آسکشوال
آسکشوال

آسکشوال یا بی جنسی گرایی به چه معناست؟ + علائم آن

در هر جامعه ایی گرایش های جنسی مختلفی وجود دارد که بسیاری از آن ها در تمام دنیا شناخته شده است. اما افراد زیادی هستند که هنوز نمی دانند آسکشوال یا بی جنسی گرایی یعنی چه؟ و اساسا این افراد چه خصوصیاتی دارند. برخی نیز ممکن است آن را با بی میلی جنسی یا تجرد اشتباه بگیرند. به همین دلیل هم لازم است تا در این زمینه اطلاع رسانی شود و آگاهی ها در مورد علائم ، درمان یا نحوه برخورد با فرد آسکشوال افزایش یابد.

از آنجا که افراد بی جنس گرا و حتی پارتنرهای آن ها با مشکلاتی مواجه می شوند، تصمیم گرفتیم تا مقاله حاضر را به این موضوع اختصاص دهیم تا شاید برخی از دیدگاه های منفی یا اشتباه در این زمینه اصلاح شود. همچنین، اگر خود یا شخص مقابلتان آسکشوال است، برای دریافت مشاوره و راهنمایی یا طرح سوالات خود می توانید با مشاوران ما تماس حاصل فرمائید.

آسکشوال یعنی چه؟

آسکشوال یعنی چه؟

آسکشوال ها افرادی هستند که هیچ گونه میل جنسی به هیچ جنسیتی نداشته و نسبت به سکس علاقه نشان نمی دهند. البته این مسئله به عنوان یک گرایش جنسی شناخته می شود و با پرهیز از فعالیت جنسی یا تجرد متفاوت است.

چرا که در حالت دوم، ممکن است شخصی کشش های جنسی را در خود احساس کند، اما به دلایل فرهنگی، مذهبی یا اجتماعی از انجام آن خودداری نماید. در حالی که در بی جنسی گرایی معمولا تمایل جنسی وجود ندارد و شخص در واقع نیازی به این امر در خود احساس نمی کند.

همچنین، لازم به ذکر است که منظور از عدم علاقه جنسی، تنها نسبت به جنس مخالف نیست. چراکه اگر به همجنس های خود گرایشی وجود داشته باشد، در دسته ناهمگونی جنسی قرار می گیرد. این در حالی است که افراد بی جنس گرا حتی به همجنس های خود نیز کشش ندارند.

آیا آسکشوال ها هرگز رابطه جنسی برقرار نمی کنند؟

علیرغم آنکه بی جنسی گراها تمایلات جنسی ندارند، اما نمی توان گفت که به هیچ وجه تن به رابطه نمی دهند و یا از آن وحشت دارند. بلکه، تحت یکی سری شرایط، ممکن است که درگیر فعالیت های جنسی شده و در موارد بسیار محدودی یک نوع جاذبه متفاوت را تجربه کنند. اما در چه مواقعی؟ در زیر آن ها را بررسی کرده ایم.

کشش جسمی: شخص دیگری از نظر فیزیکی یا جسمانی زیبا به نظر می رسد و شخص نسبت به او تمایل جنسی پیدا کند.

وابستگی های عاطفی و روابط عاشقانه: اگر این افراد در یک رابطه عاشقانه یا احساسی عمیق درگیر شوند، این احتمال وجود دارد که رابطه جنسی برقرار کنند.

کنجکاوی یا جاذبه های حسی: تمایل به مواردی همچون لمس کردن، در آغوش گرفتن یا انواع بوسه باعث ایجاد علاقه به تعامل با دیگری خواهد شد.

جاذبه فکری: جذابیت های اعتقادی یا فکری عمیق از ابعاد گوناگون می تواند باعث ایجاد علاقه جنسی شود.

میل به بچه دار شدن: گرچه تمایلی به رابطه جنسی وجود ندارد، اما گاهی به علت عشق به فرزنددار شدن می تواند باعث ایجاد رابطه شود.

علت آسکشوال چیست؟

علت آسکشوال چیست؟

ممکن است در ابتدا به نظر برسد که بی جنسی گرایی ناشی از اختلالات روانی یا یک نوع مشکل سلامت روان است، اما لزوما این چنین نیست. برخی نیز تصور می کنند که ممکن است عواملی همچون به تعرض به کودکان سبب ایجاد این مسئله شود. این عقیده نیز نمی تواند صحیح باشد.

هنوز دلایل مشخصی برای بروز این نوع گرایش به دست نیامده است، اما از نظر بسیاری از متخصصان، بی جنسی گرایی ناشی از مشکلات پزشکی یا روانی نیست و نباید نسبت به آن دید منفی داشت. حتی برخی از آن ها از طریق خودارضایی نیاز خود را برآورده کرده و یا همزمان با نوسانات هورمونی به صورت مقطعی کشش جنسی را در خود احساس می کنند.

با این وجود، اگر این روند ادامه پیدا کند، می تواند منجر به نتایج منفی همچون موارد زیر شود.

علائم آسکشوال

اگر در خود یا فرد مورد نظرتان علائم زیر را مشاهده کردید، می توان گفت احتمالا بی جنسی گرا هستید.

 • هیچ نوع رابطه جنسی برایتان جذابیت ندارد و آن را لذت بخش نمی دانید
 • می دانید در چه صورت یک شخص برایتان جذاب خواهد بود، اما جذب او نمی شوید
 • اقداماتی همچون بوسیدن و در آغوش گرفتن برایتان لذت بخش است، اما مایل به تبدیل آن به سکس نیستید
 • بندرت به کسی واقعا علاقه مند می شوید
 • تمایلی به دیدن صحنه های جنسی یا حتی پورنوگرافی ندارید
 • رابطه جنسی و ازدواج هدف اصلی تان در زندگی نیست
 • بیشتر جذب شخصیت می شوید تا ظاهر یا جذابیت های جنسیتی
 • فکر می کنید که حتی اگر تمام عمر خود را بدون سکس بگذارنید هم برایتان اهمیت ندارد

نحوه تشخیص بی جنسی گرایی

از آنجا که هر فردی ممکن است برای مقطعی از زندگی دچار بی میلی شود و به علت انواع اختلالات جنسی نسبت به سکس سرد باشد، تشخیص آسکشوال کمی دشوار خواهد بود.

از سوی دیگر، معمولا افرادی که در این مورد مشکوک هستند به دلایل مختلف، جهت تشخیص قطعی به پزشک یا مشاوره جنسی مراجعه نمی کنند. با این وجود، ما یک سری سوالات را در اینجا ارائه کرده ایم که با پاسخ آن ها تا حدی می توانید به نتیجه برسید که آیا آسکشوال هستید یا خیر.

 • مفهوم جذابیت جنسی برای من چیست؟
 • آیا میلی برای تجربه رابطه جنسی دارم؟
 • وقتی صحبت از سکس و رابطه جنسی می شود، چه احساسی به شما دست می دهد.
 • آیا من فقط باید بخاطر گفته دیگران وارد رابطه شوم؟
 • رابطه جنسی تا چه حد برای من مهم است؟
 • آیا کسی وجود دارد که از نظر جنسی برای من جذابیت داشته باشد؟

نحوه برخورد با فرد آسکشوال

نحوه برخورد با فرد آسکشوال

بی جنسی گرایی ممکن است برای خود شخص چندان مسئله مهم یا نگران کننده ایی نباشد. اما برای پارتنر او می تواند آزاردهنده و بد باشد. حتی گاهی افراد بدون اطلاع از چنین موردی اقدام به ازدواج می کنند و بعدا دچار مشکلات زناشویی عدیده ایی می گردند.

در چنین مواردی بسیار مهم است که نحوه برخورد با فرد آسکشوال را بدانیم تا از وارد شدن آسیب های روحی یا بعضا جنسی به خود یا دیگری جلوگیری نمائیم. پیشنهاد می کنیم که برای این منظور، توصیه های زیر را جدی بگیرید.

 • سعی کنید او را درک کنید و اگر واقعا یک احساس عاشقانه به وی دارید، غیر جنسی بودنش را بپذیرید.
 • بی جنسی گرا بودن او را شخصی تلقی نکنید و آن را کاستی یا عدم علاقه نسبت به خودتان نسبت ندهید.
 • از اصرار، فشار یا سرزنش کردن بپرهیزید. اجازه ندهید وی دچار احساس گناه در رابطه شود.
 • تکلیفتان را با خودتان روشن کنید، آیا می توانید برای همیشه قید رابطه جنسی را بزنید یا اینکه در آینده با مشکل مواجه خواهید شد؟
 • روش های دیگر برای ایجاد صمیمت را امتحان کنید. دو شخص لزوما از طریق رابطه جنسی با یکدیگر دوام نمی آورند. ممکن است بتوانید با روش های دیگری از ارتباط خود لذت ببرید.
 • در یک فضای مسالمت آمیز در مورد نیازهایتان با شخص مقابل صحبت کنید.

درمان آسکشوال

 به طور کلی درمان تمام اختلالات و مشکلات جنسی باید توسط مشاوره جنسی و سکستراپیست ها تشخیص و درمان شود. البته این بدان معنا نیست که تمامی این مسائل قابل درمان و رفع است. بلکه گاهی نیاز است که زوجین با شرایط به وجود آمده کنار بیایند یا از روش های جایگزین استفاده نمایند.

در مورد درمان آسکشوال ها نیز بایستی به سکستراپی مراجعه نمود. البته هنوز بر سر اینکه آیا این مشکل قابل رفع است یا خیر، بحث های زیادی وجود دارد و نیازمند تحقیقات بیشتری است. اما توصیه هایی که درمانگران به این افراد می کنند این است که بی جنسی گرایی خود را به عنوان یک اختلال حاد نگاه نکنند و آن را بپذیرند.

این امر نباید باعث عدم اعتماد بنفس یا انزوای آن ها شود. بهتر است که اگر قرار است وارد رابطه عاشقانه با فردی شوند، او را از این موضوع مطلع کنند تا بعدا دچار مشکل نشوند. به طور کلی، زندگی کردن با چنین سبکی الزامات خاص خود را دارد.

سخن پایانی

امیدواریم با خواندن مطالب فوق، حال دیگر با دید بازتر و شناخت بیشتری به علائم ، درمان و نحوه برخورد با فرد آسکشوال بنگرید و به خود یا افرادی که این مسئله را دارند، کمک نمائید.

همچنین، چنانچه احساس می کنید این موضوع باعث ایجاد اختلال در زندگی شخصی تان شده و یا در روابط تان تاثیر گذاشته است، مشاوران ما در تمامی روزهای کاری هفته، از ساعت 8 صبح الی 12 شب از طریق تماس تلفنی و آنلاین پاسخگویی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما عزیزان می باشند.

آسکشوال یعنی چه؟

آسکشوال ها افرادی هستند که هیچ گونه میل جنسی به تمام جنسیت ها نداشته و علاقه ایی نسبت به سکس نشان نمی دهند.

آیا می توان گفت که اگر فردی در دوران تجرد هیچ رابطه جنسی نداشت، بی جنس گرا است؟

نه لزوما. این مسئله با داشتن گرایش بی جنسی گرایی متفاوت است و یک فرد ممکن است به دلایل فرهنگی، مذهبی یا اجتماعی از انجام رابطه جنسی بپرهیزد.

چگونه باید با یک فرد آسکشوال برخورد کرد؟

ضمن اینکه توصیه می کنیم مقاله حاضر را مطالعه فرمائید، بهتر است برای دریافت مشاوره در این زمینه با مشاوران ما در ارتباط باشید.

چگونه می توان فهمید که بی جنس گرا هستیم یا خیر؟

در این مقاله مهم ترین علائم این گرایش ذکر شده است.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

خشونت خانگی

علت خشونت خانگی چیست؟ + انواع آن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور