عمل وازکتومی
عمل وازکتومی

همه چیز درباره عمل وازکتومی مردان و عوارض آن

آیا می دانید عمل وازکتومی مردان چیست و چگونه انجام می شود؟ عمل وازکتومی در واقع یکی از راه های دائمی پیشگیری از بارداری محسوب می شود که با قطع لوله های اسپرم بر در مردان، از لقاح و ایجاد جنین جلوگیری به عمل می آورد. از آنجا که این عمل با جراحی کوچکی همراه است و یک نوع عقیم همیشگی محسوب می شود، بسیاری از مردان بایستی قبل از اقدام، حتما در مورد عوارض و معایب و همچنین مزایای عمل وازکتومی مطلع شوند.

برای همین منظور این مقاله را به بررسی جوانب مختلف این عمل اختصاص داده و تلاش کرده ایم تا تمامی اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما خواننده عزیز قرار دهیم. همچنین، اگر همچنان نیازمند توضیحات بیشتری هستید و یا با سوالی مواجه شدید، می توانید از طریق ارتباط با همکاران ما راهنمایی های جامع را دریافت نمایید. 

عمل وازکتومی مردان چیست؟

عمل وازکتومی مردان چیست؟

پیشگیری از بارداری می تواند به شیوه های گوناگونی صورت گیرد. گرچه برای مردان نیز روش هایی در نظر گرفته شده است، اما این شیوه ها عمدتا به صورت موقتی هستند.
در این میان، عمل وازکتومی عملی است که در آن مرد برای همیشه عقیم می شود و یک پیشگیری بارداری دائمی به شما می آید. در وازکتومی سیستم تولید مثل دستگاه تناسلی مردان مسدود شده و لوله های اسپرم بر بسته می شوند.

در توضیح بیشتر باید گفت که، سیستم تولید مثل مردان در بیضه وجود دارد که حلقه های مارپیچی آن ها را از پشت احاطه کرده اند. اسپرم ها در این ناحیه تولید می شوند. این بیضه ها هر کدام به یک لوله اسپرم بر به نام وازا دفرا متصل می شوند که وظیفه آن انتقال اسپرم مردان به وسیله کانال های اسپرم می باشد.
هنگامی که مرد به انزال می رسد، لوله های اسپرم بر اسپرم را از کیسه های منی به پروستات برده و با تغذیه سازی آن را برای خروج آماده می کنند. در این حال، اسپرم ها با جهیدن به بیرون به راحتی می توانند با تخمک ترکیب شده و در صورت شرایط لازم تخمک، لقاح صورت گیرد.
کاری که در عمل وازکتومی انجام می شود، این است که لوله اسپرم بر یا وازادفرا بریده و مسدود می گردد و بدین ترتیب، گرچه مردان در رابطه جنسی می توانند به ارگاسم برسند، اما مایع منی آن ها فاقد اسپرم خواهد بود.

عمل وازکتومی مردان چگونه انجام می شود؟

عمل وازکتومی مردان یک عمل کوتاه مدت است که حدودا 15 الی 30 دقیقه طول می کشد و معمولا نیازی به بستری شدن ندارد. برای این منظور، ابتدا با تزریق آمپول بیهوشی، شخص بیهوشی موضعی یا حسی خواهد داشت. سپس با گرفتن بیضه ها از طریق گیره یک بریدگی و شکاف کوچک در آن ها ایجاد خواهد شد.
در این مرحله، جراح لوله اسپرم بر را در که در بالا توضیح داده شد پیدا نموده و آن را بیرون می کشد. بعد از آن لوله اسپرم را می برند . یک تیکه کوچک از آن برداشته می شود و سپس، سر این لوله یا با گره زدن یا از طریق گیره های جراحی مسدود می گردد. در برخی از اوقات نیز ممکن است که نوک بریده شده سوزانده شود تا انسداد بخوبی صورت گیرد.
بعد از انجام این مراحل، لوله اسپرم بر مجددا به داخل بیضه ها برده شده و بیضه را مجددا با بخیه می بندند.

انواع وازکتومی

عمل وازکتومی به دو نوع کلی تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:
• وازکتومی معمولی
• وازکتومی بدون اسکالپل ( یا وازکتومی کم تهاجمی)

این سه نوع دارای تفاوت های کوچکی هستند و اختلاف آن ها بیشتر مربوط به نوع و زمان جراحی و همچنین دوره بهبودی و عوارض آن است.

وازکتومی معمولی: این شیوه سنتی و رایج عمل وازکتومی، به شکلی که در الا توضیح داده شد، انجام می پذیرد و برای آن از چاقو یا تیغ جراجی استفاده می شود. به دلیل بزرگتر بودن میزان برش احتمال عفونت یا سایر عوارش در آن بیشتز انواع دیگر می باشد
وازکتومی بدون اسکالپل: آن را وازکتومی کم تهاجم هم می نامند. زیرا تا با ایجاد یک یا دو منفذ کوچک در بیضه، لوله اسپرم بر پیدا شده و نیازی به بخیه چندانی ندارد. زمان بهبودی نیز بسیار کوتاه تر از روشق قبلی است.

مزایای عمل وازکتومی مردان

مزایای عمل وازکتومی مردان

عمل وازکتومی از سوی سازمان بهداشت جهانی کاملا مورد تائید قرار گرفته و آن را علمی ترین و مطمئن ترین شیوه برای پیشگیری دائمی از بارداری ناخواسته معرفی کرده اند.

  • از جمله مزایای این عمل آن است که مردان و زنانی که دارای فرزندان کافی هستند یا دیگر تصمیمی به فرزنددار شدن ندارند، با اطمینان تقریبا 100% از پیشگیری از بارداری به رابطه جنسی بپردازند. زیرا بارداری را تا صفر درصد کاهش می دهد.
  • دوم آنکه مردان می توانند بدون نیاز به وسایل پیشگیری معمول از جمله انواع کاندم، از رابطه جنسی لذت کافی را ببرند و دغدغه ایی برای بارور شدن تخمک نداشته باشند.
    مورد دیگر این می باشد که خانم ها دیگر مجبور به استفاده از روش های جلوگیری از بارداری مثل، خوردن قرص ضد بارداری، قرص اورژانسی و یا دیگر روش ها که در طولانی مدت عوارض گوناگونی با خود به همراه دارند، نیستند.
  • از دیگر مزایای عمل وازکتومی که بسیار فاحش است، رابطه جنسی مداوم در اثر افزایش میل جنسی است. چرا که دیگر ترسی در مورد باردار شدن وجود ندارد و زوجین با خیال راحت رابطه جنسی برقرار کرده و از آن لذت می برند.
    همچنین در یک تحقیق که بر روی 5000 هزار نفر از مردانی که عمل وازکتومی را انجام داده و آن هایی که انجام نداده اند صرت گرفت، ثابت شده که عمل وازکتومی می تواند احتمال بیماری های قلبی و مرگ و میر ناشی از آن را بسیار کمتر از مردانی کند که این عمل را انجام نداده اند.
  • علاوه بر این، بیماری های دیگری همچون بیماری کبدی، پروستات و 54 نوع مرض دیگر در مردان تحت عمل وازکتومی کمتر از دیگران بوده است. علت این امر آن است که اسپرمی که پروتئین خالص می باشد، به جای دفع و خارج شدن از بدن در درون ان باقی می ماند و جذب اعضای بدن می شود. در حای که مایع منی مانند سابق از بدن خارج شده و شکل، رنگ و بوی آن تغییری نمی کند.

معایب و عوارض عمل وازکتومی مردان

عمل وازکتومی یکی از ساده ترین و سالم اعمال است و معمولا عوارض چندانی را در پی ندارد. اما ممکن است برخی از آقایان نسبت به آن یک سری مسائل را تجربه کنند که برای اطلاع بیشتر در زیر به آن ها اشاره می کنیم.

• پس از وازکتومی آلت تاسلی برخی از آقایان مثل سابق نمی تواند راست ومستقیم بایستد و حالت شلی به خود می گرید.
• بعضی از تغییرات جنسی که معمولا پس از 50 سالگی به سراغ مردان می آیند، با عمل وازکتومی در زیر 50 سال احتمالا زودتر خود را نشان دهند. کوتاه تر شدن آلت تناسلی نسبت به سایز اولیه یا دچار انحراف شدن، مشکل در نعوذ و تحریک شدن از جمله این مشکلات می باشند.
• احتمال بازگشت پس از عمل وازکتومی حدودا 40 درصد است. یعنی اگر شخصی دوباره مایل به بچه دار شدن باشد، حتی با برگشت وازکتومی درصد موفقیت ر این امر بسیار کاهس می یابد.

نکات پس از انجام عمل وازکتومی مردان

عوارض عمل وازکتومی مردان

• زمانی که جراحی به اتمام رسید، بهتر است دقایقی را در مطب بمانید و استراحت کنید.
• در مورد محل زحم ها نگران نباشید، زیرا محل زخم ها پس از چند روز کاملا بهبود می یابد و اثری از جای بخیه های باقی نمی ماند.
• توصیه های حداقل تا دو روز پس از جراحی از انجام فعالی های فیزیکی سنگین خودداری نمایید و بیشتر به بدن خود استراحت دهید.
• حمام کردن تا 24 ساعت پس از جراحی توصیه نمی شود.
• حداقل به مدت پنج الی 7 روز کارهای استرس و اضطراب زا انجام نهدهید.
• تا یک هفته رابطه جنسی نداشته باشید.
• تا سه ماه پس از عمل وازکتومی لازم که هر ماه یک بار برای گرفتن آزمایش اسپرم مراجعه شود تا از نبود اسپرم در مایع منی اطمینان حاصل شود.
• اقدامات پیش گیرانه معمول بایستی تا سه ماه بعد از عمل همچنان انجام گیرد. زیرا در طی این مدت امکان رهاسازی اسپرم وجود دارد. برای حصول اطمینان لازم است که مرد سه ماه بعد به پزشک مراجعه کند و این متخصصان با بررسی منی متوجه می شوند که آیا اسپرم در آن وجود دارد یا خیر.

 

آیا عمل وازکتومی قابل برگشت است؟

پاسخ این سوال مثبت است. یعنی اگر مردی به هر دلیلی مجددا تصمیم به بچه دار شدن داشته باشد، می تواند عمل وازکتومی خود را بازگرداند.
اما نکته قابل دیگر آن است که صد در صد اطمینان ندارد. به این مفهوم که ممکن است بارداری و لقاح به طور قطع به یقین صورت نگیرد.
دو عامل باعث بوجود آمدن این تردید می باشند. ابتدا سن شخص می شود. در مواردی امکان دارد که عمل وازکتومی در سنین کمتر انجام گرفته باشد و حال در سن های بالا احتمال یائسگی مردانه و زنان وجود دارد برای برگشت آن اقدام کنند. طبیعتا در چنین شرایطی فرزندآوری تقریبا بعید خواهد بود. اما اگر برگشت در سنین جوانی باشد، اثربخشی بسیار بالاتری خواهد داشت.
عامل دیگر، فاصله بین عمل وازکتومی و اقدام برای برگشت آن است. هرچه این فاصله کمتر باشد، احتمال بارداری و موفقیت آمیز بودن برگشت نیز بالاتر خواهد بود. به عنوان تا قبل از 10 سال، امیدواری در این زمینه بسیار بیشتر از گذشت این بازه زمانی است. احتمال عفونت در ناحیه تناسلی نیز بسیار پایین و نادر می باشد.

سخن پایانی

امیدواریم که در این مقاله توانسته باشیم تا نکاتی مفیدی را در مورد مزایا و معایب ، و همچنین اینکه عمل وازکتومی مردان چیست؟ ارائه داده باشیم.

با این حال، اگر در مورد انجام این عمل مردد هستید، و می خواهید با یقین بیشتری برای آن تصمیم گیری نمایید، توصیه می شود که از قبل با پزشکان و حتی روانشناسان در این مورد صحبت کنید. زیرا در برخی مواقع، مردان پس از گذشت چند سال از این عمل پشیمان می شوند. به همین دلیل، می توانید در تمامی روزهای کاری هفته از ساعت 8 صبح الی 12 شب با ما در تماس باشید. 

عوارض عمل وازکتومی مردان چیست؟

در این مقاله می توانید مهم ترین معایب و عوارض این عمل را مطالعه فرمایید.

عمل وازکتومی مردان چگونه انجام می شود؟

در عمل وازکتومی لوله اسپرم بر یا وازادفرا بریده می گردد و بدین ترتیب، گرچه مردان در رابطه جنسی می توانند به ارگاسم برسند، اما مایع منی آن ها فاقد اسپرم خواهد بود.

عمل وازکتومی چه مزایایی دارد؟

پیشگیری عمل وازکتومی صد در صدی است، نیازی به استفاده از کاندوم یا قرص های ضد بارداری خانم ها برای پیشگیری نیست، رابطه جنسی بیشتر می شود، و … که در مقاله ذکر شده است.

آیا عمل وازکتومی برگشت پذیر است؟

تا حدودی بله، صد در صد اطمینان ندارد. زیرا بسته به میزا سن و فاصله عمل تا اقدم رای بازگشت، ممکن است بارداری و لقاح به طور قطع به یقین صورت نگیرد.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

قرص دیوالدین

قرص دیوالدین برای چیست؟ + عوارض مصرف آن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور