عشق اشتباه
عشق اشتباه

عشق اشتباه چیست؟ هر حس شیرینی عشق محسوب نمی شود

آیا تا بحال به این فکر کرده اید که عشق اشتباه چیست؟ آیا می توان هر احساس شیرین و مطبوعی را عشق پنداشت؟ چرا عاشق آدم های اشتباه می شویم؟ اصلا در چه صورت می توان گفت که ما در یک رابطه یا حس اشتباه بسر می بریم و به طور کلی معنی عشق اشتباه چیست؟ نحوه رهایی از عشق اشتباه برای شخصی که متوجه شود احساسش نادرست می باشد، چگونه می باشد؟

این ها سوالاتی است که در این مقاله قصد داریم تا به ان ها پاسخ داده و اطلاعات مهمی را در این زمینه ارائه دهیم. با این وجود، اگر شما نیز از در یک رابطه اشتباه قرار دارید و با وجود تلاش نمی دانید چگونه از آن بیرون بیایید، یا می خواهید از درگیر شدن در چنین شرایطی جلوگیری نمایید، مشاوران دکتر فکر در کنار شما هستند تا راهکارها و مهارت لازم در این رابطه را به شما آموزش دهند.  

عشق اشتباه چیست؟

چرا با وجود آنکه همه انسان ها میل به دوست داشتن به دوست داشته شدن دارند، اما گاهی بعضی اوقات عشق برای آن ها به یک تجربه تلخ تبدیل می شود؟ آیا می توان هر احساس خوشایندی را عشق نامید؟ مسلما پاسخ منفی است.

گاهی برخی از ما به دلیل آنکه تعریف درستی از عشق نداریم و نمی دانیم  ویژگی های عشق واقعی چیست، آن را با احساسات سطحی و زودگذر اشتباه می گیریم. حتی ممکن است دچار عشق بیمارگونه شویم که نه تنها خود، بلکه دیگری را از نظر روحی و عاطفی، و حتی شاید جسمانی دچار مشکل نماییم.

این در واقع همان عشق اشتباه می باشد. معنی عشق اشتباه می تواند برای هر کسی متفاوت باشد، چرا که معیارها و انتظارات اشخاص از این احساس با یکدیگر فرق می کند. شاید برای تعریف عشق واقعی بهتر باشد که عکس آن یعنی عشق حقیقی را معنا نماییم.

در واقع، احساس و رابطه ایی که در آن دو شخص در کنار یکدیگر احساس آرامش کرده، اعتماد متقابل وجود داشته باشد، برای رفع مشکلات و مسائل در کنار یکدیگر تلاش می کنند و به تکامل رسیدن هم کمک نمایند را می توان عشق واقعی دانست. در غیر این صورت، عشق اشتیاه خواهد بود. 

چرا عاشق آدم های اشتباه می شویم؟

عشق اشتباه

گرچه هیچ کدام از ما دوست نداریم که عشق اشتباه را تجربه کنیم، اما به دلیل ناآگاهی، امکان اینکه در چنین شرایطی قرار بگیریم زیاد خواهد بود. اگر می خواهید بدانید که چرا عاشق آدم های اشتباه می شویم؟ توصیه می کنیم که توضیحات زیر را بخوانید.

فرار از احساس تنهایی ما را به سمت عشق اشتباه می کشاند

افرادی که نیازهای عاطفی شان در درون خانواده تامین نشده یا به دلایل مختلفی دچار انزوا و افسردگی می شوند، برای فرار از شرایط نامطلوب خود و مورد توجه بودن توسط دیگران، احتمال اینکه در یک رابطه یا عشق اشتباه قرار بگیرند بسیار زیاد است.

حتی به اینکه فرد مقابل با روحیات و شخصیت آن ها سازگاری داشته باشند نیز اهمیت چندانی نمی دهند. از جمله عوامل طلاق عاطفی زن همین موضوع است. 

البته تنهایی و انزوا دو مفهوم متفاوت می باشند. در تنهایی، فرد به طور اجباری یا اختیاری رابطه کمتری با مردم یا دیگران دارد، اما زمانی که در جمع است، مشکلی برای برقراری ارتباط ندارد. اما در انزوا، حتی اگر شخص در میان دوستان زیادی قرار داشته باشد، باز هم میلی به بودن در کنار آنها ندارد. بنابراین، فردی که منزوی است، این پتانسیل را دارد که بشدت عاشق دیگری گردد و آن را به نادرستی ادامه دهد.

باور نداشتن خود

باور نداشتن خود یعنی آنکه من توانایی شاد کردن یا به موفقیت رساندن خودم را ندارم و همواره به کس دیگری نیاز دارم تا مرا به آنچه که می خواهم برساند. داشتن چنین تفکر و خصوصیتی ما را به سمت وابستگی سوق می دهد، به طوری که جدا شدن از دیگران برایمان نه دشوار بلکه وحشت آور است.

بعلاوه، این خصلت باعث می شود که فکر کنیم که دیگران ما را دوست ندارند و حتی شایستگی دوست داشته شدن را نداریم. به همین دلیل، بمحض آنکه با فردی آشنا شدیم که از ما قدرتمندتر، موفق تر، خوش چهره تر یا محبوبتر باشد، بشدت نسبت به احساس علاقه پیدا می کنیم. این در حالی است که اگر کسی قادر به رفع بسیاری از نیازهای ماست، لزوما شخص مناسبی نیست.

این یک معنی عشق اشتباه است. یک نکته مهم در چنین عشقی آن است که فرد مقابل نیز از آن آزار می بیند. چرا که شخصیت های وابسته به طور معمول برای برآورده کردن نیازهای مالی، احساسی و اجتماعی شان از دیگری توقع دارند. پی بردن به چنین ویژگی در مدت آشنایی و ازدواج راحت تر است.

عشق اشتباه بخاطر جایگاه اجتماعی یا اقتصادی

عاشق شدن به خاطر موقعیت مالی یا اجتماعی، یکی از متداول ترین انواع عشق به شمار می رود. برای مثال، امکان دارد دلیل عاشق شدن یک خانم به آقا، داشتن درآمدهای کلان باشد. یا اینکه آقا بخاطر اینکه یک خانم دارای تحصیلات عالیه می باشد، به او علاقه مند شود. در حالیکه هیچ کدام از این ها به تنهایی نمی تواند دلیلی بر سنخیت ما با طرف مقابل باشد و یک عشق اشتباه را سبب شود.

تصور کنید یک شخص به علت موفق های پی در پی فردی دیگر عاشق او شود و تلاش های شبانه روزی وی برایش تحسین برانگیز باشد. حال وقتی که با یکدیگر ازدواج می کنند، همان مشخصه می تواند به منبع اصلی اختلافات و مشکلات تبدیل شود. از این رو، به وجود آمدن کمبودهای عاطفی یا روحی دور از انتظار نیست.

چرا که آن شخص همچنان بیشتر وقت خود را صرف کار و فعالیت های شغلی خود کرده و برای زندگی شخصی زمان کمتری دارد. اگر به دادگاه های خانواده مراجعه نمایید، متوجه خواهید شد که این موضوع یکی از 15 علت طلاق در زندگی زناشویی به شمار می رود. 

 شاید بتوان گفت که چیزی شبیه به مثل معروف فارسی یعنی ” شنیدن آواز دهل از دور خوش است” اتفاق می افتد. بنابراین، تحت تاثیر وجهه اجتماعی قرار گرفتن می تواند یک پاسخ عمده به چرا عاشق آدم های اشتباه می شویم؟ باشد.

میل جنسی زیاد می تواند دلیل عشق های اشتباه باشد

نظریه های بسیاری در مورد عشق وجود دارد که معروفترین آن را می توان نظریه مثلثی عشق استرنبرگ ( اشترنبرگ) دانست. او معتقد است که عشق دارای سه خصیصه اصلی و مهم اعم از صمیمیت، هوس و تعهد می باشد.

بنابراین، نمی توان گفت داشتن میل جنسی یک عامل نادرست در داشتن عشق به دیگری است. بلکه این مورد زمانی به معنی عشق اشتباه ختم می شود که به دلیل اصلی یا مهمترین دلیل علت کشش به دیگری باشد.

این در حالی است که عشق و میل جنسی کاملا با یکدیگر فرق دارند. فردی که از روی میل جنسی علاقه مند می شود، رفتارها و نشانه های خاصی را زا خود نشان می دهد. به عنوان مثال، در این عشق اشتباه، نیازهای عاطفی اهمیت چندانی ندارد، به بهانه های مختلف وارد صحبت در مورد مسائل جنسی می شود، و هدف خاص دیگر برایش مطرح نیست. برای حل چنین مسائلی بهتر است از مدت آشنایی و ازدواج بهره برد.

نحوه رهایی از عشق اشتباه

نحوه رهایی از عشق اشتباه

شاید بیرون آمدن از یک احساس یا رابطه نادرست، آن هم زمانی که به عشق تبدیل شده است دشوار باشد. البته گاهی اوقات نیز ممکن است لزوما نیازی به رها کردن نباشد و با اقداماتی بتوان عشق اشتباه را به یک علاقه درست و معقولانه تبدیل کرد. بشرطی این کار در شرایط درستی انجام شود.

اما بهرحال، برای شخصی که دچار یک حس نامعقول یا یک جانبه شده است، آگاهی از نحوه رهایی از عشق اشتباه و عواقب عشق یک طرفه  بسیار مهم است. در زیر به طور مختصر چند توصیه مهم را در این زمینه ارائه می دهیم. اما برای آنکه مشاوره و راهنمایی تخصصی و شخصی دریافت نمایید، می توانید با مشاوران دکتر فکر تماس حاصل نمایید.

  • از عزت نفس خود مراقبت کنید: یادمان باشد که عزت نفس گرانبها ترین موهبت برای ایجاد یک رابط عاشقانه یا زندگی درست است. اگر احساس می کنید که عشق تان اشتباه است، آنقدر شجاعت داشته باشید که آن را از خود دور کنید. داشتن عزت نفس باعث می شود که پس از جدایی یا فراغت از عشق احساس بی ارزشی یا سرخوردگی نکینم. بنابراین، برای خواسته ها و علایق خود احترام قائل شوید.
  • روش های حل مسئله را یاد بگیرید: احتمال دارد که عشق اشتباه در اثر برداشت ها، رفتارها یا برخوردهای اشتباه ما رخ داده باشد. سعی کنید ریشه مسئله را پیدا کرده و با استفاده از تکنیک های حل مسئله برای حل آن ها اقدام نمایید. برای مثال، مهارت گفتگو کردن، انتقادپذیری، مقابله با خشم و عصبانیت، تفکر تحلیلی، داشتن منطق را می توان از مهم ترین تکنیک های حل مسئله محسوب کرد.
  • حقیقت را بپذیرید: اینکه دید مثبتی داشته باشید، اصلا بد نیست. اما به طور معمول فرد عاشق در دیدن عیوب و کاستی های معشوق ناتوان است یا می تواند ترسناک یا دردناک باشد. حتی شاید عشقتان یک طرفه باشد و شما در یک تقلای بی سرانجام انرژی خود را هدر می دهید.
  • مرزهای شخصی تان را تعیین نمایید: یک عشق اشتباه می تواند در اثر بی توجهی به مرزهای شخصی یکدیگر بوجود آید. برای مثال، اگر در یک رابطه حدود خود را به شخص نشان ندهید او ممکن است دائما از شما تقاضای سکس کند. در حالیکه شما تمایلی به این کار ندارید. از این رو، از چیزهایی که نسبت به آن حساسیت دارید مطلع شوید.
  • نسبت به آینده خوشبین باشید: شاید جدایی با وجود آگاهی از نحوه رهایی از عشق اشتباه ، این باشد که از آینده بدون معشوق می ترسید. حتی کلام بسیاری از افراد آن است که من بدون او میمیرم. به معجزه زمان ایمان داشته باشید و قبول کنید که روش برای فراموش کردن معشوق قدیمی  زمانبر است. بعلاوه، شما با جدایی، فرصت بیشتری را برای پرداختن به خود و اهدافتان خواهید داشت. از این رو، از رها کردن واهمه نداشته باشید.

خلاصه مطالب

در این مقاله دیدیم که چرا عاشق آدم های اشتباه می شویم؟ و ضمن توضیح معنای عشق اشتباه در مورد نحوه رهایی از آن صحبت نمودیم.

با تمام این تفاسیر ، بحث درباره مسئله عشق و انواع بسیار گسترده است و مطمئنا نمی توان همه جوانب آن را در این مقاله گنجاند. چه بسا دشواری و مشکلات موجود در برقراری ارتباط یا یافت یک عشق واقعی ناشی از مشکلاتی باشد که ریشه در کودکی و تربیت خانوادگی دارند. از این رو، مشاوران و روانشانسان دکتر فکر در همه روزهای هفته از ساعت 8صبح الی 12 شب در همه روزهای هفته آماده ارائه مشاوره و پاسخگویی به سوالات دوستان گرامی می باشند. 

معنی عشق اشتباه چیست؟

اگر در یک رابطه دو شخص در کنار یکدیگر احساس آرامش نکرده، اعتماد متقابل وجود نداشته باشد، برای رفع مشکلات و مسائل در کنار یکدیگر تلاش نکنند ، عشق اشتباه است.

چرا عاشق آدم های اشتباه می شویم؟

مواردی همچون عدم باور به خود، توجه زیاد به مسائل جنسیف ترس از تنهایی، کشش به دلیل موقعیت های اجتماعی، مالی و … از علت های بروز عشق اشتباه است.

چگونه از عشق اشتباه رهایی یابیم؟

بریا دریافت مشاوره در این مورد می توانید با مشاوران دکتر فکر تماس حاصل نمایید.

آیا هر حس شیرینی عشق محسوب می شود؟

مسلما خیر. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله حاضر را مطالعه فرمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

همچنین ببینید

ترس از دخول

ترس از دخول یا جینوفوبیا چیست؟

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور