پان پراگ
پان پراگ

پان پراگ چیست؟ + عوارض این ماده مخدر

پان پراگ چیست؟ شاید این نام برای شما کمی ناآشنا باشد. اما لازم است بدانید پان پراگ یکی از مواد مخدر جدید است که می تواند عوارض بسیار بدی داشته باشد. به دلیل اینکه هنوز عوارض این ماده به خوبی شناخته نشده، ما در این مطلب قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که مصرف پان پراگ چه عوارضی دارد و تاثیرات آن روی بدن چیست. در ادامه همراه ما باشید تا از این موضوع اطلاعات کافی را بدست آورید.

پان پراگ چیست؟

پان پراگ ماده ای اعتیادآور است که امروزه به صورت جهشی در مقدار بسیار زیادی تولید می شود. اگرچه نام این مخدر ناآشنا است و اما گفته می شود از زمان های گذشته وجود داشته و چیزی شبیه به مخدر ناس است. البته برخی منابع ذکر کرده اند که این ماده تقویت شده مخدر ناس است. جالب است بدانید که این ماده به عناوینی مانند پاستیل و یا خوش بو کننده دهان نیز فروخته می شود. اما این مواد کاملاً توهم زا بوده و می توانند مشکلات بسیاری را ایجاد کنند.

پان پراگ چیست؟

ترکیبات تشکیل دهنده پان پراگ

قبل از این که ترکیبات این ماده را بررسی کنیم، لازم است بدانید که پان پراگ درکشورهای چین، مالزی، اندونزی و ویتنام با یک سری نام های دیگر نیز عرضه می شود. در ترکیبات این ماده، موادی وجود دارد که می تواند منجر به نئشگی و همچنین توهم زایی گردد. از جمله دیگر مواد تشکیل دهنده آن نیز می توان به دانه های قرمز رنگ و درشت درخت بیتل، برگ درخت بیتل، تنباکو، آهک، خاکستر ادویه های معطر، ساخارین و اسانس ها اشاره کرد. به علاوه امروزه برای بیشتر کردن گیرایی آن از موادی همچون، تریاک و حشیش نیز استفاده می شود.

موارد مصرف پان پراگ

همانطور که در موارد فوق اشاره کردیم، ماده ای به نام پراگ در ایران ناشناخته است و این مخدر در نواحی جنوبی کشور بیشتر با نام ناس شناخته می شود. از این ماده برای نئشگی و افزایش انرژی استفاده می شود.

هدف از مصرف این ماده ایجاد سرخوشی کاذب است. البته این سرخوشی خیلی زود به اعتیاد تبدیل شده و فرد نمی تواند حتی مدت زمان بسیار کوتاهی را بدون آن بگذراند.

عوارض پان پراگ

این مخدر نیز مانند تمام مواد دیگر دارای عوارض بسیار شدیدی است. در ادامه عوارض مصرف این ماده را بررسی خواهیم کرد.

1.سرطان لثه و دهان

به صورت کلی تمامی مواد مخدر دارای ضررهای بسیاری برای لثه و دهان هستند. پراگ نیز از این موارد جدا نبوده و می تواند آسیب بسیاری به بافت دهان و لثه وارد نماید. پوسیدگی دندان، خونریزی لثه و انواع سرطان ها نیز از جمله این موارد است.

2.نارسایی کلیه

حتی با مصرف کوتاه مدت این ماده نیز افراد گرفتار مشکلات بسیاری مانند نارسایی کلیه خواهند شد. دلیل آسیب به کلیه وجود آهک در این مخدر است که رفته رفته عملکرد کلیه را با مشکل رو به رو خواهد کرد. البته مشکل به همین جا ختم نشده و در ادامه کبد نیز از کار می افتد.

3.سرطان کولون بزرگ

دستگاه گوارش نیز عضو بعدی است که بر اثر استفاده این ماده دچار مشکل می شود. با استفاده بلند مدت از این ماده سرطان کولون بزرگ، دامن افراد را می گیرد. افرادی که از پراگ استفاده می کنند احساس بسیار شدیدی هنگام دفع مدفوع داشته و سوزش شدیدی را حس می کنند.

4.عدم تعادل رفتاری

عدم تعادل رفتاری نیز از جمله عوارض دیگر این ماده است. این افراد تعادل رفتاری نداشته و ممکن است در موقعیت های مختلف، رفتاری خشن و یا خنده دار داشته باشند. حتی ممکن است در ساعاتی بسیار خوشحال و در ساعات دیگر بدون دلیل بسیار ناراحت باشند. این موارد همگی جزء مواد کوتاه مدت محسوب می شود. در بلند مدت عوارض شدیدتری همچون، روان پریشی، نیز دامنگیر افراد خواهد شد.

پان پراگ چیست؟

پان پراگ چهارمین ماده مخدر پر مصرف جهان

گفته می شود مصرف این ماده در کشورهای آسیای شرقی مصرف بیشتری دارد. ازجمله این موارد می توان به کشور هایی مانند اندونزی، مالزی، فیلیپین، چین، تایوان، کامبوج، ویتنام، لائوس، اشاره کرد. گفته می شود این ماده در هند و پاکستان  رتبه چهارمین ماده پر مصرف را دارد. جمعیت استفاده کننده از این ماده 10 درصد را شامل می شود.

پان پراگ مخدر پاکستانی

گفته می شود پان پراگ در پاکستان بیشترین مقدار مصرف را دارد و همچنین در هند نیز استفاده از آن بسیار رایج است. اما در هند با عنوان خوشبو کننده دهان و دندان ارائه می شود.

قیمت بسیار پایین پان پراگ

یکی از مواردی که در رابطه با این ماده وجود دارد و آن را خطرناک تر کرده است، قیمت بسیار پایین آن می باشد. قیمت پایین این ماده باعث شده به راحتی در دسترس افراد مختلف قرار بگیرد و برخلاف قرص هایی مانند اکستازی افراد آن را به صورت گسترده استفاده نمایند.

عوارض پان پراگ

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی ماده مخدر پان پراگ بپردازیم، این که پان پراگ چیست؟ و مصرف پان پراگ چه عوارضی می تواند داشته باشد بررسی گردید. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در رابطه با عوارض پان پراگ داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

پان پراگ چیست؟

پان پراگ نام ماده مخدری است که به تازگی عرضه می شود و از مخدر ناس گرفته می شود.

پان پراگ چه عوارضی دارد؟

پان پراگ می تواند عوارض بسیار شدیدی از جمله توهم زایی داشته باشد.

آیا پان پراگ اعتیاد آور است؟

بله پان پراگ ماده ای اعتیاد آور می باشد.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

نظر مراجع در مورد مصرف ناس

نظر مراجع در مورد مصرف ناس

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور