مشاوره طلاق
مشاوره طلاق

مشاوره طلاق

در مشاوره طلاق اگر پس از انجام مصاحبه بالینی و استفاده از ابزارهای روانشناسی به این نتیجه برسند که طلاق عاطفی صورت گرفته و یا افراد خود مایل به طلاق توافقی باشند، پس از بررسی عوامل طلاق تلاش در حل تعارضات و مشکلات می شود. در سامانه مشاوره آنلاین، تلفنی و حضوری دکتر فکر به مشاوره پس از طلاق نیز خواهیم پرداخت.

طلاق قطعا یک راه حل می باشد و در صورتی که دو نفر امکان زندگی کردن در کنار یکدیگر را نداشته باشند، این راه حل انتخاب می شود. در مشاوره طلاق دکتر فکر تلاش می شود تا در وهله اول تعارضات و مشکلات برطرف شود و در مرحله دوم اگر نیاز به طلاق وجود داشته باشد، حتما تلاش می شود تا کمترین آسیب را زوجین و فرزندان متحمل شوند.

مشاوره طلاق برای سازش و تحت درمان قرار گرفتن برای آسیب کمتر به زوجین و فرزندان پس از طلاق می باشد.

مشاوره طلاق نسبت به طلاق چه دیدگاهی دارد؟

نحوه دریافت خدمات مشاوره طلاق
نحوه دریافت خدمات مشاوره طلاق

چه زمانی طلاق توصیه می‌شود؟ در آموزه های اسلامی و روانشناسی، علاقه به عنوان یک راه‌حل شناخته شده است. متاسفانه برخی از والدین تصور می‌کنند که در صورت جدایی، تمامی مشکلات آنها حل می شود و با یک ازدواج مجدد می توانند زندگی بهتری را تجربه کنند غافل از اینکه گاهی مشکلات در خود فرد وجود دارد و در صورت حل نشدن آنها با ازدواج مجدد نمی تواند کمکی به او داشته باشیم.

در واقع از نظر مشاوره طلاق ، آخرین راه حلی که شما می توانید انتخاب کنید، جدایی است. جدایی، دلایل متعدد و متفاوتی می تواند وجود داشته باشد. زوجینی که به مشاوره مراجعه می کنند را می توان به دو دسته تقسیم نمود : یک دسته افرادی هستند که دادگاه آنها را ملزم به جلسات مختلف نموده است. دسته دوم، افرادی هستند که خودشان مایل به دریافت خدمات مشاوره ای می باشند.

متاسفانه قانون ما در رابطه با مشاوره طلاق بدین صورت است که پس از انجام تمامی مراحل و گذراندن اقدامات قانونی تمامی تصمیمات توسط زوجین گرفته شده است و پس از آن، اقدام به دریافت خدمات روان درمانی می کنند که در واقع باید بگوییم در این مرحله زوجین به تنها مسئله ای که فکر می کنند، طلاق می‌باشد و به همین دلیل این نوع مشاوره مثمرثمر نخواهد بود.

برای دریافت مشاوره خیانت بر روی لینک کلیک کنید.

لزوم مشاوره طلاق

 در رابطه با اینکه شما می‌خواهید با همسرتان زندگی را ادامه دهید یا خیر، تنها شما و همسرتان هستید که می توانید در این زمینه تصمیم‌گیری کنید و هیچ فردی نمی‌تواند شما را ملزم به زندگی مشترک نماید. در مشاوره تلاش می‌شود افراد مشکلات بین فردی شان تحلیل یابد و در صورتی که این مشکلات قابل حل نباشد، طلاق می تواند بهترین راه حل شناخته شود.

 برهم خوردن یک زندگی در صورت داشتن فرزند یا فرزندان، تبعات بیشتری برای این خانواده به همراه خواهد داشت به همین دلیل در صورت تشخیص یک مشاور تلاش می شود تا کمترین آسیب متوجه زن و مرد و فرزندان شود. زیرا پس از گذشت مدتی از جدایی، خلق افسرده برای هر دو نفر وجود داشته باشد و برای جلوگیری از ابیوز شدن تلاش می شود.

بعد از طلاق، زوجین و همچنین فرزندان باید بتوانند به زندگی عادی خود بازگردد. آسیب های ناشی از طلاق، می تواند صدمات جدی و جبران ناپذیری را برای افراد موجب شود. به همین دلیل است که ما بر مشاوره طلاق تاکید داریم. برخی از اشتباهات پس از متارکه موجب ادامه دادن به یک سیکل معیوب و ازدواج های ناموفق در آینده می شود.

برای دریافت مشاوره خانواده بر روی لینک کلیک کنید.

عوامل طلاق

عوامل طلاق
عوامل طلاق

تحقیقات متعددی در رابطه با عوامل طلاق از نظر روانشناسی و جامعه شناسی به انجام رسیده است و از جوانب مختلف بدان توجه شده است. در یکی از مقالات انجام شده، در رابطه با علل و عوامل طلاق در جامعه نتایج زیر به دست آمده است. عوامل و علل طلاق در جامعه به شرح زیر می باشد.

 عوامل قانونی

 یکی از عواملی که در حال حاضر موثر در گرایش به طلاق در جامعه ما می باشد، عوامل مربوط به قوانینی است که در حال حاضر متاثر از آن می باشیم. به عنوان مثال قوانین مربوط به مهریه نه تنها نتوانست مانع طلاق دادن زنان توسط مرد با شود بلکه منجر به جنگ و جدال بسیاری زوجین شده است.

 به عنوان مثال، در قانون مدنی ذکر شده است که زن می تواند تا مهریه تسلیم نشده از تمامی وظایفی که در مقابل شوهر دارد، امتناع کند. در هنگام برخی از اختلالات، اختلافات زنان را تجهیز به سلاحی کرده که می توانند به وسیله آن مرد را تهدید کرده و مشکلاتی از قبیل اینکه وقتی انسان بخواهد به چنین شکایتی بکند مرد مجبور به تن دادن به خواسته ام می باشد.

جهت اطلاع از اینکه زوج درمانی چیست؟ بر روی لینک کلیک کنید.

 عوامل روانشناختی از عوامل طلاق

 عوامل روانشناختی می‌تواند ابعاد مختلف و گسترده‌ای را داشته باشد اما به طور کلی می توان به عواملی از جمله موارد زیر اشاره نمود :

عدم تفاهم و سازگاری روانی در برخی از موارد طلاق، وقتی صحبت از علت طلاق می شود، راحت ترین راه و بهترین پاسخ از نظر آنها این است که ما با هم تفاهم و سازش نداریم. اما زمانی که در رابطه با مفهوم این علت می‌شود، دلیل مستدلی برای آن ندارند. گاهی به عواملی همانند شکایت های عاطفی و گله های از این دست شکایت می شود.

 گاهی نیز تنها یکی از زوجین در رابطه با مسائل مختلف گله و شکایت دارند در واقع به صورت یکطرفه می‌باشد. نگاه دیگر نیز این است که دو زوج درگیر مسائل حل نشده می باشند و احساس تنفر به وجود آمده در بین آنها شاید یکی از مواردی است که موجب فکر کردن به متارکه و طلاق می شود.

 زوجینی که دچار مشکلاتی می باشند، در جلسات مشاوره طلاق هر عملی از سوی فرد مقابل را نوعی بی علاقگی محسوب می کنند. بهانه ای که اگر برآورده نشود، تصور می‌کنند که برای زندگی فعلی آن ها طلاق بهترین راه حل می باشد. این دسته از زوجین از مشاوره طلاق اما پاسخ های متعدد در رابطه با این نوع طرز فکر وجود دارد که می تواند شامل موارد زیر باشد.

برای اطلاع از نحوه انتقاد از همسر بر روی لینک کلیک کنید.

 از عوامل مشاوره طلاق ناپختگی و عدم بلوغ اجتماعی

 برخی از ازدواج ها علیرغم اینکه خود خواسته و با عشق و علاقه طرفین به وجود آمده است، ولی پس از مدت دچار فروپاشی می شود. علت این امر این است که دختر و پسر هنوز به بلوغ اجتماعی و عقلانی نرسیده اند که بتوانند زندگی مشترک را اداره کنند. چرا که تشکیل یک زندگی مشترک مستلزم شناخت و پیش آگاهی هایی می باشد.

 کسانی که قصد ازدواج دارند باید به این امر آگاهی داشته باشند که ازدواج، پایان بخشیدن به تمام سختی ها و مشکلات آن ها نخواهد بود بلکه به نوعی درگیر شدن با مشکلات دیگر و شاید عوامل بیشتری است که اگر به دید درست به آن نگریسته شود، زیبایی زندگی در همین حل مشکلات بیشتر است و در صورتی که به شکل آرمانی به آن نگریسته شود، نتیجه آن طلاق خواهد بود.

برای اطلاع از روش های مقابله با خیانت همسر در روابط زناشویی و عاطفی بر روی لینک کلیک کنید.

  توقعات بیجا و چشم هم چشمی

 در زندگی های امروزی، توقع بسیار زیاد و تنوع طلبی مانند سم برای اختلافات خانوادگی گریبانگیر جامعه ما شده است و همین مسئله وضعیت بحرانی را در کانون خانواده به وجود آورده است. در واقع بحث بر سر تاثیرات و برداشت هایی است که از این توقعات وجود دارد و زوجین غرق می شوند و زندگی خود را  فراموش می کنند.

 گاهی این مشکلات به صورت خودآگاه و گاهی به صورت ناخودآگاه به وجود می آید. این در حالی است که افراد با ندیدن جنبه‌های مثبت زندگی خود و دیدن جنبه های به ظاهر مثبت، یا به واقع مثبت دیگران؛ دچار کشمکش های زیادی می شوند و وقتی زندگی خود را از دست می‌دهند تازه متوجه می‌شوند که چه بلایی به سرشان آمده است.

 ابتلا به اختلالات عاطفی و روانی

 ابتلا به اختلالات عاطفی و روانی
ابتلا به اختلالات عاطفی و روانی

 در صورتی که هر دو، یا یکی از زوجین بر اساس تشخیص مشاوره طلاق دچار اختلالات روانی باشند، مشکلات بسیار زیادی را در آینده خواهد داشت. به عنوان مثال : ابتلا به افسردگی از حالت خفیف تا حالت شدید آن می تواند موجب اختلال در روابط زناشویی شود گاهی این اختلالات شخصیت به طور مشهود در مبتلایان دیده نمی شود اما در ادامه زندگی می تواند موجب ایجاد مشکلات شود.

در صورتی که این اختلال روانی برطرف نشود، همین مسئله موجب می شود که کم کم زندگی افراد دچار مشکل شود و در برخی موارد، افراد توقعات آرمانی از زندگی آینده برای خود می سازند که این توقعات در زندگی آینده به وقوع نمی پیوندد و به همین دلیل مشکلاتی را فراهم می آورد. حتی اگر طلاق به دلیل اختلالات روانی صورت گیرد بدون اینکه آن را برطرف نموده باشند، باز هم احتمال بروز این مشکلات در آینده وجود خواهد داشت.

برای اطلاع از ده عامل اصلی در پایداری روابط عاطفی بر روی لینک کلی کنید.

 عوامل ارتباطی

 عوامل ارتباطی در واقع شامل ارتباط و رفت و آمد با خانواده همسر، والدین، برادر، خواهر و بستگان هر دو نفر و نگرش متقابل که این دو نسبت به یکدیگر است. در جامعه ما از بزرگترین اختلافات فرهنگی مسائل زناشویی و خانوادگی همین مسئله می باشد. گاهی مسائل فرعی مثل ارتباط با خانواده طرفین، برانگیزاننده مشکلات عدیده ای می شود.

 از جمله مشکلات ارتباطی با خانواده همسر که می توان به رابطه بین مادر شوهر و عروس، خواهرشوهر و عروس، مادر خانم داماد اشاره کرد که اغلب از دیدگاه خوبی نسبت به یکدیگر برخوردار نمی باشند و در فرهنگ ما تاریخچه طولانی برای این کینه ورزی ها در این مورد وجود خواهد داشت که مسائل بیش از گذشته را دامن خواهد زد.

برای برثراری ارتباط با روانشناس آنلاین بر روی لینک کلیک کنید.

 سایر عوامل موثر در مشاوره طلاق

 عواملی همانند اعتیاد، بیکاری، بیماری، ناباروری، مسائل جنسی، به میان آمدن فرد دیگری در زندگی زوجین تغییرات و تفاوت های فرهنگی و اجتماعی، فاصله طبقاتی، رتبه های تحصیلی از دیگر عوامل طلاق و مطالعه می باشد. همچنین اعتیاد به عنوان یک بلای خانمان سوز برای افراد می باشد که زوجین را دچار مشکلات زیادی می کند.

  بچه دار شدن از عوامل نگران‌کننده‌ و ایجاد کننده طلاق است. مشکلات جنسی و عدم رضایت مندی هرکدام از زوجین از عوامل دیگر باشد. عوامل جنسی نیز از دیگر مسائلی است که فرد و خانواده را درگیر در مسائل می کند. تغییرات فرهنگی و اجتماعی که در جامعه ما در حال گذر است بروز تغییر و تحولات گسترده‌ در ابعاد مختلف شده است.

جهت اطلاع از ده ایده جذاب برای روابط زناشویی بر روی لینک کلیک کنید.

طلاق عاطفی

طلاق عاطفی
طلاق عاطفی

یکی دیگر از عواملی که زوجین به دلیل آن، به مشاوره طلاق مراجعه می کنند، مشکلات به وجود آمده از نظر عاطفی و یا طلاق عاطفی است. این مشکلات حل ناشده گاهی خود را به صورت بحث و جدل های همیشگی نشان می دهد و گاهی نیز شاید منجر به خیانت شود و طلاق توافقی را در برخی موارد رقم بزند که تمامی این مشکلات را بیش از پیش نماید.

مشکلات عاطفی پیش آمده حتی در برخی موارد به دلیل آمدن فرزند به زندگی آنان می باشد. بسیاری از زوجین به دلیل نحوه تربیت فرزند دچار مشکل می شوند و همین مسئله موجب می شود تا طلاق و جدایی صورت گیرد. در این رابطه آشفته، فرزندان بیش از والدین دچار معضل و مشکلات می شوند و حتما لازم است مداخلات درمانی صورت گیرد.

سامانه مشاوره آنلاین، تلفنی و حضوری دکتر فکر

سامانه مشاوره آنلاین، تلفنی و حضوری دکتر فکر به صورت آنلاین، حضوری و تلفنی امکان دریافت مشاوره را فراهم نموده است. همه روزه، حتی ایام تعطیل مشاوران ما آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشند. مشاوران ما تلاش می کنند تا در زمینه های مختلف، خدمات لازم را به شما عزیزان ارائه نمایند. کافی است با شماره های مندرج در جدول زیر تماس حاصل نمایید.

خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش نمودیم تا اطلاعاتی را در رابطه با خدمات مشاوره طلاق به شما عزیزان ارائه نماییم. در صورتی که مایل به اطلاع از عوامل طلاق می باشید و یا برای طلاق عاطفی و طلاق توافقی نیازمند دریافت مشاوره هستید، می توانید پس از اتصال به سامانه مشاوره آنلاین، تلفنی و حضوری دکتر فکر از خدمات لازم بهره مند شوید. کافی است با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل نمایید.

چگونه می توان مشاوره طلاق دریافت نمود؟

برای دریافت خدمات مشاوره طلاق می توانید وارد سایت شوید و با شماره های موجود در وب سایت تماس حاصل نمایید.

عوامل طلاق چیست؟

طلاق، علل و عوامل متعددی دارد که از دیدگاه های مختلف آن قابل بررسی می باشد. مهم ترین آنها : مشکلات جنسی، عاطفی و ارتباطی می باشد.

چگونه می توان به سامانه مشاوره آنلاین، تلفنی و حضوری دکتر فکر متصل شد؟

برای اتصال به سامانه مشاوره طلاق دکتر فکر وارد سایت شوید.

آیا برای طلاق توافقی باز هم نیاز به مشاوره وجود دارد؟

گاهی زوجین ممکن است تصور کنند که می توانند مشکلات زیادی دارند اما پس از انجام جلسات مشاوره، مشخص می شود که مشکلات قابل حلی هستند که طی چند جلسه قابل درمان می باشند.

r545fb

230

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

گرم نگه داشتن رابطه عاشقانه

7 روش جهت گرم نگه داشتن رابطه عاشقانه

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تماس با مشاور