11 علت مشکلات خانوادگی و روش های حل آنها
11 علت مشکلات خانوادگی و روش های حل آنها

11 علت مشکلات خانوادگی و روش های حل آنها

علت مشکلات خانوادگی در جوامع مختلف از موضوعیت متفاوتی برخوردار است. متناسب با نوع مشکل، راه حل مشکلات خانوادگی نیز متفاوت خواهد بود. در این مقاله علاوه بر ارائه اطلاعاتی در این زمینه، امکان دریافت مشاوره را نیز برای شما عزیزان به صورت تلفنی، حضوری و آنلاین فراهم نموده ایم. کافی است با شماره های موجود در جدول زیر تماس حاصل نمایید.

علت مشکلات خانوادگی چیست؟

مشکلات خانوادگی تنها منحصر به زوجین دارای فرزند نخواهد بود. افراد دارای فرزند نیز ممکن است دچار این مشکلات باشند. در واقع می توان گفت از دیدگاه خانواده درمانی امروزه، زن و مرد به تنهایی یک خانواده می توانند محسوب می شوند. بنابراین زمانی که مشکلاتی بین آنها به وجود می آید، می توان گفت یک مشکل خانوادگی صورت پذیرفته است.

مشکلات خانوادگی شکل های متفاوتی دارد و همچنین راه حل های متفاوتی نیز متناسب با علت مشکلات خانوادگی می توان پیشنهاد نمود. ریشه یابی مشکلات یکی از سخت ترین و دقیق ترین اموری است که یک مشاور خانواده باید آن را انجام دهد تا بتواند کمک بیشتری به اعضای خانواده جهت بهبود روابط شان داشته باشد.

 در جامعه امروزی و متناسب با نوع فرهنگ و زندگی افراد، علت مشکلات خانوادگی متفاوت می باشد و می توان گفت ویژگی های خانواده خوشبخت و نحوه عملکرد آن ها در زندگی نیز متفاوت خواهد بود و همچنین راه حل درمان آنها نیز متفاوت است. به همین دلیل است که ما شرایط مختلفی را در نظر خواهیم گرفت که متناسب با آن به دنبال راه حل های درستی خواهیم بود.

11 علت مشکلات خانوادگی

11 علت مشکلات خانوادگی
11 علت مشکلات خانوادگی

آنچه در ادامه مطرح خواهد شد، مطابق با تحقیقات روانشناسی انجام شده و عواملی است که برای مشکلات ذکر خواهیم نمود. آنچه در ادامه ذکر خواهد شد، کلیتی را برای شما ذکر می نماید. اما برای اطلاع دقیق از مشکلات، لازم است از یک متخصص و مشاور کمک بگیرید تا به درستی مشکلات بین شما را شناسایی نماید.

1. ازدواج اشتباه

از جمله دلایلی که موجب می‌شود که زندگی زناشویی با مشکلات زیادی روبرو گردد، ازدواج اشتباه و ده مورد از اشتباهات رایج در روابط زناشویی می باشد. زمانی که زن و مرد نتوانند زندگی خوبی را با یکدیگر تجربه کنند، به موجب آن می توانند زندگی خوبی را در کنار هم تجربه نمایند. مشکلاتی که از اول گریبانگیر خانواده ها بوده است و یا در راه ازدواج آن ها به وجود آمده است، کم کم خود را در زندگی مشترک نشان می‌دهد.

 زمانی که زن و مرد دارای فرزند می شوند، این مسئله می‌تواند موجب بروز اشتباهات زیادی بین آن ها شود. اختلافات زناشویی گریبانگیر خانواده و فرزندان خواهد شد و به همین دلیل فرزندان علاوه بر اینکه سبک فرزندپروری درستی را تجربه نمی کنند، مشکلات زیادی نیز در زندگی به علت مشکلات والدینشان خواهند داشت و همین از علت مشکلات خانوادگی خواهد بود.

2. مشکلات اقتصادی

 اقتصاد نقش مهمی در زندگی های امروزه افراد ایفا می کند. چرا که انتظارات و سبک زندگی گذشته انسان ها تغییر یافته است و به همین دلیل می تواند متناسب با این تغییرات، مشکلاتی برای افراد به وجود آید که لازم است برای حل آنها از نظر اقتصادی توانایی برطرف نمودن را داشته باشند. زمانی که این اتفاق بتواند صورت پذیرد، احساس بدی در آنها شکل می‌گیرد و به دنبال اطلاع از عوامل طلاق عاطفی زن و شوهر و راه های جلوگیری از آن می باشند.

 گاهی نیز علت مشکلات خانوادگی از مشاجره هایی است که بین والدین و یا حتی فرزندان با والدین وجود دارد این است که آنها به دلیل مسائل مالی به مشکلاتی بر می‌خورند و یا بیکار افراد را از نظر روحی و روانی آزار می دهد و در زندگی خانوادگی شان نیز تاثیر گذار می باشد. فشارهای اقتصادی موجب می‌شود تا از بسیاری امکانات رفاهی و همچنین موارد دیگر بهره مند شوند و در سبک زندگی آنها بسیار تأثیرگذار باشد.

3. مشکلات حل نشده

 تصور کنید که بهترین غذای دنیا را درست کرده اید، اما این غذا را در ظرف در بسته ای برای مدت زمان زیادی نگهداری نمایید بدون اینکه هیچ گونه استفاده از آن کرده باشید. همین مسئله باعث می شود پس از گذشت چند روز از زمانی که به آن سر بزنید، با بوی بسیار بد و کپک روی غذامواجه شوید.

علت مشکلات خانوادگی زمانی که به طور صحیح برطرف نشده باشد، موجب می شود که همانند غذای کپک زده، کم کم خود را به شکل های بهتری نشان دهد و موجب شود تا زندگی با دشواری زیادی مواجه گردد. به همین دلیل است که ما توصیه می کنیم در مواجهه با مشکلات تلاش کنید تا در همان اوایل کار به دنبال راه حل درست و منطقی باشید.

4. مشکلات خانوادگی

مشکلات خانوادگی
مشکلات خانوادگی

 از دیگر علت مشکلات خانوادگی مشکلات خانوادگی زن و مرد با خانواده اصلی خود و یا خانواده همسر خود موجب شود تا تاثیر منفی بر روی زندگی خانوادگی و مستقل آنها داشته باشد. به عنوان مثال : زمانی که هنوز مسائل گذشته با خانواده همسر برطرف نشده است، موجب می‌شود و دائماً درگیر با مسائلی باشند که در گذشته صورت گرفته است و یا حرف و حدیث‌هایی که بین خانواده‌ها را رد و بدل می‌شود و به دنبال پاسخ این سوال که از دست مادر شوهرم چیکار کنم؟ باشند.

 گاهی ممکن است برخلاف آن، فرد با خانواده شخصی خودش مشکلاتی داشته باشد و به همین دلیل امکان برقراری ارتباط درست با آنها برایش وجود نداشته باشد. به همین دلیل، این مسئله نه تنها بر روی روحیه خود فرد تاثیر منفی بر جای خواهد گذاشت. بلکه فرزندان او نیز از نظر ارتباطی دچار مشکلات خواهد شد و ممکن است به همین دلایل، مخالفت و مشاجره های با والدین خود داشته باشند.

5. فاصله زیاد از علت مشکلات خانوادگی

 منظور از فاصله، همیشه بعد مسافت نخواهد بود. گاهی از نظر ذهنی و عاطفی افراد فاصله زیادی با یکدیگر دارند. شاید هم خانه باشند اما این هم خانگی با مجادله های ذهنی و احساسی زیادی مواجه باشد. به همین دلیل هر روز این فاصله بیشتر خواهد شد و کم کم موجب می‌شود تا زندگی آنها به هم بریزد و مختل شود.

 گاهی نیز بعد مسافت بر روی زندگی خانوادگی تاثیر منفی می گذارد. به عنوان مثال : افرادی که فاصله زیادی از یکدیگر دارند و هر کدام از آنها به دور از دیگر در حال زندگی کردن می باشند، این مسافت تاثیر بسیار منفی بر زندگیشان بر جای خواهد گذاشت آنقدر که توانایی برقراری ارتباط را از دست می دهند و اگر این مسافت کوتاه تر شود، بر کاهش استرس آن ها تاثیر گذار خواهد بود.

6. عدم توانایی حل مشکلات و مسائل

 بسیار مهم است که زمان بروز مشکل بتوانیم به خوبی آنها را برطرف نماییم و آن ها را و حل و فصل کنیم. حل مشکلات متناسب با علت مشکلات خانوادگی و مسائلی که برایتان به وجود می آورد، راهکارهای متفاوتی خواهند داشت. اگر توانایی حل مسائل خود را به درستی داشته باشیم، در آینده با مشکلات کمتری مواجه خواهیم شد و به همین دلیل زندگی آرام تر و بهتری را برای خود می توانیم رقم بزنیم.

 واکنش های افراد به هنگام وجود مشکلات می‌تواند متفاوت باشد. به عنوان مثال : برای برخی از افراد زمانی که با مشکلی مواجه می شوند، واکنش های هیجانی همانند گریه، ناراحتی و خشم را بروز می‌دهند. اما برای افراد دیگر نیز ممکن است واکنش های فیزیولوژیک همانند سردرد، معده درد را تجربه کنند و برای افرادی که حل مسئله قوی دارند نیز، تلاش می‌کنند تا آن را به خوبی حل کنند.

7. عدم قدرت تصمیم گیری

 قدرت تصمیم گیری در زندگی بسیار مهم است و موضوعی است که ما در مشاوره زناشویی بسیار با آن مواجه می شویم. این که افراد نتواند تصمیم گیری درستی داشته باشند، ممکن است مشکلات شخصی را تجربه نمود باشند اما این موضوع تا زمانی می‌تواند صورت پذیرد که مجرد باشند ولی در زمان متاهلی، مشکلاتی گریبانگیر زندگی آنها خواهد شد و به همین دلیل این مشکلات بسیار تاثیر منفی بر جای خواهد گذاشت.

در تصمیم‌گیری در زندگی خانوادگی نقش بزرگتر و مهمتری را ایفا می نمایند. زیرا نقش خانوادگی مهم تر از زندگی فردی خواهد بود.  تصمیمی که در زندگی خانوادگی توسط یک پدر یا مادر صورت می پذیرد، تنها به یک نفر محدود نخواهد شد و به همین دلیل تمام اعضای خانواده را درگیر این مسئله خواهد کرد و موجب مشکلات زیادی خواهد شد.

8.عدم مسئولیت‌پذیری از علت مشکلات خانوادگی

 مسئولیت پذیری در زندگی شخصی و خانوادگی بسیار مهم است. برخی از مشکلاتی که برای این افراد به وجود می‌آید، به دلیل همین عدم مسئولیت پذیری می باشد و قطعاً این موضوع تنها به یک جنس منحصر نخواهد شد. اگر مرد مسئولیت پذیر نباشد زن به دنبال راهکارهای برخورد با شوهر بی کار می باشد، قطعا نمی تواند زندگی خانوادگی را به درستی اداره نماید و در صورتی که زن مسئولیت پذیر نباشد، باعث مشکلات زندگی و زناشویی بیشتری خواهد شد.

گاهی ممکن است زن و مرد، مسئولیت پذیر نباشند. اما فرزندشان به دلیل عدم این خصوصیات اخلاقی مشکلات زیادی را برایشان رقم بزند که به نوبه آن می‌تواند باعث مشکلات خانوادگی شود. در صورتی که این موضوع زمینه ارثی و ژنتیکی نداشته باشد، نوع تربیت اشتباه می تواند علت به وجود آمدن این مشکلات شناخته شود.

9. خشونت خانوادگی

 خشونت از دیگر علت مشکلات خانوادگی می تواند باشد که شاید تنها نسبت به یک فرد و یا بر عکس آن، منحصر به همه اعضای خانواده باشد. به دلیل مشکلات شخصی و گاهی نیز به دلیل مشکلات خانوادگی می‌تواند صورت پذیرد. در هر صورت این خشونت باعث می شود که زندگی افراد با مشکلات زیادی مواجه شوند و همچنین به عنوان یک الگوی نادرست برای فرزندان محسوب شود بنابراین خانم ها باید به دنبال راه های کنترل خشم در زنان باشند.

 عدم کنترل خشم در آقایان موجب می شود که گاهی این مسائل به ضرب و شتم و کتک زدن منجر شود و گاهی نیز به مشاجره های کلامی و حادثه های ناگوار برای آنها به وجود آید. اگر این خشونت قابل کنترل نباشد، شرایط بسیار دشواری را برای آنها رقم خواهد زد و به همین دلیل زندگی بسیار دشواری را رقم خواهد زد.

10. مشکلات روانی حل نشده

 زمانی که مشکلاتی بین زوجین به وجود می آید و به درستی حل نشده باشد، این مسئله باعث می‌شود که مشکلات روانی بر هم ریختگی زندگی خانوادگیشان شود و آن ها را دچار مسئله و مشکل نماید. جالب است بدانید که مشکلات روانی حل نشده می تواند کم کم به بروز سایر بیماری های روانی تبدیل شود. بنابراین در همان ابتدا لازم است برای حل آنها چاره‌ای اندیشیده شود.

 متناسب با نوع اختلالات روانی شرایط متفاوتی برای افراد رقم خواهد زد به عنوان مثال : نگرانی بیش از حد و بدبینی یکی از موارد و مشکلاتی که برای زوجین به وجود می آید و به همین دلیل شرایط بسیار سختی را برایشان رقم خواهد زد. و یا سایر عوامل و مشکلات روانی دیگر هر یک به نوعی خود را در زندگی نشان می دهد.

11. ترک اعتیاد از راه حل مشکلات خانوادگی

 اعتیاد، گریبانگیر خانواده‌های است که نتوانسته اند از پس مشکلات خود به درستی بر بیایند و به همین دلیل ادامه زندگی برای آن ها مشکلات به دنبال راه حل های نادرستی می باشند و بسیاری از مواردی که گفته شد را ممکن است تجربه نمایند. اعتیاد به انواع مواد مخدر و میزان مصرف آن نیز می تواند در به وجود آمدن این مشکلات تاثیر گذار باشد.

برخی از افراد معتاد به مواد مخدر، زندگیشان به گونه ای است که به هیچ وجه نمی توانند در شرایط عادی زندگی کنند و به طور معمول تمام زندگی شان صرف مصرف مواد خواهد شد. به همین دلیل است که در زندگی شخصی خود عقب ماندخ و توانایی برقراری ارتباط و یا موارد را نخواهند شد. 

راه حل مشکلات خانوادگی

راه حل مشکلات خانوادگی
راه حل مشکلات خانوادگی

همانطور که ذکر شد، متناسب با هر یک از مشکلات راه حل مشکلات خانوادگی متفاوتی می تواند وجود داشته باشد و نمی‌توان یک راه حل را به عنوان شاه کلید تمام مشکلات محسوب نمود. در واقع برای حل هر یک از آنها باید به دنبال بهترین راه حل ها باشیم که از عهده ما خارج است و نمی‌توانیم به تنهایی از پس مشکلات بر بیاییم. به همین دلیل بهتر است با یک فرد مطمئن در این زمینه مشورت نماییم.

 یک مشاور خانواده می تواند به شما کمک نماید تا مشکلات را به درستی بشناسد و از پس آن بر بیاید. مشکلات خانوادگی در صورتی که از ریشه حل نشوند، علاوه بر اینکه یک زندگی را از هم فرو خواهد پاشید، زندگی اشتباهی را نیز برای نسل‌های بعدی رقم خواهد زد که باعث داشتن یک جامعه دارای مشکل خواهد شد.

 برای برقراری ارتباط با مشاوران راه های مختلف وجود دارد و متناسب با نوع شرایط شما مشاوره حضوری و غیرحضوری آنلاین و سایر موارد را برایتان فراهم نموده ایم تا در هر زمان که مایل باشید با کارشناسان ما ارتباط داشته باشید. مشاوران ما همه روزه به جز ایام تعطیل، آماده ارائه خدمات به شما عزیزان خواهد بود.

خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش نمودیم تا اطلاعاتی را در رابطه با علت مشکلات خانوادگی و همچنین راه حل مشکلات خانوادگی به شما ارائه نماییم. در صورتی که مایل به کسب اطلاعات بیشتری در این زمینه می باشید، می توانید با مشاوران ما که شماره های آنان در جدول زیر موجود است تماس حاصل نمایید. مشاوران ما همه روزه، ختی ایام تعطیل، آماده ارائه خدمات به شما خواهند بود.

علت مشکلات خانوادگی چیست؟

علت مشکلات خانوادگی در دسته های مختلفی قرار خواهد گرفت که ما در این مقاله بدان خواهیم پرداخت.

راه حل مشکلات خانوادگی چیست؟

با توجه به مشکلات هر یک از افراد، می تواند راه حل های ارائه شده نیز متفاوت باشد. اما قطعا برای تمامی آن ها مشاوره بسیار موثر خواهد بود.

آیا بی پولی می تواند موجب مشکلات خانوادگی شود؟

این موضوع بسته به دیدگاه افراد، نوع نگاه آن ها به دنیا و همچنین شرایط زندگیشان متفاوت باشد. اما به طور کلی تاثیر گذار خواهد بود.

چگونه می توان از مشاوره آنلاین برای حل مشکلات بهره مند گردید؟

برای دریافت مشاوره می توانید وارد سایت شوید و این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور