توصیه قبل ازدواج

توصیه های قبل از ازدواج

در این مقاله قصد داریم به 10 توصیه مهم قبل ازدواج بپردازیم. قطعا ازدواج یکی از مهم ترین تصمیمات شما در زندگی شخصی تان خواهد بود و بسیار طبیعی است که در مورد آن نگران باشید. بیشتر افراد از آینده ای که قرار است با ازدواج برای آنها رقم بخورد بسیار دلواپس و نگران هستند اما باید به عرضتان برسانیم برای یک ازدواج موفق باید آگاهانه رفتار کرد. چگونه؟ فقط کافیست این توصیه های قبل ازدواج  را بدانید. در این مقاله به توصیه های قبل ازدواج، دلایل ازدواج، هدف از ازدواج و نشانه های آمادگی برای ازدواج میپردازیم.

چرا ازدواج میکنیم؟

شاید تا بحال این سوال را چندبار از خود پرسیده اید و به جواب قانع کننده ای نرسید. یکی از توصیه های قبل ازدواج این است که شما چگونه به این سوال پاسخ خواهید داد.

 1. تشکیل خانواده: هر کدام از زوجین اقدام به مستقل شدن و جدا زندگی کردن از پدر و مادر میکنند. در اصل آنها میخواهند تشکیل خانواده دهند. در این راستا زوجین تصمیم میگیرند که اداره امور زندگی خود را بر دست بگیرند.
 2. برطرف کردن نیازهای جنسی: یکی دیگر از توصیه های قبل ازدواج روابط جنسی است. نیاز جنسی هردو زوجین با ازدواج مشروع و مقبول برطرف میشود. روابط جنسی و عاطفی زوجین با رفتارهای محبت آمیز، عشق و دلدادگی به یکدیگر تامین میشود.
 3. کسب جایگاه اجتماعی: با ازدواج شما میتوانید در جامعه از جایگاه بالا و قابل احترامی برخوردار شوید. ازدواج یا فرزند باعث تلاش و کوشش برای پیدا کردن موقعیت های بهتر میشود.
 4. تولید نسل: در تمام دوران ها فرزندان باعث استحکام و تداوم خانواده میشوند. تولد فرزند در زندگی یک متغیر است که باعث میشود زندگی زوجین از حالت یکنواختی خارج شود.
 5. ارتقاء و پیشرفت در زندگی: بسیار واضح است که در زندگی زوجین نیازهایی باید تامین شود که از قبل در زندگی مجردی وجود نداشته است. نیازهایی از جمله خرید وسایل خانه، مسکن و یا وسیله نقلیه. به همین علت است که ازدواج باعث تلاش و کوشش میشود به این منظور که هردو برای داشتن زندگی بهتر و راحت و درآمد بالا تلاش میکنند.

از بهترین راه های تقلب در تست اعتیاد آگاه شوید.

هرگز با این اهداف ازدواج نکنید

مواردی که در بالا ذکر شده است جزء اهداف کلی در توصیه های قبل ازدواج بشمار می آیند که در مشاوره ازدواج مورد بررسی قرار میگیرند. اما تمام ما میدانیم که هر فردی برای ازدواج هدف های شخصی دارد اما دوستان در نظر داشته باشید اهداف ازدواج دو گروه هستند:

اهداف منطقی ازدواج

 • مستقل شدن
 • آرامش ذهنی و جسمی
 • رشد معنوی و مذهبی
 • تنها نبودن
 • بهتر شدن شرایط زندگی
 • یافتن تکیه گاه
 • تولید نسل
 • دریافت محبت و عاطفه
 • رشد ذهنی
 • رشد اجتماعی و اقتصادی

اهداف غیرمنطقی ازدواج

 • کسب درآمد بیشتر
 • گرفتن ویزای مهاجرت
 • کسب شهرت
 • یافتن پرستار
 • لجبازی با دوستان و خانواده
 • ترس از دیر شدن زمان ازدواج
 • کسب رانت های خاص
 • کسب قدرت سیاسی
 • فرار از مشکلات خانوادگی
 • وصلت دو طایفه

اگر شما جزء افرادی هستید که برای رسیدن به اهداف غیرمنطقی ازدواج میکنید سخت در اشتباهید. بهتر است به توصیه های قبل ازدواج توجه کنید و در انتخاب و تصمیم گیری خود نیز تجدید نظر کنید. یکی از خدماتی که ما در مرکز مشاوره دکتر فکر به زوجین ارائه میدهیم آگاه کردن هر دو زوجین از اهداف ازدواج و کمک به زوجین برای انتخاب بهتر است. با تیم متخصص و مشاوران دکتر فکر همراه باشید.

برای دریافت مشاوره ازدواج بر روی لینک کلیک کنید.

10 توصیه مهم قبل از ازدواج

توصیه اول: عاقل باشید نه شیفته و عاشق و معشوق.

فراموش نکنید که در امر ازدواج نباید بیش از اندازه درگیر روابط عاطفی شوید. طوری که اجازه دهید، احساس شما بر منطق غلبه کند. در ابتدا سعی کنید اول عقل و منطقتان حکم کند و بعد عاطفه و احساساتتان با آن همسو شود. این نکته را در توصیه های قبل ازدواج حتما در نظر بگیرید.

توصیه دوم: علایق قبلی خود را فراموش نکنید.

بسیاری از افراد به علایق طرف مقابل توجه بیش از اندازه میکنند و خود را غرق در علاقمندی طرف میکنند. باید به عرضتان برسانیم که این کار کاملا اشتباه است. مواردی بوده است که که روابط خانواده و دوستی برای توجه به علایق طرف مقابل کمرنگ شده است که اصلا توصیه نمیشود.

توصیه سوم: واقع بین باشید.

یکی از مهم ترین توصیه های ازدواج این است که هر دو زوجین واقع بین باشند به این معنی که شما و فرد مورد نظرتان با تفاوت های خیلی زیاد میخواهید تصمیم به ازدواج بگیرید و اگر نمیتوانید با این تفاوت ها کنار بیایید اصلا به فکر تغییر در آینده نباشید. شخصیت انسان ها بطور کامل قابل تغییر نمیباشد.

توصیه چهارم: برای رهایی از مشکلات خانواده ازدواج نکنید.

همانطور که در بالا در توصیه های قبل ازدواج اشاره کردیم، ازدواج برای رهایی از مشکلات خانوادگی یکی از اهداف غیرمنطقی ازدواج است که یکی از مهم ترین توصیه های مهم قبل ازدواج، این مورد است که هرگز برای لجبازی و رهایی از حرف و حدیث های دیگران تصمیم به ازدواج نگیرید.

توصیه پنجم: از تفاوت های بارز چشم پوشی نکنید.

در بسیاری از مواقع رفتار ها و حرکاتی موجب ناراحتی شما میشود در این زمان شما این رفتارها را نادیده میگیرید و برای خود دلایل قانع کننده ای میاورید که این مشکل را عادی جلوه دهید. برای مثال ممکن است طرف مقابل درباره یک موضوع مهم دروغ گفته است و وقتی حقیقت برملا میشود شما با دلایل مختلفی دروغگویی طرف مقابل را توجیه میکنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر روی پرسش و پاسخ نامزدی کلیک کنید.

توصیه ششم: به احساسات درونی خود توجه کنید.

شک و تردید در اوایل یک رابطه امری طبیعی است. آینده نامشخص و نامعلوم باعث ایجاد نگرانی و دلهره در شما میشود. هرگز نباید تمام شک و تردید های خود را نادیده گرفت. به آنها توجه کنید و بهتر است این شک و تردید را عنوان کنید تا از صحت و عدم صحت آن اطمینان حاصل کنید.

توصیه هفتم: گذشته شما به هیچ عنوان مهم نیست.

اگر گذشته شما تاثیری در شرایط آینده نخواهد داشت عنوان کردن آن ضرورتی نخواهد داشت. یکی از پرتکرار ترین توصیه های قبل ازدواج این نکته است که بسیار طبیعی است که هر فردی گذشته ای داشته باشد و فرد مقابل شما باید به بلوغ فکری کاملی رسیده باشد تا بتواند براحتی با این موضوع کنار بیاید، به این علت که قرار است با فرد در حال حاضر ازدواج کند نه با گذشته شما. پس تعریف کردن گذشته با تمام جزئیات برای طرف مقابل هیچ ضرورتی ندارد.

توصیه هشتم: به ارزش ها و باور های خود احترام بگذارید.

شما و طرف مقابلتان در عین داشتن تفاهم، از ارزش ها و باورهای متفاوتی برخوردار هستید. گاهی زوجین به خیال خودشان اگر بتوانند خود را همرنگ دیگری کنند تمام مشکلات و اختلاف نظرات برطرف خواهند شد. لطفا اگر یک باور مورد پسند شما نیست مجبور نیستید آن را با اجبار بپذیرید.

توصیه نهم: از رسیدن به بلوغ فکری ازدواج اطمینان حاصل کنید.

رسیدن به مهارت های ارتباطی و اجتماعی، داشتن اطلاعات کامل درمورد ازدواج و باور داشتن به واقعیت و نه  باور به سازه های ذهنی و رویاها، از نشانه های بارز رسیدن به بلوغ ازدواج است. ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که از کجا متوجه این موضوع شویم؟ تا حدودی از رفتار و کردار طرف مقابل مشخص است اما در مشاوره های قبل ازدواج تست هایی وجود دارد که میتوانند افراد را از جنبه های متفاوت مورد بررسی قرار دهند.

توصیه دهم: در ابتدا کنجکاوی جنسی خود را ابراز نکنید.

براساس تحقیقات صورت گرفته و با توجه به تجربیات از توصیه های قبل ازدواج، اکثر افرادی که روابط خود را با روابط جنسی آغاز کرده اند با شکست مواجه شده اند. البته این مورد در کشور ما به علت مسائل فرهنگی، شرعی و اخلاقی کمتر اتفاق می افتد. اگر از روی بی تجربگی وارد این روابط پرخطر شده اید خیلی زود این آشنایی با شکست مواجه میشود. حتما مراقب افراد سود جو که حرف از روشن فکری میزنند باشید چون در این شرایط خانم ها بیشترین ضربه را میخورند.

اگر از مشکلات جنسی خود رنج میبرید حتما با مشاوره جنسی تلفنی دکتر فکر در ارتباط باشید و یا سوالات خود را زیر این پست به اشتراک بگذارید تا کارشناسان و متخصصان ما در اسرع وقت پاسخگو شما باشند.

6 نشانه آمادگی برای ازدواج

براساس توصیه های قبل ازدواج که گفتیم ممکن است این سوال برای شما ایجاد شود که از کجا متوجه شویم که امادگی ازدواج داریم؟ در ادامه به 6 نشانه آمادگی برای ازدواج اشاره خواهیم کرد.

1) نقش برابر در مقابل همسر آینده خود دارید.

شما و فرد مورد نظر،  به علایق فردی و توانمندی های یکدیگر احترام میگذارید و اجازه رشد و نمو در این عرصه را فراهم میکنید. هر دو افراد یکی دیگر را به حفظ روابط قدیمی تشویق میکنند و هر دو در هر زمانی ، در محل کار و یا تنهایی احساس خوشبختی میکنند.

2) به خوبی میتوانید ارتباط برقرار کنید.

مهارت های ارتباطی مهم ترین نشانه آمادگی برای ازدواج و یکی از مهم ترین توصیه های قبل ازدواج است. توانایی و ابراز احساسات امری حیاتی برای ثبات یک رابطه است. برای داشتن یک رابطه خوب و نتیجه بخش مهارت های ارتباطی را فرابگیرید.

3) از مشکلات ازدواج آگاهی دارید.

زوج های موفق از مشکلات ازدواج آگاه هستند و میدانند که یک ارتباط هیچوقت بی دردسر نخواهد بود. همانطور که اشاره کردیم دو شخص هیچوقت در رفتار و شخصیت خود یکسان نیستند و در دو خانواده کاملا متفاوت پرورش یافته اند و شما هستید که باید با این تفاوت ها در کنار هم برای داشتن زندگی لذتبخش تلاش کنید.

4) اختلاف نظر را به شیوه منطقی حل میکنید.

ممکن است در بعضی امور اتفاق نظری وجود نداشته باشد و زوج ها باید بیاموزند که چگونه این اختلاف نظر و تعارض را حل کنند. سعی کنید قبل از ازدواج این اختلاف نظر ها را شناسایی و به حل آنها پیش ازدواج اقدام کنید.

5) ارزش ها و باورهای اخلاقی و مذهبی نزدیک به یکدیگر دارید.

همسران موفق باورهای مشترک مذهبی و دینی دارند. یکسان بودن باورها و ارزش های مذهبی باعث احساس صمیمیت و نزدیکی بیشتر میشود به این علت که باورهای مذهبی و دینی معمولا مورد قبول عامه افراد است.

6) احساس مثبتی به شخصیت همسر خود دارید.

بسیار مهم است که شخص مورد نظر را از صمیم قلب و صادقانه مورد ستایش و تحسین قرار دهیم به این معنی که میتوانید همسر خود را به عنوان بهترین دوست و رفیق در کنار خود حس کنید. دوست داشتن شخصیت همسر خود عاملی بسیار مهم و اثر بخش در رابطه و داشتن خانواده سالم خواهد بود.

سوالات متداول:

آیا امکان تغییر رفتار زوجین بعد از ازدواج وجود دارد؟

خیر، رفتار و شخصیت افراد قابل تعدیل است نه قابل تغییر

آیا نادیده گرفتن رفتار فرد شکاک در اوایل رابطه درست است؟

خیر، تمام رفتار افراد در رابطه از همان ابتدا باید بررسی شود تا هیچ شک و ابهامی وجود نداشته باشد.

بلوغ فکری ازدواج چیست؟

یعنی مهارت بالای ارتباطی و اجتماعی، داشتن اطلاعات کامل درمورد ازدواج و باور داشتن به واقعیت و نه باور به سازه های ذهنی و رویاها

از کجا متوجه شویم برای ازدواج آمادگی لازم را داریم؟

در مقاله به 6 نشانه آمادگی برای ازدواج اشاره شده است. به مطالعه آن بپردازید.

4.7/5 - (12 امتیاز)

همچنین ببینید

هفت مورد از بهترین خصوصیات اخلاقی مردان مناسب برای ازدواج

هفت مورد از بهترین خصوصیات اخلاقی مردان مناسب برای ازدواج

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با مشاور