تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر
تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر

تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر

دوران شیر دهی برای مادران معتاد و عادی شرایط خاص خود را خواهد داشت. در این مقاله قصد داریم در رابطه با تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر مطالب مفید و کاربردی را ارائه نماییم. در صورتی که وابسته به این مواد هستید و یا در اطرفیان خود کسانی دارید که وابسته به آن می باشند، حتما با 7 اثر کشیدن گل در شیر مادر آشنا شوید. برای مشاوره روانپزشکی و همچنین دریافت مشاوره فردی و اختصاصی می توانید با ما در ارتباط باشید.

تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر به گونه ای است که می تواند علاوه بر دوران نوزادی، در آینده و همچنین دوران کودکی و نوجوانی فرد را نیز در بر بگیرد و کودک را دچار مشکلات جبران ناپذیری نماید. همچنین مصرف آن نیز توسط خود فرد در دوران کودکی و نوجوانی می تواند خطرات 7 تا 8 برابر بیشتر از بزرگسالان داشته باشد.

 

 

با توجه به تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر و خطرات آن، مصرف این مواد توسط پزشکان و روانشناسان در دوران شیردهی ممنوع شده است.

 

 

تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر چیست؟

 

تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر چیست؟

 

ماری جوانا  از جمله مواد مخدر می باشد. مصرف مواد مخدر در دوران بارداری و شیردهی به دلیل تاثیراتی که بر روی جنین یا نوزاد می‌گذارد منع می شود. انجمن پزشکی آمریکا به دلیل تاثیرات سوئی که این ماده بر بدن زنان شیرده بر جای می گذارد، آن را در دوران‌ شیردهی منع نموده است. به طور کلی می توان طبقه بندی داروها را در دوران شیردهی به صورت زیر تقسیم بندی نمود.

طبقه بندی Hale برای داروهای دوران شیردهی

 1. بی خطرترین دارو (Safest) : این نوع داروها در مورد تعداد بسیاری از مادران مورد مصرف قرار گرفته و هیچ گونه عوارض جانبی در کودک شیرخوار نداشته است به همین دلیل از جمله بی خطرترین داروها شناخته می شود.
 2. داروهای بی خطر تر (Safer) : این نوع داروها در واقع توسط تعدادی از مادران مورد استفاده قرار گرفته، اما در برخی از آنها و یا تعداد محدودی عوارض جانبی در نوزاد شیرخوار مشاهده شده است.
 3. نسبتا بی خطر (Safe) : در واقع داروهایی که بر اساس مطالعات کنترل شده در مادران، عوارض جانبی مختصر و غیره تهدید کننده داشته و یا از جمله داروهایی هستند که مطالعه بر روی آنها انجام نشده است.
 4. احتمالا مضر : در صورتی که شیر مادر هنگام مصرف یک دارو کاهش پیدا کند و یا برای شیردهی عوارضی وجود داشته باشد، این دارو در زمره این گروه قرار می گیرد (این موضوع باید کاملاً بر اساس مدارک مشخص شده باشد).
 5. منع مصرف دارو : مطالعات انجام شده در مادرانی که به نوزاد خود شیر می دهند نشان داده که مضرات قابل توجهی برای او دارد و به همین دلیل مصرف آن دارو ممنوع بوده و یا شیردهی باید متوقف شود.

این مقدمه شما را با تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر آشنا نموده تا شما با دسته بندی ها ماری جوانا آشنا شوید و همچنین علت منع مصرف آن را بدانید. اما ممکن است هنوز با تاثیر آن بر روی کودک خود ممکن است آشنا نباشید که در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

 

تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر و سلامت جنین

تحقیقات انجام شده  اثرات استفاده از ماری جوانا را در نوزادان به شرح زیر ارائه نموده است.

 • قرار گرفتن در معرض دود ماری جوانا از جمله دود دست دوم و سوم دست موجب افزایش خطر مرگ کودک می شود.
 •  تحقیقات روانشناسی نشان داده است که ماری جوانا می تواند تاثیر مستقیمی بر روی مغز و سیستم عصبی نوزاد داشته باشد. با توجه به مصرف شیر توسط نوزاد احتمال ابتلای او با هر بار مصرف شیر بیشتر می شود. این موضوع می‌تواند باعث افزایش خطر اختلال نقص و توسعه سیستم او شود.
 •  شاید عجیب به نظر برسد اما از حمله تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر به دلیل کانابیس موجود در شیر ، کودکان مصرف کننده در معرض بیش فعالی قرار می گیرند. در واقع در مواردی مشاهده شده است که نوزادان در آینده دچار اختلال ADHD یا همان نقص توجه می شوند.
 •  یکی از انواع حافظه ها از نظر روانشناسی حافظه کاری می باشد. کودکانی که در معرض ابتلا به کانابیس هستند. انعطاف پذیری در تفکر و توانایی توجه در مدت زمان طولانی را از دست می دهند.
 •  از دیگر تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر می تواند افزایش خطر ابتلا به THC باشد. و این موضوع تغییرات طولانی مدت در واکنش‌های احساسی کودکان ایجاد می کند.

برای اطلاع از تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر بر روی لینک کلیک کنید.

 مادران عزیز توجه داشته باشند که در صورت استفاده از ماری جوانا، این ماده علاوه بر خطراتی که در سلامت جسمانی آنها دارد می تواند تاثیر منفی در رشد جسمانی و روانی کودک نیز داشته باشد و به همین دلیل پزشکان و روان درمانگران مصرف این ماده را منع نموده اند.

 

برای اطلاع از تاثیر مواد مخدر بر خانواده بر روی لینک کلیک کنید

 

7 اثر کشیدن گل در شیر مادر

 

7 اثر کشیدن گل در شیر مادر

تاثیر ماری جوانا بر رشد کودک می تواند متفاوت باشد. اما در راه های مختلفی مصرف THC بر نوزاد می تواند تاثیر گذار باشد. در زیر به صورت مختصر به برخی از این اثرات این ماده اشاره خواهیم نمود.

 

رشد حرکتی ضعیف

 با توجه به وجود کانابیس موجود در شیر مادر، کودکانی که آن را در شیر مادر استفاده مصرف می کنند رشد حرکتی ضعیفی خواهند داشت. تاثیر این ماده خصوصاً در ماه های اول بعد از تولد در صورت قرارگیری در معرض آن بسیار شدید تر می باشد.

برای اطلاع از تاثیر اعتیاد مادر شیرده در نوزادان بر روی لینک کلیک کنید.

 تاخیر در رشد نوزاد

همانطور که قرارگیری در خطر ابتلای آن می تواند بر روی ذهن کودکان تاثیر گذار باشد، در رشد جسمانی آنها نیز موثر خواهد بود. این نوزادان در مقایسه با کودکان هم سن خود رشد کمتر و ضعیف تری دارند. 

 

 از جمله 7 اثر کشیدن گل در شیر مادر اختلال در مکیدن شیر

 کودکان به طور طبیعی برای مکیدن شیر تلاش می‌کنند. در صورتی که در معرض ابتلای به این ماده قرار گرفته باشند؛ عکس العمل آنها برای گرفتن شیر و مکیدن آن می تواند کاهش یابد و به همین دلیل این نوع کودکان، دچار سوء تغذیه می شوند.

 

 کاهش شیر در مادر

یکی دیگر از 7 اثر کشیدن گل در شیر مادر  می تواند به تغییرات جسمانی مادر که به تبع آن میزان شیر تولیدی را کاهش می دهد مربوط باشد. محرک هایی که می تواند موجب تولید شیر در سینه مادر بشوند، ماری جوانا بر آنها تاثیر گذاشته و باعث کاهش می شود.

 

 از تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر – احساس خواب آلودگی و بی حالی

 کودکان به طور معمول پس از خوردن شیر احساس آرامش می کنند اما در مادرانی که این ماده مخدر مصرف می شود، نوزادان آنها پس از خوردن شیر دچار خواب آلودگی و بی حالی می شوند. همین مسئله می تواند در عملکرد سیستم عصبی نوزادان در آینده تاثیرات مخربی بر جای بگذارد.

 

 اختلال در رابطه مادر و فرزندی

کانابیس می تواند بر قضاوت، بر خلق و خوی کودکان نیز تاثیر گذار باشد. در واقع این ماده؛ توانایی مادر را برای تغذیه و پرورش فرزند کاهش می دهد و با توجه به نظریه های روانشناسی در رابطه با نیاز کودکان به برقراری ارتباط با مادر این مسئله می‌تواند در رابطه عاطفی آنها تاثیر گذاشته و ارتباط عاطفی را ضعیف نماید.

 

 افسردگی مادران

 مادر شدن یکی از موهبت های که یک زن می تواند از آن بهره مند شود. با توجه به تاثیرات منفی که مصرف این ماده در بدن مادر و نوزاد دارد گاهی تمام این عوامل موجب می شود تا مادر احساس بی کفایتی داشته باشد و به همین دلیل در آینده این است این حالت به افسردگی منجر شود.

 

برای اطلاع از اثرات مخرب مواد مخدر بر مغز بر روی لینک کلیک کنید

 

 

اثرات ماری جوانا چگونه مشخص می شود؟

 

اثرات ماری جوانا چگونه مشخص می شود؟

 

ساختار شیمیایی که در THC آنانداماید شیمیایی سـاختار شبیه موجود در مغز می باشد. شباهت های ساختاری منجر می شود که ماری جوانا به وسیله بدن به مغز انتقال یابد. در واقع کانابینوئیدهــای درون زاد مانند انتقال دهنده عمل می کنید و پیام های شیمیایی را در نورون ها سیستم اعصاب منتقل می کند و مغز و عملکرد آن تاثیر می گذارند. 

پس از اینکه انتقال دهنده های عصبی درگیر می شوند، در نواحی مغز که وظیفه ایجاد احساس لذت، حافظه، تفکر، تمرکز، تعادل حرکتی و ادراک زمان   تاثیر گذار خواهد بود. همین مسئله موجب می شود تا در عملکرد فیزیکی و روانی اختلال هایی به وجود آید. این اختلال با توجه به تاثیرات بسیار زیاد و عمیقی که در انسان ها دارد اختلالات فراوانی به وجود می آورد.

به عنوان مثال THC  می تواند برعملکرد قسمتی از من که هیپوکامپ نام دارد تاثیر گذار باشد. این نواحی مغز در واقع مسئول ایجاد خاطرات جدید و تغییر توجه و تمرکز می باشد. در نتیجه وقتی فردی برای مصرف ماری جوانا اقدام می کند و اعتیاد دارد، این مسئله می‌تواند باعث اختلال در تفکر و عدم توانایی یادگیری و یا تکالیف پیچیده را داشته باشد و به همین دلیل است که مصرف کنندگان این ماده از حافظه ضعیف تری برخوردار می باشند.

 

 

با توجه به تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر آیا اعیتاد آور است؟

برای برخی از مصرف کنندگانی که به تازگی شروع به استفاده از آن نموده اند، ممکن است سوال و یا نگرانی هایی در رابطه با اعتیاد آور بودن این ماده داشته باشند که باید بگوییم در صورت استفاده حاد و شدید آن، می تواند اعتیاد آور هم باشد اما این موضوع بحث نیز وابسته است.  تحقیقات جدید نشان داده اند که استفاده و مصرف ماری جوانا می تواند موجب اعتیاد نیز شود و افراد را به خود وابسته کند.

 جالب است بدانید علاوه بر تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر ، در مقایسه ای که بین بزرگسالان و افرادی که زنان ها زیر ۱۸ سال بوده و به مصرف این ماده پرداخته‌اند، وابستگی افراد زیر ۱۸ سال؛ چهار تا ۷ برابر بیش تر از بزرگسالان در معرض وابستگی ابتلا به این ماده قرار داشته‌اند. در واقع همانند سایر مواد اعتیادآور دیگر، مصرف آن قطع این ماده می تواند علائم محرومیت را نشان دهد. برای برخی از افراد قطع از این ماده موجب بی قراری، کاهش اشتها،  وسوسه  و مشکلات خواب و خلق می شود.

 وابستگی به ماری جوانا زمانی صورت می‌گیرد که مغز انسان با افزایش دریافت کانابینوئیدهــای خارجی حساسیت خود را  نسبت به کانابینوئیدهــای  زیستی و طبیعی از دست می دهد و به همین دلیل، تولید آنها کاهش می یابد. این مسئله باعث اعتیاد فرد به این ماده می شود و بر روی جنبه های مختلف زندگی او تاثیر گذاشته و اختلالاتی ایجاد می‌کند که گاهی فرد قادر به ترک یا کنار گذاشتن مصرف آن نیز نخواهد بود.

 

اثرات بلند متد ماری جوانا بر مغز

تحقیقات انجام شده روانشناسی و پزشکی نشان می دهد که استفاده از این ماده و مصرف آن می تواند در دوران رشد انسان و حیوان تاثیرات منفی و بلند مدت و احتمالاً دائمی در مغز داشته باشد. همانطور که اشاره شد، تاثیراتی که این ماده بر روی مغز انسان بر جای می گذارد در نوجوانی و جوانی بسیار بیشتر است و به همین دلیل دچار مشکلاتی از جمله حافظه و یا کنترل تکانه شود.

برای اطلاع از اینکه آیا اعتیاد پدر بر جنین تاثیر دارد؟ بر روی لینک کلیک کنید.

افرادی که در دوره نوجوانی مصرف شدید ماری جوانا داشته اند و در بزرگسالی تصمیم به قطع مصرف و کنار گذاشتن آن گرفته اند، متاسفانه  از نظر هوش هیچ گونه بهبودی به دست نیاورده اند. در واقع اختلال در توانایی های شناختی باعث می شود 6 تا ۸ نمره بر روی نمره هوشبهر افراد در میانسالی تاثیرات منفی بر جای بگذارد. تاثیرات THC بر  هیپوکامپ باعث نقص حافظه می شود.

تحقیقات تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر و سایر موارد مرتبط نشان داده است که مصرف ماری جوانا احتمالا مقدمه‌ای بر مصرف سایر مواد بوده و زمینه اعتیاد مواد دیگر را فراهم می کند. به عنوان مثال افراد با احتمال بیشتری در طی 3 سال بعد پژوهش  الکل وابستگی پیدا کردنده اند و همچنین اعتیاد به این ماده با مصرف نیکوتین نیز مرتبط می باشد.

 

پیامدهای مضر تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر

پیامد های مضر مصرف ماری جوانا می تواند علائم حاد، علائم پایدار، اثرات بلند مدت داشته باشد که در زیر به تمام این موارد اشاره خواهیم نمود.

علائم حاد (در زمان مسمومیت) :

 • اختلال در حافظه کوتاه مدت
 • نقص در توجه، قضاوت و اختال در عملکردهای شناختی دیگر
 • اختلال در تعادل و عملکرد حرکتی
 • افزایش ضربان قلب
 • اضطراب،ب دبینی
 • روانپریشی (شایع نیست)

علائم پایدار (این علائم بعد از مسمومیت تداوم دارد اما دائمی نمی باشند) :

 • اختلال در یادگیری و هماهنگی حرکتی
 • مشکلات خواب

اثرات بلندمدت (اثرات فزاینده مصرف مکرر)

 • زمینه ساز اعتیاد به ماری جوانا
 • اختلال در یادگیری و حافظه و احتمال کاهش بهره هوشی (IQ)
 • افزایش خطر سرفه های مزمن و برونشیت
 • افزایش خطر وابستگی به الکل و مواد دیگر
 • افزایش خطر ابتلاء به روان پریشی در افراد دارای استعداد ژنتیکی

 

 

خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش نمودیم تا اطلاعاتی را در رابطه با تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر ارائه نماییم. در صورتی که مایل به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با 7 اثر کشیدن گل در شیر مادر می باشید و یا مایل به دریافت مشاوره اختصاصی می باشید، می توانید با مشاوران ما همه روزه، حتی ایام تعطیل تماس حاصل نمایید تا خدمات لازم را به شما ارائه نمایند.

 

 

مطالب مرتبط

تاثیر گل یا ماری جوانا در شیر مادر

7 اثر کشیدن گل در شیر مادر

5/5 - (2 امتیاز)

همچنین ببینید

آیا گل اعتیاد آور است؟

آیا گل اعتیاد آور است؟

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور