اسکیزوفرنی
اسکیزوفرنی

باید ها و نباید های ازدواج با افراد دارای اسکیزوفرنی | دکتر فکر

باید ها و نباید های ازدواج با افراد دارای اسکیزوفرنی موضوع مورد بحث ما در این مطلب بود. ما سعی کردیم، به این سوال که اسکیزوفرنی چیست؟ بپردازیم و موارد دیگری همچون، نکات زندگی با افراد دارای اسکیزوفرنی و ازدواج با فرد دارای اسکیزوفرنی بپردازیم.

فهرست محتوا

افراد دارای اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی نوعی اختلال روانی جدی است که در آن افراد دارای اسکیزوفرنی واقعیت را غیرعادی تفسیر می کنند. اسکیزوفرنی ممکن است منجر به ترکیبی از توهمات، اوهام و تفکر و رفتار بسیار بی نظم شود که عملکرد روزانه را مختل می کند و می تواند ناتوان کننده باشد.

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی به درمان مادام العمر نیاز دارند. درمان زود هنگام ممکن است به کنترل علائم قبل از بروز عوارض جدی کمک کند و به بهبود چشم انداز طولانی مدت کمک کند.

افراد دارای اسکیزوفرنی

علائم افراد دارای اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی به طور معمول در اواخر سال های نوجوانی تا اوایل دهه سی تشخیص داده می شود و تمایل دارد در مردان (اواخر بلوغ – اوایل دهه بیست) زودتر از زنان (اوایل دهه بیست – اوایل دهه سی) ظهور کند. تشخیص اسکیزوفرنی اغلب در اولین قسمت روان پریشی رخ می دهد، زمانی که افراد برای اولین بار علائم اسکیزوفرنی را نشان می دهند. تغییرات تدریجی در تفکر، خلق و خوی و عملکرد اجتماعی اغلب قبل از اولین قسمت روان پریشی شروع می شود، که معمولاً از اواسط بلوغ شروع می شود. اسکیزوفرنی می تواند در کودکان کوچکتر رخ دهد، اما به ندرت اتفاق می افتد که قبل از اواخر بلوغ رخ دهد.

علائم اسکیزوفرنی به طور کلی به سه دسته زیر تقسیم می شود:

علائم روان پریشی شامل تغییر ادراک (به عنوان مثال، تغییر در بینایی، شنوایی، بو، لمس و چشایی) ، تفکر غیر عادی و رفتارهای عجیب و غریب است. افرادی که علائم روان پریشی دارند ممکن است احساس مشترک واقعیت را از دست بدهند و خود و جهان را به روشی تحریف شده تجربه کنند. به طور خاص، افراد به طور معمول موارد زیر را تجربه می کنند:

توهمات، مانند شنیدن صدا یا دیدن چیزهایی که در آنجا نیست.

هذیان ها، عقایدی محکم که واقعیت های عینی آنها را تأیید نمی کند (به عنوان مثال ، پارانویا – ترس غیر منطقی از اینکه “دیگران برای بردن شما هستند” یا اعتقاد دارند تلویزیون، رادیو یا اینترنت پیام های خاصی را پخش می کنند که نیاز به برخی پاسخ ها دارند)

اختلال فکر، که شامل تفکر غیرمعمول یا گفتار بی نظم است.

علائم منفی شامل از دست دادن انگیزه، بی علاقگی یا عدم لذت بردن از فعالیت های روزمره، کناره گیری اجتماعی، مشکل در نشان دادن احساسات و مشکل در عملکرد طبیعی است. به طور خاص، افراد به طور معمول دارای:

کاهش انگیزه و مشکل برنامه ریزی، شروع و فعالیت های پایدار

احساس لذت در زندگی روزمره کاهش یافته است.

“تأثیر مسطح” یا کاهش احساسات از طریق بیان صورت یا صدای صدا نیز خواهد شد.

علائم شناختی شامل مشکلات توجه ، تمرکز و حافظه است. برای برخی از افراد، علائم شناختی اسکیزوفرنی ظریف است، اما برای برخی دیگر، آنها برجسته تر هستند و در فعالیت هایی مانند دنبال کردن مکالمات، یادگیری چیزهای جدید یا به خاطر سپردن قرارها تداخل می کنند. به طور خاص، افراد به طور معمول موارد زیر را تجربه می کنند:

 • مشکل در پردازش اطلاعات برای تصمیم گیری
 • مشکل در استفاده از اطلاعات
 • مشکل در تمرکز یا توجه

علائم افراد دارای اسکیزوفرنی شامل طیف وسیعی از مشکلات در تفکر (شناخت)، رفتار و احساسات است. علائم و نشانه ها ممکن است متفاوت باشد، اما معمولاً شامل توهم، توهم یا گفتار بی نظم است و توانایی عملکرد خواهد بود.

برای آشنایی بیشتر با علائم افراد دارای اسکیزوفرنی در ادامه همراه ما باشید.

هذیان

 اینها اعتقادات غلطی هستند که در واقعیت بنا نشده اند. به عنوان مثال، شما فکر می کنید که به شما آسیب می رساند یا مورد آزار و اذیت قرار می گیرید. برخی از حرکات یا نظرات متوجه شما هستند. این افراد فکر می کنند توانایی یا شهرت استثنایی دارند. شخص دیگری عاشق شماست. یا یک فاجعه بزرگ در شرف وقوع است. توهم در بیشتر افراد مبتلا به اسکیزوفرنی رخ می دهد.

توهم معمولاً شامل دیدن یا شنیدن چیزهایی است که وجود ندارند. با این حال، برای فرد مبتلا به اسکیزوفرنیا، آنها تمام قدرت و تأثیر یک تجربه طبیعی را دارند. توهم می تواند در هر یک از حواس باشد، اما شنیدن صدا رایج ترین توهم است.

تفکر بی نظم (گفتار)

 تفکر بی نظم از گفتار بی نظم استنباط می شود.در علائم افراد دارای اسکیزوفرنی، ارتباط موثر می تواند مختل شود و پاسخ سوالات ممکن است تا حدی یا کاملاً بی ارتباط باشد. به ندرت، گفتار ممکن است شامل کنار هم قرار دادن کلمات بی معنی باشد که قابل فهم نیستند  و گاهی اوقات به عنوان سالاد کلمات شناخته می شوند.

رفتار حرکتی بسیار بی نظم یا غیرطبیعی

 این ممکن است به روشهای مختلفی نشان دهد، از حرکات کودکانه تا تحریک غیرقابل پیش بینی. در علائم افراد دارای اسکیزوفرنی، رفتار بر روی یک هدف متمرکز نیست، بنابراین انجام وظایف دشوار است. رفتار می تواند شامل مقاومت در برابر دستورالعمل ها، حالت نامناسب یا عجیب، کمبود پاسخ کامل یا حرکت بی فایده و بیش از حد باشد.

علائم منفی این به کاهش یا عدم توانایی عملکرد طبیعی اشاره دارد. به عنوان مثال، ممکن است فرد از بهداشت شخصی خود غافل شود یا به نظر می رسد فاقد احساسات است (تماس چشمی برقرار نمی کند، حالات صورت را تغییر نمی دهد یا به صورت یکنواخت صحبت نمی کند). همچنین، ممکن است فرد به فعالیت های روزمره علاقه خود را از دست بدهد، از نظر اجتماعی کناره گیری کند یا توانایی تجربه لذت را نداشته باشد.

علائم می توانند از نظر نوع و شدت در طول زمان متفاوت باشند.

در مردان، علائم اسکیزوفرنی به طور معمول از اوایل تا اواسط دهه 20 شروع می شود. در زنان، علائم به طور معمول از اواخر دهه 20 شروع می شود. تشخیص اسکیزوفرنی در کودکان و در سنین بالاتر از 45 سال نادر است.

علائم افراد دارای اسکیزوفرنی در نوجوانان

علائم افراد دارای اسکیزوفرنی در نوجوانان مانند بزرگسالان است، اما تشخیص این بیماری دشوارتر است. این ممکن است تا حدی باشد زیرا برخی از علائم اولیه اسکیزوفرنی در نوجوانان برای رشد معمول در سالهای نوجوانی شایع است، مانند:

 • کناره گیری از دوستان و خانواده
 • افت عملکرد در مدرسه
 • مشکل خواب
 • تحریک پذیری یا خلق افسرده
 • کمبود انگیزه

همچنین، مصرف مواد تفریحی مانند ماری جوانا، مت آمفتامین یا LSD، گاهی اوقات می تواند علائم و نشانه های مشابهی ایجاد کند.

در مقایسه با علائم اسکیزوفرنی در بزرگسالان، نوجوانان ممکن است:

 • کمتر دچار توهم می شود.
 • به احتمال زیاد دچار توهم بصری می شود.

افراد دارای اسکیزوفرنی چه موقع باید به پزشک مراجعه کنند؟

افراد دارای اسکیزوفرنی اغلب آگاهی ندارند که مشکلات آنها از یک اختلال روانی ناشی می شود و نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

اگر فکر می کنید شخصی که می شناسید ممکن است علائم اسکیزوفرنی داشته باشد، در مورد نگرانی های خود با او صحبت کنید. اگرچه نمی توانید کسی را مجبور کنید که به دنبال کمک حرفه ای باشد، اما می توانید شخص مورد علاقه خود را مورد تشویق و پشتیبانی قرار دهید و به یک پزشک یا متخصص بهداشت روان واجد شرایط کمک کنید.

اگر عزیز شما برای خود یا دیگران خطری ایجاد می کند یا نمی تواند غذا، لباس یا سرپناه خود را تأمین کند، ممکن است لازم باشد برای کمک با پزشک تماس بگیرید.

در بعضی موارد، ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان اضطراری باشد.

افراد دارای اسکیزوفرنی و رفتار خودکشی

افکار و رفتار خودکشی در میان افراد دارای اسکیزوفرنی رایج است.

 اگر شما عزیزی دارید که در معرض خطر اقدام به خودکشی است یا اقدام به خودکشی کرده است، مطمئن شوید که کسی نزد آن شخص می ماند. یا اگر فکر می کنید می توانید با خیال راحت این کار را انجام دهید، فرد را به نزدیکترین اورژانس بیمارستان منتقل کنید.

علل بروز اسکیزوفرنی

مشخص نیست که چه عواملی باعث اسکیزوفرنی می شود، اما محققان بر این باورند که ترکیبی از ژنتیک، شیمی مغز و محیط در ایجاد این اختلال نقش دارد.

مشکلات مربوط به برخی مواد شیمیایی مغزی که به طور طبیعی وجود دارد، از جمله انتقال دهنده های عصبی به نام دوپامین و گلوتامات، ممکن است در اسکیزوفرنی نقش داشته باشد. مطالعات تصویربرداری عصبی تفاوت در ساختار مغز و سیستم عصبی مرکزی افراد مبتلا به اسکیزوفرنی را نشان می دهد. در حالی که محققان در مورد اهمیت این تغییرات اطمینان ندارند، آنها نشان می دهند که اسکیزوفرنی یک بیماری مغزی است.

افراد دارای اسکیزوفرنی

عوامل خطر در افراد دارای اسکیزوفرنی

اگرچه علت دقیق اسکیزوفرنی مشخص نیست، به نظر می رسد عوامل خاصی خطر ایجاد یا تحریک اسکیزوفرنی را افزایش می دهند، از جمله:

داشتن سابقه خانوادگی اسکیزوفرنی

برخی از عوارض بارداری و هنگام تولد، مانند سو تغذیه یا قرار گرفتن در معرض سموم یا ویروس ها که ممکن است رشد مغزی را تحت تأثیر قرار دهند.

مصرف داروهای تغییر دهنده ذهن (روانگردان یا روانگردان) در دوران نوجوانی و بزرگسالی.

اسکیزوفرنی گاهی در خانواده ها دیده می شود. با این حال، مهم است که بدانیم فقط به این دلیل که فردی در یک خانواده به اسکیزوفرنی مبتلا است، به این معنی نیست که سایر اعضای خانواده نیز به آن مبتلا می شوند. مطالعات ژنتیکی به شدت نشان می دهد که بسیاری از ژن های مختلف خطر ابتلا به اسکیزوفرنی را افزایش می دهند، اما هیچ ژنی به تنهایی عامل این اختلال نیست. هنوز نمی توان از اطلاعات ژنتیکی برای پیش بینی ابتلا به اسکیزوفرنی استفاده کرد.

اسکیزوفرنی اگر درمان نشود، می تواند منجر به مشکلات شدیدی شود که هر حوزه زندگی را تحت تأثیر قرار می دهد. عوارضی که اسکیزوفرنی ممکن است ایجاد کند یا همراه باشد شامل موارد زیر است:

 • خودکشی، اقدام به خودکشی و افکار خودکشی
 • اختلالات اضطرابی و وسواس فکری عملی
 • افسردگی
 • سومصرف الکل یا داروهای دیگر از جمله نیکوتین
 • ناتوانی در کار یا حضور در مدرسه
 • مشکلات مالی و بی خانمانی
 • ایزوله سازی اجتماعی
 • مشکلات بهداشتی و پزشکی
 • قربانی شدن
 • رفتار پرخاشگرانه، گرچه غیر معمول است.

محیط

 دانشمندان فکر می کنند که فعل و انفعالات بین خطر ژنتیکی و جنبه های محیطی یک فرد ممکن است در پیشرفت اسکیزوفرنی نقش داشته باشد. عوامل محیطی که ممکن است در این امر دخیل باشند شامل زندگی در فقر، محیط استرس زا و قرار گرفتن در معرض ویروس یا مشکلات غذایی قبل از تولد است.

ساختار و عملکرد مغز

 دانشمندان تصور می کنند که تفاوت در ساختار مغز، عملکرد و فعل و انفعالات میان پیام رسان های شیمیایی (انتقال دهنده های عصبی نامیده می شود) ممکن است در ایجاد اسکیزوفرنی کمک کند. به عنوان مثال، تفاوت در حجم اجزای خاص مغز، در نحوه اتصال و همکاری مناطق مغز و در انتقال دهنده های عصبی، مانند دوپامین، در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی مشاهده می شود. تفاوت در اتصالات مغزی و مدارهای مغزی که در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی دیده می شود، ممکن است قبل از تولد شروع به رشد کند. تغییراتی در مغز که در دوران بلوغ اتفاق می افتد ممکن است در افرادی که به دلیل ژنتیک ، قرار گرفتن در معرض محیط یا انواع اختلاف مغز ذکر شده در معرض آسیب قرار می گیرند، باعث بروز دوره های روان پریشی شود.

جلوگیری از اسکیزوفرنی

هیچ راهی مطمئن برای جلوگیری از اسکیزوفرنی وجود ندارد، اما رعایت برنامه درمانی می تواند به جلوگیری از عود یا بدتر شدن علائم کمک کند. علاوه بر این، محققان امیدوارند كه یادگیری بیشتر در مورد عوامل خطر اسكیزوفرنی منجر به تشخیص و درمان زودتر شود.

اسکیزوفرنی چیست؟

اسکیزوفرنی یک بیماری روانی جدی است که بر نحوه تفکر، احساس و رفتار فرد تأثیر می گذارد. به نظر می رسد افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ارتباط خود را با واقعیت از دست داده اند، که این امر باعث پریشانی قابل توجهی برای فرد، اعضای خانواده و دوستانشان می شود. در صورت عدم درمان، علائم اسکیزوفرنی می تواند پایدار و ناتوان کننده باشد. با این حال، درمان های موثر در دسترس هستند. هنگامی که درمان به موقع، هماهنگ و پایدار انجام شود، درمان می تواند به افراد مبتلا کمک کند تا در مدرسه یا کار شرکت کنند، به استقلال برسند و از روابط شخصی لذت ببرند.

روش های درمانی اسکیزوفرنی

دلایل اسکیزوفرنی پیچیده بوده و به طور کامل شناخته نشده است، بنابراین درمان های فعلی بر مدیریت علائم و حل مشکلات مربوط به عملکرد روزمره متمرکز است. درمان ها عبارتند از:

داروهای ضد روان پریشی

داروهای ضد روان پریشی می توانند به کاهش شدت و دفعات علائم روان پریشی کمک کنند. آنها معمولاً روزانه به صورت قرص یا مایع مصرف می شوند.

داروهای ضد روان پریشی یک یا دو بار در ماه به عنوان تزریق تجویز می شوند، که به نظر برخی از افراد مناسب تر از دوزهای خوراکی روزانه است. بیمارانی که علائم آنها با داروهای ضد روان پریشی استاندارد بهبود نمی یابد، معمولاً کلوزاپین دریافت می کنند. افرادی که با کلوزاپین درمان می شوند باید آزمایش خون معمول انجام دهند تا یک عارضه جانبی بالقوه خطرناک را که در 1-2٪ بیماران مشاهده می شود، در آن ها به وجود نیاید.

بسیاری از افرادی که از داروهای ضد روان پریشی استفاده می کنند هنگام شروع مصرف این داروها عوارضی مانند افزایش وزن، خشکی دهان، بی قراری و خواب آلودگی دارند. برخی از این عوارض با گذشت زمان فروکش می کنند، اما برخی دیگر ممکن است ادامه داشته باشند، که ممکن است باعث شود برخی از افراد فکر کنند داروی ضد روان پریشی خود را قطع کنند. قطع ناگهانی دارو می تواند خطرناک باشد و علائم اسکیزوفرنی را بدتر کند. افراد نباید بدون گفتگو با یک ارائه دهنده خدمات درمانی، مصرف داروهای ضد روان پریشی را قطع کنند.

درمان های روانی – اجتماعی

درمان شناختی رفتاری، آموزش مهارت های رفتاری، اشتغال پشتیبانی شده و مداخلات درمانی برای بهبود شناختی ممکن است به رفع علائم منفی و شناختی اسکیزوفرنی کمک کند. ترکیبی از این روش های درمانی و داروهای ضد روان پریشی رایج است. درمان های روانی – اجتماعی می تواند برای آموزش و بهبود مهارت های مقابله ای برای رفع چالش های روزمره اسکیزوفرنی مفید باشد. آنها می توانند به افراد کمک کنند تا اهداف زندگی خود مانند تحصیل در مدرسه، کار یا ایجاد روابط را دنبال کنند. افرادی که در درمان روانی-اجتماعی منظم شرکت می کنند، احتمال عود یا بستری شدن در آنها کمتر است.

آموزش و پشتیبانی خانواده

برنامه های آموزشی برای اعضای خانواده، افراد قابل توجه دیگر و دوستان، در مورد علائم و معالجه های اسکیزوفرنیا و راهکارهایی برای کمک به فرد مبتلا به بیماری، آموزش می دهد. خدمات مبتنی بر خانواده ممکن است به صورت فردی یا از طریق کارگاه های چند خانواده و گروه های پشتیبانی ارائه شود.

درمان قاطع جامعه

درمان قاطع جامعه به ویژه برای افراد مبتلا به اسکیزوفرنی که در معرض خطر بستری مکرر در بیمارستان یا بی خانمانی هستند، طراحی شده است. عناصر اصلی ACT شامل یک تیم چند رشته ای شامل تجویز دارو، بارگیری مشترک در بین اعضای تیم، ارائه خدمات مستقیم توسط اعضای تیم، فراوانی زیاد تماس با بیمار، نسبت بیمار به پرسنل و ارتباط با بیماران در جامعه است. ACT بستری شدن در بیمارستان و بی خانمانی در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی را کاهش می دهد.

چگونه می توانم به شخصی که مبتلا به اسکیزوفرنی می شناسم کمک کنم؟

مراقبت و حمایت از یکی از عزیزان مبتلا به اسکیزوفرنی می تواند بسیار چالش برانگیز باشد. دانستن چگونگی پاسخ دادن به شخصی که دچار روان پریشی است دشوار است.

در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای کمک به عزیزان خود انجام دهید:

به آنها در درمان کمک کنید و آنها را به ماندن در درمان تشویق کنید.

به یاد داشته باشید که عقاید یا توهمات آنها برای آنها بسیار واقعی به نظر می رسد.

به آنها بگویید که تصدیق می کنید همه حق دارند چیزها را به روش خود ببینند.

احترام، حمایت و مهربانی داشته باشید بدون اینکه رفتار خطرناک یا نامناسب را تحمل کنید.

بررسی کنید که آیا گروه های پشتیبانی در منطقه شما وجود دارد یا خیر.

تشخیص افراد دارای اسکیزوفرنی

تشخیص افراد دارای اسکیزوفرنی آسان نیست. گاهی اوقات استفاده از داروها، مانند مت آمفتامین یا LSD، می تواند علائمی شبیه اسکیزوفرنی را در فرد ایجاد کند. دشواری تشخیص این بیماری با این واقعیت بیشتر می شود که بسیاری از افراد تشخیص داده نمی شوند که به این بیماری مبتلا هستند. عدم آگاهی یکی از علائم رایج افرادی است که به اسکیزوفرنی مبتلا می شوند و درمان را بسیار پیچیده می کند.

در حالی که هیچ آزمایش فیزیکی یا آزمایشگاهی واحدی وجود ندارد که بتواند اسکیزوفرنی را تشخیص دهد، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که علائم و روند بیماری فرد را در طی شش ماه ارزیابی می کند، می تواند به اطمینان از تشخیص صحیح کمک کند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی باید سایر عوامل مانند تومورهای مغزی، بیماری های احتمالی پزشکی و سایر تشخیص های روانپزشکی مانند اختلال دو قطبی را رد کند.

برای تشخیص اسکیزوفرنی، فرد باید دو یا چند مورد از علائم زیر را داشته باشد که به طور مداوم در زمینه کاهش عملکرد رخ می دهد.

چه تفاوتی بین روان پریشی و اسکیزوفرنی وجود دارد؟

روان پریشی سندرمی است که با گروهی از علائم مشخص خواهد شد.

 کسی که یک دوره روان پریشی را تجربه می کند در حال نبرد با واقعیت است. علائم عمده روان پریشی توهم و هذیان است. توهم احساساتی است که واقعی نیستند، مانند شنیدن صدا یا اصواتی که در دنیای واقعی وجود ندارد. شنیدن صداها یک توهم رایج است، اما توهم می تواند تجربه هایی با هر حس شنوایی، بینایی، بویایی، چشایی یا لمس باشد. هذیان باورهای محکمی است که احتمالاً درست نیست. توهمات رایج شامل این باور است که شخصی شما را دنبال می کند یا شما را تحت نظر دارد، یا این باور که شما قدرت ها یا توانایی های خارق العاده ای دارید. علائم دیگر روان پریشی شامل مشکلات تمرکز، تکمیل وظایف یا تصمیم گیری است. افکار ممکن است احساس “آشفتگی” یا گیجی کنند. برخی از افراد به سختی می توانند مکالمات را دنبال کنند یا واضح صحبت کنند. روان پریشی حتی می تواند بر نحوه حرکت یا بیان احساسات افراد تأثیر بگذارد.

اسکیزوفرنی یک بیماری روانی است که باعث روان پریشی می شود، اما اسکیزوفرنی علائم دیگری نیز دارد. در برخی موارد، سایر بیماری های روانی باعث روان پریشی می شوند، از جمله افسردگی، اختلال دو قطبی، زوال عقل و اختلال شخصیت مرزی. روان پریشی ممکن است در زمان استرس شدید، کمبود عمده خواب یا ضربه ایجاد شود. افرادی که در حال استفاده یا ترک برخی از داروها یا داروها هستند ممکن است دچار روان پریشی شوند. روان پریشی همچنین ممکن است در اثر آسیب مغزی ، مشکل عصبی یا مشکل سلامتی دیگر ایجاد شود. بنابراین گرچه روان پریشی می تواند بخشی از اسکیزوفرنی باشد، اما می تواند توسط بسیاری از موارد دیگر نیز ایجاد شود.

روان پریشی و اسکیزوفرنی قابل درمان است. مهم است که در اسرع وقت کمک بگیرید.

افراد دارای اسکیزوفرنی

تفاوت اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی چیست؟

اسکیزوفرنی یا شیزوفرنی، دو بیماری یکسان هستند که گاهی با دو نام متفاوت یاد می شوند.

کاری که می توانید برای حمایت از همسر اسکیزوفرنیک خود انجام دهید، چیست؟

این ممکن است شامل تکنیک های مختلفی باشد، از جمله ارائه گزینه هایی که به همسرتان اندازه گیری کنترل می کنند. به عنوان مثال، اگر به انگیزه های شما مشکوک هستند، همراهی در قرار ملاقات توسط شخص دیگری را پیشنهاد دهید (توهم پارانوئید).

بسیاری از مردم نگران این هستند که “دیوانه” برچسب گذاری شوند و به خاطر داشته باشند که اکثر اسکیزوفرنی ها توهمات خود را واقعی و عادی می دانند، ممکن است نگرانی شما را درک نکنند. بر روی عنصر خاصی از رفتار آنها تمرکز کنید که می تواند به عنوان دلیل ویزیت “قابل درمان” و عمومی شناخته شود، مانند بی خوابی.

هنگامی که آنها تشخیص خود را بپذیرند، شما می توانید نقش مهمی در اطمینان از درگیر شدن آنها در برنامه درمانی خود داشته باشید.

برای دریافت مشاوره تلفنی روانشناسی کلیک کنید.

برقراری ارتباط

باز نگه داشتن خطوط ارتباطی، در مقابل دیوارها یا خاموش شدن در مقابل تشخیص، به هر دو کمک می کنید تا کنار بیایید. به یاد داشته باشید که تشخیص اخیر علاوه بر علائم دیگری که آشکار می شود، ممکن است همسرتان را ترسیده و نگران کند، بنابراین برقراری ارتباط واضح درباره انتظارات در روابط و خانواده باید مهم باشد. درمان را در نظر بگیرید، چه به صورت فردی و چه به صورت زوجین، تا به شما کمک کند تا بتوانید از این واقعیت جدید استفاده کنید.

بخشی از برقراری ارتباط اطمینان از انجام هر کاری است که می توانید برای کاهش استرس در زندگی روزمره خود انجام دهید. این شامل تصاحب مواردی است که همسرتان دیگر نمی تواند انجام دهد، مانند پرداخت قبض ها یا مدیریت فرم های بیمه، اما همچنین تشویق همسرتان به استقلال هرچه بیشتر. این به ایجاد یک محیط حمایتی کمک می کند تا بتوانید در آن آرامش پیدا کنید.

در نهایت، اگر همسر اسکیزوفرنیک شما حرفهایی را می زند که به وضوح نادرست است اما آنها از صمیم قلب باور دارند، ارتباطات باید مثبت بماند. نیازی نیست که همراه با گفته های آنها همراه باشید، وهم آنها را تداوم بخشد، اما همچنین نباید بگویید که آنها اشتباه می کنند یا بدتر از آن، توهم دارند. بهتر است یک جمله مثبت در این راستا تنظیم شود که هر شخص حق دارد آنچه را که می خواهد باور کند و اشکالی ندارد که مردم دیدگاه های مختلفی داشته باشند.

برای اطلاع از دلیل تغییر شخصیت افراد پس از ازدواج کلیک کنید.

عوارض جانبی که ممکن است در حالی که تیم پزشکی شما در تلاش برای یافتن ترکیبات دوز و دارو مناسب برای همسرتان است ، رخ دهد، ممکن است شرایطی را ایجاد کند که همسرتان مصرف آنها را متوقف نماید. این عوارض باید بلافاصله به پزشک همسرتان گزارش شود.

مانند همه روش های درمانی، به محض اینکه رفتار همسرتان شروع به تثبیت می کند، ممکن است دیگر هدف مصرف دارو را نبیند، یا ممکن است مصرف آنها را به خاطر نیاورد. استفاده از تقویم یا سیستم یادآوری دیجیتال در این زمینه کمک خواهد کرد. همچنین ممکن است بخواهید یک ژورنال خلق و خوی، یک سوابق منظم از رفتار و روحیات همسرتان، تهیه کنید که در صورت نگرانی می توانید با پزشک در میان بگذارید.

نسبت به مصرف الکل یا داروهای دیگر از همسرتان احتیاط کنید، زیرا تداخل با داروهای ضد روان پریشی می تواند بسیار خطرناک باشد.

شایعترین علت عود بیماری هنگامی است که فرد مبتلا از مصرف داروی خود جلوگیری می کند، حتی اگر این رژیم را از نزدیک دنبال کند ممکن است اتفاق بیفتد.

علائم عود مجدد:

بیخوابی

تغییر در رفتارهای معمول، مانند بهداشت شخصی

بازگشت پارانویا

الگوهای گفتاری گیج کننده یا ناتوانی در انجام یک مکالمه ساده

گیجی و خصومت

اگر به عود بیماری مشکوک هستید، سریعاً با پزشک آنها تماس بگیرید.

برای یک بحران آماده شوید

با توجه به عود بیماری، بهتر است در صورت بروز بحران روانپریشی، برنامه ریزی داشته باشید. نکته ای که همسر شما در حال تخریب خانه است زمان آن نیست که شروع به جستجوی شماره تلفن یا یافتن داروهای آنها کنید.

همه شماره تلفن های تیم پزشکی، از جمله درمانگران را همیشه در دست داشته باشید.

آدرس بیمارستانی را داشته باشید که روانپزشکی را پذیرش می کند، ترجیحاً محلی که به پزشک مراقبت های اولیه همسرتان متصل باشد.

برنامه ای برای مراقبت از کودکان در هنگام بحران داشته باشید، افرادی که می توانید لحظه ای با آنها تماس بگیرید و بچه ها را در جریان برنامه قرار دهید: اگر آنها باید سریع به خانه همسایه خود بروند یا در خیابان به خانه دوست خود بروند، باید بدانند که این انتظار شما در شرایط بحرانی است.

نکته مهمی که باید در یک بحران به خاطر بسپارید این است که برای خنثی کردن آن اقدام کنید، نه اینکه آن را ملتهب کنید. محدود کردن حواس پرتی های بینایی، سر و صدا، تماس با افراد دیگر (به عنوان مثال از مهمانان بخواهید که آنجا را ترک کنند) همه از مراحل مهم آرام سازی وضعیت است. رفتار همسرتان را مستقیماً درگیر نکنید بلکه در عوض همه تلاش خود را انجام دهید تا احساس آرامش در محیط ایجاد شود.

خلاصه مطلب

باید ها و نباید های ازدواج با افراد دارای اسکیزوفرنی موضوع مورد بحث ما در این مطلب بود. ما سعی کردیم به سوال شما در رابطه با اینکه، اسکیزوفرنی چیست؟ ازدواج با فرد دارای اسکیزوفرنی و نکات زندگی با افراد دارای اسکیزوفرنی پاسخ دهیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در رابطه با این موضوع داشتید، با ما تماس بگیرید.

آیا ازدواج با افرد دارای اسکیزوفرنی، مشکل است؟

قطعاً شرایط خاصی دارد که باید آمادگی آن را داشته باشید.

آیا افرد دارای اسکیزوفرنی، به دلیل بیماری ممکن است دچار مرگ شوند؟

این مورد بستگی به شرایط فرد دارد.

برای اسکیزوفرنی درمان قطعی وجود دارد؟

برای درمان اسکیزوفرنی مواردی جهت کنترل بیماری تجویز خواهد شد.

آیا دکتر فکر برای درمان و کمک به افراد دارای اسکیزوفرنی، مشاوره ارائه می دهد؟

بله قطعاً دکتر فکر در این زمینه می تواند مشاوره ارائه دهد.

به این پست امتیاز دهید

همچنین ببینید

بارداری پوچ چگونه است

علائم بارداری پوچ چیست و چگونه اتفاق می افتد؟

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور