فراموشکاری مردان
فراموشکاری مردان

10 علت فراموشکاری مردان

آیا می دانستید بالا بودن درصد فراموشکاری مردان نسبت به زنان در تحقیقات علمی نیز ثابت شده است و آن ها در یادآوری بسیاری از چیزها دچار مشکل می شوند؟ حال باید دید که علت چیست و چه چیزی این تفاوت را به وجود می آورد. در این مقاله علل و روش های رفع مشکل فراموشکاری مردان را مورد بررسی قرار می دهیم و آن را از منظر علمی و منطقی ببینیم.

آیا فراموشکاری مردان حقیقت دارد؟

آیا فراموشکاری مردان حقیقت دارد؟

یکی از گلایه های معمول خانم ها در مورد همسر، پدر یا برادر این است که خیلی از کارها یا چیزهای ریز و درشت را فراموش می کنند. حتی گاهی این مورد زمینه دعوای زناشویی را فراهم می کند و این تصور بوجود می آید که او نسبت به خیلی از مسائل بی اهمیت است.

مثلا تاریخ سالگرد ازدواج، تولد، وعده برای خرید لباس یا وسایل خانه، بخاطر آوردن مکالمات و گفتگوها و بسیاری از موارد دیگر کمتر در ذهن آقایان می ماند و نیاز به یادآوری دارند. در حالی که خانم ها حافظه قوی تری داشته و حتی جزئیات ریز اتفاقات گذشته را بخاطر می آورند. حال سوالی که مطرح می شود، این است که آیا حقیقت دارد فراموشکاری در مردان بیشتر از زنان است؟

در جواب باید بگوئیم که پاسخ مثبت است و علت این قضیه را اثبات می کند. در پژوهش های بسیاری به روش های مختلفی زنان و مردان از نظر میزان حافظه مورد بررسی قرار گرفته و نتایج جالبی به دست آمد.

یکی از مشهورترین این تحقیقات در نروژ بر روی 48 هزار زن و مرد انجام شد. در این تحقیق چندین مرد و زن از رده های سنی مختلف انتخاب شد تا میزان فراموش کاری را فارغ از سن مورد سنجش قرار دهند.

برای مشخص شدن نتیجه، حدود 10 سوال در مورد تاریخ ها، نام ها، وقایع گذشته و جزئیات مکالمات پرسیده شد. پس از اتمام کار، مشخص گردید که بیش از نیمی از جمعیت مورد آزمایش قرار گرفته مشکل حافظه داشتند که در این میان بیشترین سهم به آقایان اختصاص داشت. یک نتیجه گیری جالب توجه آن بود که فراموشکاری در مردان به اندازه مردان مسن بود و افراد دارای تحصیلات بالا نسبت به اشخاص دارای تحصیلات پائین فراموشی کمتری دارند.

البته این بدان معنا نیست که افزایش سن هیچ نقشی در فراموشکاری مردان ندارد یا افراد تحصیل کرده فراموشی نمی گیرند بلکه تاثیر سن کمتر از آن چیزی است که تصور می شود.

علل فراموشکاری مردان چیست؟

علل فراموشکاری مردان

حال که علم بر فراموشکاری مردان صحه گذاشت، باید دید که چه دلایلی پشت آن نهفته و چه چیزی این ویژگی را در آن ها بوجود می آورد. ما در ادامه رایج ترین علل فراموشکاری مردان را ذکر کرده ایم.

مردان در زمان حال زندگی می کنند

شاید عجیب و البته جالب باشد که بدانید مردان معمولا نسبت به زنان توجه بیشتری به زمان حال و کنون دارند. مردان برخلاف زنان که به مرور گذشته و یادآوری آن می پردازند، دوست دارند که در موقعیت و وضعیت کنونی زندگی کنند.

دلیل این امر هنوز به طور قطعی کاملا مشخص نشده است اما محققان هورمون تستوسترون را عامل این قضیه می دانند. به طوری که وقتی به افراد تراجنسیتی تستوسترون جهت تغییر به جنسیت مردانه تزریق شد، آن ها بیشتر ترجیح می دادند که در حال زندگی کنند و گذشته برایشان اهمیت کمتری داشت.

این در حالی است که هورمون استروژن در خانم ها بیشتر بوده و با تاثیر بر روی سلول های عصبی، خون بیشتری را در بخش های خاص مغز به جریان می اندازند.

مشغله های ذهنی

مردان بیشتر از زنان به استدلال و تحلیل می پردازند. به همین دلیل، بیشترین مشغله ذهنی آن ها به حل مسائل روزمره و زندگی شغلی و خصوصی مربوط می شود. بنابراین، دست یافتن به یک دستاورد در آینده برایشان اهمیت بیشتری از حفظ گذشته دارد.

بعلاوه، آن ها در چندین حوزه مسئولیت دارند. البته که خانم ها در دنیای امروز نیز نقش های متفاوتی ایفا می کنند که اگر این مسئولیت ها گوناگونی زیادی پیدا کنند، فراموشکاری آن ها می تواند به اندازه فراموشکاری مردان باشد اما در کل، مردان به اندازه زنان نمی توانند همزمان بر روی چند فعالیت تمرکز داشته باشند.

تفاوت های ذهنی و شناختی

تفاوت های ذهنی و شناختی عامل تاثیر گذار در فراموش یمردان

زنان به طور عمومی از نیمکره راست استفاده می کنند، در حالی که آقایان بیشتر نیمکره چپ را به کار می گیرند. نیمکره چپ مسئول تحلیل و آنالیز و حل مسائل ریاضی است اما نیمکره راست بیشتر احساسات را پردازش می کند.

بنابراین، یک علت فراموشکاری مردان این می تواند باشد که آن ها کمتر حوادث احساسی را به ذهن می سپارند. علاوه بر این، گرچه هنوز این یافته ها به قطعیت نرسیده اند اما ذهن مردان زودتر از ذهن زن ها کوچک و جمع می شود، در نتیجه حافظه کندتر و ضعیف تر خواهد شد.

استرس و مه مغزی

شاید شما هم در مورد مه مغزی شنیده باشید. این پدیده که علت اصلی آن استرس و اضطراب است، تاثیر چشمگیری در کاهش توجه و اضطراب دارد. بر این اساس، یک دلیل دیگر فراموشکاری مردان می تواند مه مغزی باشد که بخاطر تحمل استرس های کاری، شغلی، تحصیلی و مشکلات خانوادگی بوجود می آید. بعلاوه، خستگی نیز می تواند کارکرد مفید ذهن را کاهش دهد و حافظه را ضعیف تر نماید.

مصرف مواد مخدر

در میان اثرات مخرب مواد مخدر بر مغز، بایستی کاهش حافظه و عدم تمرکز را نیز اضافه کرد. البته نمی توان این مورد را در فراموشکاری همه مردان دخیل دانست اما درباره آن هایی که به مواد مخدری همچون حشیش، تریاک، اعتیاد به گل، ماری جوانا، کوکائین و … اعتیاد دارند، تاثیر بر کاهش حافظه به صراحت نشان داده شده است.

این افراد، پس از مدت کوتاهی با اختلالاتی همچون ضعف در توجه و حافظه، ناتوانی حل مسئله، اختلال در کارکردهای اجرایی، کندی در انجام کارها، بی خوابی و آشفتگی مواجه می شوند.

سایر دلایل فراموشی در مردان

علاوه بر موارد شرح داده شده، عوامل بسیار دیگری نیز می توانند از علل فراموشکاری مردان محسوب شوند که البته مخصوص آن ها نیست و ممکن است در زنان نیز بروز کند.

 • بی خوابی یا نداشتن خواب کافی
 • مصرف برخی داروها
 • کم کاری تیروئید
 • افسردگی
 • آسیب به سر
 • کمبود ویتامین B12
 • بیماری های مغزی
 • سکته
 • برخی بیماری های جسمی
 • مصرف غذاهای ناسالم و سبک زندگی نادرست
 • حواس پرتی

روش های رفع مشکل فراموشکاری مردان

روش های رفع مشکل فراموشکاری مردان

گرچه ما بر اساس تحقیقات علمی گفتیم که فراموشکاری مردان حقیقت دارد اما این به معنای مطلق یا تغییرناپذیر بودن آن نیست. روش های بسیاری وجود دارد که به تقویت حافظه ما کمک می کند و از میزان فراموشی می کاهد. ما به شما موارد زیر را توصیه می کنیم.

رژیم غذایی سالم

در تحقیقات انجام شده در دانشگاه هاروارد بر روی 28 هزار مرد، مشخص شد که مصرف میوه و سبزیجات نقش بسیار موثری در کاهش فراموشکاری مردان دارد. بویژه توصیه می شود که از خوردن سبزیجات تازه و سبز تیره، میوه های نارنجی و آبمیوه های طبیعی غافل نشوید. این مورد حتی می تواند تا حد زیادی از آلزایمر و افسردگی در سالمندان جلوگیری کرده و یا زمان آن را به تعویق بیندازد.

داشتن خواب کافی

هر چقدر هم که زندگی پر مشغله و پر از دغده باشد، نباید خواب از حد کافی کمتر شود. افرادی که بویژه خواب شبانه خوب یا درستی ندارند، توانایی شناختی و حافظه آن ها به افول می رود و حتی ممکن است دچار تنبلی ذهن شوند. به طور میانگین، 6 تا 8 ساعت برای خواب شبانه خوب است و یک استراحت کوتاه در میانه روز نیز می تواند فراموشکاری مردان را کاهش دهد.

ورزش کنید

ورزش بهترین راه برای افزایش اکسیژن و در نتیجه تقویت گردش خون می باشد. حتی اگر وقت یا امکان ورزش حرفه ایی ندارید، می توانید روزانه بخشی از مسافت خانه تا محل کارتان را به صورت پیاده طی کنید.

مطالعات ثابت کرده است که دویدن 20 الی 30 دقیقه ای در طول روز به بهبود حافظه بلندمدت، فراموشکاری مردان را نیز تا حد بسیار زیادی بهبود می بخشد. حتی اگر 1 دقیقه ورزش سخت نیز در روز داشته باشید حافظه تان قوی تر می شود.

ذهن را به چالش بکشید

ذهن انسان نیز همچون ماهیچه های بدن نیاز به ورزش و تقویت دارد. بهتر است از بازی های فکری، پازل ها یپیچیده و هر نوع فعالیتی که نیازمند حل مسئله و تحلیل است را انجام دهید مسیرهای عصبی مغز را تقویت کنید.

همچنین، از آنجا که بخشی از فراموشکاری مردان به علت عدم توجه به جزئیات است، پیشنهاد می دهیم که عکس های دارای جزئیات زیاد را مشاهده و اجزای آن را حفظ کنید. به طور کلی سعی کنید که توجه بیشتری به جزئیات داشته باشید.

علت های فراموشی را بیابید

مسلما یک سری عوامل در حواس پرتی و کاهش حافظه بیش از سایرین نقش دارند. بر روی یک کاغذ هر آنچه را که موجب حواس پرتی تان شده است را یادداشت نمائید. اگر مشکل حل نشده ایی در آن ها وجود دارد، سعی کنید که با نوشتن راه های ممکن ذهن تان را مرتب کنید. اگر احساس می کنید که در حل آن عاجزید، به مشاور مراجعه کنید.

سخن پایانی

با وجود آنکه ما در این مقاله بالا بیشتر بر علل فراموشکاری مردان و روش های رفع این مشکل متمرکز بودیم اما کمبود حافظه و تمرکز می تواند هر دو جنسیت را در هر سنی درگیر کند. چه بسا این مسئله یک مانع بزرگ در موفقیت های تحصیلی و شغلی ما نیز باشد.

علاوه بر شیوه هایی که در بالا ذکر شد، تکنیک های بسیار دیگری هستند که می توانند مغز و ذهن را تقویت کرده و یادگیری را افزایش دهند. مشاوران و روانشناسان دکتر فکر در کنارتان هستند تا شما را با جدیدترین روش های رفع مشکل فراموشکاری مردان و زنان آشنا کرده و مشاوره تخصصی ارائه دهند. برای برقراری ارتباط می توانید در تمامی روزهای کاری هفته از ساعت 8 صبح الی 12 شب تماس بگیرید.

آیا حققیت دارد که مردان فراموشکار هستند؟

بله. علم این قضیه را اثبات کرده و در پژوهش های بسیاری به روش های مختلفی زنان و مردان از نظر میزان حافظه مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شد که میزان فراموشی در مردان بیشتر است.

علت فراموشکاری مردان چیست؟

در این مقاله می توانید با اصلی ترین دلایل فراموشکاری مردان آشنا شوید.

چگونه می توان مشکل فراموشکاری مردان را رفع کرد؟

ضمن توضیحات و تکنیک هایی که در مقاله آمده است، می توانید از طریق مشاوره دکتر فکر با تکنیک های تقویت حافظه آشنا شوید.

آیا تفاوت جنسیتی می تواند دلیل فراموشکاری مردان باشد؟

این مورد هنوز به قطعیت نرسیده و نیاز به مطالعه بیشتری دارد. اما تا به حال مطالعات زیادی تفاوت های ذهنی و بیولوژیکی را در قدرت حافظه مردان و زنان تاثیرگذار می دانند.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

خیانت زن

نشانه های خیانت زن و نحوه برخورد با آن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور