مازوخیسم چیست؟
مازوخیسم چیست؟

علائم و نشانه های مازوخیسم + راههای درمان آن

اگر در رابطه با اینکه مازوخیسم چیست؟ سوال دارید در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا به تمامی سوالات شما در رابطه با نشانه ها و علائم مازوخیسم و همچنین علل گرایش فرد به مازوخیسم پاسخ دهیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در رابطه با اینکه درمان مازوخیسم چیست؟ داشتید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مازوخیسم چیست؟

مازوخیسم جنسی مشارکت عمدی در فعالیتی است که شامل تحقیر، ضرب و شتم،  یا سوء استفاده از دیگری برای تجربه هیجان جنسی است. اختلال مازوخیسم جنسی، باعث ناراحتی قابل توجهی در طرف مقابل خواهد شد.

مازوخیسم جنسی شکلی از پارافیلیا است، اما اکثر افرادی که علایق مازوخیستی دارند معیارهای بالینی اختلال پارافیلیک را که منجر به رفتار، خیال‌پردازی‌ها یا تمایلات شدید فرد می شود، ندارند.

شیوع نوع پارافیلیک اختلال مازوخیسم جنسی ناشناخته است. با این حال، یک گزارش واحد از داده های یک نظرسنجی تلفنی در استرالیا (2001 تا 2002) نشان داد که 2.2 درصد از مردان و 1.3 درصد از زنان گزارش داده اند که در 12 ماه گذشته درگیر مازوخیسم جنسی ویا سادیسم بوده اند.

تخیلات سادومازوخیسمی و رفتار جنسی بین بزرگسالان بسیار رایج است. فعالیت مازوخیستی تمایل به تشریفات و دیرپایی دارد. برای اکثر شرکت کنندگان، تحقیر و ضرب و شتم به سادگی انجام می شود. شرکت کنندگان می دانند که این یک بازی است و با احتیاط از تحقیر یا آسیب واقعی اجتناب کنند. با این حال، برخی از مازوخیست ها با گذشت زمان شدت فعالیت خود را افزایش می دهند که به طور بالقوه منجر به آسیب جدی یا مرگ می شود.

فعالیت‌های مازوخیسمی ممکن است روش ترجیحی یا انحصاری برای تولید هیجان جنسی باشد. مردم ممکن است فانتزی های مازوخیسمی خود را بر روی خود اجرا کنند.

علل گرایش فرد به مازوخیسم

نشانه ها و علائم مازوخیسم

یک فرد مازوخیست کسی است که رضایت را از طریق درد و تحقیر یا لذت در افکار خود می یابد. مازوخیسم عموماً با BDSM همراه است. مازوخیست جنسی کسی است که درد را به عنوان بخشی از فعالیت جنسی دوست دارد. اما انواع کمتر سالم مازوخیسم نیز وجود دارد که در زندگی شخصی و حرفه ای افراد ظاهر می شود. مازوخیست روان‌شناختی کسی است که به دنبال راه‌هایی برای عذاب دادن خود در زندگی روزمره است. برای اینکه بفهمیم کسی مازوخیست است یا نه، در اینجا رفتارها، صفات و گرایش های رایج مازوخیستی آورده شده است.

  1. شما نمی توانید نه بگویید.

علامت شماره 1 مبنی بر اینکه کسی مازوخیست است این است که نمی تواند نه بگوید. نه گفتن خودخواهانه یا نامهربانانه نیست، بلکه نوعی مراقبت از خود است. این راهی برای برقراری ارتباط است که نمی‌توانید بدون تحمیل درد واقعی یا استعاری به خودتان بله بگویید. اگر مطمئن نیستید که بله یا نه بگویید، مکث کنید و کمی نفس بکشید. آیا تمایل شما به بله گفتن از تمایل به راضی کردن کسی یا کسب تاییدیه ناشی می شود؟ انگیزه های خود را بررسی کنید و به خود اجازه دهید که با خودتان مهربان باشید. به یاد داشته باشید، “نه” یک جمله کامل است و می توان آن را با دلسوزی و مهربانی بی پایان گفت.

  1. شما خیلی سرمایه گذاری کرده اید که خودتان را به سمت «خوب بودن» سوق دهید.

شما در مورد تمرین مراقبه صبحگاهی خود حساس هستید. شما سعی می کنید هر روز یوگا انجام دهید، حتی زمانی که بیمار هستید و اگر آن را از دست بدهید، احساس وحشتناکی می کنید. شما به خودتان اجازه نمی دهید در رژیم غذایی خود تقلب کنید، حتی زمانی که تولد شما باشد.

  1. شما برای نجات افراد، حیوانات یا سیاره زمین از خودگذشتگی دارید.

اگرچه داشتن این ویژگی خوب است اما افراد مبتلا به این اختلال به صورت افراطی برای این موارد از خودگذشتگی دارند. تنها راه رها شدن از این الگو این است که خودتان را قانع کرده و عادت کنید که این کار را انجام ندهید.

  1. زمانی که دیگران سعی می کنند خدمتی به شما ارائه دهند،در مقابل دریافت مقاومت می کنید.

بسیاری از افراد درگیر با این مشکل در مقابل دریافت هرگونه خدمت یا نعمت از دیگران، احساس ناراحتی می کنند.

برای حل کردن این مشکل باید عضله دریافت خدمت از دیگران را در خودتان تقویت کنید. یعنی سعی کنید کم کم از دیگران این موارد را بپذیرید. درست مانند عضله دوسر، عضلات دریافت کننده شما نیاز به ورزش دارند. سعی کنید چیزی را که آن داوین، دکترای روانشناس، «حمام زیبایی» می نامد، به خودتان بدهید. از زیبایی به هر شکلی لذت ببرید، موسیقی زیبا، روغن های معطر درمانی، شعر مولانا، گل های تازه، یک سمفونی.

  1. جذب افراد خودشیفته می شوید.

افراد خودشیفته می توانند کاریزماتیک، قانع کننده، مغناطیسی باشند و اجتناب از آنها دشوار است. اما اگر مرتباً و مستقیماً در تله این افراد می افتید، قطعاً یک مازوخیست هستید.

  1. در دفاع از خود شکست می خورید.

یکی از نشانه های مازوخیست بودن این است که افراد درگیر با آن نمی توانند عاشق خودشان باشند و همیشه به نوعی حق را به طرف مقابل می دهند و برای خود ارزشی قائل نیستند.

  1. شما به کمال گرایی گره خورده اید.

کمال گرایی یکی از ویژگی های بارز افراد مازوخیست است. این افراد اعتقادی به بهتر کردن خود ندارند و معتقد هستند که باید همیشه از ابتدا بهترین باشند.

نشانه ها و علائم مازوخیسم

  1. خودتان را به خاطر احساسات منفی قضاوت می کنید.

هیچ راهی برای اجتناب از احساس غمگینی، گمراهی، ناامیدی، ترس یا عصبانیت گاهی وجود ندارد و این یکی از نشانه های مازوخیست است.

  1. همیشه به دنبال نکات منفی هستید.

در حالی که من پیشنهاد نمی کنم که همه ما باید به لذت گرایان افراطی تبدیل شویم، اما ناتوانی در آرام شدن به لذت های ساده نشانه آشکاری از مازوخیسم است. آیا وقتی زندگی به راحتی جریان دارد، خسته می شوید؟ آیا داستانی دارید که بگوید همه چیزهای خوب در زندگی همراه با درد است؟ خوب، زمان بازنویسی داستان فرا رسیده است. به خودتان اجازه دهید تا نعمت های بی نهایت را بدون درد بی مورد تجربه کنید.

چرا مردم مازوخیسم جنسی را انجام می دهند؟

در یک مطالعه اخیر، شایع ترین دلیل درگیر شدن در مازوخیسم و ​​سادیسم، دادن یا مبادله قدرت با شخص دیگری است. دیگران پاسخ دادند که این تمرین به آنها اجازه می‌دهد وارد یک حالت آگاهی جایگزین شوند، حالتی که می‌تواند به مراقبه و آرامش منجر شود.

اختلال مازوخیسم جنسی ریشه در چه چیزهایی می تواند داشته باشد؟

هیچ نظریه پذیرفته شده جهانی وجود ندارد که ریشه مازوخیسم جنسی را توضیح دهد، با این حال، چندین ایده ارائه شده است. یک نظریه نشان می‌دهد که پارافیلیا زمانی ایجاد می‌شود که خیال‌پردازی‌های جنسی نامناسب ممنوع باشد و با سرکوب شدن آنها قوی‌تر می‌شوند. نظریه دیگری نشان می دهد که رفتار سادومازوخیسمی نوعی فرار از افکار فرد است و به تمرین کننده اجازه می دهد تا وارد چیزی شبیه به حالت مراقبه شود. از طریق عمل کردن به فانتزی ها، افراد به خود اجازه می دهند احساس جدید و متفاوتی داشته باشند. نظریه دیگری نشان می دهد که آسیب های دوران کودکی، مانند سوء استفاده جنسی، می تواند بعداً در یک اختلال پارافیلیک ظاهر شود.

چه چیزی باعث می شود فردی مازوخیست شود؟

در یک مطالعه اخیر، اکثریت قابل توجهی از شرکت کنندگان گزارش کردند که علاقه ذاتی به مازوخیسم و تسلیم شدن از سنین پایین داشتند. تعداد کمتری از افراد این انگیزه‌ها را به آزار جنسی دوران کودکی و انضباط والدین مرتبط کردند.

نشانه ها و علائم مازوخیسم

آیا تفاوتی بین زن و مرد در مازوخیسم جنسی وجود دارد؟

بر اساس تحقیقات اخیر، زنان به طور قابل توجهی بیش از مردان (65 درصد در زنان در مقایسه با 54 درصد در مردان) در مورد تسلط بر کسی خیال پردازی می کنند. زنان به طور قابل توجهی بیشتر از مردان تمایل به مازوخیسم داشتند (28 درصد در زنان در مقایسه با 19 درصد در مردان).

درمان مازوخیسم چیست؟

درمان اختلال مازوخیسم جنسی معمولا ترکیبی از روان درمانی درمان دارویی است. در روان درمانی ابتدا برای کشف و از بین بردن علت اصلی رفتار تلاش می شود وسپس داروهای مناسب تجویز خواهد شد.

به علاوه رفتار درمان شناختی به افراد کمک می کند تا انگیزه های جنسی خود را مدیریت نمایند.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به تمامی سوالات شما در رابطه با اینکه مازوخیسم چیست؟ و انواع مازوخیسم شامل چه مواردی می شود صحبت کنیم. به علاوه نشانه ها و علائم مازوخیسم و علل گرایش فرد به مازوخیسم بررسی شد. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در رابطه با اینکه درمان مازوخیسم چیست؟ داشتید می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

مازوخیسم از کجا نشات می گیرد؟

این اختلال می تواند رشته در مشکلات جنسی کودکی و یا شرایط محیطی داشته باشد.

اختلال در زنان بیشتر است یا مردان؟

تحقیقات نشان می دهد در زنان بیشتر است.

آیا درمانی با مازوخیسم وجود دارد؟

بله راه های متفاوتی همچون روان درمانی و دارودرمانی و … برای آن وجود دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

مشاوره فردی

مشاوره فردی

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور