واقعیت دور شده و در صورت ازدواج نتوانند توسط همسر خود به ارگاسم برسند یا در آن ناتوان باشند. همین امر بتدریج می تواند منجر به ایجاد فاصله و حتی طلاق عاطفی زن و شوهر شود.

 

آسیب های عاطفی و روحی

حتی اگر فرض را بر این بگذاریم که خودارضایی زنان هیچ گونه ضرر جسمی ندارد، اما از نظر روحی تاثیرات منفی متفاوتی را به بار خواهد آورد.

دیدگاه منفی که در عقاید، باورها، فرهنگ و مذهب در مورد این کار وجود دارد، یک نوع احساس گناه را به وجود می آورد که خود در ایجاد اضطراب و حتی افسردگی نقش دارد. در مواردی نیز ممکن است که زن یا دختر احساس کند که در حال انجام یک عمل کثیف و نادرست است و برای ترک آن دچار استرس شود.

این استرس به جای آنکه موجب کاهش خودارضایی زنان شود، کاملا برعکس عمل می کند. احساس گناه و پریشانی ناشی از آن خودبخود موجب بیشتر شدن خودارضایی می شود.

 

اعتیاد آوری

یکی از خصوصیات بارز خودارضایی در زنان و مردان، اعتیاد آور بودن آن است. با یکبار انجام دادن این کار، احتمال اینکه مجددا تکرار شود زیاد خواهد بود.

از سوی دیگر، انرژی و زمان زیادی که صرف این کار می شود، می تواند شخص را از کارهای روزمره باز دارد. حتی در برخی از موارد اعتیاد به خودارضایی زنان به حدی می شود که تمام تمرکز را به خود منعطف می کند.

بعلاوه، فردی که خودارضایی می کند تشنه تر از قبل می شود و پس از مدت زمانی دوست دارد که آن را شیوه های و مدل های جدیدتری انجام دهد. این عطش فراوان و امتحان کردن شیوه های مختلف، می تواند منجر به آسیب های جسمی و روحی متعدد شود. 

صدمه زدن به روابط اجتماعی و افت تحصلی

احساس گناه و افسردگی که در اثر خودارضایی زنان به وجود می آید، و همچنین میل به صرف وقت بیشتر برای انجام آن بتدریج سبب به انزوا کشیدن فرد می شود.

این افراد  مانند سابق دیگر تمایل چندانی به بودن در در جمع نداشته و بیشتر مایل به تنهایی هستند. این دلایل به همراه مشغول شدن ذهن و تمرکز پایین می تواند در افت تحصیلی دخترانی که خود ارضایی می کنند، نیز نقش داشته باشد .

کاهش حساسیت جنسی

  یکی از بزرگترین معایب خود ارضایی بیش از حد زنان این است که حساسیت زدایی در نواحی تحریک پذیر بدن از جمله کلیتویس را از بین می برد. این قسمت از دستگاه تناسلی زنان دارای سیستم عصبی بسیار حساسی است که به برانگیختگی و رسیدن به ارگاسم  کمک می‌کند.

اگر دختر یا زنی خود ارضایی را به دفعات مکرر انجام دهد این حساسیت از بین رفته و مشکلاتی از جمله دیرانزالی و احساس درد در هنگام رابطه جنسی بوجود آید.

کاهش اعتماد بنفس

اینکه ما کاری مخالف با عقاید و باورهایمان انجام دهیم و نتوانیم آن را کنترل کنیم، حس ناخوشایندی را به ما منتقل خواهد کرد. از جمله مضرات خود ارضایی در زنان، کمبود اعتماد به نفس به دلیل حس اسیر شدن و نداشتن قدرت کنترل بر میل جنسی خود است. 

هم چنین احساسی گناه که در ضمیر ناخودآگاه وجود دارد باعث می شود که زن نسبت به خود احساس رضایت نداشته و دائم خویش را سرزنش کند. از این رو، هر چه خودارضایی در زنان بیشتر شود، عزت نفس پایین تر می آید. 

مزایای خودارضایی زنان و دختران

علائم خودارضایی زنان و دختران

با تمام نکاتی که در مورد معایب خود ارضایی زنان گفته شد، حقیقت آن است که برای بانوانی که به هر دلیلی امکان  برقراری رابطه جنسی با با جنس مخالف را ندارند، می تواند در کاهش تنش های جنسی کمک کند. علاوه بر این، در نظر برخی از محققان، خودارضایی به آشنایی زن با  جسم خود و نحوه تحریک پذیری کمک می کند.

 اما این فواید در صورتی  خود را نشان می دهند که ذهنیات و روحیات نیز با آنها در یک جهت باشد. یعنی شادمانی که پس از این عمل از نظر کارشناسان به وجود می آید به دلیل احساس  گناه سرکوب شده و منجر به ایجاد تنش هایی در درون فرد می گردد. 

علائم خودارضایی زنان و دختران

حقیقت آن است که خودارضایی زنان و دختران هیچ علامت ظاهری خاصی ندارد و ممکن است خانمی سال ها این کار را انجام داده باشد بدون اینکه اطرافیان چیزی در مورد آن بدانند. البته برخی به یک سری علائم همانند از بین رفتن درخشندگی چشم، تیرگی پوست، بینایی و … اشاره می کنند که اصلا حقیقت نداشته و نمی توان به چنین مطالبی استناد کرد. 

اما به لحاظ تاثیراتی که در اثر ارضا شدن دختران و زنان در روح و روان گذاشته می شود، پیامدهای جانبی بروز خواهد کرد و در صورت هوشیاری و دقت می توان به آن ها پی برد.

  • ریزش مو در اثر انزال های مکرر و نزدیک به هم
  • بیشتر شدن چربی پوست و گاهی افزایش جوش و آکنه
  • احساس افسردگی و اضطراب
  • خستگی و سستی
  • بی انگیزگی و عدم علاقه به فعالیت های پیشین
  • کمتر شدن تمرکز و حافظه 
  • حواسپرتی
  • طول کشیدن بیش از حد معمول حمام
  • پیدا کردن دستمال در کنار تختخواب به دلیل نامشخص

روش های ترک خودارضایی زنان و دختران

روش های ترک خودارضایی زنان و دختران

ترک خودارضایی در زنان با چالش های مختلفی همراه است و محقق شدن این امر گاهی بسیار سخت می گردد، زیرا خیلی زود یه یک عادت و اعتیاد تبدیل می شود. اما این به معنای غیر ممکن بودن نیست و با راهکارهای مناسب می توان به خواسته خود رسید. 

بالا بردن آگاهی و شناخت حقیقت خودارضایی

قبل از هر چیز باید بپذیرید که نیاز جنسی چیز بدی نیست و نباید به خاطر آن از خود شرمنده باشید. اما مهم آن است که بدانید نباید آن را با خودارضایی برآورده کنید. اینکه ما صرفاً بگوییم خودارضایی مضر است و نباید آن را انجام داد، عملاً هیچ کمکی به ترک آن نمی کند.

تا زمانی که ما ندانیم از نظر علمی و روانشناسی انجام خود ارضایی زنان چه آسیب هایی را برای ما به دنبال خواهد داشت، نمی توانید در مقابل وسوسه انجام آن مقاومت نماییم. توصیه می کنیم که  اگر چنین عملی شما را واقعاً آزار می دهد حتماً پیامدهای منفی آن را برای خود روشن کرده و  به طور  اما در جهت ترک آن گام بردارید.

تصمیم قطعی بگیرید و گام به گام پیش روید

نباید انتظار داشت که به یکباره یک عادت پیچیده و همیشگی را ترک کرد. خودارضایی زنان و دختران بر سیستم های مغزی تاثیر گذاشته و آن ها را به این کار ترغیب خواهد کرد.

اما یادمان باشد که هیچ چیز بر اراده انسان پیروز نمی شود و با یک تصمیم راسخ می توان خودارضایی را بتدریج و مصمم ترک نمود. حتی اگر بزرگترین روانشناسان دنیا هم برای شما سخنرانی کنند، تا زمانی که خود قاطعانه تصمیم به ترک نگرفته باشید، موفق نخواهید شد.

دلایل خودارضایی خود را بیابید

با خود صادق باشید و به این بیندیشید که چه چیزی شما را به سمت خودارضایی سوق می دهد. دلایل خودارضایی زنان و دختران در جنبه های مختلفی خلاصه می شود.

شما باید چرایی خاص خود را یافته و بتدریج آن را از خود دور نمایید. شاید در حال فرار کردن از مسئله یا چیزی هستید و خود را ناتوان از حل آن می یابید. هر دلیلی که در این بین وجود داشته باشد، قابل حل می باشد. تنها باید راهش را پیدا کنید. یادمان باشد که خودارضایی نه تنها به رفع مشکلات کمک نمی کند، بلکه به آن نیز اضافه خواهد کرد. 

به جای مبارزه با آن، کنترل مثبت داشته باشید

شما نمی توانید مدام فکرهای جنسی را در ذهن بپرورانید و شرایط را برای خودارضایی فراهم کنید و بعد انتظار داشته باشید که آن را ترک کنید و آسیبی هم نبینید. این روش بسیار لطمه زا است.

در مقابل، اگر شرایط  پاسخ به آن از طریق رابطه جنسی را ندارید، سعی کنید که این نیروی بزرگ را برای کارهای سودمند دیگری صرف نمایید یا اینکه ذهن خود را مملو از هدف ها و فعالیت های سودمند کنید. به عنوان مثال، ورزش کردن، پیشرفت تحصیلی، رقابت سالم، فعالیت های اجتماعی، سبک زندگی سالم و … همگی بر خارج کردن ذهن از مدار مسائل جنسی کمک می کنند. 

محرک‌های  شهوانی و از خود دور نمایید

 ما انسان هستیم و هر چقدر هم که خود را محکم  فرض کنیم، باز هم در برابر تحریک های محیطی تا حدی می توانیم مقاومت کنیم و بلاخره از یک جایی به بعد تسلیمخواهیم شد. چرا که، تحمل بیش از حد موجب بیماری های روحی روانی متفاوتی در ما می شود.

بنابراین، مهمترین گام در ترک خود ارضایی زنان است که مسائل شهوت انگیز  و تحریکات جنسی مثل اعتیاد به پورنوگرافی، عکس و مکالمه ایی را از زندگی مان حذف کنیم. 

همچنین، حالت های بدی یا مکان های که معمولا در آن ها خودارضایی را انجام می دهید تا حد امکان محدود کنید. مثلا، اگر در حمام خودارضایی می کنید، سعی کنید فرایند شستشو را سریعا انجام داده و به سرعت خارج شوید. 

امیدوار باشید و خود را دوست داشته باشید

یادتان باشد که مشکلات و سختی ها هر چقدر هم که زیاد و بزرگ باشد، روزی به پایان می رسند. انتظار نداشته باشید که زندگی عاری از دشواری باشد. معنای تکامل همین پستی و بلندی ها است.

علاوه بر این، خودارضایی نه تنها از نظر روحی ما را ساماندهی نمی کند، بلکه مشکلی بر مشکلات اضافه خواهد کرد. خودتان را دوست داشته باشید و به حس خوب پیروزمندی بر این عادت فکر کنید.

هر بار یک دوره زمانی را تعیین کرده و وقتی موفق شدید به خود پاداش دهید. به دنیا با دید مثبت تری نگاه کنید. فردی که دیدگاه منفی دارد، هر چقدر هم که اوضاع زندگی اش مساعد باشد، شاد نخواهد بود.

بیشتری را با دوستان و خانواده بگذرانیم

همانطور که قبلا گفتیم، احساس تنهایی و خودارضایی زنان همبستگی دارند. برای آنکه وسوسه خودارضایی کمتر به سراغتان بیاید، سعی کنید اوقات بیشتری را با خانواده و دوستان بگذرانید. اگر غمگینید، با فردی که به او اعتماد درد کنید تا از اضطرابتان کاسته شود. عشق ورزیدن به خانواده و هم نوعان حال شما را بسیاربهتر خواهد کرد.

سخن پایانی 

در این مقاله تلاش کردیم تا با دیدی منطقی دلایل ، معایب و مزایای خودارضایی زنان و دختران بپردازیم و شما را با روش های ترک این عادت آشنا کنیم.

از آنجا که در حال حاضر دلایل خودارضایی زنان نسبت به گذشته زیادتر شده است، ریشه یابی و بررسی عوامل تاثیرگذار بر اعتیاد به آن می تواند در ترک هر چه راحت تر کمک کند. کارشناسان و متخصصان دکتر فکر که تجربه بالایی در مسائل جنسی و خودارضایی زنان و مردان دارند، از طریق تماس تلفنی یا آنلاین به راحتی در دسترس همه دوستان قرار دارند و در اسرع وقت پاسخگوی تمامی سوالات خواهند بود. 

دلایل خودارضایی زنان و دختران چیست؟

در این مقاله می توانید مهمترین علل خودارضایی در دختران و زنان را مطالعه فرمایید.

معایب خودارضایی زنان و دختران کدام است؟

مواردی همچون اعتیادآوری، کاهش اعتماد بنفس، مختل شدن روابط اجتماعی، افت تحصیلی، و … که در مقاله به آن ها اشاره شده اند از مهم ترین معایب خودارضایی هستند.

نحوه ترک خودارضایی در زنان و دختران چگونه است؟

ترک خودارضایی نیاز به مقدمات و پروسه های خاصی دارد و مشاوران دکتر فکر می توانند شما را در فضایی دوستانه یاری دهند.

علائم خودارضایی زنان و دختران چیست؟

حقیقت آن است که خودارضایی زنان و دختران هیچ علامت ظاهری خاصی ندارد، اما از تغییرات روحی و روانی می توان تا حدی به آن پی برد.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

مشاوره رایگان

سامانه مشاوره رایگان روانشناسی شبانه روزی + شروع مشاوره!

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور