پیامدهای خیانت
پیامدهای خیانت

پیامدهای خیانت در زندگی زناشویی

پیامدهای خیانت می تواند بسیار شدیدتر از آن چیزی که شما تصور می کنید، باشد. به دلیل اهمیت این موضوع و به این دلیل که بسیاری افراد اطلاعات کمی در رابطه با پیامدهای خیانت دارند، در ادامه قصد داریم، پیامدهای خیانت بر مردان و همچنین پیامدهای خیانت بر زنان را بررسی کنیم. برای اطلاع از علل خیانت زنان و مردان نیز می توانید با ما تماس بگیرید.

پیامدهای خیانت چیست؟

در این قسمت همراه ما باشید تا پیامدهای خیانت را بررسی کنیم. در این قسمت ابتدا پیامدهای خیانت به صورت کلی بررسی خواهد و سپس به بررسی پیامدهای خیانت بر روی مردان و زنان می پردازیم. علاوه بر پیامدهای خیانت، روش برخورد با خیانت نیز بسیار مهم  است و اگر نتوانید برخورد مناسب داشته باشید، احتمالاً پیامدهای شدیدتری را تجربه خواهید کرد.

پیامدهای خیانت و بی نظمی عاطفی

تأثیر ضربه های خیانت می تواند موجی از سؤالات و احساسات را در مورد شریک زندگی و رابطه آنها ایجاد کند. شریکی که به او خیانت کرده است ممکن است صحت رابطه را زیر سوال ببرد. آنها ممکن است حدس بزنند که چگونه شریک زندگی آنها توانسته است چنین عمل قابل توجهی از خیانت را مرتکب شود. شرکای خیانت شده اغلب از خود می پرسند که آیا این رابطه و همچنین سلامت خود آنها هرگز دوباره عادی خواهد شد.

خواه قربانی متوجه شده باشد که خیانت همسرش عمدی و یا تصادفی بوده، تاثیر ضربه می تواند باعث وحشت و درماندگی شود.

علائم فیزیکی

تئوری ترومای خیانت خاطرنشان می کند که خیانت نه تنها بر شریک خیانت شده در سطح عاطفی، بلکه از نظر جسمی نیز تأثیر می گذارد.

علائم شناختی

شایع ترین علائم ترومای خیانت، افکار مزاحم در مورد خیانت است. حالت شدید پارانویا و هوشیاری بیش از حد با خیانت رایج است. این می تواند منجر به این شود که شریک خیانت شده با وسواس در جستجوی شواهدی دال بر ادامه خیانت باشد. آنها ممکن است سوابق تلفن، سابقه مرورگر اینترنت و صورت حساب بانکی شریک زندگی خود را جستجو کنند.

به دلیل حجم عظیمی از فکر و انرژی شناختی که برای پردازش افراد خیانت شده انجام می شود، شریک خیانت شده ممکن است برای به دست آوردن توانایی تمرکز بیشتر برای سایر جنبه های زندگی خود تلاش کند.

شرمندگی

ممکن است فرد خیانت شده احساس بی کفایتی را تجربه کند، معمولاً برای یک شریک خیانت شده معمول است که فکر کند می تواند شریک زندگی خود را تحریک کند یا کارهای بیشتری برای جلب رضایت آنها انجام دهد.

پیامدهای خیانت بر زنان

عوامل استرس زا در زندگی روزانه

آسیب خیانت به همان اندازه که بر سلامت عاطفی، جسمی و روانی کوتاه مدت و بلندمدت آنها تأثیر می گذارد، بر زندگی روزمره شریک زندگی تأثیر می گذارد.

اگر شریک خیانت شده به فکر پایان دادن به رابطه با شریک زندگی خود باشد که از نظر مالی به آن وابسته است، این ممکن است مانند اضطراب مالی به نظر برسد. علائم ترومای خیانت می تواند بر نحوه ظاهر شدن شریک خیانت شده برای فرزندانش، در محل کار، با دوستان و خانواده و سایر حوزه های زندگی آنها تأثیر بگذارد.

ضعف پشتیبانی

خیانت می تواند یک تجربه منزوی برای یک شریک زندگی باشد. به دلیل استرس، شرم و خجالت، شریکی که به او خیانت شده ممکن است در مورد دستیابی به حمایت احساس تعارض کند.

آنها ممکن است به چند دلیل نخواهند خانواده و دوستانشان بدانند که در چه شرایطی قرار دارند. آنها ممکن است احساس کنند که خیانت به نحوی به آنها منعکس می شود یا حتی تمایل دارند از آبروی شریک زندگی خود محافظت کنند.

اگر علائم تضعیف ترومای خیانت را تجربه می کنید، اشکالی ندارد که کمک بخواهید، به شبکه پشتیبانی خود تکیه کنید و در نهایت تجربه خود را به عنوان تجربه ای که اهمیت دارد و شایسته همدلی است تأیید کنید. زوج هایی که هماهنگی ذهنی را تمرین می کنند، شانس بیشتری برای بهبودی دارند.

پیامدهای خیانت بر مردان

پیامدهای خیانت بر مردان

اگرچه مردان از بیرون قوی به نظر می رسند؛ اما از درون بسیار شکننده هستند. آنها درست مانند زنان صدمه می بینند. تنها تفاوت این است که مردان آن را نشان نمی دهند زیرا نمی خواهند از نظر عاطفی ضعیف به نظر برسند.

آنها می خواهند به عنوان افرادی قوی دیده شوند که زندگی خود (به ویژه احساسات) را تحت کنترل دارند. آنها اساساً می خواهند نشان دهند که می توانند از نظر احساسی و جسمی از خود مراقبت کنند و همچنین می توانند به نیازهای دیگران نیز رسیدگی نمایند.

اما فقط به این دلیل که قوی و متکی به خود به نظر می رسند به این معنی نیست که خیانت روی آن ها تاثیری ندارد.

در واقع، خیانت به روش های بی شماری بر مردان تأثیر می گذارد. گاهی اوقات عواقب آن چنان شدید است که برای ماه ها یا سال ها بر یک مرد تأثیر خواهد گذاشت.

پیامدهای خیانت روی مردان به دو شکل تاثیرگذار خواهد بود:

یکی اینکه فرد خیانتکار به عمد یا غیر عمد این کار را انجام داده و اینکه چقدر یک مرد به خودش اطمینان دارد و چقدر به آینده اش خوشبین است.

افرادی که عزت نفس و اعتماد به نفس بالاتری دارند، بهتر با این موضوع کنار آمده و پیامدهای خیانت را به شکل بهتری می پذیرند.

اما اگر مردی اعتماد به نفس ضعیفی داشته باشد، احساس درد شدیدی کرده و ممکن است علائم فیزیکی زیر را تجربه کند:

  • حالت تهوع شدید
  • سرگیجه
  • اسهال
  • استفراغ
  • سردرد
  • و انواع درد و خستگی

اما زمانی که شوک اولیه ناشی از خیانت فروکش کرد، درد فیزیکی به درد عاطفی طولانی مدت تبدیل می شود.

خیانت به مرد می تواند منجر به موارد زیر می شود:

  • اضطراب بالا
  • افسردگی حاد
  • کمبود انرژی، اراده و جاه طلبی

اگر می خواهید در مورد تأثیرات روانی خیانت و تأثیرات خیانت بر یک مرد و زندگی او بیشتر بدانید، می توانید با ما تماس بگیرید.

پیامدهای خیانت روی کدام مردان شدید تر است؟

خیانت بر روی مردانی که سبک دلبستگی مضطرب دارند و نسبت به خود بسیار نامطمئن هستند، شدیدترخواهد بود.

چنین افرادی تمایل دارند از نظر عاطفی با قلب و روح خود روی شریک زندگی شان سرمایه گذاری کنند. آنها با چنان شور و اشتیاق عشق می ورزند که تنها چیزی که به آن اهمیت می دهند عشق شریک زندگی شان است.

در نتیجه، آنها به فردی که با او هستند وابسته شده و بسیار حساس و آسیب پذیر خواهند بود.

سوالاتی مانند “چگونه می توانم او را بیشتر دوست داشته باشم” یا “چه کاری می توانم انجام دهم تا او را شادتر کنم” اغلب از ذهن آنها خارج نمی شود. آنها معمولاً به این فکر می کنند که چه کاری می توانند انجام دهند تا عشق عظیم خود را به شریک زندگی خود نشان دهند و این به این دلیل است که آنها شخصیت های مردم پسند دارند.

واقعاً مایه شرمساری است که افراد آسیب پذیری که بیشترین عشق را دارند بیشتر تحت تأثیر خیانت قرار می گیرند، در نتیجه این افراد برای همیشه اطمینان خود را به تعهد در زندگی مشترک از دست خواهند داد.

خیانت در برخی مردان می تواند تاثیر بسیار مثبتی روی آن ها داشته باشد. این مردان چنان تغییر می کنند که می توانند بهترین نسخه خود را بسازند. البته این حالت بیشتر زمانی اتفاق میوفتد که فرد مورد خیانت قرار گرفته و به همین دلیل سعی در اثبات خود به اطرافیان و خودش را پیدا می کند.

تاثیر خیانت روی خانواده

پیامدهای خیانت بر زنان

در این قسمت همراه ما باشید تا پیامدهای خیانت بر زنان را بررسی کنیم.

شوک یکی از آسیب های خیانت بر زنان

شوک یکی از آسیب های اولیه خیانت محسوب می شود. این مورد در تمامی زمان دیده می شود.

اضطراب یکی از آسیب های خیانت بر زنان

اضطراب نیز یکی از تاثیرات رایج خیانت بر زنان است. زنانی که خیانت را تجربه کنند، عمدتاً دچار استرس شده و این مورد تمامی ابعاد زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

خشم یکی از آسیب های خیانت بر زنان

بعد از اینکه فرد خیانت را پذیرفت وارد فاز خشم خواهد شد. برخی خشم را با سر و صدا و برخی دیگر با انزوا و گوشه گیری نشان می دهند.

افسردگی یکی از آسیب های خیانت بر زنان

بعد از مرحله خشم نیز زنان افسردگی را تجربه خواهند کرد. در این وضعیت احساس اعتماد به نفس خود را از دست داده و کم کم علائم فیزیکی افسردگی را نیز از خود نشان خواهند داد. این افراد حتی ممکن است به فکر خودکشی و مرگ نیز بیوفتند.

انزوای اجتماعی یکی از آسیب های خیانت بر زنان

از آنجایی که افراد تصور می کنند بعد از قرار گرفتن در اجتماع ممکن است مورد قضاوت قرار بگیرند، از اجتماع فاصله گرفته و گوشه گیر می شوند.

برای اطلاع از راهکارهای عملی جهت جلب اعتماد زن بعد از خیانت کلیک کنید.

خیانت چیست؟

خیانت احتمالاً مخرب ترین اتفاقی است که در روابط دو نفره یک فرد می تواند تجربه کند. خیانت در صورتی اتفاق می افتد که اعتماد شخصی به شخص دیگر خدشه دار شود. یعنی اگر شما به فردی اعتماد نداشته باشید، نمی توانید بگویید که او به شما خیانت کرده است. توجه داشته باشید که خیانت تنها به معنای شکستن تعهد رابطه و یا ازدواج نیست. حتی در روابط کودک و والدین نیز می تواند خیانت اتفاق بیوفتد. خیانت انواع مختلفی دارد؛ اما موضوع مورد بحث ما در این مطلب خیانت در روابط زناشویی است.

مفهوم دیگری که در رابطه با پیامدهای خیانت می توان به آن اشاره کرد، مفهوم از دست دادن است. زمانی که فردی مورد خیانت قرار می گیرد، گویی قسمتی از حمایت وعشق از طرف مقابل را از دست خواهد داد.

مراحل که پس از درک خیانت اتفاق می افتد، چیست؟

پیامدهای خیانت می تواند شامل موارد متعددی باشد که ما در این مطلب به رایج ترین پیامدهای آن اشاره خواهیم کرد.

انکار و شوک

اولین پیامد خیانت می تواند انکار یا شوک باشد. در این مرحله افراد تمایلی برای باور کردن آنچه اتفاق افتاده است ندارند.

این احساس زمانی که از شخص ثالث دیگری خبر خیانت را شنیده باشد، شدیدتر خواهد بود.

عصبانیت

پس از پذیرش خیانت، عصبانت اتفاق می افتد. در این مرحله حساس نیاز است که با ترفندهای کنترل عصبانیت آشنا باشید؛ زیرا ممکن است اتفاق بدتر از خیانت رقم بخورد. به طور مثال برخی افراد تمایل به آسیب رساندن پیدا می کنند. بدین صورت که ممکن است فرد خیانتکار و یا فردی که عامل خیانت بوده را تهدید کرده و حتی آسیب هایی را به آن ها وارد نمایند.

آنچه در این مرحله مهم است، تخلیه احساس می باشد. فردی که به او خیانت شده باید به طور صحیحی خشم خود را تخلیه کند. برخی افراد گزینه صحبت با فرد خیانتکار را امتحان می کنند که واقعاً بی نتیجه است. برای اینکه بدانید چطور به روش صحیح تخلیه خشم خود را انجام دهید، نیاز است از مشاوران خیانت کمک بگیرید.

برخی از روش های ساده برای این کار نوشتن نامه به فرد خیانتکار است.

غم و اندوه

مرحله غم و اندوه ممکن است از همان ابتدا در افراد به وجود بیاید.

غم و اندوه زمانی تجربه می شود که شما شروع به تشخیص کامل چیزی که از دست داده اید می کنید. شما در مورد

اعتماد از بین رفته و دانستن اینکه هرگز نمی توانید اعتماد کامل را پس بگیرید فکر کرده و احساس غم شدیدی خواهید کرد. وقتی کسی اعتماد ما را نقض کرد، می‌توانیم به نقطه‌ای برسیم که بتوانیم رابطه را با او ادامه دهیم، اما برای همیشه خواهیم دانست که او توانایی خیانت به ما را دارد. در زمان غم و اندوه، باید آن احساسات را رها کنید، همانطور که برای رهایی از خشم نیاز داشتید. در این مرحله هم می توانید از نامه نوشتن کمک بگیرید.

پذیرش فرآیند غم و اندوه یک فرآیند درمانی است. این در سیستم عصبی روانشناختی ما تعبیه شده است تا کمک کند با خسارات متعددی که در زندگی تجربه می کنیم کنار بیاییم. اگر به این روند اعتماد کامل داشته باشیم، بهبود خواهیم یافت. موضوع مهم بعدی که به سپری کردن مرحله غم و اندوه کمک می کند، پذیرش احساسات است. باید این را بدانید که احساسات به خودی خود بد و ناپسند نیستند، بلکه این واکنش و اعمال ما بعد از احساسات است که آن را بد یا خوب جلوه می دهد.

اگر به این روند درمانی اعتماد کنید، در نهایت به نقطه پذیرش خواهید رسید. اینجا نقطه ای است که می توان تصمیم گرفت و اقدام کرد. در این مرحله شما می توانید به وضوح در مورد موقعیت فکر کنید و تصمیم بگیرید که بهترین اقدام برای انجام چیست و البته این عمل بسته به فرد و موقعیت متفاوت خواهد بود. ممکن است تصمیم بگیرید که ادامه رابطه با این شخص تنها می تواند منجر به آسیب بیشتر شود و ارزش تلاش برای حفظ یک رابطه را ندارد. یا ممکن است تصمیم بگیرید که چیزهای خوب زیادی در رابطه وجود دارد.

تاثیر خیانت روی فرزندان

 

انواع خیانت چیست؟

انواع خیانت می تواند شامل موارد متعددی باشد. علاوه بر خیانت آشکار، اشکال خیانت که کمتر مورد بحث قرار می گیرد می تواند این باشد که بفهمیم شریک زندگی یک معتاد به جنسی است یا رفتارهای اعتیادآور جنسی را نشان می دهد. به علاوه برخی حتی تجربه خیانت توافقی را نیز دارند که می تواند اثرات بسیار بدی بر جای داشته باشد.

به طور کلی، آسیب ناشی از خیانت زمانی آشکار می شود که واقعیت یک فرد در رابطه با او تغییر کرده باشد.

خلاصه مطلب

پیامدهای خیانت موضوعی بود که ما در این مطلب بررسی کردیم. از آنجایی که پیامدهای خیانت بر مردان و همچنین پیامدهای خیانت بر زنان اگرچه کمی متفاوت است؛ اما برای هر دو جنسیت بسیار مخرب بوده و اگر به درستی مدیریت نشود، می تواند آثار طولانی مدت و شدیدی را بر جای بگذارد. برای دریافت مشاوره خیانت می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

خیانت بیشتر در مردان دیده می شود یا زنان؟

این موضوع نسبی است و نمی توان در مورد آن نظر قطعی داد.

تاثیر خیانت بر مردان شدیدتر است یا زنان؟

خیانت بر هر دو گروه جنیست می توان تاثیرات مخربی داشته باشد.

آیا افسردگی بعد از مورد خیانت قرار گرفتن طبیعی است؟

بله زیرا یکی از پیامدهای خیانت افسردگی است.

به این پست امتیاز دهید

همچنین ببینید

روش های مقابله با خیانت همسر در روابط زناشویی و عاطفی

روش های مقابله با خیانت همسر در روابط زناشویی و عاطفی

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور