نعوظ صبحگاهی
نعوظ صبحگاهی

نعوظ صبحگاهی نشانه چیست؟ + علل آن

نعوظ صبحگاهی یک اتفاق رایج برای بسیاری از پسران و مردان است. گاه به گاه، مردان ممکن است با آلت تناسلی نعوظ از خواب بیدار شوند. این در مردان جوان‌تر شایع‌تر است، اگرچه مردان در هر سنی ممکن است NPT را تجربه کنند.

بسیاری از مردم تصور می کنند نعوظ صبحگاهی نشانه ای از تحریک جنسی است، اما همیشه اینطور نیست. نعوظ صبحگاهی احتمالاً پاسخ بدن شما به یکی از چندین رویداد طبیعی است.

علل نعوظ صبحگاهی چیست؟

علت NPT احتمالاً چند عاملی است. پزشکان چند نظریه دارند که به توضیح اینکه چرا مردان هر از گاهی با آلت تناسلی  نعوظ از خواب بیدار می شوند کمک می کند، اما هیچ یک از این نظریه ها توسط شواهد پزشکی و ملموس پشتیبانی نمی شود. این نظریه ها عبارتند از:

تحریک فیزیکی

اگرچه چشمان شما بسته است، اما بدن شما هنوز از آنچه در اطراف شما اتفاق می افتد آگاه است. اگر شما یا شریک زندگیتان به طور تصادفی اندام تناسلی خود را لمس کنید یا بچرخانید، ممکن است نعوظ شوید. بدن شما این تحریک را حس می کند و با نعوظ پاسخ می دهد.

تغییرات هورمونی

سطح تستوسترون شما صبح ها بعد از بیدار شدن به بالاترین حد خود می رسد. بلافاصله پس از بیدار شدن از مرحله خواب با حرکات سریع چشم بالاترین میزان است. افزایش این هورمون به تنهایی ممکن است برای ایجاد نعوظ کافی باشد، حتی در صورت عدم وجود هرگونه تحریک فیزیکی. با بالا رفتن سن مردان، معمولاً بین 40 تا 50 سالگی، سطح طبیعی تستوسترون شروع به کاهش می کند. با کاهش این سطح، ممکن است دوره های NPT نیز کاهش یابد.

آرامش مغز

در طول ساعات بیداری بدن شما هورمون هایی را برای سرکوب نعوظ ترشح می کند. هنگامی که شما خواب هستید، بدن شما کمتر از این هورمون ها ترشح می کند. این واقعیت را با دلایل دیگری که ممکن است نعوظ را در خواب تجربه کنید، ترکیب کنید و احتمال NPT بیشتر می شود.

برخی افراد بر این باورند که نعوظ صبحگاهی مانع از ادرار کردن آنها در طول خواب می شود، اما این درست نیست. نعوظ صبحگاهی نیز همیشه نشانه ای از تحریک جنسی نیست. در بسیاری از موارد، NPT ناشی از رویاها یا افکار جنسی نیست.

درمان نداشتن نعوظ صبحگاهی

چه کسی نعوظ صبحگاهی را تجربه می کند؟

مردان در هر سنی می توانند NPT را تجربه کنند. در هر سنی این موضوع طبیعی است و نشانه ای از عملکرد مناسب خون و سیستم عصبی در داخل و اطراف آلت تناسلی است. پسران جوان ممکن است NPT را در سنین 6 تا 8 سالگی تجربه کنند. NPT ممکن است در مردان 60 و 70 ساله نیز رخ دهد. با شروع مشکلات ED، این موارد کمتر می شود و با افزایش سن، این مشکلات بیشتر می شوند.

مردان ممکن است هر شب سه تا پنج بار نعوظ را تجربه کنند.  این موضوع غیر مرتبط با آنچه در رویاهای شماست می باشد، NPT می تواند تا 30 دقیقه و حتی بیشتر از آن دوام بیاورد. برخی از مردان ممکن است نعوظ را تا دو ساعت در طول خواب تجربه کنند. اکثر نعوظ ها در عرض چند دقیقه پس از بیدار شدن از خواب از بین خواهند رفت.

علل عدم نعوظ صبحگاهی

داشتن آلت تناسلی در حالت نعوظ وقتی از خواب بیدار می‌شوید، نشانگر تامین خون سالم و اعصاب آلت تناسلی است. وجود NPT همچنین به احتمال زیاد نشان می دهد که شما از نظر فیزیکی قادر به ایجاد و حفظ نعوظ در بیداری هستید.

اگر تجربه NPT را متوقف کنید یا متوجه شوید که دیگر با آلت تناسلی نعوظ از خواب بیدار نمی شوید، ممکن است نشانه اولیه یک مشکل پزشکی زمینه ای باشد.

به احتمال زیاد، این نشانه ای از اختلال نعوظ فیزیکی است. ممکن است اتفاقی در بدن شما بیفتد که مانع از تامین خون یا اعصاب کافی برای عملکرد مناسب نعوظ شود. ممکن است احتمال بیشتری برای تجربه ED داشته باشید اگر:

  • اضافه وزن
  • فشار خون بالا
  • سطح کلسترول بالا
  • دیابت
  • افسردگی

برخی ناتوانی های جسمی نیز ممکن است ED را بیشتر احتمال دهد.

داروها همچنین ممکن است بر توانایی شما برای تجربه نعوظ صبحگاهی تأثیر بگذارند. داروهای مسکن و برخی داروهای ضد افسردگی ممکن است از NPT جلوگیری کنند.

NPT ممکن است با افزایش سن کمتر رایج شود، اما اگر جوان هستید و نعوظ صبحگاهی را تجربه نمی کنید یا اگر نعوظ شما به طور ناگهانی متوقف می شود، ممکن است زمان مراجعه به پزشک فرا رسیده باشد.

علل نعوظ صبحگاهی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر مرتباً نعوظ صبحگاهی را تجربه می کردید؛ اما اکنون اصلاً آن را تجربه نمی کنید یا نعوظ کمتری دارید، باید با پزشک خود صحبت کنید. در حالی که طبیعی است که دوره های NPT با افزایش سن کمتر اتفاق بیفتد، کاهش ناگهانی فرکانس ممکن است نشانه ای از یک مشکل پزشکی زمینه ای باشد.

اکثر نعوظ های صبحگاهی ظرف 30 دقیقه پس از بیدار شدن از خواب فروکش می کنند. اگر نعوظ شما بیش از یک ساعت بعد از بیدار شدن طول بکشد یا اگر دردناک شد، باید یک قرار ملاقات بگذارید.

علل عدم نعوظ صبحگاهی

درمان نداشتن نعوظ صبحگاهی

برای درمان نداشتن نعوظ صبحگاهی ابتدا باید دلیل آن را بدانید. گاهی این موضوع دلیل خاصی ندارد و در نتیجه درمان خاصی نیز برای آن تجویز نمی شود؛ اما اگر این موضوع برگرفته از یک مشکل و یا بیماری باشد، نیاز است برای درمان آن اقدام کنید. نوع درمان نیز به نوع مشکل شما بستگی خواهد داشت. در این مورد برای اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی علل نعوظ صبحگاهی بپردازیم. اینکه علل عدم نعوظ صبحگاهی چیست می تواند شامل موارد مختلفی باشد که ما آن ها را بررسی کردیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص علل عدم نعوظ صبحگاهی و یا درمان نداشتن نعوظ صبحگاهی داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

آیا نعوظ صبحگاهی بیماری تلقی می شود؟

خیر برعکس نشان دهنده سالم بودن دستگاه تناسلی است.

آیا نعوظ صبحگاهی به تفکرات و خواب ارتباط دارد؟

خیر اصلاً مرتبط نیست و با هورمون ها و شرایط بدن متفاوت است.

آیا عدم نعوظ صبحگاهی بیماری است؟

این موضوع بستگی به شرایط فرد دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

همچنین ببینید

قرص دیوالدین

قرص دیوالدین برای چیست؟ + عوارض مصرف آن

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور